Yangi Oʻzbekistonning pragmatik mintaqaviy siyosati natijasida Markaziy Osiyoning geosiyosiy va geoiqtisodiy ahamiyati sezilarli darajada oshdi.
Islomobodda Oliy Majlisga va Shavkat Mirziyoyevning O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning O‘zbekiston xalqiga Murojaatnomasining mazmun-mohiyati va ahamiyatiga bag‘ishlangan davra suhbati bo‘lib o‘tdi. mamlakat
Tadbirda O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Bahromjon Aloyev, mamlakatimiz elchisi Alisher To‘xtayev, shuningdek, yetakchi tahliliy markazlar, ijtimoiy-siyosiy doiralar vakillari, ekspertlar, siyosatshunoslar, Pokiston Davra suhbatida ishtirokchilar O‘zbekistonda keyingi 7-8 yil davomida barcha sohalarda amalga oshirilgan keng ko‘lamli islohotlar bevosita Prezidentimizning kuchli siyosiy irodasi, Shavkat Mirziyoyevning davlat rahbariyatini uzoqni ko‘zlab, rivojlanishni yangi bosqichga izchil olib borishga qaratilgan strategik yondashuvining bevosita samarasi ekanini ta’kidladilar. Pokiston siyosiy doiralari vakillari va ekspertlarining fikricha, Prezident Shavkat Mirziyoyev Yangi O‘zbekiston qurish g‘oyasining bosh tashabbuskori va me’mori sifatida mamlakatni chuqur o‘zgartirish, uni ochiq, raqobatbardosh va barqaror rivojlanayotgan davlatga aylantirishga qaratilgan islohotlarning asosiy harakatlantiruvchi kuchi hisoblanadi. Ochiq va samimiy muloqot tarzida o‘tgan stolda Prezident Shavkat Mirziyoyevning Oliy Majlisga va O‘zbekiston xalqiga Murojaatnomasining urducha nashri taqdim etildi. Sayid Xolid Amir Jafriy, Janubiy Osiyo tadqiqotlari va xalqaro aloqalar markazi direktori Mutaxassislar va kuzatuvchilar uchun islohotlar natijalari tanlangan yo‘lning samaradorligini yaqqol tasdiqlaydi va
Ta’kidlash joizki, O‘zbekistonning pragmatik mintaqaviy siyosati natijasida Markaziy Osiyoning geosiyosiy va geoiqtisodiy ahamiyati sezilarli darajada oshdi. Yaxshi qo‘shnichilik siyosatining izchil amalga oshirilishi, o‘zaro ishonchning tiklanishi mintaqaviy muammolarni hal etishda hal qiluvchi omil bo‘ldi. Toshkent ShHT, BMT va mintaqa rahbarlarining maslahat uchrashuvlari doirasidagi muloqot va ko‘p tomonlama hamkorlikning asosiy platformasi sifatida mustahkam o‘rin egalladi. Umuman olganda, O‘zbekiston Prezidentining Murojaatnomasida o‘zaro bog‘liq va umumiy rivojlanish strategiyasi o‘z ifodasini topgan.
Xolid Taymur Akram, “Kelajak mushtarak jamiyat” tahliliy markazi ijrochi direktori:
– O‘zbekiston rahbarining siyosiy qarashlari va amaliy faoliyatini ko‘p yillardan buyon kuzatib, ularni tahlil qilib kelaman. Biz Prezident Shavkat Mirziyoyevni nafaqat O‘zbekistonni tashqi dunyoga ochgan, balki mintaqa mamlakatlarini bir-biriga yaqinlashtirish, totuvlik va ishonchni mustahkamlash siyosati orqali butun Markaziy Osiyoni o‘zgartirgan rahbar sifatida ko‘ramiz.
Davlatingiz rahbari o‘z faoliyatining dastlabki kunlaridanoq qo‘shni davlatlar bilan ko‘p yillik chegara muammolarini hal qildi. Agar bugun Markaziy Osiyoga yagona mintaqa sifatida qaraladigan bo‘lsa, bu, menimcha, Prezident Shavkat Mirziyoyevning sa’y-harakatlarining amaliy samarasi, xolos.
