Hurmatli janob rais!
Sizlarni ko‘p asrlar davomida turli madaniyatlar va sivilizatsiyalar chorrahasida joylashgan go‘zal O‘zbekiston zaminida qutlayotganimdan chin dildan xursandman. YuNESKO shtab-kvartirasidan tashqarida – qadimiy va hamisha navqiron Samarqandda. Va bu, albatta, bizni g‘ururlantiradi.
Fursatdan foydalanib, forumda ishtirok etayotganlarga, Serbiya Prezidenti Janobi Oliylariga, hurmatli janob Aleksandr Vuchichga, Slovakiya Prezidenti Janobi Oliylariga, Hurmatli UNESCO Bosh direktori janob Peters, Mr. Azuley, barcha aʼzo davlatlar delegatsiyalari.
Mamlakatimizda bunday vakillik forumining oʻtkazilishini tashkilotga aʼzo davlatlarning Yangi Oʻzbekistonda amalga oshirilayotgan jadal keng koʻlamli islohotlarga boʻlgan yuksak ishonchi ifodasi sifatida qabul qilamiz.
YUNESKOning oʻtgan yubileyiga 80 yil toʻldi. taʼlim, fan, madaniyat, sanʼat va axborot sohalaridagi global hamkorlik hamda oʻzaro ishonch va hamjihatlik boʻyicha nufuzli jahon instituti hisoblanadi.
Dunyo xalqlarining milliy oʻziga xosligini, madaniy merosini asrab-avaylash, turli dinlar oʻrtasidagi muloqotni mustahkamlashda ushbu tashkilotning roli va ahamiyati ortib bormoqda. Forumimiz insoniyat tarixiga noyob bilimlar, sivilizatsiyalararo muloqot va insonparvarlik g‘oyalari markazi sifatida kirgan Samarqandda o‘tkazilayotgani chuqur ramziy ma’noga ega.
Bu zamin qadimdan insoniyatning buyuk kashfiyotlar beshigi, ilm-fan, adabiyot va madaniyat ravnaq topgan shahar bo‘lib kelgan. Men faqat bitta misol keltiraman. Buyuk hukmdor va olim Mirzo Ulug‘bek tomonidan qurilgan rasadxona gumbazlari ostida betakror yulduzlar stoli yaratildi. Tarix shuni ko'rsatadiki, u keyinchalik Kopernik, Kepler kabi buyuk olimlar tomonidan ilmiy kashfiyotlar qilishga xizmat qilgan.
Buyuk ipak yo'lining durdonasi, uch ming yillik tarixga ega shahar, tinchlik va xalqlar va xalqlar o'rtasidagi do'stlik shahri - Samarqandga xush kelibsiz!
Albatta, bugungi tez o‘zgarayotgan dunyoda gumanitar sohada global konsensus va ko‘p tomonlama hamkorlik mexanizmlarining zaiflashayotgani barchamizni jiddiy tashvishga solmoqda.
Oqibatda geopolitik to‘qnashuvlar natijasida sayyoramizga katta zarar yetkazilmoqda. noyob yodgorliklar, muqaddas joylar va bebaho madaniy meros.
Davlatlar o‘rtasida bilim va texnologiyalar, raqamli resurslardan foydalanish darajasidagi tafovut ortib bormoqda. Natijada imkoniyatlar tengsizligi va qashshoqlik ortib bormoqda. Bu murakkab vaziyat YUNESKOning asosiy maqsadlarini to‘liq ro‘yobga chiqarish uchun yanada ko‘proq birdamlikni talab qiladi.
Biz YUNESKOning yuksak va ezgu maqsadlariga qat’iy sodiqligimizni yana bir bor tasdiqlaymiz. Mamlakatimiz Sharq bilan G‘arb, Shimol va Janub o‘rtasida ko‘prik, ochiq va konstruktiv har tomonlama hamkorlik platformasi bo‘lishga hamisha tayyor.
