O‘zbekiston va Slovakiya prezidentlari strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash masalalarini muhokama qildilar
30 oktabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Mirziyoyev o‘rtasida YuNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasi va YUNESKO Bosh konferensiyasi doirasida Slovakiya Respublikasi Prezidenti Piter Pellegrini bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston va Slovakiya o‘rtasidagi strategik sheriklik va ko‘p qirrali hamkorlikni yanada kengaytirishning dolzarb jihatlari ko‘rib chiqildi.
O‘zaro hamkorlikning ijobiy dinamikasi, barcha darajadagi ustuvor yo‘nalishlarda o‘zaro hamkorlikning mustahkamlanishi, ustuvor yo‘nalishlar bo‘yicha o‘zaro hamkorlikning mustahkamlanishi ko‘rib chiqildi. mamnuniyat bilan qayd etdi.
Bu yil siyosiy maslahatlashuvlar muvaffaqiyatli bo'ldi va Hukumatlararo komissiyaning birinchi majlisi bo'lib o'tdi. Ishbilarmonlik aloqalari faollashdi. Qo‘shma korxonalar soni uch baravar ko‘paydi.
Tovar ayirboshlash va investitsiyalarni ko‘paytirish, shuningdek, asosiy tarmoqlarda sanoat kooperatsiyasi loyihalarini kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
O‘zbekistondan to‘qimachilik va to‘qimachilik, teri, sabzavot va boshqa mashhur turdagi meva-sabzavot mahsulotlari yetkazib berishni ko‘paytirish bo‘yicha kelishuvga erishildi. butlovchi qismlar, farmatsevtika va boshqa sanoat mahsulotlari. Shu maqsadlarda milliy mahsulotlar ko‘rgazmalarini o‘tkazish, savdo uylarini ochish rejalashtirilgan.
Raqamlashtirishni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Banklarning kiberxavfsizligini monitoring qilish boʻyicha qoʻshma markaz yaratish va yuk tashishni kuzatishning ilgʻor tizimlarini joriy etish ustida ishlash taklif etildi.
Slovakiya biznesi bilan avtokomponentlar, tayyor sut mahsulotlari va boshqa sohalarda oʻzaro hamkorlikni yanada oshirishga tayyor ekani tasdiqlandi. gumanitar va taʼlim sohasidagi almashinuvlarni faollashtirish masalalari koʻrib chiqildi. Ikki davlat rektorlarining birinchi forumini 2026-yilda Bratislavada o‘tkazish, sayyohlik ko‘rgazmalari va o‘zaro turizm kunlarini tashkil etish taklif etilmoqda. Uyushgan mehnat migratsiyasini yo‘lga qo‘yish masalasi ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining
ko‘p tomonlama platformalarda o‘zaro qo‘llab-quvvatlash masalalari, bugungi kun tartibidagi mintaqaviy va xalqaro kun tartibi yuzasidan fikr almashildi.

Президенты Узбекистана и Словакии обсудили вопросы дальнейшего укрепления отношений стратегического партнерства
30 октября на полях 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО в городе Самарканде состоялись переговоры Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Словацкой Республики Петером Пеллегрини.
Были рассмотрены актуальные аспекты дальнейшего расширения стратегического партнерства и многопланового сотрудничества между Узбекистаном и Словакией.
С удовлетворением отмечены положительная динамика двусторонних обменов на всех уровнях, а также укрепление взаимодействия по приоритетным направлениям.
В этом году успешно проведены политические консультации и первое заседание Межправительственной комиссии. Активизировались деловые контакты. Количество совместных предприятий увеличилось в три раза.
Обсуждены вопросы наращивания объемов товарооборота и инвестиций, а также расширения проектов промышленной кооперации в ключевых отраслях.
Достигнута договоренность об увеличении поставок из Узбекистана текстильной, кожевенной, плодоовощной и другой востребованной продукции, из Словакии – каучука, автокомпонентов, фармацевтических препаратов и других промышленных товаров. В этих целях планируется проведение выставок национальной продукции и открытие торговых домов.
Отдельный акцент сделан на развитии цифровизации. Предложено проработать создание совместного центра по мониторингу кибербезопасности банков и внедрению передовых систем отслеживания грузоперевозок.
Подтверждена готовность к дальнейшему наращиванию взаимодействия со словацким бизнесом в сфере производства автокомплектующих, готовой молочной продукции и других направлений.
Рассмотрены перспективы активизации гуманитарных и образовательных обменов. Предложено провести в 2026 году в Братиславе первый форум ректоров двух стран, организовать туристические выставки и взаимные Дни туризма. Затронута тема налаживания организованной трудовой миграции.
Состоялся обмен мнениями по вопросам взаимной поддержки на многосторонних площадках, а также по актуальной региональной и международной повестке.