O‘zbekiston, Qirg‘iziston va Tojikiston prezidentlariga Lev Tolstoy uchun xalqaro tinchlik mukofoti topshirildi
Rossiya Federatsiyasiga amaliy tashrifi doirasida N.A.Rimskiy-Peterburg nomidagi Sankt-Peterburg davlat konservatoriyasida Leyk-Pestoyka Xalqaro to'garaklari bo'lib o'tdi. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev, Qirgʻiziston Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov va Tojikiston Respublikasi Prezidenti Imomali Rahmonga mukofot.
Oliy mukofotni Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin ishtirokida xalqaro mukofot hakamlar hayʼati raisi, badiiy rahbar va bosh direktor, Mariinskiy teatri bosh direktori, Rossiya Bolshoiat teatri bosh direktori Val tomonidan topshirildi. Gergiev.
Uch davlat rahbarlari Markaziy Osiyo mintaqasida tinchlik va xavfsizlikni mustahkamlashga qoʻshgan ulkan shaxsiy hissasi uchun faxriy mukofot bilan taqdirlandilar.
Hakamlar hayʼati qarorida qayd etilishicha, 2025-yil 31-mart kuni Xoʻjand shahrida uch davlat rahbarlari Doʻstlik va Oʻzaro chegaradoshlik toʻgʻrisidagi shartnomani imzolaganlar. bu bilan xalqaro huquq ustuvorligiga asoslangan umumbashariy va teng huquqli xavfsizlikni ta’minlash, xalqlar o‘rtasidagi o‘zaro anglashuv va hamkorlikni mustahkamlashga salmoqli hissa qo‘shdi.
Ta’kidlanishicha, mukofot insonparvarlik g‘oyalariga sodiqlik ramzi bo‘lib, Markaziy Osiyoning tinchlik, bunyodkorlik va farovonlik makonini shakllantirishga qo‘shgan umumiy hissasining e’tirofi sifatida baholanadi. Qardosh O‘zbekiston, Qirg‘iziston va Tojikiston o‘rtasidagi munosabatlarda yangi sahifa ochilishi uch mamlakat xalqlarining siyosiy irodasi va ishonch va yaxshi qo‘shnichilikka intilishi tufayli imkon bo‘lgani ta’kidlandi.

Президентам Узбекистана, Кыргызстана и Таджикистана вручена Международная премия мира имени Льва Толстого
В рамках мероприятий рабочего визита в Российскую Федерацию в Санкт-Петербургской государственной консерватории имени Н.А. Римского-Корсакова состоялась церемония вручения Президенту Республики Узбекистан Шавкату Мирзиёеву, Президенту Кыргызской Республики Садыру Жапарову и Президенту Республики Таджикистан Эмомали Рахмону Международной премии мира имени Льва Толстого.
Высокую награду в присутствии Президента Российской Федерации Владимира Путина вручил председатель жюри международной премии, художественный руководитель и генеральный директор Мариинского театра, генеральный директор Большого театра России, дирижер Валерий Гергиев.
Лидеры трех стран удостоены почетной награды за большой личный вклад в укрепление мира и безопасности в Центральноазиатском регионе.
В решении жюри отмечается, что 31 марта 2025 года в городе Худжанде главы трех государств подписали Договор о точке стыка государственных границ и Худжандскую декларацию о вечной дружбе и тем самым внесли весомый вклад в обеспечение всеобщей и равной безопасности на основе верховенства международного права, укрепление взаимопонимания и сотрудничества между народами.
Отмечено, что присужденная премия символизирует приверженность идеалам гуманизма и рассматривается как признание общего вклада в формирование Центральной Азии как пространства мира, процветания и созидания. Подчёркнуто, что открытие новой страницы во взаимоотношениях братских Узбекистана, Кыргызстана и Таджикистана стало возможным благодаря политической воле и стремлению народов трёх стран к доверию и добрососедству.