So‘nggi yillarda O‘zbekiston YUNESKOning teng huquqli a’zosi sifatida mazkur tashkilot bilan hamkorlikni sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqish yo‘lida izchil qadamlar tashlamoqda. Xususan, 2027 yilgacha mo‘ljallangan besh yillik hamkorlik dasturi samarali amalga oshirilmoqda. Buyuk ajdodlarimiz – Abu Rayxon Beruniy, Ahmad Farg‘oniy, Amir Temur, Ali Qushchi, Kamoliddin Behzod yubileylari, Xorazm Ma’mun akademiyasi kabi ilmiy muassasalar, “Alpomish” dostoni kabi adabiy yodgorliklar tarixidagi salmoqli sanalar xalqaro miqyosda keng nishonlandi.
Jahon merosi roʻyxatiga kiritilgan Xiva, Buxoro, Shahrisabz va Samarqand shaharlari ham Zarafshon-Qoraqum yoʻnalishidagi bebaho obidalar bilan qoʻshildi. Ushbu roʻyxatga kiritilgan Gʻarbiy Tyan-Shan va Turon choʻllarining tabiiy hududlari ham hududning oʻziga xos biologik xilma-xilligini yaqqol namoyon etadi.
Shu bilan birga, 20 ga yaqin nomoddiy meros turlari, “Kattash”, “Shashmaz”, “Kattash” kabi jahon xalqlari tomonidan munosib eʼtirof etilgan. askiya, kulolchilik va miniatyura san’ati, Navro‘z bayrami, atlas va adras yasash an’analari.
YUNESKO shafeligida “Sharq taronalari”, maqom san’ati, baxshi, xalq amaliy san’ati, ethnic style="p>
sport festivallari muntazam o‘tkazib kelinmoqda. justify;">O‘zbekiston tashabbusi bilan muhim hujjatlar - “Xiva jarayoni: Markaziy Osiyoda xalqaro hamkorlikni rivojlantirish” rezolyutsiyasi (2021), Erta yoshdagi bolalarni tarbiyalash va tarbiyalash bo‘yicha Toshkent deklaratsiyasi va Xalqaro axborotdan umumjahon foydalanish kuni munosabati bilan Toshkent deklaratsiyasi (2023) qabul qilindi. va respublikadagi YuNESKO hamkorlari boʻlgan 24 ta maktab.
Toshkent va Fargʻona YuNESKOning Oʻquv shaharlari global tarmogʻiga kirdi. Bundan tashqari, ilg‘or texnologiyalar va xalqaro standartlar asosida yuzlab madaniy meros obyektlari qayta tiklandi.
Samarqand Bosh konferensiyasi doirasida mamlakatimizda bir qator qo‘shimcha tadbirlar o‘tkaziladi. Shu tariqa, qadimiy Buxoroda ilk bor Zamonaviy sanʼat biennalesi oʻtkazilmoqda, poytaxtimizda YuNESKO shafeligida Maktabgacha taʼlimni rivojlantirish mintaqaviy markazi ochiladi, Abu Rayhon Beruniy nomidagi YUNESKO – Oʻzbekiston xalqaro mukofoti gʻoliblari taqdirlanadi, sanʼat va sanʼat sohasidagi roli va ahamiyatiga bagʻishlangan xalqaro anjuman oʻtkaziladi. muzeylar, shuningdek, Oliy ta'lim bilan bog'liq malakalarni tan olish to'g'risidagi global konventsiyaga qo'shilamiz.
O‘zbekiston tashabbuslarini har tomonlama qo‘llab-quvvatlaganliklari va xalqaro tadbirlarimizdagi faol ishtiroki uchun barcha a’zo davlatlarga alohida minnatdorlik bildiraman.
Bizning ko‘p qirrali hamkorlikni amalga oshirishning o‘z vaqtida BMTESCO’ning ko‘p qirrali maqsadlariga erishishini taqozo etadi. yangi bosqichga ko‘tarish
Kun tartibidagi asosiy masalalar yuzasidan bir qator takliflar bildirmoqchiman.
