O‘zbekiston-Paragvay munosabatlari rivojlanishning yangi bosqichiga ko‘tarildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Paragvay Respublikasi Prezidenti Kusar Santi ishtirokida Paragvay Kusar Santi ishtirokida muzokaralar bo‘lib o‘tdi. rasmiy delegatsiyalar ishtirok etdi.
O‘zbekiston va Paragvay o‘rtasidagi amaliy hamkorlikni yanada mustahkamlash istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Paragvay rahbarini samimiy qutlar ekan, O‘zbekiston rahbari ushbu tashrif Amerika davlatining O‘zbekistonga ilk tashrifi bo‘lganligi sababli tarixiy ahamiyatga ega ekanini ta’kidladi. Bu galgi sammit ikki davlat oʻrtasidagi doʻstona munosabatlar rivojida yangi bosqichni ochishi taʼkidlandi.
Muzokaralar chogʻida ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirishning ustuvor yoʻnalishlari, jumladan, savdo-iqtisodiy, madaniy-gumanitar, taʼlim va boshqa sohalar muhokama qilindi. oʻzaro savdo, ishbilarmonlik aloqalarini rivojlantirish, qishloq xoʻjaligi, oziq-ovqat va kimyo sanoati, raqamlashtirish, turizm va sport sohalarida qoʻshma loyihalarni amalga oshirish.
Shuningdek, xalqaro va mintaqaviy kun tartibining dolzarb masalalari yuzasidan ham fikr almashildi.
Uchrashuv yakunlari boʻyicha tomonlar siyosiy hamkorlikni yanada chuqurlashtirish va amaliy hamkorlikni yanada rivojlantirish yuzasidan oʻzaro fikr almashdilar. o'zaro manfaatli sohalarda.

Узбекско-парагвайские отношения выведены на новый этап развития
В резиденции «Куксарой» состоялись переговоры Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Республики Парагвай Сантьяго Пенья с участием официальных делегаций.
Были рассмотрены перспективы дальнейшего укрепления практического сотрудничества Узбекистана и Парагвая.
Тепло поприветствовав главу Парагвая, лидер Узбекистана подчеркнул, что данный визит имеет историческое значение, поскольку является первым визитом Президента государства Латинской Америки в Узбекистан. Отмечено, что нынешний саммит откроет новый этап в развитии дружеских отношений между двумя странами.
В ходе переговоров были обсуждены приоритетные направления расширения двустороннего сотрудничества, включая торгово-экономическую, культурно-гуманитарную, образовательную и другие сферы.
Особое внимание уделено вопросам увеличения объемов взаимной торговли, развития бизнес-контактов, реализации совместных проектов в областях сельского хозяйства, пищевой и химической промышленности, цифровизации, туризма и спорта.
Состоялся также обмен мнениями по актуальным вопросам международной и региональной повестки.
По итогам встречи стороны подтвердили готовность к дальнейшему развитию политического диалога и углублению практического сотрудничества в сферах, представляющих взаимный интерес.