Turkiya hamkorlik va muvofiqlashtirish agentligining O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbariyati bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
15-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri maslahatchisi O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri maslahatchisi A. Munirag va Turkiya Muvofiqlashtiruvchi boshlig‘i Munirag bilan uchrashdi. (TIKA) Esin Adjar Ergin.
Uchrashuv davomida O‘zbekiston-Turkiya hamkorligining bugungi holati va istiqbollari yuzasidan fikr almashildi.
Tomonlar O‘zbekistonda yangi qo‘shma loyihalarni amalga oshirish imkoniyatlarini muhokama qildilar. 2026-yilga mo‘ljallangan hamkorlik rejalariga, shuningdek, o‘zaro hamkorlikning yangi yo‘nalishlari va formatlarini izlashga alohida e’tibor qaratildi.
Shu nuqtai nazardan, ta’lim sohasidagi hamkorlikni kengaytirish, jumladan, turkiyalik o‘qituvchilar va mutaxassislarni O‘zbekistondagi ta’lim tashabbuslariga jalb etish, tajriba almashish va inson resurslarini rivojlantirishdan manfaatdorlik ta’kidlandi. justify;">O‘zaro hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari qatorida sog‘liqni saqlash, ta’lim, qishloq xo‘jaligi, shuningdek, O‘zbekistonning madaniy merosini asrab-avaylash va ommalashtirishga qaratilgan loyihalar belgilandi.
Uchrashuv yakunida tomonlar O‘zbekiston o‘rtasidagi sheriklik munosabatlarini yanada chuqurlashtirish va do‘stona munosabatlar

Состоялась встреча с руководством представительства Турецкого агентства по сотрудничеству и координации в Узбекистане
15 января советник Министра иностранных дел Республики Узбекистан Мунира Аминова провела встречу с Главой Турецкого агентства по сотрудничеству и координации (TIKA) Эсин Аджар Эргин.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по текущему состоянию и перспективам Узбекистан-Турция взаимодействия.
Стороны обсудили возможности реализации новых совместных проектов в Узбекистане. Отдельное внимание было уделено планам сотрудничества на 2026 год, а также поиску новых направлений и форматов взаимодействия.
В этом контексте подчеркнута заинтересованность в расширении сотрудничества в сфере образования, включая привлечение турецких преподавателей и специалистов к образовательным инициативам в Узбекистане, обмену опытом и развитию кадрового потенциала.
В числе приоритетных направлений для взаимодействия были обозначены здравоохранение, образование, сельское хозяйство, а также проекты, направленные на сохранение и популяризацию культурного наследия Узбекистана.
По итогам встречи стороны подтвердили взаимную готовность к дальнейшему углублению партнерства и укреплению дружественных связей между Узбекистаном и Турцией.