Birinchidan,inklyuziv ta'limni rivojlantirish va sun'iy intellekt texnologiyalaridan keng foydalanish dolzarb vazifadir. style="text-align: justify;">Har bir bolaga, uning jismoniy va ijtimoiy xususiyatlaridan qat'i nazar, ta'lim olish uchun teng imkoniyatlarni ta'minlash juda muhimdir. Shu munosabat bilan alohida ehtiyojli bolalar uchun inklyuziv ta’limni rivojlantirish bo‘yicha YUNESKO platformasini yaratish maqsadga muvofiq, deb hisoblaymiz.
Ta’lim sohasida bilim va tajriba almashish bo‘yicha xalqaro muloqotni tashkil etish maqsadida Butunjahon kasb-hunar ta’limi sammitini o‘tkazish rejamizni qo‘llab-quvvatlaysiz, degan umiddamiz. ravon axborot texnologiyalari va ijodiy fikrlaydigan yangi avlodni tarbiyalash. Biz ta’lim tizimiga sun’iy intellektni keng joriy etish maqsadida YuNESKO ishtirokida “Sun’iy intellekt – maktab” loyihasini mamlakatimizda amalga oshirishga tayyormiz.
Shuningdek, biz YUNESKO shafeligida Ehtimoliy intellekt san’ati vakillari ishtirokida Xalqaro ekspertlar forumini o‘tkazishni taklif qilamiz. barcha qit'alarning universitetlari, pedagogika va tadqiqot institutlari.
Ikkinchidan,insoniyatning bebaho boyligi bo‘lgan jahon nomoddiy madaniy merosini asrab-avaylash bo‘yicha birgalikdagi harakatlarni kuchaytirish zarur.
Biz BMT ES ning yagona kirish va himoya qilish dasturini ishlab chiqishdan manfaatdormiz. xalq ogʻzaki ijodi, qoʻlyozmalar, arxivlar va qimmatli tarixiy hujjatlar, madaniy maʼlumotlar kabi meros obʼyektlari.
Biz ushbu dastur yaratilgan sanani – har yili 19-noyabrni Xalqaro hujjatli meros kuni deb eʼlon qilishni, shuningdek, UNES
Ma'lumki, qadimgi Buxoro hunarmandchilik va xalq amaliy san'ati yo'nalishi bo'yicha YUNESKOning "Bunyodkor shaharlar" tarmog'iga kiritilgan. Biz 2027-yilda bu yerda ushbu mavzu bo‘yicha Xalqaro Kongress o‘tkazishga tayyormiz.Uchinchidan,ayollarning yetakchilik qobiliyatlari va malakalarini rivojlantirish bo‘yicha global dasturlarni yanada faolroq amalga oshirish muhim.
Ac Statistics institute of the UNESs. fan va madaniyat muassasalari rahbarlarining 25 foizini, ta’lim sohasi rahbarlarining 30 foizini, ilmiy xodimlar orasida 33 foizini tashkil etadi. Bu esa, afsuski, ayollar huquqlarini ta’minlashda hamon tengsizliklar mavjudligini ko‘rsatadi.
Shu bilan birga, gender tengligini ta’minlash YuNESKOning asosiy ustuvor yo‘nalishlaridan biri bo‘lib, ta’kidlanganidek, tashkilotning barcha tashabbuslari ana shu maqsad bilan uzviy bog‘liq bo‘lishi kerak. Aʼzo davlatlarning ilgʻor tajribasi va tajribasini oʻrganish, bu boradagi bilim almashish uchun YuNESKOning Xotin-qizlar yetakchiligi akademiyasini yaratish vaqti keldi, deb hisoblaymiz.
Shuningdek, Samarqand shahrida barcha qit’alardan mashhur tadqiqotchilar, san’atkorlar, o‘qituvchilar va innovatorlar ishtirokida “Ta’lim, madaniyat va fan sohasida ayollarning global forumini” o‘tkazishni taklif qilamiz. style="text-align: justify;">O‘rtacha haroratning sezilarli darajada oshishi, muzliklarning erishi, cho‘llanish, tuproq eroziyasi va urbanizatsiya jarayonlari madaniy meros ob’yektlari holatiga jiddiy ta’sir ko‘rsatmoqda.
