O‘zbekiston Prezidenti O‘zbekiston-Saudiya biznes hamkorligini yanada rivojlantirish tarafdori ekanligini bildirdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 15 oktabr kuni Saudiya Arabistonining yetakchi kompaniyalari rahbarlari bilan uchrashuv o‘tkazdi. style="text-align: justify;">Tadbirda Qirollikning investitsiyalar vaziri Xolid al-Falih, yetakchi kompaniyalar
va korporatsiyalar, jumladan Acwa Power, Al Muhaidib Group, Vision Invest, Data Volt, Riyadh Cables, AlMajdiah, Al-Health, Saudiya Holavani, InterHealth, Saudiya Hollix va boshqa kompaniyalar rahbarlari ishtirok etdi. Pemco va boshqalar.
Uchrashuv avvalida davlatimiz rahbari ikki davlat rahbarlarining birgalikdagi sa’y-harakatlari tufayli keyingi yillarda O‘zbekiston-Saudiya Arabistoni ko‘p qirrali sheriklik munosabatlari eng yuqori bosqichga ko‘tarilganini alohida ta’kidladi.
O‘tgan yili qo‘shma loyihalarning umumiy hajmi 2 milliard dollardan oshdi. Bundan tashqari, joriy yil boshidan buyon mamlakatimiz Saudiya Arabistonining 2 milliard dollar sarmoyasini o‘zlashtirdi. O‘zaro tovar ayirboshlash hajmi barqaror o‘sib bormoqda. Parvozlar chastotasi haftasiga 60 martadan oshdi.
Alohida ta'kidlab o'tildiki, bugun tarixiy loyiha - Toshkent shahrida yangi xalqaro aeroport qurilishiga tamal toshi qo'yiladi va bu ikki davlat o'rtasidagi samarali va uzoq muddatli hamkorlikning yana bir yorqin dalilidir.
So‘ngra O‘zbekiston rahbari hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarini belgilab, energetika sohasidagi loyihalar alohida ahamiyat kasb etishini ta’kidladi.
Bugungi kunda ACWA Power kompaniyasi mamlakatimizda umumiy qiymati 15 milliard dollarlik shamol elektr stansiyalari, shu jumladan, mamlakatimizda shamol elektr stansiyalari, shu jumladan, 15 milliard dollarlik loyihalarni amalga oshirmoqda. "yashil" vodorodning rivojlanishi.
Bunday loyihalarni amalga oshirishda milliy ishlab chiqaruvchilar mahsulotlaridan keng foydalanilayotgani mamlakatimiz sanoat salohiyatini yuksaltirishga qo‘shimcha turtki beradi.
Axborot texnologiyalari va sun’iy intellekt sohasidagi hamkorlikni mustahkamlashga alohida e’tibor qaratilmoqda. “Data Volt” kompaniyasi Toshkent shahrida zamonaviy data-markazni yaratish loyihasini muvaffaqiyatli amalga oshirmoqda. Ular Yangi Toshkent va Buxorodagi ana shunday markazlarni qo‘llab-quvvatlashga hamda Saudiyaning boshqa kompaniyalarini raqamli tashabbuslarda ishtirok etishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
O‘zbekistonda volfram, molibden, magniy, litiy, grafit, titan va boshqa muhim minerallarning katta zaxiralari mavjudligi ta’kidlandi. Toshkent va Samarqand viloyatlarida yuqori qo‘shimcha qiymatga ega mahsulotlar ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yiladigan “Kelajak metallari texnologik parki”ni tashkil etish rejalashtirilgan.
Shu munosabat bilan davlatimiz rahbari saudiyalik investorlarni to‘liq ishlab chiqarish tsikli loyihalarida – geologiya-qidiruv va qazib olish xom ashyosini qazib olish va qazib olishgacha bo‘lgan loyihalarda faol ishtirok etishga taklif qildi. mahsulotlar.
Infratuzilma sohasida Farg‘ona va Jizzax shaharlarida oqava suvlarni tozalash loyihalari, Qoraqalpog‘istonda suv ta’minoti tizimini rivojlantirish va nasos stansiyalarini modernizatsiya qilish bo‘yicha “Miahon” kompaniyasi bilan muvaffaqiyatli hamkorlik qilinayotgani qayd etildi.
