O‘zbekiston va Turkmaniston Prezidentlari keng ko‘lamli hamkorlikni yanada kengaytirish tarafdori ekanliklarini tasdiqladilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov
da uchrashdi. style="text-align:justify">Davlatimiz rahbari Turkmanistonning betarafligi e’lon qilinganining 30 yilligi, ushbu muhim sanaga bag‘ishlangan Xalqaro forum yuqori saviyada tashkil etilgani hamda 2025-yil “Xalqaro tinchlik yili” deb e’lon qilingani
bilan Prezident va qardosh Turkmaniston xalqini samimiy tabrikladi. style="text-align:justify">Turkmaniston Prezidentining yaqinda O‘zbekistonga davlat tashrifi chog‘ida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish kontekstida O‘zbekiston-Turkmaniston strategik sheriklik munosabatlarini yanada kengaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Yil boshidan buyon o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi qariyb milliard dollarni tashkil etdi. Shovot-Toshhovuz chegara savdo zonasi muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda. Turkmanboshi porti orqali yuk tashish hajmi 30 foizga oshdi. Faol gumanitar va mintaqalararo almashinuvlar davom etmoqda.
Hukumatlararo komissiya, Ishbilarmonlar kengashi va Hududlar forumining bo‘lajak yig‘ilishlarida tovar ayirboshlash hajmini sezilarli darajada oshirish, iqtisodiyot tarmoqlari, jumladan, energetika, qishloq xo‘jaligi, transport va boshqa sohalarda qo‘shma hamkorlik loyihalarini samarali ilgari surish bo‘yicha samarali choralar ko‘rish muhimligi ta’kidlandi.

Президенты Узбекистана и Туркменистана подтвердили приверженность дальнейшему расширению полномасштабного сотрудничества
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел в городе Ашхабаде встречу с Президентом Туркменистана Сердаром Бердымухамедовым.
Глава нашего государства искренне поздравил Президента и братский народ Туркменистана с 30-летием провозглашения нейтралитета страны, организацией на высоком уровне Международного форума, посвященного этой знаменательной дате и объявлению 2025 года «Международным годом мира и доверия».
Особое внимание было уделено вопросам дальнейшего расширения узбекско-туркменских отношений стратегического партнерства в контексте реализации договоренностей, достигнутых в ходе недавнего государственного визита Президента Туркменистана в Узбекистан.
С начала года товарооборот достиг порядка одного миллиарда доллларов. Успешно работает приграничная торговая зона «Шават – Дашогуз». Объемы грузоперевозок увеличились на 30 процентов, в том том числе через порт Туркменбаши. Продолжаются активные гуманитарные и межрегиональные обмены.
Подчеркнута важность принятия в ходе предстоящих заседаний Межправительственной комиссии, Делового совета и Форума регионов действенных мер по кратному увеличению объемов торговли, эффективному продвижению совместных проектов кооперации в отраслях экономики, включая энергетику, сельское хозяйство, транспорт и другие.