Hurmatli Bosh vazir xonim!
of style="text-align: justify;">Men Yaponiya Bosh vaziri Takaichi xonimga birinchi “Markaziy Osiyo + Yaponiya” sammitini ajoyib tashkil etgani va go‘zal va jo‘shqin Tokiodagi samimiy mehmondo‘stlik uchun samimiy minnatdorlik so‘zlariga qo‘shilaman.
Men buning birinchi bo‘lib Rio-Landloga chiqish tashabbusi bo‘lganini ta’kidlamoqchiman. 20 yil oldin "Markaziy Osiyo +". Bu qaror naqadar strategik ahamiyatga ega va to‘g‘ri bo‘lganini vaqt ko‘rsatdi.
Hozirgi sammit, shubhasiz, tarixiy ahamiyatga ega va hamkorligimizda yangi bosqichni ochmoqda.
Yaponiya bilan yaqin savdo va madaniy aloqalarimiz Buyuk Ipak yo‘li davrida rivojlana boshlaganini qayd etishni istardim. Yaponiyaning qadimiy poytaxti – Siz yashayotgan Nara shahri, Bosh vazir xonim, bu yo‘lda eng muhim markazlardan biri bo‘lgan.
Bizni ham xuddi shunday an’ana va urf-odatlar, ma’naviy, madaniy va oilaviy qadriyatlar birlashtiradi.
Bularning barchasi Markaziy Osiyo va Yaponiya o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikning mustahkam asosidir. style="text-align: justify;">Hurmatli Takaichi xonim!
Yaponiya Markaziy Osiyo davlatlari mustaqillikka erishgandan keyingi butun davr mobaynida mintaqani ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, ilmiy va kadrlar salohiyatini mustahkamlash, infratuzilmani modernizatsiya qilish, sanoat va energetika bazasini mustahkamlashga salmoqli hissa qo‘shib, bizning ishonchli hamkorimiz bo‘lib kelganini yuksak qadrlaymiz.
Shuning uchun Markaziy Osiyo davlatlari Yaponiyaning mintaqadagi ishtirokini kengaytirish va faollashtirishdan manfaatdor.
Va bizda taklif qiladigan narsa bor. Mintaqamiz tabiiy resurslarga boy bo‘lib, jahon transport, savdo va energiya yo‘llari chorrahasida joylashgan. Markaziy Osiyo mamlakatlari iqtisodiy o‘sishi 5-6 foizni tashkil etadi va bu dinamika kelgusi yillarda ham davom etadi.
Bugun mintaqada amalga oshirilayotgan faol yaqinlashish va integratsiya jarayonlari Yaponiya bilan hamkorlik qilish uchun qulay shart-sharoitlar yaratmoqda.
Hurmatli Bosh vazir janoblari, Markaziy vazir janoblari, Markaziy vazir janoblari bilan mustahkam qaror topgan munosabatlaringiz uchun yana bir bor minnatdorchilik bildiramiz. Osiyo.
Birgalikda yangi marralarni zabt etishimizga ishonaman. Yapon hikmati aytganidek, “agar siz kuchlarni birlashtirsangiz, tog‘larni siljita olasiz”.
Men bugun mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha ilgari surilgan muhim tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlayman.
I justifyingyoc; strategik muhim sohalarda hamkorligimizni mustahkamlashda.
O‘z navbatida, “Markaziy Osiyo + Yaponiya” formatida o‘zaro hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha qarashlarimizni taqdim etmoqchiman.
Birinchidan. Biz har ikki yilda bir marta davlat rahbarlari darajasidagi sammitlarni o‘tkazishni taklif qilamiz, bu esa hamkorlikka qo‘shimcha kuchli turtki beradi. Biz ana shunday navbatdagi uchrashuvlardan birini O‘zbekistonda o‘tkazishga tayyormiz.
Biz Yaponiyaning adliya va huquq sohasida yangi doimiy mexanizm yaratish tashabbusini hamda kelgusi yili Tokioda adliya vazirlarining birinchi yig‘ilishini tashkil etishni qo‘llab-quvvatlaymiz.
Ikkinchi. Biz “Markaziy Osiyo – Yaponiya 2040” Hamkorlik Strategiyasini ishlab chiqish tarafdorimiz.
