O‘zbekiston, Qirg‘iziston va Tojikiston prezidentlariga Lev Tolstoy uchun xalqaro tinchlik mukofoti topshirildi
Rossiya Federatsiyasiga amaliy tashrifi doirasida N.A.Rimskiy-Peterburg nomidagi Sankt-Peterburg davlat konservatoriyasida Leyk-Pestoyka Xalqaro to'garaklari bo'lib o'tdi. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev, Qirgʻiziston Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov va Tojikiston Respublikasi Prezidenti Imomali Rahmonga mukofot.
Oliy mukofotni Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin ishtirokida xalqaro mukofot hakamlar hayʼati raisi, badiiy rahbar va bosh direktor, Mariinskiy teatri bosh direktori, Rossiya Bolshoiat teatri bosh direktori Val tomonidan topshirildi. Gergiev.
Uch davlat rahbarlari Markaziy Osiyo mintaqasida tinchlik va xavfsizlikni mustahkamlashga qoʻshgan ulkan shaxsiy hissasi uchun faxriy mukofot bilan taqdirlandilar.
Hakamlar hayʼati qarorida qayd etilishicha, 2025-yil 31-mart kuni Xoʻjand shahrida uch davlat rahbarlari Doʻstlik va Oʻzaro chegaradoshlik toʻgʻrisidagi shartnomani imzolaganlar. bu bilan xalqaro huquq ustuvorligiga asoslangan umumbashariy va teng huquqli xavfsizlikni ta’minlash, xalqlar o‘rtasidagi o‘zaro anglashuv va hamkorlikni mustahkamlashga salmoqli hissa qo‘shdi.
Ta’kidlanishicha, mukofot insonparvarlik g‘oyalariga sodiqlik ramzi bo‘lib, Markaziy Osiyoning tinchlik, bunyodkorlik va farovonlik makonini shakllantirishga qo‘shgan umumiy hissasining e’tirofi sifatida baholanadi. Qardosh O‘zbekiston, Qirg‘iziston va Tojikiston o‘rtasidagi munosabatlarda yangi sahifa ochilishi uch mamlakat xalqlarining siyosiy irodasi va ishonch va yaxshi qo‘shnichilikka intilishi tufayli imkon bo‘lgani ta’kidlandi.

The Presidents of Uzbekistan, Kyrgyzstan and Tajikistan were awarded the Leo Tolstoy International Peace Prize
As part of the activities of the working visit to the Russian Federation at the St. Petersburg State Conservatory named after N.A. Rimsky-Korsakov, a ceremony was held to present the Leo Tolstoy International Peace Prize to the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, the President of the Kyrgyz Republic Sadyr Japarov and the President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon.
The high award was presented in the presence of the President of the Russian Federation Vladimir Putin by the chairman of the jury of the international award, artistic director and general director Mariinsky Theater, General Director of the Bolshoi Theater of Russia, conductor Valery Gergiev.
The leaders of the three countries were awarded an honorary award for their great personal contribution to strengthening peace and security in the Central Asian region.
The decision of the jury notes that on March 31, 2025, in the city of Khujand, the heads of the three states signed the Treaty on the Junction of State Borders and the Khujand Declaration of Eternal Friendship and thereby made a significant contribution to ensuring universal and equal security based on the supremacy of international law, strengthening mutual understanding and cooperation between peoples.
It is noted that the awarded prize symbolizes commitment to the ideals of humanism and is considered as recognition of the overall contribution to the formation of Central Asia as a space of peace, prosperity and creation. It was emphasized that the opening of a new page in the relations between fraternal Uzbekistan, Kyrgyzstan and Tajikistan became possible thanks to the political will and desire of the peoples of the three countries for trust and good neighborliness.