Hurmatli Bosh vazir xonim!
of style="text-align: justify;">Men Yaponiya Bosh vaziri Takaichi xonimga birinchi “Markaziy Osiyo + Yaponiya” sammitini ajoyib tashkil etgani va go‘zal va jo‘shqin Tokiodagi samimiy mehmondo‘stlik uchun samimiy minnatdorlik so‘zlariga qo‘shilaman.
Men buning birinchi bo‘lib Rio-Landloga chiqish tashabbusi bo‘lganini ta’kidlamoqchiman. 20 yil oldin "Markaziy Osiyo +". Bu qaror naqadar strategik ahamiyatga ega va to‘g‘ri bo‘lganini vaqt ko‘rsatdi.
Hozirgi sammit, shubhasiz, tarixiy ahamiyatga ega va hamkorligimizda yangi bosqichni ochmoqda.
Yaponiya bilan yaqin savdo va madaniy aloqalarimiz Buyuk Ipak yo‘li davrida rivojlana boshlaganini qayd etishni istardim. Yaponiyaning qadimiy poytaxti – Siz yashayotgan Nara shahri, Bosh vazir xonim, bu yo‘lda eng muhim markazlardan biri bo‘lgan.
Bizni ham xuddi shunday an’ana va urf-odatlar, ma’naviy, madaniy va oilaviy qadriyatlar birlashtiradi.
Bularning barchasi Markaziy Osiyo va Yaponiya o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikning mustahkam asosidir. style="text-align: justify;">Hurmatli Takaichi xonim!
Yaponiya Markaziy Osiyo davlatlari mustaqillikka erishgandan keyingi butun davr mobaynida mintaqani ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, ilmiy va kadrlar salohiyatini mustahkamlash, infratuzilmani modernizatsiya qilish, sanoat va energetika bazasini mustahkamlashga salmoqli hissa qo‘shib, bizning ishonchli hamkorimiz bo‘lib kelganini yuksak qadrlaymiz.
Shuning uchun Markaziy Osiyo davlatlari Yaponiyaning mintaqadagi ishtirokini kengaytirish va faollashtirishdan manfaatdor.
Va bizda taklif qiladigan narsa bor. Mintaqamiz tabiiy resurslarga boy bo‘lib, jahon transport, savdo va energiya yo‘llari chorrahasida joylashgan. Markaziy Osiyo mamlakatlari iqtisodiy o‘sishi 5-6 foizni tashkil etadi va bu dinamika kelgusi yillarda ham davom etadi.
Bugun mintaqada amalga oshirilayotgan faol yaqinlashish va integratsiya jarayonlari Yaponiya bilan hamkorlik qilish uchun qulay shart-sharoitlar yaratmoqda.
Hurmatli Bosh vazir janoblari, Markaziy vazir janoblari, Markaziy vazir janoblari bilan mustahkam qaror topgan munosabatlaringiz uchun yana bir bor minnatdorchilik bildiramiz. Osiyo.
Birgalikda yangi marralarni zabt etishimizga ishonaman. Yapon hikmati aytganidek, “agar siz kuchlarni birlashtirsangiz, tog‘larni siljita olasiz”.
Men bugun mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha ilgari surilgan muhim tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlayman.
I justifyingyoc; strategik muhim sohalarda hamkorligimizni mustahkamlashda.
O‘z navbatida, “Markaziy Osiyo + Yaponiya” formatida o‘zaro hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha qarashlarimizni taqdim etmoqchiman.
Birinchidan. Biz har ikki yilda bir marta davlat rahbarlari darajasidagi sammitlarni o‘tkazishni taklif qilamiz, bu esa hamkorlikka qo‘shimcha kuchli turtki beradi. Biz ana shunday navbatdagi uchrashuvlardan birini O‘zbekistonda o‘tkazishga tayyormiz.
Biz Yaponiyaning adliya va huquq sohasida yangi doimiy mexanizm yaratish tashabbusini hamda kelgusi yili Tokioda adliya vazirlarining birinchi yig‘ilishini tashkil etishni qo‘llab-quvvatlaymiz.
