Oʻzbekiston va Turkmaniston delegatsiyalari oʻrtasidagi muzokaralar kengaytirilgan tarkibda boʻlib oʻtdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Turkmaniston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdi muzokaralari rasmiy formatdagi muzokaralar davom etdi. ikki davlat
Uchrashuv avvalida davlatimiz rahbari Turkmaniston Prezidentining davlat tashrifi ikki xalq o‘rtasidagi ko‘p asrlik do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik rishtalari daxlsizligining yaqqol tasdig‘i ekanligini ta’kidladi. O‘zbekiston-Turkmaniston do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlari ko‘rib chiqildi.
Savdo, transport, energetika, suv xo‘jaligi va boshqa muhim sohalarda amalga oshirilgan ishlar yuqori baholandi.
– Albatta, bu Turkman xalqining ulkan hurmat-ehtiromidir. Gurbanguli Berdimuhamedov, dedi Prezident.
O'zaro tovar ayirboshlash so'nggi yillarda ikki baravar ko'payib, 1 milliard dollardan oshdi. Assortimentni kengaytirish va erkin savdo rejimidan samarali foydalanish hisobiga ushbu ko‘rsatkichni 2 milliardga yetkazish uchun barcha imkoniyatlar ko‘rsatilgan.
Shovot-Toshhovuz chegara savdo zonasining ishga tushirilishi ham tovar ayirboshlash hajmini oshirishga xizmat qiladi. Bu tajribani boshqa hududlarda, birinchi navbatda, Olot-Farab viloyatida ham ko‘paytirish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Sanoat kooperatsiyasini kengaytirish maqsadida qurilish materiallari, farmatsevtika, oziq-ovqat va boshqa ommabop tovarlar ishlab chiqarish bo‘yicha yangi loyihalarni ishga tushirishga biznesni faol jalb etish muhimligi qayd etildi.
Energetika sohasida samarali va o‘zaro manfaatli hamkorlik yo‘lga qo‘yildi. Kattaroq loyihalarga, jumladan, istiqbolli konlarni birgalikda o‘zlashtirishga o‘tishga kelishib olindi.
Ikki davlat iqtisodiyotini bog‘lovchi bo‘g‘ini transport sohasidir. Yuk tashish hajmi ortib bormoqda, bojxona va logistika tartib-taomillari soddalashtirilmoqda. Tomonlar Turkmanboshi portini birgalikda rivojlantirish va poytaxtlar o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnovlarni qayta yo‘lga qo‘yishga kelishib oldilar.
Erishilgan kelishuvlarni o‘z vaqtida amalga oshirish maqsadida yil oxirigacha Hukumatlararo komissiya va Ishbilarmonlar kengashining navbatdagi yig‘ilishlari o‘tkaziladi.
O‘zaro hamkorlik dinamikasini saqlab qolish maqsadida tomonlar muntazam ravishda o‘zaro kontsertlar va teatr gastrollarini o‘tkazish, Khi
da yoshlarning “Va” va kinoforumini tashkil etish, qo‘shma filmlar yaratish va amaliyotni davom ettirishga kelishib oldilar. style="text-align: justify;">Sog‘liqni saqlash va tibbiy yordam sohasidagi almashinuvlar ilm-fan faollashadi.
Muzokaralar yakunida davlat rahbarlari erishilgan barcha kelishuvlarni amalga oshirish bo‘yicha keng qamrovli “yo‘l xaritasi”ni qabul qilishni topshirdilar.

Состоялись переговоры делегаций Узбекистана и Туркменистана в расширенном формате
Переговоры Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Туркменистана Сердара Бердымухамедова продолжились в расширенном формате с участием официальных делегаций двух стран.
В начале встречи лидер нашей страны подчеркнул,что государственный визит Президента Туркменистана является ярким подтверждением нерушимости многовековых уз дружбыи добрососедства между двумя народами.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего расширения узбекско-туркменских отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства.
Дана высокая оценка проделанной работе в сферах торговли, транспорта, энергетики, водного хозяйства и других важных областях.
– Безусловно, в этом огромная заслуга Председателя Халк Маслахаты Туркменистана уважаемого Гурбангулы Бердымухамедова, – заявил Президент.
Взаимная торговля за последние годы выросла в 2 раза, превысив 1 миллиард долларов. Указано на все возможности для доведения данного показателя до 2 миллиардов за счет расширения номенклатуры и эффективного использования режима свободной торговли.
Наращиванию товарооборота также будет способствовать запуск зоны приграничной торговли «Шават-Дашогуз». Достигнута договоренность о масштабировании данного опыта на другие территории, прежде всего в районе «Алат - Фараб».
В целях расширения промышленной кооперации отмечена важность активного привлечения бизнеса к запуску новых проектов по производству стройматериалов, фармацевтики, продуктов питания и других востребованных товаров.
Выстроено эффективное и взаимовыгодное сотрудничество в энергетике. Условлено перейти к более масштабным проектам, в том числе по совместному освоению перспективных месторождений.
Связующим звеном экономик двух стран является сфера транспорта. Растут объемы грузоперевозок, упрощаются таможенно-логистические процедуры. Стороны договорились совместно развивать порт Туркменбаши, возобновить прямые авиарейсы между столицами.
Для своевременной реализации достигнутых договорённостей до конца года будут проведены очередные заседания Межправительственной комиссии и Делового совета.
Лидеры констатировали, что крепким фундаментом многогранных связей является гуманитарная сфера. Отмечено успешное проведение в Ургенче и Ташкенте Дней культуры Туркменистана и демонстрация туркменских фильмов.
Для поддержания динамики взаимодействия стороны договорились на регулярной основе проводить взаимные концерты и гастроли театров, организовать Форум молодёжи в Хиве, продолжить практику создания совместных фильмов.
Будут активизированы обмены в сфере здравоохранения и медицинской науки.
По итогам переговоров главы государств поручили принять комплексную «дорожную карту» по реализации всех достигнутых договорённостей.