O‘zbekiston keyingi bir necha yil ichida ulkan muvaffaqiyatlarga erishganini tan olish kerak. Xitoydan keyin, zamonaviy rivojlanayotgan davlatlar qatorida O‘zbekiston bunga yaqqol misol bo‘la oladi. Yevropa zamonaviylikka to‘rt yuz yil, Xitoyga qirq yil, O‘zbekiston esa bugungi zamonaviy davlatga aylanish uchun bor-yo‘g‘i o‘n yilga yaqin vaqt kerak bo‘ldi. Bu o‘zgarishlar nafaqat Toshkentda, balki mamlakatimizning barcha hududlarida ham kuzatilmoqda.
Men yaqinda Pokiston ishbilarmonlari delegatsiyasi tarkibida O‘zbekistonda bo‘lib, ulkan o‘zgarishlarning shaxsan guvohi bo‘ldim. Ko‘plab loyihalar, xususan, “Yangi Toshkent” loyihasi bizda katta taassurot qoldirdi. Oxirgi ikki yil davomida bir qancha hududlarda qurilish ishlari kelishilgan holda amalga oshirildi va bu sur’atlar ko‘zga tashlanadi. Pokiston kompaniyalari loyihaning ikkinchi va uchinchi bosqichlarida ishtirok etishga katta qiziqish bildirmoqda. Samarqand va Xiva shaharlaridagi qurilish loyihalari bilan ham tanishdik. Bu qurilish ishlari mamlakatimizning barcha hududlarini barqaror rivojlantirishga qaratilgani bilan ahamiyatlidir. Ishonamanki, yaqin ikki-uch yil ichida O‘zbekiston yanada zamonaviy va go‘zal bo‘lib qoladi.
Rima Shavkat, Hududshunoslik instituti bo‘lim mudiri:
– O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Oliy Majlisga Murojaatnomasi inson manfaatlarini himoya qilishga, ayniqsa, xotin-qizlarning jamiyat taraqqiyotidagi rolini
O‘tgan yilning aprel oyida O‘zbekistonga tashrifim chog‘ida mamlakatingizda xotin-qizlarning jamiyat hayotidagi faol ishtiroki, turli sohalarda, xususan, qishloq xo‘jaligidan tortib, yuqori texnologiyali transport tizimlari va davlat boshqaruvi kabi sohalarda samarali mehnat qilayotganiga guvoh bo‘ldim. Prezidentimiz tashabbuslari doirasida O‘zbekistonda ta’lim, sog‘liqni saqlash, tadbirkorlik, ilm-fan va innovatsiyalarni rivojlantirish, kam ta’minlangan oilalarni qo‘llab-quvvatlash, uy mehnati va kichik biznesni rag‘batlantirish, shuningdek, gender tengligini ta’minlashga alohida e’tibor qaratilayotganidan ham mamnunman. jamoat hayoti. Bu, o‘z navbatida, joylarda aholi bilan bevosita ishlash, ijtimoiy muammolarni barvaqt aniqlash va hal etishga xizmat qilmoqda. Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning uzoqni ko‘zlagan siyosati mamlakatimiz taraqqiyotini nafaqat yuqori rahbarlar, balki jamiyatning asosi hisoblangan eng quyi bo‘g‘in – mahalla darajasida ham amalga oshirish zarur, degan tamoyilga asoslanadi. oilalar, oilaviy zo'ravonlikka qarshi qonun hujjatlari va uning bajarilishini ta'minlash. Ekstremizm, giyohvandlik, korrupsiya kabi illatlarning oldini olish jamiyat barqarorligini ta’minlashda muhim ahamiyat kasb etishi ta’kidlandi.
Bundan tashqari, Prezident Shavkat Mirziyoyev siyosatining ustuvor yo‘nalishlari qatoriga iqlim o‘zgarishi va ekologik muammolarga qarshi kurashish, jumladan, Orol fojiasi oqibatlarini yumshatish, aholini toza ichimlik suvi bilan ta’minlash va moliyalashtirishning “yashil” mexanizmlarini joriy etish kiradi. O‘zbekistonda qabul qilingan qarorlar nafaqat hujjat darajasida, balki joylarda aniq amaliy ishlar orqali ham amalga oshirilmoqda.
Adam Saud, Bahriya universiteti professori:
- Darhaqiqat, jamiyat rivojida mahallalarning o‘rni beqiyos. Mahalla mustahkam bo‘lsa, jamiyat va davlat barqaror rivojlanadi.