Ikkinchi. Biz “Markaziy Osiyo – Yaponiya 2040” Hamkorlik Strategiyasini ishlab chiqish tarafdorimiz.
Ushbu hujjat mintaqa davlatlarining barqaror rivojlanishi va global iqtisodiy jarayonlarga chuqurroq integratsiyalashuviga ko‘maklashish bo‘yicha aniq dastur va loyihalarni o‘z ichiga olishi mumkin.
To develop a full scale, new ideas, justify; yetakchi tahliliy tuzilmalarimiz ishtirokida Ekspertlar forumini tashkil etish muhim ahamiyatga ega.
Biz munozara maydonchasini taqdim etishga va Forumning birinchi yig‘ilishini kelasi yili Toshkentda o‘tkazishga tayyormiz.
Uchinchi. Biz Yaponiya moliya institutlarining Markaziy Osiyodagi savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy loyihalarni qo‘llab-quvvatlashi kengayayotganini mamnuniyat bilan qabul qilamiz.
Markaziy Osiyoning boy tabiiy va inson resurslarini Yaponiyaning sanoat va texnologik salohiyati bilan uyg‘unlashtirib, sinergiya effektiga erisha olishimizga ishonchim komil.
To'rtinchi. Bugungi kunda raqamli transformatsiya iqtisodiy o‘sish va barqarorlikning asosiy elementiga aylanmoqda.
Yaponiya kompaniyalari raqamli iqtisodiyot segmentlarida jahon yetakchilari: sanoat avtomatizatsiyasi, robototexnika va aqlli boshqaruv tizimlari, yangi avlodning bulutli va telekommunikatsiya platformalari.
We Create a Digital a Asia - propos "eb;"entral a Japan. raqamli yechimlar, sun'iy intellekt, narsalar interneti, kiberxavfsizlik va innovatsion iqtisodiyot sohasidagi hamkorlik uchun ko'p tomonlama platforma.
Beshinchisi. Japan, having extensive experience in creating a modern and reliable transport infrastructure, can act as one of the key partners in the development of the transit and logistics network in the region.
We are interested in attracting Japanese investment, technology and expert assistance in projects for the creation of high-speed railways and highways, digitalization of transport corridors, construction of airports and logistics centers.
Shu o‘rinda Toshkent shahrida yangi xalqaro aeroport qurilishida Sojitz MChJ bilan muvaffaqiyatli hamkorlik qilayotganimizni alohida ta’kidlamoqchiman.
Oltinchidan. Yaponiya karbonat angidrid chiqindilarini nolga tenglashtirish boʻyicha maqsadlarni amalga oshirish boʻyicha jahonda yetakchi hisoblanadi.
Biz Oʻzbekistonda 2035-yilga borib karbonat angidrid chiqindilarini 50 foizga qisqartirish, 2030-yilga borib “yashil” energiya ulushini 54 foizga yetkazish vazifasini qoʻyganmiz. energiyaga o‘tish va “yashil” energetikani rivojlantirish bo‘yicha samarali issiqlik stansiyalari, quyosh va shamol elektr stansiyalarini qurish, kogeneratsiya texnologiyalarini joriy etish, yo‘qotishlarni kamaytirish, karbonat angidridni ushlash va undan foydalanish kabi aniq loyihalarni birgalikda ishlab chiqishni taklif qilish.
biz Toshkent shahrida qayta tiklanadigan energiya sohasida mutaxassislar tayyorlash hududiy markazini tashkil etish tashabbusini ko‘rsatmoqdamiz.
Yettinchi. Biz qabul qilgan Markaziy Osiyo uchun “Yashil kun tartibi” mintaqaviy dasturini amalga oshirishda hamkorlikni chuqurlashtirishni muhim deb bilamiz. Bu Yaponiyaning Yashil transformatsiya tashabbusi bilan hamohangdir.