Ushbu hujjat mintaqa davlatlarining barqaror rivojlanishi va global iqtisodiy jarayonlarga chuqurroq integratsiyalashuviga ko‘maklashish bo‘yicha aniq dastur va loyihalarni o‘z ichiga olishi mumkin.
To develop a full scale, new ideas, justify; yetakchi tahliliy tuzilmalarimiz ishtirokida Ekspertlar forumini tashkil etish muhim ahamiyatga ega.
Biz munozara maydonchasini taqdim etishga va Forumning birinchi yig‘ilishini kelasi yili Toshkentda o‘tkazishga tayyormiz.
Uchinchi. Biz Yaponiya moliya institutlarining Markaziy Osiyodagi savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy loyihalarni qo‘llab-quvvatlashi kengayayotganini mamnuniyat bilan qabul qilamiz.
Markaziy Osiyoning boy tabiiy va inson resurslarini Yaponiyaning sanoat va texnologik salohiyati bilan uyg‘unlashtirib, sinergiya effektiga erisha olishimizga ishonchim komil.
To'rtinchi. Bugungi kunda raqamli transformatsiya iqtisodiy o‘sish va barqarorlikning asosiy elementiga aylanmoqda.
Yaponiya kompaniyalari raqamli iqtisodiyot segmentlarida jahon yetakchilari: sanoat avtomatizatsiyasi, robototexnika va aqlli boshqaruv tizimlari, yangi avlodning bulutli va telekommunikatsiya platformalari.
We Create a Digital a Asia - propos "eb;"entral a Japan. raqamli yechimlar, sun'iy intellekt, narsalar interneti, kiberxavfsizlik va innovatsion iqtisodiyot sohasidagi hamkorlik uchun ko'p tomonlama platforma.
Beshinchisi. Japan, having extensive experience in creating a modern and reliable transport infrastructure, can act as one of the key partners in the development of the transit and logistics network in the region.
We are interested in attracting Japanese investment, technology and expert assistance in projects for the creation of high-speed railways and highways, digitalization of transport corridors, construction of airports and logistics centers.
Shu o‘rinda Toshkent shahrida yangi xalqaro aeroport qurilishida Sojitz MChJ bilan muvaffaqiyatli hamkorlik qilayotganimizni alohida ta’kidlamoqchiman.
Oltinchidan. Yaponiya karbonat angidrid chiqindilarini nolga tenglashtirish boʻyicha maqsadlarni amalga oshirish boʻyicha jahonda yetakchi hisoblanadi.
Biz Oʻzbekistonda 2035-yilga borib karbonat angidrid chiqindilarini 50 foizga qisqartirish, 2030-yilga borib “yashil” energiya ulushini 54 foizga yetkazish vazifasini qoʻyganmiz. energiyaga o‘tish va “yashil” energetikani rivojlantirish bo‘yicha samarali issiqlik stansiyalari, quyosh va shamol elektr stansiyalarini qurish, kogeneratsiya texnologiyalarini joriy etish, yo‘qotishlarni kamaytirish, karbonat angidridni ushlash va undan foydalanish kabi aniq loyihalarni birgalikda ishlab chiqishni taklif qilish.
biz Toshkent shahrida qayta tiklanadigan energiya sohasida mutaxassislar tayyorlash hududiy markazini tashkil etish tashabbusini ko‘rsatmoqdamiz.
Yettinchi. Biz qabul qilgan Markaziy Osiyo uchun “Yashil kun tartibi” mintaqaviy dasturini amalga oshirishda hamkorlikni chuqurlashtirishni muhim deb bilamiz. Bu Yaponiyaning Yashil transformatsiya tashabbusi bilan hamohangdir.
Biz taklif qilamiz: emissiyalarni monitoring qilish, filtrlash va kamaytirish bo‘yicha ilg‘or yechimlarni qo‘llash, aholi uchun yanada barqaror va xavfsiz ekologik muhitni yaratishga qaratilgan mintaqadagi havo sifatini yaxshilash bo‘yicha qo‘shma Dasturni ishga tushirish; iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashish va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida qo‘shma Harakatlar rejasini, shu jumladan, Orolbo‘yi mintaqasidagi ekologik muammolarni hal etishga ko‘maklashish va suvni tejovchi texnologiyalarni joriy etishga doir loyihalarni qabul qilish; Muloqot doirasida atrof-muhitni muhofaza qilish boshqarmalari rahbarlarining uchrashuvlarining yangi formatini yaratish.