Shuningdek, Saudiya Arabistoni kompaniyasi bilan hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha kelishuvga erishildi. sektor.
Prezident qirollik kompaniyalarini infratuzilmani modernizatsiya qilish va aholi turmush sifatini yaxshilashga qaratilgan o‘zaro manfaatli yangi loyihalarda faol ishtirok etishga taklif qildi.
O‘z navbatida Saudiya Arabistonining yetakchi ishbilarmon doiralari vakillari Yangi O‘zbekistonning iqtisodiy siyosati, barqaror o‘sish sur’atlari va qulay sarmoyaviy muhitini yuksak baholagan holda, mamlakatimizda o‘zaro manfaatli hamkorlik aloqalarini yanada chuqurlashtirish, aniq loyiha va dasturlarni ilgari surish rejalarini ma’lum qildilar.

Президент Узбекистана выступил за дальнейшее наращивание узбекско-саудовского делового партнерства
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 15 октября провёл встречу с руководителями ведущих компаний Саудовской Аравии.
В мероприятии приняли участие министр инвестиций Королевства Халид аль-Фалих, главы ведущих компаний
и корпораций, в том числе Acwa Power, Al Muhaidib Group, Vision Invest, Data Volt, Riyadh Cables, AlMajdiah, InterHealth, Saudi Tabreed, AlBawani Holding, Miahona, Pemco и многих других.
В начале встречи глава нашего государства особо подчеркнул, что благодаря совместным усилиям руководителей двух государств за последние годы узбекско-саудовские отношения многопланового партнерства достигли высочайшего уровня.
Совокупный портфель совместных проектов превысил 27 миллиардов долларов. При этом только с начала этого года в нашей стране освоено 2 миллиарда долларов саудовских инвестиций. Уверенно растут объемы взаимной торговли. Частота авиарейсов превысила 60 раз в неделю.
Особо отмечено, что сегодня будет заложен камень в основание исторического проекта – строительства нового международного аэропорта Ташкента, который станет еще одним ярким свидетельством плодотворного и долгосрочного партнерства между двумя странами.
– Мы высоко ценим значимый вклад наших саудовских партнёров в экономическую трансформацию и развитие Узбекистана, – подчеркнул Президент.
Затем лидер Узбекистана обозначил приоритетные направления дальнейшей кооперации, отметив особое значение проектов в сфере энергетики.
Сегодня компания «ACWA Power» осуществляет в нашей стране проекты на 15 миллиардов долларов, включая строительство ветровых и солнечных электростанций в регионах, развитие «зеленого» водорода.
Широкое использование продукции национальных производителей при реализации таких проектов придаст дополнительный импульс развитию промышленного потенциала страны.
Отдельное внимание уделено укреплению взаимодействия в сфере информационных технологий и искусственного интеллекта. Компания «Data Volt» успешно реализует проект по созданию современного дата-центра в Ташкенте. Выражена готовность к поддержке аналогичных центров в Новом Ташкенте и Бухаре, а также участию других саудовских компаний в цифровых инициативах.
Отмечено, что Узбекистан обладает значительными запасами вольфрама, молибдена, магния, лития, графита, титана и других стратегически важных полезных ископаемых. В Ташкентской и Самаркандской областях планируется создание «Технопарка металлов будущего», где будет налажен выпуск продукции с высокой добавленной стоимостью.
В этой связи лидер нашей страны предложил саудовским инвесторам активно участвовать в проектах полного производственного цикла – от геологоразведки и добычи сырья до переработки и выпуска готовой продукции.
В области инфраструктуры отмечено успешное сотрудничество с компанией «Miahona» по проектам очистки сточных вод в Фергане и Джизаке, развитию систем водоснабжения и модернизации насосных станций в Каракалпакстане.
Также достигнуты договоренности с компанией «Saudi Tabreed» по развитию коммунальной сферы.
Президент пригласил компании Королевства к активному участию в новых взаимовыгодных проектах, направленных на модернизацию инфраструктуры и повышение качества жизни населения.
В свою очередь, представители ведущих деловых кругов Саудовской Аравии, высоко оценив экономическую политику, устойчивый рост и благоприятный инвестиционный климат Нового Узбекистана, озвучили планы по дальнейшему углублению взаимовыгодного партнерства и продвижению конкретных проектов и программ в нашей стране.