Biz taklif qilamiz: emissiyalarni monitoring qilish, filtrlash va kamaytirish bo‘yicha ilg‘or yechimlarni qo‘llash, aholi uchun yanada barqaror va xavfsiz ekologik muhitni yaratishga qaratilgan mintaqadagi havo sifatini yaxshilash bo‘yicha qo‘shma Dasturni ishga tushirish; iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashish va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida qo‘shma Harakatlar rejasini, shu jumladan, Orolbo‘yi mintaqasidagi ekologik muammolarni hal etishga ko‘maklashish va suvni tejovchi texnologiyalarni joriy etishga doir loyihalarni qabul qilish; Muloqot doirasida atrof-muhitni muhofaza qilish boshqarmalari rahbarlarining uchrashuvlarining yangi formatini yaratish.
Sakkizinchi. Yaponiyaning seysmik xavfsizlik sohasida katta tajribasini hisobga olgan holda, biz seysmik barqarorlikni baholash va yaxshilash boʻyicha qoʻshma dasturni ishga tushirish tarafdorimiz.
Maqsad yaponiyalik mutaxassislarni jalb qilgan holda Markaziy Osiyoning yirik shaharlarida kompleks seysmik diagnostika oʻtkazish, “Yoʻl xaritalari” asosida yaponiyalik seysmik urushga chidamliligini oshirish va erta ishga tushirish tizimlarini ishlab chiqishdan iborat. modellar.
Toshkent shahrida Yaponiya standartlari va protokollari bo‘yicha muhandislar, arxitektorlar, qutqaruv xizmatlarini tayyorlash uchun hududiy malaka oshirish markazini ochishni taklif qilamiz.
To‘qqizinchi. Biz Yaponiyaning ta’lim va malakali kadrlar tayyorlash sohasidagi yordamini yuqori baholaymiz. Biz taʼlim, ilmiy va akademik almashinuvlarni kengaytirish va qoʻllab-quvvatlashda davom etamiz.
Kelgusi yilda O‘zbekistonda Ta’lim vazirlarining “Markaziy Osiyo + Yaponiya” formatidagi birinchi uchrashuvini, shuningdek, mintaqadagi yetakchi universitetlar rektorlarining birinchi forumini o‘tkazishni taklif qilamiz.
Shuningdek, sizlar o‘rtasida mintaqaviy aloqalarni rivojlantirishga qaratilgan uzoq muddatli hamkorlik dasturini qabul qilish tarafdorimiz. yoshlar hamjamiyatlari, ularning ijodiy, texnologik va kasbiy salohiyatini ochib berish.
Xalqlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik rishtalarining mustahkamlanishiga madaniyat, san’at va sayyohlik festivallarining muntazam o‘tkazib kelinayotgani ko‘mak bermoqda.
O‘zbekistonda “Oltin” xalqaro ko‘rgazmasi bilan taqdirlanganini mamnuniyat bilan qayd etmoqchiman. Biz bunday tadbirlarda faol ishtirok etishda davom etamiz.
Bizning uchrashuvimiz jahon siyosatidagi jiddiy notinchlik, geosiyosiy keskinlik kuchayib borayotgan va yirik davlatlar o‘rtasidagi ishonch pasayib borayotgan bir davrda o‘tmoqda.
Afg‘oniston hamkorligimizning asosiy yo‘nalishlaridan biri bo‘lib qolmoqda.
Biz bu mamlakatni tinch, barqaror va ijodiy taraqqiyotga yo‘naltirilgan ko‘rish istagida hamfikrmiz. ko‘p yillar davomida afg‘on xalqini qo‘llab-quvvatlashda yetakchi donor va hamkorlar qatorida bo‘lib kelmoqda.
Bizning birgalikdagi harakatlarimiz va umumiy hissamiz hayotni yaxshilash, ijtimoiy-iqtisodiy va infratuzilmani rivojlantirish, shuningdek, Afg‘onistonning mintaqaviy iqtisodiy loyihalarda faol ishtirok etishiga xizmat qilishiga ishonaman.
Hurmatli do'stlar!