Sakkizinchi. Yaponiyaning seysmik xavfsizlik sohasida katta tajribasini hisobga olgan holda, biz seysmik barqarorlikni baholash va yaxshilash boʻyicha qoʻshma dasturni ishga tushirish tarafdorimiz.
Maqsad yaponiyalik mutaxassislarni jalb qilgan holda Markaziy Osiyoning yirik shaharlarida kompleks seysmik diagnostika oʻtkazish, “Yoʻl xaritalari” asosida yaponiyalik seysmik urushga chidamliligini oshirish va erta ishga tushirish tizimlarini ishlab chiqishdan iborat. modellar.
Toshkent shahrida Yaponiya standartlari va protokollari bo‘yicha muhandislar, arxitektorlar, qutqaruv xizmatlarini tayyorlash uchun hududiy malaka oshirish markazini ochishni taklif qilamiz.
To‘qqizinchi. Biz Yaponiyaning ta’lim va malakali kadrlar tayyorlash sohasidagi yordamini yuqori baholaymiz. Biz taʼlim, ilmiy va akademik almashinuvlarni kengaytirish va qoʻllab-quvvatlashda davom etamiz.
Kelgusi yilda O‘zbekistonda Ta’lim vazirlarining “Markaziy Osiyo + Yaponiya” formatidagi birinchi uchrashuvini, shuningdek, mintaqadagi yetakchi universitetlar rektorlarining birinchi forumini o‘tkazishni taklif qilamiz.
Shuningdek, sizlar o‘rtasida mintaqaviy aloqalarni rivojlantirishga qaratilgan uzoq muddatli hamkorlik dasturini qabul qilish tarafdorimiz. yoshlar hamjamiyatlari, ularning ijodiy, texnologik va kasbiy salohiyatini ochib berish.
Xalqlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik rishtalarining mustahkamlanishiga madaniyat, san’at va sayyohlik festivallarining muntazam o‘tkazib kelinayotgani ko‘mak bermoqda.
O‘zbekistonda “Oltin” xalqaro ko‘rgazmasi bilan taqdirlanganini mamnuniyat bilan qayd etmoqchiman. Biz bunday tadbirlarda faol ishtirok etishda davom etamiz.
Bizning uchrashuvimiz jahon siyosatidagi jiddiy notinchlik, geosiyosiy keskinlik kuchayib borayotgan va yirik davlatlar o‘rtasidagi ishonch pasayib borayotgan bir davrda o‘tmoqda.
Afg‘oniston hamkorligimizning asosiy yo‘nalishlaridan biri bo‘lib qolmoqda.
Biz bu mamlakatni tinch, barqaror va ijodiy taraqqiyotga yo‘naltirilgan ko‘rish istagida hamfikrmiz. ko‘p yillar davomida afg‘on xalqini qo‘llab-quvvatlashda yetakchi donor va hamkorlar qatorida bo‘lib kelmoqda.
Bizning birgalikdagi harakatlarimiz va umumiy hissamiz hayotni yaxshilash, ijtimoiy-iqtisodiy va infratuzilmani rivojlantirish, shuningdek, Afg‘onistonning mintaqaviy iqtisodiy loyihalarda faol ishtirok etishiga xizmat qilishiga ishonaman.
Hurmatli do'stlar!
Xulosa qilib aytganda, kun tartibidagi barcha masalalar bo'yicha qabul qilingan qarorlarni qo'llab-quvvatlashimni bildiraman.
Ishonchim komilki, bugungi kunda ilgari surilgan tashabbuslarning hayotga tatbiq etilishi hamkorligimizni rivojlantirishga amaliy hissa qo'shishga imkon beradi. mamlakatlarimiz va xalqlarimiz manfaati uchun.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на первом саммите «Центральная Азия + Япония»
Уважаемая госпожа Премьер-министр!
Присоединяюсь к искренним словам признательности в адрес Премьер-министра Японии госпожи Такаичи за блестящую организацию первого саммита «Центральная Азия + Япония» и радушное гостеприимство в прекрасном и динамичном Токио.
Подчеркну, что именно Страна восходящего солнца более 20 лет назад выступила инициатором первого диалога «Центральная Азия +». Время показало, насколько данное решение было стратегически востребованным и правильным.
