O‘zbekiston Prezidenti: Har bir yutuq va natija, eng avvalo, inson qadr-qimmatini yuksaltirish, huquq va manfaatlarini ta’minlashga xizmat qiladi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning farmonlariga muvofiq, O‘zbekiston mustaqilligining 34 yilligi munosabati bilan turli soha vakillariga unvonlar topshirildi. hamda orden va medallar bilan taqdirlandi.
27 avgust kuni Toshkent shahrida ushbu mukofotlarni topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Davlat rahbari barchani Mustaqillik bayrami bilan tabriklab, erishilgan o‘zgarishlarning mazmun-mohiyatiga to‘xtaldi. style="text-align: justify;">– Bugun barchamiz Yangi O‘zbekistonda qaytarib bo‘lmaydigan islohotlar natijasida qanday ulkan natijalarga erishilayotganini ko‘rib turibmiz. Yalpi ichki mahsulotimiz so‘nggi sakkiz yilda jadal o‘sib, bugungi kunda 115 milliard dollarga yetdi. Birinchi marta yana bir raqamni aytmoqchiman: Xalqaro valyuta jamg'armasi prognozlariga ko'ra, joriy yilda iqtisodiyot hajmi 130 milliard dollardan oshadi. Bizda hech qachon bunday o‘sish sur’atlari va bunday yuqori xalqaro reyting ko‘rsatkichlari bo‘lmagan”, — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bunday natijalar tadbirkorlikni faol qo‘llab-quvvatlash, zamonaviy sanoat majmualarini barpo etish, “yashil” va innovatsion iqtisodiyotga o‘tish, qayta tiklanuvchi energiya manbalarini rivojlantirish, axborot texnologiyalari, tourism
bunday natijalarga erishildi. justify;">Mamlakatda zamonaviy shaharlar barpo etilmoqda, qishloqlar obodonlashtirilmoqda, mahallalar obodonlashtirilmoqda. Sakkiz yilda qariyb 500 ming xonadonli ko‘p qavatli uylar qurildi, bu mustaqillikning dastlabki 25 yilidagidan to‘rt barobar ko‘pdir. Mahallalar, qishloqlar va yo‘llar infratuzilmasini yaxshilash uchun 60 trillion so‘m mablag‘ yo‘naltirildi, 130 milliarddan ortiq xorijiy investitsiyalar jalb qilindi. amalga oshirilib, 7 milliondan ortiq fuqaro daromad manbaiga ega bo‘ldi.
– Bu ulkan tarixiy yutuqlar keng ko‘lamli va puxta o‘ylangan islohotlar, eng muhimi, xalqimiz tafakkuri va dunyoqarashidagi o‘zgarishlar samarasidir. Bunyod etilayotgan binolar, zamonaviy majmualar, shinam uy-joylar, maktablar, bolalar bog‘chalari, tibbiyot, madaniyat va sport muassasalari Yangi O‘zbekistonning iqtisodiy qudrati va bunyodkorlik salohiyatini yaqqol namoyon etadi. Eng muhimi, qaysi sohada muvaffaqiyatga erishilmasin, har bir natija, eng avvalo, inson qadr-qimmatini yuksaltirish, huquq va manfaatlarini ta’minlashga xizmat qiladi, dedi davlatimiz rahbari.
Oxirgi sakkiz yilda ijtimoiy infratuzilmani rivojlantirishga avvalgidan olti barobar ko‘p mablag‘ yo‘naltirildi. Natijada bog‘chalardagi o‘rinlar soni 720 mingdan 2,5 millionga ko‘paydi. 466 ta yangi maktab qurildi, million oʻquvchi oʻrni yaratildi. Talabalar soni 279 mingdan 1,5 millionga ko‘paydi, oliy ta’lim bilan qamrab olish 42 foizga yetdi.
O‘tgan hafta Tadbirkorlar kuni munosabati bilan 168 nafar ilg‘or tadbirkorlar, qishloq xo‘jaligi xodimlari va fermerlar davlatimizning yuksak mukofotlari bilan taqdirlandilar.
Bugungi kunda biznes vakillari iqtisodiyotning haqiqiy tayanchiga aylangani ta’kidlandi. Qurilish sohasiga qarang: u ilgari bunday tezlikda rivojlanmagan edi. Agar ilgari qurilish faqat davlat buyurtmasi asosida amalga oshirilgan bo‘lsa, bugungi kunda xususiy qurilish tashkilotlari soni 30 mingdan oshdi, qurilish materiallari ishlab chiqarish hajmi 6 milliard dollarga yaqinlashdi. O‘zbekiston ulkan qurilish maydoniga aylandi. Birgina o‘tgan yilning o‘zida 21 milliard dollarlik qurilish ishlari bajarildi, bu 2017-yilga nisbatan uch barobar ko‘p.
Qishloq xo‘jaligi, to‘qimachilik sanoati, elektrotexnika, mashinasozlik, farmatsevtika sohalarida ham shunday ulkan o‘zgarishlar ro‘y bermoqda.
Xizmat ko‘rsatish va servis sohasini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Mana shunday yangi tarix, yurtimizning yangi qiyofasini yaratishda aziz yurtdoshlar, sizlarning ham munosib hissangiz bor. Buning uchun sizlarga chuqur minnatdorchiligimni izhor etaman”, — deya qoʻshimcha qildi davlat rahbari.
Prezident hududlarda taqdirlangan fuqarolarni ham tabrikladi.