O‘zbekiston aholisining qariyb yarmini ayollar tashkil etishini inobatga olib, ularni qo‘llab-quvvatlash davlat siyosatining ustuvor vazifasi ekanini alohida ta’kidlamoqchiman. Xususan, parlamentdagi xotin-qizlarning yuqori ulushini gender tengligini ta’minlashga qaratilgan islohotlarning amaliy natijasi sifatida baholayman.
O‘zbekistonda Prezident Shavkat Mirziyoyev rahnamoligida izchil islohotlar amalga oshirilayotgani, aholining ijtimoiy farovonligini ta’minlash, inson qadr-qimmati va qadr-qimmatini oshirish uchun yangi tarixiy imkoniyatlarni ochish va mustahkamlashga qaratilgan zamonaviy davlat modeli shakllantirilayotganiga ishonaman. O‘zbekiston va Pokiston o‘rtasidagi aloqalar.

В результате прагматичной региональной политики Нового Узбекистана значительно возросло геополитическое и геоэкономическое значение Центральной Азии
В Исламабаде состоялась дискуссия за “круглым столом”, посвященная содержанию и значению Послания Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева Олий Мажлису и народу страны.
В мероприятии приняли участие первый заместитель министра иностранных дел Узбекистана Бахромжон Аълоев, посол нашей страны Алишер Тухтаев, а также представители ведущих аналитических центров, общественно-политических кругов, эксперты, политологи, профессора и СМИ Пакистана.
– Все достижения Узбекистана за последние годы – это, прежде всего, результат четкого стратегического видения, твердой политической воли Президента и последовательной политики, направленной на органичную и эффективную координацию внешней политики с интересами долгосрочного национального развития страны, – заявил первый заместитель министра иностранных дел Бахромжон Аълоев. – В этом смысле решающую роль в подходах Узбекистана к собственным перспективам, региональному и глобальному сотрудничеству играют концептуальные заявления главы нашего государства, доктринальные взгляды, основанные на глубоком анализе, и идеи, определяющие стратегическую логику реформ. В частности, очередное историческое Послание нашего Президента к Олий Мажлису и народу Узбекистана, представленное 26 декабря 2025 года, стало стратегически важным концептуальным и программным документом, направленным на дальнейшее углубление реформ на пути к построению Нового Узбекистана, выведению страны на новый качественный уровень и открытию важных вех в развитии.
В ходе «круглого стола» участники подчеркнули, что масштабные реформы, проведенные в Узбекистане во всех сферах за последние 7-8 лет, являются прямым результатом твердой политической воли Президента Шавката Мирзиёева, стратегического подхода, основанного на дальновидности, и последовательного руководства, направленного на вывод развития государства на новый уровень.
По мнению представителей пакистанских политических кругов и экспертов, Президент Шавкат Мирзиёев как главный инициатор и архитектор идеи построения Нового Узбекистана является основной движущей силой реформ, направленных на глубокую трансформацию страны и превращение ее в открытое, конкурентоспособное и устойчиво развивающееся государство.
В ходе «круглого стола», прошедшего в форме открытого и искреннего диалога, участникам было представлено издание на урду Послания Президента Шавката Мирзиёева к Олий Мажлису и народу Узбекистана.
Сайед Халид Амир Джафри, Директор Центра исследований Южной Азии и международных отношений:
– Послание Президента Узбекистана к Олий Мажлису и народу страны содержит четкий анализ того, как безопасность, экономическая модернизация и региональное сотрудничество формируют единую систему устойчивого развития. Под руководством Президента Шавката Мирзиёева в относительно короткие сроки Узбекистан встал на путь глубоких преобразований, охватывающих основные сферы общественной и экономической жизни.
Для экспертов и наблюдателей результаты реформ ясно подтверждают эффективность выбранного пути и служат ярким примером успешных преобразований в регионе.
В Послании также уделено особое внимание теме безопасности, которая справедливо оценена как основа развития. В своей речи Президент Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что невозможно обеспечить устойчивый экономический рост и социальное благополучие без обеспечения мира и стабильности.
Следует отметить, что в результате прагматичной региональной политики Узбекистана значительно возросло геополитическое и геоэкономическое значение Центральной Азии. Последовательное осуществление политики добрососедства и восстановление взаимного доверия стали решающими факторами в решении региональных проблем. Ташкент прочно зарекомендовал себя как ключевая платформа для диалога и многостороннего сотрудничества в рамках ШОС, ООН и консультативных совещаний региональных лидеров. В целом, Послание Президента Узбекистана отражает взаимосвязанную и общую стратегию развития.
