O‘zbekiston va Turkmaniston prezidentlari strategik sheriklikni yanada kengaytirish masalalarini muhokama qildilar
22-sentabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkman Shavkat Mirziyoyev Turkmaniston Prezidenti Sermuhamep o‘rtasida telefon orqali muloqot bo‘lib o‘tdi. style="text-align: justify;">Davlatimiz rahbari Turkmaniston Prezidentini tug‘ilgan kuni bilan samimiy tabriklab, unga mustahkam sog‘lik va farovonlik, qardosh turkman xalqiga tinchlik va farovonlik tiladi.
O‘zbekiston-Turkmaniston do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik munosabatlarini yanada rivojlantirish va mustahkamlashning dolzarb masalalari bo‘ldi. ko‘rib chiqildi.
Siyosiy muloqot va idoralararo samarali aloqalar chuqur mamnuniyat bilan qayd etildi.
Tovar ayirboshlash hajmini oshirish, sanoat va energetika sohalarida kooperatsiya loyihalarini ilgari surish masalalariga alohida e'tibor qaratildi. Shovot-Toshhovuz savdo zonasi qurilishi yakunlanmoqda. Suhbat yakunida O‘zbekistonda Turkmaniston viloyatlari forumi, ko‘rgazmalar, Turkmaniston madaniyati va kinosi kunlarini o‘tkazish rejalashtirilgan.
Hudud kun tartibining dolzarb masalalari va bo‘lajak tadbirlar jadvali ham ko‘rib chiqildi.
Suhbat yakunida davlatimiz rahbari va xalqimiz muloqoti yakunida tinglandi. Turkmanistonda mamlakatning yaqinlashib kelayotgan Mustaqillik kuni munosabati bilan.

Президенты Узбекистана и Туркменистана обсудили вопросы дальнейшего расширения стратегического партнерства
Глава нашего государства тепло поздравил Президента Туркменистана с днем рождения, пожелав ему крепкого здоровья и благополучия, а также мира и процветания братскому туркменскому народу.
С глубоким удовлетворением отмечены интенсивный политический диалог и плодотворные межведомственные контакты.
Особое внимание уделено вопросам наращивания товарооборота, продвижения проектов кооперации в промышленности и энергетике. Завершается строительство торговой зоны «Шават-Дашогуз». Намечено проведение Форума регионов, выставки, Дней культуры и кино Туркменистана в Узбекистане.
Были также рассмотрены актуальные аспекты региональной повестки и график предстоящих мероприятий на высшем уровне.
В завершение разговора глава нашего государства искренне поздравил Президента и народ Туркменистана с предстоящим Днем независимости страны.