Soʻngra taqdirlanganlarga tantanali ravishda koʻkrak nishonlari, faxriy unvonlar va medallar topshirildi.
justify;">- Mustaqilligimizning eng oliy maqsadi – insonga e’tibor, uning qadr-qimmati va mehnatini yuksaltirish, olijanob xalqimiz turmushini yaxshilashdir. Buni barchamiz, ayniqsa, ana shunday damlarda chuqur his etmoqdamiz. Mehnatingizga munosib baholanib, jamiyatda hurmat-ehtirom ko‘rsatilayotganini ko‘rishdek ulug‘ baxt hech qachon tark etmasin, dedi Prezidentimiz. O‘zbekiston xalqiga tilaklari

Президент Узбекистана: каждое достижение и результат, прежде всего, служат возвышению человеческого достоинства, обеспечению его прав и интересов
В соответствии с указами Президента Шавката Мирзиёева по случаю 34-й годовщины независимости Узбекистана представители различных сфер были награждены почетными званиями, орденами и медалями.
27 августа в Ташкенте состоялась церемония вручения этих наград.
Глава государства поздравил всех с Днем независимости и подробно остановился на сути происходящих преобразований и достигнутых результатов.
– Сегодня мы все видим, какие огромные результаты дают реформы, получившие необратимый характер в Новом Узбекистане. Последние восемь лет наш валовой внутренний продукт стремительно растет и сегодня достиг 115 миллиардов долларов. Впервые хочу озвучить еще одну цифру: по прогнозам Международного валютного фонда, в этом году объем экономики превысит 130 миллиардов долларов. Таких темпов роста и столь высокой международной оценки у нас еще не было, – отметил Шавкат Мирзиёев.
Такие результаты стали возможны благодаря активной поддержке предпринимательства, строительству современных промышленных комплексов, переходу к «зеленой» и инновационной экономике, развитию возобновляемых источников энергии, сферы информационных технологий, туризма и финансовых услуг.
В стране строятся современные города, благоустраиваются села и махалли. За восемь лет построено многоквартирные дома почти на 500 тысяч квартир – в четыре раза больше, чем за первые 25 лет независимости. На улучшение инфраструктуры махаллей, благоустройство сел и дорог направлено 60 триллионов сумов. Привлечено 130 миллиардов иностранных инвестиций, реализовано свыше 100 тысяч проектов, более 7 миллионов граждан получили источник дохода.
– Эти огромные исторические достижения – результат масштабных и продуманных реформ, а главное – изменения мышления и мировоззрения наших людей. Строящиеся здания, современные комплексы, удобные дома, школы, детские сады, медицинские, культурные и спортивные учреждения наглядно демонстрируют экономическую мощь и созидательный потенциал Нового Узбекистана. Самое главное, в какой бы сфере ни были достигнуты успехи, каждый результат, прежде всего, служит возвышению человеческого достоинства, обеспечению его прав и интересов, – подчеркнул глава государства.
За последние восемь лет на социальную инфраструктуру было выделено средств в шесть раз больше, чем ранее. В результате количество мест в детских садах увеличилось с 720 тысяч до 2,5 миллиона. Построено 466 новых школ, создан миллион ученических мест. Число студентов выросло с 279 тысяч до 1,5 миллиона, охват высшим образованием достиг 42 процентов.
На прошлой неделе в честь Дня предпринимателей 168 самых передовых представителей бизнеса, тружеников сельского хозяйства и фермеров были удостоены высоких государственных наград.
– Таких преданных соотечественников, их инициативы я всегда буду поддерживать и поощрять. Это не случайно. Вы хорошо знаете: прежде мы в основном экспортировали сырье. Сегодня объем промышленности вырос с 29 миллиардов долларов в 2017 году до 70 миллиардов. Достигли бы мы таких результатов без создания условий для предпринимателей? Конечно же, нет, – сказал Президент.
Отмечалось, что сегодня представители бизнеса стали настоящей опорой экономики. Достаточно взглянуть на сферу строительства: раньше она не развивалась такими темпами. Если раньше строительство велось только по госзаказу, то сегодня число частных строительных компаний превысило 30 тысяч, объем производства строительных материалов приблизился к 6 миллиардам долларов. Узбекистан превратился в огромную строительную площадку. Только в прошлом году выполнено строительных работ на сумму 21 миллиард долларов – в три раза больше, чем в 2017 году.
Подобные колоссальные изменения происходят и в сельском хозяйстве, текстильной отрасли, электротехнике, машиностроении, фармацевтике.
Особое внимание уделяется развитию сферы услуг.
– Если раньше экспорт туризма не достигал и 500 миллионов долларов, то сегодня этот показатель превысил 3 миллиарда. Семь-восемь лет назад в возможность экспорта IT-продукции на миллиард долларов мало кто верил. Главное, что во все отрасли пришли новые знания и современные технологии. Это привело к созданию сотен тысяч рабочих мест и подготовке армии высококвалифицированных специалистов. В каждой сфере сформировалась собственная стратегия и школа опыта Нового Узбекистана.
В создании такой новой истории, нового облика нашей страны есть и ваш достойный вклад, уважаемые соотечественники. За это выражаю вам глубокую благодарность, – добавил глава государства.
Президент также поздравил граждан, принимавших награды в регионах.
Затем награжденным были торжественно вручены знаки почетных званий, ордена и медали.
– Высшая цель нашей независимости – внимание к человеку, возвышение его достоинства и труда, улучшение жизни нашего благородного народа. Все мы особенно глубоко ощущаем это в эти минуты. Пусть великое счастье – увидеть достойную оценку своего труда и пользоваться уважением общества – никогда не покидает вас, – сказал Президент.
Награжденные выразили признательность за высокое внимание и высказали добрые пожелания народу Узбекистана.