Xulosa qilib aytganda, kun tartibidagi barcha masalalar bo'yicha qabul qilingan qarorlarni qo'llab-quvvatlashimni bildiraman.
Ishonchim komilki, bugungi kunda ilgari surilgan tashabbuslarning hayotga tatbiq etilishi hamkorligimizni rivojlantirishga amaliy hissa qo'shishga imkon beradi. mamlakatlarimiz va xalqlarimiz manfaati uchun.

Speech by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at the first summit “Central Asia + Japan”
Dear Madam Prime Minister!
I join in sincere words of gratitude to the Prime Minister of Japan, Mrs. Takaichi, for the brilliant organization of the first “Central Asia + Japan” summit and the warm hospitality in beautiful and dynamic Tokyo.
I would like to emphasize that it was the Land of the Rising Sun that initiated the first dialogue more than 20 years ago "Central Asia +". Time has shown how strategically relevant and correct this decision was.
The current summit is certainly historic and opens a new stage in our cooperation.
I would like to note that our close trade and cultural ties with Japan began to develop during the Great Silk Road. The ancient capital of Japan - the city of Nara, where you are from, Madam Prime Minister, was one of the most important centers on this path.
We are also brought together by similar traditions and customs, spiritual, cultural and family values.
All this is a solid basis for the development of multifaceted cooperation between Central Asia and Japan.
Dear Mrs. Takaichi!
We highly appreciate that Japan, throughout the entire period after the Central Asian countries gained independence, has been our reliable partner, making a significant contribution to the socio-economic development of the region, modernization of infrastructure, industrial and energy base, strengthening of scientific, educational and human resources potential.
Therefore, the states of Central Asia are interested in expanding and more active presence of Japan in the region.
And we have something to offer. Our region is rich in natural resources, located at the crossroads of global transport, trade and energy routes. The economic growth of the countries of Central Asia is 5-6 percent, and this dynamics will continue in the coming years.
The active processes of rapprochement and integration taking place in the region today create favorable conditions for cooperation with Japan.
Dear Madam Prime Minister, thank you once again for your strong determination to develop strategic relations with Central Asia.
I am confident that together we will reach new heights. As Japanese wisdom says, “if you join forces, you can move mountains.”
I support the important initiatives put forward today to develop partnerships between our countries.
I welcome the adoption of the Tokyo Declaration, aimed at strengthening our cooperation in strategically important areas directions.
In turn, I would like to present our vision for the development of interaction in the “Central Asia + Japan” format.
First. We propose to hold summits at the level of heads of state once every two years, which will give an additional powerful impetus to cooperation. We are ready to host one of the next such meetings in Uzbekistan.
We support Japan’s initiative to create a new permanent mechanism in the field of justice and law and the organization of the first meeting of justice ministers in Tokyo next year.
Second. We advocate the development of a Cooperation Strategy “Central Asia - Japan 2040”.
This document could include specific programs and projects to promote sustainable development of the countries of the region and their deeper integration into global economic processes.
To develop new ideas and proposals, formulate a full-scale cooperation agenda, it is important to establish an Expert Forum with the participation of our leading analytical structures countries.
We are ready to provide a discussion platform and convene the first meeting of the Forum next year in Tashkent.
Third. We welcome the expansion of support from Japanese financial institutions for trade, economic and investment projects in Central Asia.
I am confident that by combining the rich natural and human resources of Central Asia with the industrial and technological potential of Japan, we will be able to achieve a synergy effect.
In this regard, we propose to establish an Investment Fund for the Development of Infrastructure and Industry of Central Asia. On its basis, it is possible to launch a “Quality Infrastructure” Program aimed at attracting Japanese investment, technology, engineering standards and expertise for the implementation of large infrastructure projects in the region. We also propose to create a Central Asian network of Japanese technology parks - a regional platform for industrial cooperation, localization and technology transfer. The network of technology parks can be distributed based on the raw materials and industrial capabilities of each country in the region.
Fourth. Today, digital transformation is becoming a key element of economic growth and sustainability.
