O‘zbekiston-Serbiya munosabatlari rivojlanishning yangi bosqichiga ko‘tarildi
28-oktabr kuni Serbiya Respublikasi Prezidenti Aleksandarichni rasmiy tashrif bilan Serbiya Respublikasiga tashrif buyurgan Aleksandarichni rasmiy kutib olish marosimi bo‘lib o‘tdi. Ko‘ksaroy qarorgohida bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev martabali mehmonni iliq kutib oldi va uni minbarga taklif etdi.
Ikki davlat madhiyalari yangradi. Harbiy orkestr sadolari ostida sardorlar faxriy qorovul safini aylanib o‘tdilar va rasmiy delegatsiyalar a’zolarini qutladilar.
Qo‘shma suratga tushishdan so‘ng delegatsiyalar ishtirokida davlat rahbarlarining muzokaralari boshlandi.
* * *ign:
ext justify;">O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Ko‘ksaroy qarorgohida Shavkat Mirziyoyev va Serbiya Respublikasi Prezidenti Aleksandr Vuchichning rasmiy delegatsiyalar ishtirokida muzokaralari bo‘lib o‘tdi.O‘zbekiston va Serbiya o‘rtasidagi amaliy hamkorlikni yanada mustahkamlash istiqbollari ko‘rib chiqildi
– Diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligi nishonlanadigan yilda amalga oshirilgan rasmiy tashrifingiz tarixiy voqeadir. O‘zbekistonda Serbiyaga katta hamdardlik bilan qarashadi. Xalqlarimizni mustahkam do‘stlik rishtalari va o‘xshash mentalitet bog‘lab turadi, dedi O‘zbekiston Prezidenti.
Tovar ayirboshlash hajmini oshirish, mashinasozlik, farmatsevtika, kimyo sanoati, axborot texnologiyalari va raqamlashtirish, qishloq xo‘jaligi kabi muhim tarmoqlarda keng ko‘lamli hamkorlik dasturini tayyorlashga ustuvor ahamiyat qaratilmoqda.
“Markaziy Osiyo – Bolqon” yangi transport yo‘nalishlarini, shu jumladan Transkaspiy yo‘lagi doirasida rivojlantirish muhimligi qayd etildi.
Hamkorlikning iqtisodiy kun tartibini ilgari surish maqsadida kelgusi yilda Interg komissiyasining birinchi yig‘ilishini o‘tkazish to‘g‘risida kelishuvga erishildi. style="text-align: justify;">Uyushgan mehnat migratsiyasi, madaniy-gumanitar va ta’lim sohalaridagi o‘zaro hamkorlik masalalari.
Shuningdek, davlat rahbarlari mintaqaviy va xalqaro kun tartibining dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashdilar.
p *al *align: center; justify;">Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan muzokaralar yakunlariga ko‘ra, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Serbiya Respublikasi Prezidenti Aleksandr Vuchich Qo‘shma deklaratsiyani imzoladilar. idoralararo hujjatlar ham bo‘lib o‘tdi, jumladan:
– Investitsiyalarni o‘zaro rag‘batlantirish va himoya qilish to‘g‘risidagi bitim;
– Iqtisodiy hamkorlik to‘g‘risidagi bitim;
– Tibbiy xizmatlar sohasida hamkorlik to‘g‘risida kelishuv
– Ta’lim, fan va madaniyat sohasida hamkorlik to‘g‘risidagi bitim;
– muhandislik, ilg‘or texnologiyalar, sun’iy intellekt va tegishli sohalarda hamkorlik to‘g‘risidagi bitim justify; diplomatik kadrlar tayyorlash sohasi;
– Tashqi ishlar vazirliklarining 2026-2027 yillarga mo'ljallangan hamkorlik dasturi;
– Mehnat migratsiyasi sohasida hamkorlik to‘g‘risidagi memorandum;
– Sport va jismoniy tarbiya sohasidagi hamkorlik to‘g‘risidagi bayonnoma;
– Belorusiya
– Belorusiyaning
– Toshkent shaharlari
Yuqori darajadagi O‘zbekiston-Serbiya muzokaralari yakunida Ko‘ksaroy qarorgohida ko‘chat o‘tqazish marosimi bo‘lib o‘tdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev va A.Mirziyoyevlar xiyobonida ko‘chat o‘tqazishdi. ikki mamlakat va xalqlar o‘rtasidagi do‘stlik va sheriklik munosabatlarini mustahkamlashga intilishi, ikki tomonlama munosabatlar tarixida yangi sahifa ochishga intilayotganining belgisi sifatida.