Biz “YUNESKOning alohida mas’uliyatli shaharlari” global tashabbusini ilgari surmoqdamiz. atrof-muhit uchun va "yashil" dasturlarni muvaffaqiyatli amalga oshirish. Bundan tashqari, biz YUNESKO Ijroiya kengashining “Globallashuv va iqlim o‘zgarishi sharoitida madaniy merosni saqlash bo‘yicha chora-tadbirlarni kuchaytirish to‘g‘risida”gi qarorini ishlab chiqish tarafdorimiz. Biz bu borada Xiva shahrida xalqaro simpozium o‘tkazishga tayyormiz.
Beshinchidan,nog‘arazli axborot tarqatish, jamoatchilik fikrini manipulyatsiya qilish, virtual maydonda kamsitish kabi holatlarga qarshi birgalikda samarali choralar ko‘rish zarur. Raqamli transformatsiya sharoitida dunyoqarashi shakllanayotgan navqiron avlodning eng yaxshi ijodiy ishlari va multimedia g‘oyalari bilan almashish maqsadida Xalqaro bolalar madaniy mazmuni festivali.
Axborotni tahliliy idrok etishni rivojlantirish, yoshlarni manipulyatsiyadan himoya qilish va axborot shaffofligini ta’minlash maqsadida biz YuNESKOga OAVni rivojlantirish bo‘yicha Strategiyani ishlab chiqishni taklif qilamiz. Savodxonlik.
Va yana bir savolDunyoda dinlararo qarama-qarshiliklar kuchayib borayotgan zamonaviy sharoitda bag‘rikenglik, o‘zaro hamjihatlik va hamjihatlik kabi umumbashariy tamoyillarni faol targ‘ib qilish har qachongidan ham muhim ahamiyat kasb etmoqda. Butun dunyoda islom madaniyati va ta’limining mohiyatini keng tushuntirish orqali islomofobiya. Shu munosabat bilan O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan noyob loyihalar – Islom sivilizatsiyasi markazi, Imom Buxoriy, Imom Moturidiy, Imom Termiziy, Bahouddin Naqshband ilmiy-tadqiqot markazlari salohiyatidan birgalikda foydalanishga chaqiramiz.
YUNESKO tomonidan ilgari surilgan azaliy an’ana va qadriyatlardan quvvat olgan “Samarqandlik ruhi”, shubhasiz, bizni yanada mushtarak taraqqiyot sari yetaklaydi. style="text-align: justify;">Barchangizga ushbu ezgu yo‘lda omad, YUNESKO sessiyasi ishiga muvaffaqiyatlar tilayman.

Speech by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at the opening ceremony of the 43rd session of the UNESCO General Conference
Dear Mr. Chairman!
Dear Madam Azoulay!
Heads of delegations!
I am sincerely glad to welcome you to the beautiful land of Uzbekistan, which for many centuries has been at the crossroads of different cultures and civilizations.
For the first time in the last 40 years, our conference is being held outside the UNESCO headquarters - in the ancient and forever young Samarkand. And this, of course, makes us particularly proud.
I take this opportunity to express my deep gratitude to those participating in the forum, His Excellency the President of Serbia, dear Mr. Aleksandar Vučić, His Excellency the President of Slovakia, dear Mr. Peter Pellegrini, Director General of UNESCO Ms. Audrey Azoulay, all delegations member states.
We perceive the holding of such a representative forum in our country as a manifestation of the high trust of the member states of the organization in the dynamic large-scale reforms being carried out in New Uzbekistan.
UNESCO, celebrating its 80th anniversary, over the past years has become an authoritative world institution for global cooperation in the fields of education, science, culture, art and information, and as well as mutual trust and solidarity.
The role and importance of this organization in preserving the national identity of the peoples of the world, their cultural heritage, and strengthening dialogue between different religions are increasing.
