Turizm O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi hamkorlikda ko‘prik sifatida
So‘nggi yillarda turizm O‘zbekiston tashqi iqtisodiy strategiyasining ustuvor yo‘nalishlaridan biriga aylandi. Ushbu siyosat doirasida mamlakat Yevropa Ittifoqi bilan hamkorlikni faol rivojlantirmoqda, turizm sohasini iqtisodiy o‘sish, madaniy almashinuv va uning xalqaro imidjini mustahkamlashning kuchli vositasiga aylantirmoqda.
YeI bilan hamkorlik keng ko‘lamli tashabbuslarni qamrab oladi - qo‘shma infratuzilma va raqamli loyihalarni global miqyosda targ‘ib qilishgacha. 2025-yil aprel oyida Samarqand shahrida “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” birinchi sammitining o‘tkazilishi muhim voqea bo‘ldi. Sammitda turizmni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilayotgan strategik sheriklik to‘g‘risidagi deklaratsiya qabul qilindi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Markaziy Osiyoda turizm yo‘nalishlarini Yevropa Ittifoqi standartlarini hisobga olgan holda birlashtirishga qaratilgan “Bir tur – butun mintaqa” tashabbusini taqdim etdi. Maqsad viza tartib-taomillarini soddalashtirish, madaniy almashinuvlarni rag‘batlantirish va mintaqada sayohatni yevropalik sayyohlar uchun yanada qulay va jozibador qilishdir.
Madaniy hamkorlik ushbu hamkorlikning asosiy elementiga aylandi. O‘zbekiston va Yevropa mamlakatlari madaniyatlari muloqoti ramzi bo‘lgan “Lazgi” baletining keng ko‘lamda ishlangani muhim voqea bo‘ldi. O‘zbekiston “Horizon Europe” kabi xalqaro dasturlarda ham ishtirok etib, ilmiy va ta’lim salohiyatini rivojlantirishga xizmat qilmoqda, bu esa turizm xizmatlari sifatiga bevosita ta’sir ko‘rsatmoqda.
Iqtisodiy samara allaqachon sezilmoqda. 2025-yilda 11 milliondan ortiq chet ellik sayyohlarni qabul qilishi kutilmoqda, sanoat daromadi esa 4 milliard dollarni tashkil etadi. Ushbu maqsadlarga erishish uchun O‘zbekiston o‘z infratuzilmasini faol ravishda modernizatsiya qilmoqda va turizmga raqamli yechimlarni joriy qilmoqda. Bunga misol qilib, Markaziy Osiyo va Yevropa universitetlari o‘rtasida yuqori tezlikdagi aloqani ta’minlagan, turizm sohasida tajriba va innovatsiyalar almashinuvini ta’minlovchi CAREN dasturini keltirish mumkin.
O‘zbekistonning turizm imidjini xalqaro maydonlarda targ‘ib etishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Euronews, BBC, CNN va National Geographic kabi yetakchi media-resurslar mamlakatni istiqbolli yo‘nalish sifatida taqdim etadi, bu esa Yevropadan turistlar oqimining o‘sishiga hissa qo‘shadi.
Yevropa poytaxtlari – Berlin, Parij, Madrid, Rim, Zagreb va Varshavada tashkil etilgan rodshoular ommalashtirishga katta hissa qo‘shdi. Bu tadbirlar nafaqat O‘zbekistonning madaniy merosini namoyish etish, balki turoperatorlar va investorlar bilan ishbilarmonlik aloqalarini o‘rnatish platformasiga ham aylandi.
Bundan tashqari, turizmni barqaror rivojlantirishga e’tibor qaratilmoqda: tabiiy va madaniy merosni asrab-avaylash bo‘yicha loyihalar amalga oshirilmoqda, turistik hududlarda ekologik me’yorlar joriy etilmoqda. style="text-align: justify;">O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqining turizm sohasidagi hamkorligi shunchaki tajriba almashish emas, balki real iqtisodiy, madaniy va ijtimoiy natijalarga olib keladigan strategik ittifoqdir. Hamkorlik mintaqa uchun yangi imkoniyatlar ochib beradi, xalqlar o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlaydi va Markaziy Osiyoni dunyo uchun yanada ochiq va jozibador qiladi.

Туризм как мост в сотрудничестве Узбекистана и ЕС
В последние годы туризм стал одним из приоритетных направлений внешнеэкономической стратегии Узбекистана. В рамках этой политики страна активно развивает партнёрство с Европейским союзом, превращая туристический сектор в мощный инструмент экономического роста, культурного обмена и укрепления международного имиджа.
Сотрудничество с ЕС охватывает широкий спектр инициатив — от совместных инфраструктурных и цифровых проектов до продвижения туризма на глобальной арене. Важной вехой стало проведение первого саммита «Центральная Азия — Европейский Союз» в апреле 2025 года в Самарканде. На саммите приняли декларацию о стратегическом партнёрстве, особое внимание в которой уделено развитию туризма.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев представил инициативу «Один тур — весь регион», направленную на объединение туристических маршрутов Центральной Азии с учетом стандартов ЕС. Цель — упростить визовые процедуры, стимулировать культурные обмены и сделать путешествия по региону более доступными и привлекательными для европейских туристов.
Культурное сотрудничество стало ключевым элементом этого партнёрства. Знаковым событием стала масштабная постановка балета «Лазги», символизирующая диалог культур между Узбекистаном и странами Европы. Узбекистан также участвует в международных программах, таких как «Горизонт Европа», что способствует развитию научного и образовательного потенциала, напрямую влияющего на качество туристических услуг.
Экономический эффект уже ощутим. В 2025 году планируется принять более 11 миллионов иностранных туристов, а доходы отрасли прогнозируются на уровне 4 миллиардов долларов. Для достижения этих целей Узбекистан активно модернизирует инфраструктуру и внедряет цифровые решения в туризме. Пример — программа CAREN, обеспечившая высокоскоростную связь между университетами Центральной Азии и Европы, способствуя обмену опытом и инновациями в сфере туризма.
Особое внимание уделяется продвижению туристического имиджа Узбекистана на международных платформах. Ведущие медиаресурсы, такие как Euronews, BBC, CNN и National Geographic, представляют страну как перспективное направление, что способствует росту туристического потока из Европы.
Существенным вкладом в популяризацию стали Road show, организованные в европейских столицах — Берлине, Париже, Мадриде, Риме, Загребе и Варшаве. Эти мероприятия не только презентовали культурное наследие Узбекистана, но и стали площадкой для установления деловых связей с туроператорами и инвесторами.
Кроме того, в центре внимания — устойчивое развитие туризма: реализуются проекты по сохранению природного и культурного наследия, внедряются экологические стандарты в туристических зонах, развивается зелёная инфраструктура.
Партнёрство Узбекистана и Европейского союза в сфере туризма — это не просто обмен опытом, а стратегический союз, приносящий реальные экономические, культурные и социальные результаты. Сотрудничество открывает новые возможности для региона, укрепляет связи между народами и делает Центральную Азию более открытой и привлекательной для мира.