O‘zbekiston va Finlyandiya prezidentlari ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirish istiqbollarini muhokama qildilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev martabali mehmonni samimiy qutlab, uni cho‘qqisiga chorlashga taklif etdi
justify;">O‘zbekiston va Finlyandiya davlat madhiyalari yangradi. Davlat rahbarlari faxriy qorovul safini aylanib o‘tdilar va rasmiy delegatsiyalar a’zolarini bir-birlarini tanishtirdilar.
Marosim yakunlanganidan so‘ng va qo‘shma suratga tushish delegatsiyalari ishtirokida oliy darajadagi muzokaralar boshlandi.
Respublika Prezidentining Ko‘ksaroy qarorgohida O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Finlyandiya Respublikasi Prezidenti Aleksandr Stubbning rasmiy delegatsiyalar ishtirokida muzokaralari bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston-Finlyandiya siyosiy, ko‘p qirrali savdo-sotiq va sarmoyaviy munosabatlarni yanada mustahkamlash istiqbollari. sohalar mazmunli ko‘rib chiqildi.
Turli darajadagi siyosiy muloqot va almashinuvlarning jadal rivojlanishi, ishbilarmonlik aloqalari faollashdi.
O‘zaro tovar ayirboshlash hajmi izchil o‘sib, iqtisodiy va ishbilarmonlik aloqalari mustahkamlanmoqda. Mamlakatimizda Finlyandiya bilan hamkorlikda Nordik universiteti muvaffaqiyatli faoliyat yuritib, maktab ta’limi sohasidagi dasturlar amalga oshirilmoqda.
Bugun boʻlib oʻtgan Oʻzbekiston-Finlyandiya biznes-forumi yakunlari boʻyicha umumiy qiymati 1 milliard yevrodan ortiq istiqbolli qoʻshma loyihalar portfeli shakllantirildi.
Muzokaralarda tovar ayirboshlash hajmini koʻp karra oshirish, jumladan, savdo-sotiq fondini yaratishni ragʻbatlantirish orqali hamkorlik qilish imkoniyatlari koʻrib chiqildi. ta’minot.
O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi va to‘qimachilik mahsulotlarini Yevropa Ittifoqi bozorlariga olib chiqish uchun sertifikatlashtirish laboratoriyalarini ochish tashabbuslari qo‘llab-quvvatlandi.
Sanoatning asosiy tarmoqlari, geologiya, sanoat materiallari, raqamli texnologiyalar, sanoat sanoati kabi sohalarda hamkorlikni kengaytirishga ustuvor e’tibor qaratilmoqda. razvedka, ekologiya, turizm va boshqa sohalar.
Hukumatlararo komissiyaning navbatdagi majlisini 2026-yilda o‘tkazish va Ishbilarmonlar kengashini tashkil etish bo‘yicha kelishuvga erishildi. Hududlararo hamkorlikni kengaytirishdan o‘zaro manfaatdorlik bildirildi.
Ta’lim, tibbiyot va mehnat migratsiyasi sohalarida hamkorlik qilish masalalari ham ko‘rib chiqildi. Kelgusi yilda rektorlar va innovatsiyalarning birinchi forumini o‘tkazish rejalashtirilgan.
Prezidentlar mintaqaviy va xalqaro kun tartibidagi dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashdilar.
Shuningdek, davlat rahbarlari ishtirokida ikki tomonlama hujjatlar to‘plamini imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi, jumladan:
- savdo-iqtisodiy aloqalarni rivojlantirish;
- konchilik sohasida hamkorlik;
- geologiya fanlari, geologiya-qidiruv, foydali qazilmalarni qidirish, yer osti suvlari va foydali qazilmalarni qazib olish sohasida hamkorlik qilish
- ijtimoiy himoya sohasida hamkorlik;
- maktabgacha va maktab ta'limi tizimida raqamli ta'lim platformasini joriy etish bo'yicha hamkorlik;
ta'lim sohasida hamkorlik qilish. innovatsiyalar;
- raqamlashtirish va suv resurslarini boshqarish sohasida ilmiy va ta'lim salohiyatini oshirish;
- iqlim o'zgarishi va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida hamkorlik.