Нынешний саммит, безусловно, является историческим и открывает новый этап нашего сотрудничества.
Хотелось бы отметить, что наши тесные торговые и культурные связи с Японией начали развиваться ещё во времена Великого шёлкового пути. Древняя столица Японии – город Нара, откуда Вы родом, госпожа Премьер-министр, был одним из важнейших центров на этом пути.
Нас также сближают схожие традиции и обычаи, духовные, культурные и семейные ценности.
Всё это является прочной основой для развития многогранного сотрудничества между Центральной Азией и Японией.
Уважаемая госпожа Такаичи!
Мы высоко ценим, что Япония в течение всего периода после обретения странами Центральной Азии независимости выступает нашим надёжным партнёром, вносит весомый вклад в социально-экономическое развитие региона, модернизацию инфраструктуры, промышленной и энергетической базы, укрепление научно-образовательного и кадрового потенциала.
Поэтому государства Центральной Азии заинтересованы в расширении и более активном присутствии Японии в регионе.
И нам есть что предложить. Наш регион богат природными ресурсами, расположен на перекрёстке мировых транспортных, торговых и энергетических маршрутов. Рост экономики стран Центральной Азии составляет 5-6 процентов, и эта динамика сохранится в ближайшие годы.
Происходящие сегодня активные процессы сближения и интеграции в регионе создают благоприятную почву для кооперации с Японией.
Уважаемая госпожа Премьер-министр, ещё раз благодарю за решительный настрой развивать стратегические отношения с Центральной Азией.
Уверен, что совместными усилиями мы достигнем новых высот. Как гласит японская мудрость, «если объединить силы, то можно сдвинуть горы».
Уважамые главы делегаций!
Поддерживаю выдвинутые сегодня важные инициативы по развитию партнёрства между нашими странами.
Приветствую принятие Токийской декларации, направленной на укрепление нашего сотрудничества в стратегически важных направлениях.
В свою очередь, хотел бы представить наше видение развития взаимодействия в формате «Центральная Азия + Япония».
Первое. Предлагаем проводить саммиты на уровне глав государств раз в два года, что позволит придать дополнительный мощный импульс сотрудничеству. Одну из очередных таких встреч готовы принять в Узбекистане.
Поддерживаем инициативу Японии о создании нового постоянного механизма в сфере юстиции и права и организацию первой встречи министров юстиции в Токио в следующем году.
Второе. Выступаем за разработку Стратегии сотрудничества «Центральная Азия – Япония 2040».
В этот документ могли бы войти конкретные программы и проекты содействия устойчивому развитию стран региона и их более глубокой интеграции в глобальные экономические процессы.
Для выработки новых идей и предложений, формирования полномасштабной повестки сотрудничества важно учредить Экспертный форум с участием ведущих аналитических структур наших стран.
Готовы предоставить дискуссионную платформу и созвать первое заседание Форума в следующем году в Ташкенте.
Третье. Приветствуем расширение поддержки японскими финансовыми институтами торгово-экономических и инвестиционных проектов в Центральной Азии.
Уверен: объединив богатые природные и кадровые ресурсы Центральной Азии с индустриальным и технологическим потенциалом Японии, мы сможем добиться эффекта синергии.
В этой связи предлагаем учредить Инвестиционный фонд развития инфраструктуры и промышленности Центральной Азии. На его базе можно запустить Программу по «качественной инфраструктуре», направленную на привлечение японских инвестиций, технологий, инженерных стандартов и экспертизы для реализации крупных инфраструктурных проектов в регионе. Предлагаем также создать Центральноазиатскую сеть японских технопарков – региональной платформы промышленной кооперации, локализации и трансфера технологий. Сеть технопарков можно распределить исходя из сырьевых и промышленных возможностей каждой страны региона.
Четвёртое. Сегодня ключевым элементом экономического роста и устойчивости становится цифровая трансформация.
Японские компании – мировые лидеры в сегментах цифровой экономики: промышленной автоматизации, робототехнике и интеллектуальных системах управления, облачных и телекоммуникационных платформах нового поколения.
Предлагаем создать Цифровой хаб «Центральная Азия – Япония» – многостороннюю платформу сотрудничества в области цифровых решений, искусственного интеллекта, интернета вещей, кибербезопасности и инновационной экономики.
