Turizm va xizmat ko‘rsatish sohasi uchun zamonaviy infratuzilma yaratilmoqda
Prezident Shavkat Mirziyoyev 23-yanvar kuni Zartim Al-Mahallasi Zartim mahallasida tashkil etilgan turizm va xizmat ko‘rsatish obyektlari faoliyatini ko‘zdan kechirdi. tuman.
Turizm - nisbatan kichik investitsiyalar hisobiga koʻplab ish oʻrinlari yaratiladigan, aholi daromadlarini oshiradigan va hududlar qiyofasini yaxshilaydigan sohadir. Toshkent shahrida bu borada keng imkoniyatlar mavjud.
Jumladan, ushbu salohiyatdan to‘liq foydalanish maqsadida Olmazor tumanida 447 gektar maydonni qamrab oluvchi loyiha amalga oshirilmoqda. Uning doirasida 15 ta mahallani birlashtiruvchi tuman ahamiyatidagi 6 ta ko‘chada sayyohlik va xizmat ko‘rsatish obyektlari quriladi.
Zarqaynar ko‘chasida olib borilayotgan bunyodkorlik ishlari mazkur loyiha doirasida amalga oshirilmoqda. Asrlar davomida shakllangan tarixiy qiyofasi, milliy me’morchilik an’analari va hunarmandlik ruhi mazkur hududning o‘ziga xos xususiyati hisoblanadi.
Respublika byudjetidan ajratilgan 150 milliard so‘m mablag‘ evaziga bu yerda 576 ta uy-joy ta’mirlanib, hududga tarixiy ko‘rinishga milliy uslubda uyg‘unlik baxsh etmoqda. muhit.
7 mehmonxona, 8 ta restoran, 5 ta hunarmandchilik markazi, 1 ta savdo majmuasi, 125 ta xizmat ko‘rsatish korxonalari tashkil etish uchun 166 mlrd.so‘mlik sarmoya kiritdi. Buning samarasida 1500 nafar fuqaro doimiy ish bilan ta’minlanmoqda.
Ta’mirlangan ko‘cha bilan tanishar ekan, davlatimiz rahbari milliy me’morchilik uslubida ta’mirlangan uy-joylar, obodonlashtirilgan ko‘chalar, aholi uchun yaratilgan shart-sharoitlarni ko‘zdan kechirdi. Mahalliy aholi, sayyohlar, hunarmandlar bilan samimiy suhbat qurildi.
–Biz sayyohlar uchun sharoit yaratmoqchimiz, lekin ayni paytda poydevorni to‘g‘ri qurish muhim. Masalan, xalq hunarmandchiligi milliy o‘zligimizni aks ettiruvchi asosiy yo‘nalishlardan biridir. Shuning uchun hunarmandlarni ishlab chiqarish uchun zarur bo'lgan barcha narsalar bilan ta'minlash bizning bevosita vazifamizdir. Shuningdek, malakali kadrlar tayyorlash kerak. Shu maqsadda hunarmandchilik universitetini tashkil etish maqsadga muvofiq. Tadbirkorlar bilan uchrashmoqdamiz, hunarmandlar bilan ham alohida uchrashuvlar tashkil etmoqdamiz, – dedi Prezidentimiz.
Ma’sul shaxslarga turizm va xizmat ko‘rsatish sohalaridagi ishlarni yanada takomillashtirish, iqtisodiy faollikni oshirish, shu bilan birga, mahallalarning tarixiy qiyofasini asrab-avaylash, eng muhimi, xalq manfaatimitisini barqaror shakllantirishga xizmat qiladigan sohalardagi ishlarni takomillashtirish yuzasidan aniq topshiriqlar berildi. style="text-align: justify;">Mana, davlatimiz tomonidan “Olmazor” innovatsion oʻsish hududi boʻyicha bosh rejasi taqdim etilgan boʻlib, fazoviy rivojlanish konsepsiyasi, ehtiyojlarni baholash natijalari, shuningdek, hududni funktsional rayonlashtirish boʻyicha yechimlar koʻrsatilgan.
Eski shahar atrofida Talabalar shaharchasi, universitetlar va texnoparklar, sogʻliqni saqlash muassasalari, shuningdek, Islom sivilizatsiyasi markazi, Hazrati Imom shahrining tarixiy taraqqiyot markazi va Qoʻshimcha shaharni birlashtirish rejalashtirilgan Shimoliy biznes qismida ofislar, IT-park va biznes markazlari rejalashtirilgan.