Узбекско-сербские отношения выведены на новый этап развития
28 октября в резиденции «Куксарой» состоялась церемония официальной встречи Президента Республики Сербия Александра Вучича, совершающего официальный визит в нашу страну.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев тепло встретил высокого гостя и пригласил его на пьедестал.
Прозвучали государственные гимны двух стран. Под звуки военного оркестра лидеры обошли строй почетного караула и поприветствовали членов официальных делегаций.
После совместного фотографирования начались переговоры глав государств с участием делегаций.
В резиденции «Куксарой» состоялись переговоры Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Республики Сербия Александра Вучича с участием официальных делегаций.
Были рассмотрены перспективы дальнейшего укрепления практического сотрудничества Узбекистана и Сербии.
Тепло поприветствовав лидера Сербии, глава нашего государства подчеркнул, что первый за период сотрудничества саммит станет историческим и выведет узбекско-сербские отношения на качественно новый уровень.
– Ваш официальный визит в год 30-летия установления дипломатических отношений является историческим событием. В Узбекистане с большой симпатией относятся к Сербии. Наши народы связывают крепкие узы дружбы и схожий менталитет, – отметил Президент Узбекистана.
Приоритетное внимание уделено наращиванию товарооборота, подготовке полномасштабной программы кооперации в таких ключевых отраслях, как машиностроение, фармацевтика, химическая промышленность, информационные технологии и цифровизация, агропромышленный комплекс, туризм и многих других.
Отмечена важность развития новых транспортных маршрутов «Центральная Азия – Балканы», в том числе в рамках Транскаспийского коридора.
В целях продвижения экономической повестки сотрудничества, достигнута договоренность о проведении в следующем году в городе Ташкенте первого заседания Межправительственной комиссии.
Рассмотрены вопросы взаимодействия в области организованной трудовой миграции, культурно-гуманитарной и образовательной сферах.
Лидеры также обменялись мнениями по актуальным вопросам региональной и международной повестки.
По итогам состоявшихся в городе Ташкенте переговоров Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Республики Сербия Александр Вучич подписали Совместную декларацию.
В присутствии лидеров также состоялась церемония подписания пакета межправительственных и межведомственных документов, среди которых:
– Соглашение о взаимном поощрении и защите инвестиций;
– Соглашение об экономическом сотрудничестве;
– Соглашение о сотрудничестве в области медицинских услуг;
– Соглашение о сотрудничестве в области туризма;
– Соглашение о сотрудничестве в области образования, науки и культуры;
– Соглашение о сотрудничестве в области инжиниринга, передовых технологий, искусственного интеллекта и смежных областях;
– Протокол о сотрудничестве в области подготовки дипломатических кадров;
– межмидовская Программа сотрудничества на 2026-2027 годы;
– Меморандум о сотрудничестве в области трудовой миграции;
– Протокол о сотрудничестве в области спорта и физической культуры;
– Соглашение об установлении партнерских отношений между городами Ташкентом и Белградом.
В завершение узбекско-сербских переговоров на высшем уровне в резиденции «Куксарой» состоялась церемония посадки дерева.
На Аллее почетных гостей Президенты Шавкат Мирзиёев и Александр Вучич посадили дерево в знак приверженности укреплению отношений дружбы и партнерства между двумя странами и народами, обоюдного стремления открыть новую страницу в истории двусторонних отношений.