It is deeply symbolic that our forum is being held in Samarkand, which has gone down in human history as a center of unique knowledge, intercivilizational dialogue and humanistic ideas.
Since ancient times, this land has been the cradle of great discoveries of mankind, a city where science, literature and culture flourished. I'll give just one example. Under the domes of the observatory, built by the great ruler and scientist Mirzo Ulugbek, a unique star table was created. As history shows, it later served to make scientific discoveries by such outstanding scientists as Copernicus and Kepler.
Welcome to Samarkand - the pearl of the Great Silk Road, a city with a three-thousand-year history, a city of peace and friendship between nations and peoples!
We are all, of course, seriously concerned about the weakening mechanisms of global consensus and multilateral cooperation in the humanitarian sphere in today's rapidly changing world.
As a result of geopolitical tensions and military conflicts occurring around the planet, great damage is being done to unique monuments, holy places and priceless cultural heritage.
The gap in access levels is growing between states to knowledge and technologies, digital resources. As a result, inequality of opportunity and poverty are increasing. This difficult situation requires even greater unity to fully realize UNESCO's core objectives.
We reaffirm our strong commitment to the high and noble goals of UNESCO. Our country is always ready to be a bridge between East and West, North and South, a platform for open and constructive all-round cooperation.
In recent years, Uzbekistan, as an equal member of UNESCO, has been taking consistent steps to bring interaction with the organization to a qualitatively new level. In particular, the five-year cooperation program until 2027 is being effectively implemented. The anniversaries of our great ancestors - Abu Raikhan Beruni, Ahmad Fergani, Amir Temur, Ali Kushchi, Kamoliddin Bekhzod, significant dates in the history of such scientific institutions as the Khorezm Mamun Academy, and such literary monuments as the epic "Alpamysh" - were widely celebrated internationally.
The cities of Khiva, Bukhara, Shakhrisabz and Samarkand included in the World Heritage List were also joined by priceless monuments in the Zarafshan-Karakum direction. The natural territories of the Western Tien Shan and the Turan deserts, also included in this list, clearly demonstrate the unique biological diversity of the region.
Along with this, about 20 types of intangible heritage have received worthy recognition of the peoples of the world, such as “Shashmakom”, Katta Ashula, “Lazgi” dance, askiya, pottery and the art of miniature painting, the Nowruz holiday, traditions production of atlas and adras.
Under the auspices of UNESCO, festivals “Sharq Taronalari”, maqom art, bakhshi, folk arts and crafts, and ethnic sports are regularly held.
At the initiative of Uzbekistan, important documents were adopted - the resolution “Khiva process: promoting international cooperation in Central Asia” (2021), the Tashkent Declaration on Early Childhood Care and Education and the Tashkent Declaration on the occasion of the International Day of Universal Access to Information (2023).
There are 8 departments and 24 schools that are UNESCO partners in the republic.
Tashkent and Fergana entered the Global Network of Learning Cities UNESCO. In addition, hundreds of cultural heritage sites have been restored based on advanced technologies and international standards.
A number of additional events will be held in the country within the framework of the Samarkand General Conference. Thus, in ancient Bukhara, for the first time, a Biennale of Contemporary Art is being held, in the capital, under the auspices of UNESCO, a Regional Center for the Development of Preschool Education will be opened, the winners of the UNESCO – Uzbekistan International Prize named after Abu Raihan Beruni will be awarded, an international conference will be held on the role and significance of artificial intelligence in the activities of museums, we will also join the Global Convention on the Recognition of Qualifications related to Higher Education.
I express special gratitude to all Member States for their full support of the initiatives of Uzbekistan and active participation in our international events.
Time itself demands achieving UNESCO’s global goals and taking our multifaceted cooperation to a new level.
I would like to put forward a number of proposals on the main issues on the agenda.
Firstly,the development of inclusive education and the widespread use of artificial intelligence technologies are becoming an urgent task today.
