Prezident Shavkat Mirziyoyev Mudofaa vazirligi qoʻshinlarining kompleks oʻquv mashgʻulotlari borishini koʻzdan kechirdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti, Oliy Bosh Qo‘mondon Shavkat Mirziyoyev Qurolli Kuchlar Operatsiyasini qabul qildi. Toshkent viloyatidagi poligon
Mamlakatimiz rahbari tashabbusi bilan keyingi yillarda Mudofaa vazirligi tizimidagi barcha dala o‘quv markazlari va harbiy qismlar modernizatsiya qilinib, xalqaro standartlarga moslashtirildi.
Ushbu ishlarni mantiqiy davom ettirish maqsadida xorijiy o‘quv-mashg‘ulotlarini yangi, mantiqiy davom ettirishni hisobga olgan holda maxsus operativ maydon tashkil etildi. maxsus bo‘linmalarni samarali tayyorlash imkonini beruvchi qo‘shinlarni tayyorlash tajribasi va zamonaviy tendensiyalari.
O‘quv poligonlari shaxsiy tarkibning jangovar mahoratini oshirish va samarali tayyorgarligini oshirish, shuningdek, ularning ma’naviy-ruhiy barqarorligini oshirish uchun zarur shart-sharoitlarni yaratdi.
Davlat rahbari jangovar tayyorgarlikning yangi tashkiliy va usullari bilan maxsus tashkiliy mashg‘ulotlar va usullar bilan ishtirok etdi. Qurolli Kuchlar bo‘linmalari bilan davom etayotgan o‘quv mashg‘ulotlarining faol bosqichini kuzatish.
Mashg‘ulotlar davomida turli turdagi qo‘shinlar bo‘linmalarini birgalikda jangovar foydalanishda jangovar imkoniyatlar va erishilgan muvofiqlik darajasi, shuningdek, qo‘shinlarni qo‘mondonlik qilish va boshqarishning yangi raqamli tizimlari demonst
di. justify;">Har xil jangovar harakatlarni amalga oshirishda uchuvchisiz uchish apparatlaridan foydalanishning samarali usul va usullari, turli jangovar tayyorgarlik topshiriqlarini bajarish chog‘ida havo desantlari, artilleriya, aviatsiya, havo hujumidan mudofaa va quruqlikdagi qo‘shinlarning birgalikdagi harakatlari namoyish etildi.
Shu bilan birga, kichik qo‘mondonlarning zamonaviy raqamli texnologiyalardan foydalangan holda mustaqil qaror qabul qilish va boshqaruv ko‘nikmalari darajasini, shuningdek, harbiy xizmatchilarning jang maydonida jadal o‘zgarib borayotgan jangovar vaziyatda zamonaviy qurol-yarog‘ va texnikadan samarali foydalanish bo‘yicha kasbiy mahoratini baholashga alohida e’tibor qaratildi. Qurolli Kuchlar Oliy Bosh Qo‘mondoni bo‘linmalarning tayyorgarligi va qo‘shma harakatlarning erishilgan uyg‘unlik darajasiga yuqori baho berdi.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с ходом проведения комплексного учения войск Министерства обороны
Президент Республики Узбекистан, Верховный Главнокомандующий Вооруженными Силами Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью полигона Сил специальных операций в Ташкентской области.
По инициативе Президента нашей страны в последние годы все полевые учебные центры и войсковые части Министерства обороны были модернизированы и приведены в соответствие с международными стандартами.
Логическим продолжением этой работы стал новый полигон Сил специальных операций, созданный с учетом зарубежного опыта и современных тенденций обучения войск, позволяющий организовывать эффективную подготовку специальных подразделений.
На объектах полигона созданы необходимые условия для совершенствования боевых навыков и эффективной подготовке личного состава, а также повышения его морально-психологической устойчивости.
Глава государства ознакомился с новыми методиками организации занятий по боевой и специальной подготовке и принял участие в наблюдении за активной фазой проводимого учения с подразделениями Вооруженных Сил.
В ходе учения продемонстрированы боевые возможности и достигнутый уровень слаженности совместного боевого применения подразделений различных родов войск, а также новые цифровые системы управления войсками и оружием.
Показаны эффективные методы и способы использования беспилотных летательных аппаратов при проведении различных боевых операций, совместные действия воздушного десанта, артиллерии, авиации, ПВО и сухопутных войск в ходе выполнения различных учебно-боевых задач.
При этом особое внимание было уделено оценке уровня навыков самостоятельного принятия решений и управленческого мастерства младших командиров с применением современных цифровых технологий, а также профессионального мастерства военнослужащих в эффективном применении современного вооружения и техники, в условиях быстроменяющейся боевой обстановки на поле боя.
В завершении учения Верховным Главнокомандующим Вооруженными Силами дана высокая оценка готовности подразделений и достигнутому уровню слаженности совместных действий.
В беседе с командным составом Вооруженных Сил главой государства было подчеркнуто, что в нынешнее тревожное время, когда в мире усиливаются угрозы безопасности, дальнейшее укрепление потенциала Вооружённых Сил с совершенствованием профессионального мастерства, а также обеспечение единства народа и армии с воспитанием молодёжи в духе патриотизма должны составлять основу проводимых военных реформ.