Bosh rejani amalga oshirishdan maqsad tarixiy merosni asrab-avaylash, zamonaviy infratuzilmani rivojlantirish, shuningdek, hududning iqtisodiy salohiyati va shahar muhitini sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarishdan iborat.
– Har bir ko‘cha uchun kamida besh yillik bosh reja ishlab chiqish zarur. Kuni kecha Shveytsariyaning Davos shahrida mahalliy sharoitni hisobga olgan holda mavjud binolarni saqlab qolgan holda shahar muhiti qanday rivojlanayotganiga guvoh bo‘ldim. Biz ham Eski shaharni himoya qilishimiz, qolaversa, rivojlantirishimiz kerak. Buning uchun “Eski shahar” deb nomlangan alohida dastur tayyorlash kerak”, — dedi Prezident.

Создается современная инфраструктура для туризма и сферы услуг
Президент Шавкат Мирзиёев 23 января ознакомился с деятельностью объектов туризма и сферы услуг, организованных на улице Заркайнар в махалле Хастимом Алмазарского района.
Туризм – это сфера, которая при сравнительно небольших вложениях создает множество рабочих мест, повышает доходы населения и улучшает облик территорий. Город Ташкент располагает широкими возможностями в этом направлении.
В частности, с целью полного использования этого потенциала в Алмазорском районе реализуется проект, охватывающий территорию в 447 гектаров. В его рамках на 6 улицах районного значения, соединяющих 15 махаллей, будут построены туристические и сервисные объекты.
Созидательная работа на улице Заркайнар – часть этого проекта. Сформированный на протяжении веков исторический облик, традиции национальной архитектуры и дух ремесленничества являются визитной карточкой этого района.
На выделенные из бюджета республики средства в размере 150 миллиардов сумов здесь отреставрировали 576 домов в национальном стиле, придав местности облик, гармонирующий с исторической средой.
Сто предпринимателей вложили инвестиции в размере 166 миллиардов сумов на создание 7 гостиниц, 8 ресторанов, 5 ремесленных центров, 1 торгового центра, 125 предприятий сферы услуг. Благодаря этому 1 500 граждан обеспечены постоянной работой.
Знакомясь с обновлённой улицей, глава нашего государства осмотрел дома, отремонтированные в национальном архитектурном стиле, благоустроенные улицы и созданные для населения условия. Провел искреннюю беседу с местными жителями, туристами, ремесленниками.
– Мы хотим создать условия для туристов, но при этом важно правильно выстроить и основу. Например, народные ремесла – одно из ключевых направлений, отражающих нашу национальную самобытность. Поэтому обеспечение мастеров всем необходимым для производства – наша прямая задача. Также необходимо готовить квалифицированные кадры. С этой целью целесообразно создать университет ремесленничества. Мы уже встречаемся с предпринимателями, теперь организуем отдельные встречи и с ремесленниками, – отметил Президент.
Ответственным лицам даны конкретные поручения по дальнейшему совершенствованию работ в сферах туризма и услуг, повышению экономической активности, бережно сохраняя при этом исторический облик махаллей и, что особенно важно, формированию служащей интересам людей устойчивой системы.
Здесь же главе нашего государства был представлен мастер-план территории инновационного роста «Олмазор». Были продемонстрированы концепция пространственного развития, результаты оценки потребностей, а также решения по функциональному зонированию территории.
Согласно мастер-плану, будут сформированы так называемые «коридоры развития», охватывающие сферы образования и инноваций, туризма и торговли, культурного наследия, бизнеса и IT-услуг.
Вокруг Старого города планируется связать между собой Студенческий городок, университеты и технопарки, объекты здравоохранения, а также Центр исламской цивилизации, комплекс Хазрати Имам, рынок Чорсу и исторический центр города. Кроме того, в северной деловой части предусмотрено развитие офисов, IT-парка и бизнес-центров.
Цель реализации мастер-плана – сохранить историческое наследие, развивая при этом современную инфраструктуру, а также вывести экономический потенциал и городскую среду района на качественно новый уровень.
– Для каждой улицы необходимо разрабатывать мастер-план хотя бы на пять лет. Вчера в швейцарском Давосе я видел, как городская среда развивается с сохранением имеющихся зданий, с учетом местных условий. Мы тоже должны беречь Старый город и, более того, развивать его. Для этого следует подготовить отдельную программу под названием «Старый город», – отметил Президент.