It is very important to provide every child, regardless of his physical and social characteristics, with equal opportunities to receive an education. In this regard, we consider it appropriate to create a UNESCO Platform for the development of inclusive education for children with special needs.
We hope that you will support our plan to hold the World Vocational Education Summit with the aim of organizing an international dialogue on the exchange of knowledge and experience in the field of education.
Our priority is to educate a new generation fluent information technology and creative thinking. In order to widely introduce artificial intelligence into the education system, we are ready to implement the “Artificial Intelligence – School” project in our country with the participation of UNESCO.
We also propose to hold, under the auspices of UNESCO, an International Forum of Experts on the Ethics of Artificial Intelligence with the participation of representatives of leading universities, pedagogical and research institutes of all continents.
Secondly,it is necessary to strengthen joint action to preserve the world's intangible cultural heritage, which is an invaluable asset of humanity.
We are interested in the development of the UNESCO Memory of the World Programme, established to protect and make accessible unique heritage objects such as oral folk art, manuscripts, archives and valuable historical documents, cultural data.
We propose to declare the date of creation of this program - November 19 of each year - as International Documentary Heritage Day, and also to establish the International Institute of Digital Heritage within UNESCO.
As is known, ancient Bukhara was included in the UNESCO Creative Cities Network in the area of crafts and folk art. We are ready to hold an International Congress on this topic here in 2027.
Thirdly,it is important to more actively implement global programs for developing the leadership abilities and competencies of women.
According to the UNESCO Institute for Statistics, in the world women make up 25 percent of heads of scientific and cultural institutions, 30 percent of heads in the field of education, 33 percent among researchers. This shows that, unfortunately, inequalities still exist in ensuring women's rights.
At the same time, ensuring gender equality is one of UNESCO's fundamental priorities, and, as stated, all the organization's initiatives must be integrated with this goal. We believe that the time has come to create a UNESCO Academy on Women's Leadership to study the best practices and experiences of Member States and exchange knowledge in this area.
We also propose to hold a Global Forum of Women in Education, Culture and Science in Samarkand with the participation of famous researchers, artists, teachers and innovators from all continents.
Fourth,an effective joint fight against the climate crisis is also a pressing issue.
Significant increases in average temperatures, melting glaciers, desertification, soil erosion, and urbanization processes have a serious impact on the condition of cultural heritage sites.
We are putting forward the global initiative “UNESCO Capital of Environment,” which provides special recognition and encouragement to cities that are responsible for the environment and successfully implementing “green” programs. In addition, we advocate the development of a resolution of the UNESCO Executive Board “On strengthening measures for the preservation of cultural heritage in the context of globalization and climate change.” We are ready to hold an international symposium on this issue in the city of Khiva.
Fifthly,it is necessary to take joint effective measures against the dissemination of biased information, manipulation of public opinion, and discrimination in the virtual space.
We are taking the initiative to hold an International Festival of Children's Cultural Content to exchange the best creative works and multimedia ideas of the younger generation, whose worldview is being formed in the environment of digital transformation.
In order to develop analytical perception of information, protect young people from manipulation, and ensure transparency of information, we propose to develop a UNESCO Comprehensive Strategy for the Development of Media Literacy.
And one more question.In modern conditions, when inter-religious contradictions are intensifying in the world, it is more important than ever to actively promote such universal principles as tolerance, mutual understanding and harmony.
We can effectively combat radicalism and Islamophobia by widely explaining the essence of Islamic culture and education throughout the world. In this regard, we call for the joint use of the potential of unique projects implemented in Uzbekistan - the Center for Islamic Civilization, the research centers of Imam Bukhari, Imam Maturidi, Imam Termezi, Bahauddin Naqshband.
I am confident that today’s forum will be an important practical step in establishing new areas of cooperation, strengthening the atmosphere of mutual trust, strengthening the mechanisms of global partnership in the field of sustainable development.
Undoubtedly, the “Samarkand spirit”, drawing strength from the eternal traditions and values promoted by UNESCO, will lead us to further unity in the name of common progress.