O‘zbekiston Prezidenti va turkman xalqi milliy yetakchisi ikki tomonlama sheriklik yuqori sur’atda borayotganini alohida ta’kidladilar.
29-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Xalq Respublikasi Xalq Respublikasi Prezidenti Shavkatair Hallaq va Turkmaniston Xalq Respublikasi Xalq deputatlari Chadair Maslak bilan telefon orqali muloqot bo‘lib o‘tdi. Turkmaniston Gurbanguli Berdimuhamedov
Suhbat avvalida davlat rahbarlari bir-birlarini kirib kelayotgan Yangi yil bayrami bilan samimiy tabriklab, ikki mamlakatning qardosh xalqlariga tinchlik, farovonlik va farovonlik tilab, bir-birlarini samimiy tabrikladilar. Davlatimiz rahbari Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedovga ham samimiy tabriklar yo‘lladi.
O‘zbekiston-Turkmaniston do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirishning dolzarb masalalari oliy darajada erishilgan kelishuvlar kontekstida ko‘rib chiqildi.
Shuningdek, mintaqaviy hamkorlikning asosiy masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Davlatimiz rahbari Avagash va 300 yilligi munosabati bilan Avangash forumida yirik sammitlar muvaffaqiyatli o‘tkazilganini alohida ta’kidladi. Turkmanistonning betarafligi va “Xalqaro Tinchlik va ishonch yili”.
Kelgusi yil uchun uchrashuvlar jadvali ko‘rib chiqilib, xalqaro va mintaqaviy tadbirlarni birgalikda o‘tkazishni davom ettirish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

Президент Узбекистана и Национальный лидер туркменского народа подчеркнули высокую динамику двустороннего партнерства
29 декабря состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Национального лидера туркменского народа, Председателя Халк Маслахаты Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова.
В начале беседы лидеры сердечно поздравили друг друга с наступающим Новым годом, искренне пожелав братским народам двух стран мира, благополучия и процветания. Глава нашего государства также передал теплые поздравления Президенту Туркменистана Сердару Бердымухамедову.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего развития узбекско-туркменских отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства в контексте договоренностей, достигнутых на высшем уровне.
С удовлетворением отмечены активные контакты на всех уровнях. Динамично растут объемы взаимного товарооборота и грузоперевозок. Расширяется кооперация в сфере энергетики, промышленности, сельского и водного хозяйства, транспорта. Состоялся запуск приграничной торговой зоны «Шават–Дашогуз». Активизировались межрегиональные, деловые и культурно-гуманитарные обмены.
Состоялся также обмен мнениями по ключевым вопросам регионального взаимодействия.
Глава нашего государства отдельно подчеркнул успешное проведение крупных саммитов в Авазе и Форума в Ашхабаде в связи с 30-летием нейтралитета Туркменистана и «Международным годом мира и доверия».
Рассмотрен график встреч в предстоящем году, достигнута договоренность о продолжении совместного проведения международных и региональных мероприятий.