O‘zbekiston Prezidenti va Yaponiya Imperatori o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi
19-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Yaponiyaga rasmiy tashrifini imperator Naxi bilan uchrashuvdan boshladi. style="text-align:justify">Yaponiya imperatori davlatimiz rahbarini samimiy qutlar ekan, O‘zbekiston Prezidentining bu galgi tashrifi O‘zbekiston-Yaponiya do‘stlik va strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlashda muhim voqea ekanini ta’kidladi.
Mamlakatimiz rahbari Emandonga chuqur hurmat va hurmat izhor etdi. Yangi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan qaytarib bo‘lmaydigan islohotlar.
O‘zbek va yapon xalqlarini jug‘rofiy uzoqlikda bo‘lishiga qaramay, ma’naviy yaqinlik, mentalitet, urf-odat va oilaviy qadriyatlarning o‘xshashligi, shuningdek, Buyuk Ipak yo‘li davridan boshlangan ko‘p asrlik tarixiy rishtalar birlashtirib turgani ta’kidlandi. ikki tomonlama hamkorlik, ayniqsa, ta’lim va kadrlar tayyorlash sohasida kengayayotgani, madaniy-gumanitar almashinuvlar amalga oshirilayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Bugungi kunga qadar 3 mingdan ortiq o‘zbekistonlik mutaxassis Yaponiyada amaliyot o‘tagan, 440 nafardan ziyodi stipendiya asosida oliy ma’lumotga ega bo‘lgan. O‘zbekistonning 7 ta oliy o‘quv yurtida yapon tili o‘qitilmoqda.
Bu galgi tashrif doirasida Tokioda O‘zbekiston madaniyati kunlari muvaffaqiyatli o‘tkazildi. Kelgusi yilda Yaponiyaning qator shaharlarida O‘zbekiston madaniyati va tarixiga oid arxeologik ko‘rgazma tashkil etish rejalashtirilgan.
Uchrashuv yakunida davlatimiz rahbari imperator Naruxitoni O‘zbekistonga rasmiy tashrif bilan kelishni taklif qildi.

Состоялась встреча Президента Узбекистана и Императора Японии
19 декабря Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев начал свой официальный визит в Японию со встречи с Императором Нарухито.
Император Японии, тепло приветствуя главу нашего государства отметил, что нынешний визит Президента Узбекистана является важным событием в дальнейшем укреплении узбекско-японских отношений дружбы и стратегического партнерства.
Лидер нашей страны выразил Императору Нарухито глубокое уважение и признательность за последовательную поддержку необратимых реформ в Новом Узбекистане.
Подчеркнуто, что несмотря на географическую отдалённость, узбекский и японский народы объединяют духовная близость, сходство менталитета, обычаев и семейных ценностей, а также многовековые исторические связи, берущие начало со времен Великого Шёлкового пути.
С удовлетворением отмечено последовательное расширение двустороннего сотрудничества, особенно в сфере образования и подготовки кадров, культурно-гуманитарных обменов. На сегодняшний день более 3 тысяч узбекских специалистов прошли стажировки в Японии, свыше 440 – получили высшее образование на основе стипендий. В 7 вузах Узбекистана преподается японский язык.
В рамках нынешнего визита успешно прошли Дни культуры Узбекистана в Токио. В следующем году в ряде городов Японии планируется организация археологической выставки о культуре и истории Узбекистана.
В завершение встречи лидер нашей страны пригласил Императора Нарухито посетить Узбекистан с официальным визитом.