Пятое. Япония, располагая огромным опытом формирования современной и надёжной транспортной инфраструктуры, может выступить одним из ключевых партнёров в развитии транзитной и логистической сети в регионе.
Мы заинтересованы в привлечении японских инвестиций, технологий и экспертного содействия в проекты создания скоростных железных и автомобильных дорог, цифровизации транспортных коридоров, строительства аэропортов и логистических центров.
В этом плане хочу отметить наше успешное сотрудничество с компанией «Sojitz LLC» в строительстве нового международного аэропорта Ташкента.
Шестое. Япония – мировой лидер в реализации задач по достижению нулевых выбросов углекислого газа.
Мы в Узбекистане поставили цель сократить выбросы углекислого газа до 50 процентов к 2035 году, довести долю «зелёной» энергии в общей генерации до 54 процентов к 2030 году.
Предлагаем совместно разработать конкретные проекты энергетического перехода и развития «зелёной» энергетики, такие как строительство эффективных тепловых станций, солнечных и ветровых энергоустановок, внедрение технологий когенерации, сокращения потерь, улавливания и использования углекислого газа.
ыступаем с инициативой о создании в Ташкенте Регионального центра подготовки специалистов в сфере возобновляемой энергетики.
Седьмое. Считаем важным углубление взаимодействия в реализации принятой нами региональной программы «Зелёная повестка дня» для Центральной Азии. Она созвучна с инициативой Японии «Зелёная трансформация».
Предлагаем: запустить совместную Программу по улучшению качества воздуха в регионе, направленную на применение передовых решений для мониторинга, фильтрации и снижения выбросов, создание более устойчивой и безопасной экологической среды для населения; принять совместный План действий в области борьбы с изменением климата и охраны окружающей среды, включающий проекты по содействию решению экологических проблем Приаралья и внедрению водосберегающих технологий; создать в рамках Диалога новый формат встреч глав ведомств по охране окружающей среды.
Восьмое. С учётом огромного опыта Японии в области сейсмической безопасности выступаем за запуск совместной Программы оценки и повышения сейсмической устойчивости.
Цель – провести комплексную сейсмическую диагностику крупных городов Центральной Азии с привлечением японских экспертов, разработать «дорожные карты» повышения сейсмоустойчивости, запустить системы раннего оповещения на базе японских моделей.
Предлагаем открыть в городе Ташкенте Региональный центр повышения квалификации для подготовки инженеров, архитекторов, спасательных служб по японским стандартам и протоколам.
Девятое. Высоко ценим содействие Японии в сфере образования и подготовки квалифицированных кадров. Будем и впредь расширять и поддерживать образовательные, научные и академические обмены.
Предлагаем провести в Узбекистане первое Совещание министров образования в формате «Центральная Азия + Япония» в следующем году, а также первый Форум ректоров ведущих университетов региона.
Выступаем также за принятие Региональной сетевой программы молодёжного развития, направленной на формирование долгосрочных связей между молодёжными сообществами, раскрытие ее творческого, технологического и профессионального потенциала.
Укреплению дружественных связей между нашими народами способствует регулярное проведение фестивалей культуры, искусства и туризма.
Хочу с удовлетворением отметить, что павильон Узбекистана на Всемирной выставке «ЭКСПО» в Осаке был удостоен Золотой награды. Мы будем и далее активно участвовать в таких мероприятиях.
Наша встреча проходит в период серьёзной турбулентности мировой политики, усиления геополитической напряжённости и снижения доверия между крупными государствами.
В таких условиях особое значение приобретает способность объединять усилия ради сохранения мира и укрепления стабильности.
Одним из ключевых направлений нашего взаимодействия остаётся Афганистан.
Мы едины в стремлении видеть эту страну мирной, стабильной и ориентированной на созидательное развитие.
Высоко ценим последовательную позицию Японии, которая на протяжении многих лет остаётся в числе ведущих доноров и партнёров по поддержке афганского народа.
Убеждён, что наши совместные действия и общий вклад будут способствовать улучшению жизни, социально-экономическому и инфраструктурному развитию, а также активному вовлечению Афганистана в региональные экономические проекты.
В завершение выражаю поддержку решениям по всем вопросам повестки дня.
Уверен, что реализация выдвинутых сегодня инициатив внесёт практический вклад в развитие нашего диалога, позволит задействовать значительный потенциал сотрудничества на благо наших стран и народов.