Japanese companies are world leaders in segments of the digital economy: industrial automation, robotics and intelligent control systems, cloud and telecommunication platforms of the new generation.
We propose to create a Digital Hub "Central Asia - Japan" - a multilateral platform for cooperation in the field of digital solutions, artificial intelligence, Internet of things, cybersecurity and innovative economy.
Fifth. Japan, having extensive experience in creating a modern and reliable transport infrastructure, can act as one of the key partners in the development of the transit and logistics network in the region.
We are interested in attracting Japanese investment, technology and expert assistance in projects for the creation of high-speed railways and highways, digitalization of transport corridors, construction of airports and logistics centers.
In this regard, I would like to note our successful cooperation with by Sojitz LLC in the construction of a new international airport in Tashkent.
Sixth. Japan is a world leader in implementing goals to achieve zero carbon dioxide emissions.
We in Uzbekistan have set a goal to reduce carbon dioxide emissions to 50 percent by 2035, to increase the share of “green” energy in total generation to 54 percent by 2030.
We propose to jointly develop specific projects for energy transition and development “green” energy, such as the construction of efficient thermal stations, solar and wind power plants, the introduction of cogeneration technologies, reduction of losses, capture and use of carbon dioxide.
we are taking the initiative to create a Regional Center for Training Specialists in the Field of Renewable Energy in Tashkent.
Seventh. We consider it important to deepen cooperation in the implementation of the regional program “Green Agenda” for Central Asia that we have adopted. It is in tune with Japan's Green Transformation initiative.
We propose: launching a joint Program to improve air quality in the region, aimed at applying advanced solutions for monitoring, filtering and reducing emissions, creating a more sustainable and safe environmental environment for the population; adopt a joint Action Plan in the field of combating climate change and environmental protection, including projects to promote the solution of environmental problems in the Aral Sea region and the introduction of water-saving technologies; create a new format for meetings of heads of environmental protection departments within the framework of the Dialogue.
Eighth. Taking into account Japan’s vast experience in the field of seismic safety, we advocate the launch of a joint Program for assessing and improving seismic stability.
The goal is to conduct comprehensive seismic diagnostics of large cities in Central Asia with the involvement of Japanese experts, develop “road maps” for increasing seismic resistance, and launch early warning systems based on Japanese models.
We propose to open in the city of Tashkent Regional center for advanced training for training engineers, architects, rescue services according to Japanese standards and protocols.
Ninth. We highly appreciate Japan's assistance in the field of education and training of qualified personnel. We will continue to expand and support educational, scientific and academic exchanges.
We propose to hold in Uzbekistan the first Meeting of Ministers of Education in the “Central Asia + Japan” format next year, as well as the first Forum of Rectors of leading universities in the region.
We also advocate the adoption of a Regional Network Program for Youth Development, aimed at forming long-term connections between youth communities, revealing their creative, technological and professional potential.
The strengthening of friendly ties between our peoples is facilitated by the regular holding of festivals of culture, art and tourism.
I would like to note with satisfaction that the Uzbekistan pavilion at the World Expo in Osaka was awarded the Gold Award. We will continue to actively participate in such events.
Dear summit participants!
Our meeting is taking place during a period of serious turbulence in world politics, increasing geopolitical tensions and decreasing trust between major states.
In such conditions, the ability to join forces to preserve peace and strengthen stability.
Afghanistan remains one of the key areas of our cooperation.
We are united in our desire to see this country peaceful, stable and oriented towards creative development.
We highly appreciate the consistent position of Japan, which for many years has remained among the leading donors and partners in supporting the Afghan people.
I am convinced that our joint actions and common contribution will contribute to the improvement of life, socio-economic and infrastructural development, as well as the active involvement of Afghanistan in regional economic projects.
In conclusion, I express my support for decisions on all issues on the agenda.
I am confident that the implementation of the initiatives put forward today will make a practical contribution to the development of our dialogue and will allow us to tap into the significant potential for cooperation for the benefit of our countries and peoples.