Prezidentlar Shavkat Mirziyoyev va Aleksandr Stubb Faxriy mehmonlar xiyoboniga archa daraxti o‘tqazishdi.

Президенты Узбекистана и Финляндии обсудили перспективы расширения многопланового сотрудничества
31 октября в резиденции «Куксарой» состоялась торжественная церемония встречи Президента Финляндской Республики Александра Стубба, совершающего официальный визит в Республику Узбекистан.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев тепло поприветствовал высокого гостя и пригласил его подняться на пьедестал.
Прозвучали государственные гимны Узбекистана и Финляндии. Главы государств обошли строй почетного караула и представили друг другу членов официальных делегаций.
После завершения торжественной церемонии и совместного фотографирования начались переговоры на высшем уровне с участием делегаций.
В резиденции «Куксарой» состоялись переговоры Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Финляндской Республики Александра Стубба с участием официальных делегаций.
Были предметно рассмотрены перспективы дальнейшего укрепления узбекско-финского многопланового взаимодействия, прежде всего в политической, торгово-экономической, инвестиционной и гуманитарной сферах.
С удовлетворением отмечены динамичное развитие политического диалога и обмены на разных уровнях, а также интенсификация бизнес-контактов.
Последовательно растут объемы взаимной торговли, укрепляются экономические и деловые связи. В нашей стране в сотрудничестве с Финляндией успешно функционирует университет «Нордик», реализуются программы в области школьного образования.
По итогам состоявшегося сегодня узбекско-финского бизнес-форума сформирован портфель перспективных совместных проектов на сумму свыше 1 миллиарда евро.
На переговорах рассмотрены возможности для кратного увеличения товарооборота, в том числе за счет создания совместного Фонда торгового финансирования для стимулирования взаимных поставок.
Поддержаны инициативы по открытию сертификационных лабораторий для продвижения узбекской сельскохозяйственной и текстильной продукции на рынки Европейского Союза.
Приоритетное внимание уделено расширению кооперации в таких ключевых отраслях, как геология и критические материалы, энергетика, агросектор, цифровизация, искусственный интеллект, экология, туризм и других направлениях.
Достигнуты договоренности о проведении в 2026 году очередного заседания Межправительственной комиссии и учреждении Делового совета. Выражена взаимная заинтересованность в расширении межрегионального взаимодействия.
Рассмотрены также вопросы сотрудничества в сферах образования, медицины и трудовой миграции. В следующем году планируется проведение первого форума ректоров и инноваций.
Президенты обменялись мнениями по актуальным вопросам региональной и международной повестки.
По итогам состоявшихся в городе Ташкенте переговоров Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Финляндской Республики Александр Стубб подписали Совместное заявление.
В присутствии лидеров также состоялась церемония подписания пакета двусторонних документов, в том числе предусматривающие:
- развитие торгово-экономических связей;
- сотрудничество в сфере добычи полезных ископаемых;
- сотрудничество в области геологических наук, геологоразведочных исследований, поиска полезных ископаемых, подземных вод и горного дела;
- содействие развитию цифровой трансформации, инноваций и цифровой взаимосвязанности;
- сотрудничество в сфере социальной защиты;
- сотрудничество по внедрению цифровой образовательной платформы в систему дошкольного и школьного образования;
- сотрудничество в области образования, науки и инноваций;
- повышение научно-образовательного потенциала в сфере цифровизации и управления водными ресурсами;
- сотрудничество в области изменения климата и охраны окружающей среды.
По завершении узбекско-финского саммита в резиденции «Куксарой» состоялась церемония посадки дерева.
Президенты Шавкат Мирзиёев и Александр Стубб вместе посадили ель на Аллее почетных гостей.
Церемония стала символом обоюдного настроя на укрепление многопланового сотрудничества между Узбекистаном и Финляндией, уз дружбы и взаимопонимания двух стран и народов.