Халид Таймур Акрам, Исполнительный директор аналитического центра «Общество с единым будущим»:
– Я много лет слежу за политическими взглядами и практической деятельностью главы Узбекистана и анализирую их. Мы видим Президента Шавката Мирзиёева как лидера, который не только открыл Узбекистан внешнему миру, но и преобразовал всю Центральную Азию посредством политики сближения стран региона, построения гармонии и доверия.
С самых первых дней своей деятельности лидер вашего государства решил многолетние пограничные проблемы с соседями. Если сегодня Центральная Азия считается единым регионом, то это, на мой взгляд, лишь практический результат усилий Президента Шавката Мирзиёева.
Следует признать, что Узбекистан добился больших успехов за последние несколько лет. После Китая среди современных развивающихся стран Узбекистан может служить ярким примером. Европе потребовалось четыреста лет, чтобы достичь современности, Китаю – сорок, а Узбекистану – всего около десяти лет, чтобы стать современным государством, каким он является сегодня. Эти изменения наблюдаются не только в Ташкенте, но и во всех регионах страны.
Недавно я посетил Узбекистан в составе делегации пакистанских бизнесменов и лично стал свидетелем огромных перемен. Нас очень впечатлили многие проекты, особенно проект «Новый Ташкент». За последние два года строительство в нескольких регионах велось скоординированно, и темпы впечатляют. Пакистанские компании проявляют большой интерес к участию во втором и третьем этапах проекта. Мы также ознакомились со строительными проектами в Самарканде и Хиве. Эти строительные работы имеют важное значение, поскольку направлены на устойчивое развитие всех регионов страны. Я уверен, что в ближайшие два-три года Узбекистан станет еще более современным и красивым.
Рима Шаукат, Руководитель отдела Института региональных исследований:
– Послание Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева к Олий Мажлису тем более значимо, что оно направлено на защиту интересов человека, особенно на укрепление роли женщин в развитии общества.
Во время моего визита в Узбекистан в апреле прошлого года я стала свидетелем активного участия женщин в жизни общества в вашей стране, их эффективной работы в различных областях, в частности, от сельского хозяйства до высокотехнологичных транспортных систем и государственного управления. Меня также радует, что в рамках инициатив Президента особое внимание уделяется развитию образования, здравоохранения, предпринимательства, науки и инноваций, поддержке малообеспеченных семей, поощрению домашнего труда и малого бизнеса, а также обеспечению гендерного равенства.
В Узбекистане институт махалли находится в центре государственной политики как важная опора общественной жизни. Это, в свою очередь, способствует непосредственной работе с населением на местах, выявлению и решению социальных проблем на ранней стадии. Дальновидная политика президента Шавката Мирзиёева основана на принципе, согласно которому развитие страны должно осуществляться не только на уровне высшего руководства, но и на самом низшем уровне — уровне махалли, который считается основой общества.
В Послании акцент делается на всесторонней поддержке молодежи и женщин, совершенствовании системы образования от дошкольного до высшего и профессионального обучения, социальной защите семей, законодательстве против домашнего насилия и обеспечении его реализации. Подчеркивается, что превентивный подход к таким порокам, как экстремизм, наркомания и коррупция, имеет большое значение для обеспечения стабильности общества.
Кроме того, в число приоритетов политики Президента Шавката Мирзиёева входят борьба с изменением климата и экологическими проблемами, включая смягчение последствий Аральской трагедии, обеспечение населения чистой питьевой водой и внедрение «зеленых» механизмов финансирования. Решения, принятые в Узбекистане, реализуются не только на уровне документов, но и посредством конкретной практической работы на местах.
Адам Сауд, профессор университета Бахрия:
– Действительно, роль махалли в развитии общества несравнима. Если махалля сильна, то общество и государство будут развиваться устойчиво.
Учитывая, что женщины составляют почти половину населения Узбекистана, я хотел бы подчеркнуть, что их поддержка является приоритетной задачей государственной политики. В частности, я оцениваю высокую долю женщин в парламенте как практический результат реформ, направленных на обеспечение гендерного равенства.
Считаю, что под руководством Президента Шавката Мирзиёева Узбекистан проводит последовательные реформы, формируя современную государственную модель, направленную на обеспечение социального благополучия, человеческого достоинства и устойчивого развития, и открываются новые возможности для дальнейшего укрепления публичной дипломатии и исторических связей между Узбекистаном и Пакистаном.