Prezidentimiz ta’lim va ma’rifat muassasalari qurilishini ko‘zdan kechirdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Yangi O‘zbekiston universiteti va O‘zbekiston Milliy kutubxonasi binolari qurilishining borishini ko‘zdan kechirdi.
style="text-align: justify;">Mamlakatimizda iqtisodiyotning strategik tarmoqlarini ilmiy asosda rivojlantirish, innovatsiyalar va yuqori qo‘shimcha qiymatga ega mahsulotlar ishlab chiqarishni kengaytirish ustuvor vazifalar qatoriga kiradi. Bu jarayon, avvalo, zamonaviy bilim va amaliy ko‘nikmaga ega malakali kadrlar tayyorlash bilan uzviy bog‘liqdir.
Bu maqsadda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 23-iyundagi qaroriga asosan “Yangi O‘zbekiston” universiteti tashkil etildi. boshlang'ich qiymati 200 million dollar bo'lgan, 50 gektar maydonni egallaydi.
Loyiha Yangi Toshkent qurilishi direksiyasi buyurtmasiga asosan turkiyalik mutaxassislar bilan hamkorlikda ishlab chiqilgan. Qurilish ishlari "Ozgüven" kompaniyasi tomonidan amalga oshiriladi. Universitet majmuasini foydalanishga topshirish 2027-yilga mo‘ljallangan.
Majmuada 10 ming talaba uchun mo‘ljallangan 5 fakultet, rektorlik, 1000 dan ortiq o‘rinli kutubxona, muzey, ko‘rgazma zali va multimedia xonalari joylashadi. Shuningdek, 1000 o‘rinli sport majmuasi, 2000 o‘rinli turar-joy binolari, o‘quvchi va o‘qituvchilar uchun suzish havzasi va oshxonalar quriladi.
Hozirgi kunda bunyodkorlik ishlari uch bosqichda amalga oshirilmoqda. Davlatimiz rahbari loyihaning asosiy parametrlari, infratuzilma va ta’lim jarayoni uchun yaratilgan shart-sharoitlarga alohida e’tibor qaratdi. Yoshlarning ilmiy va intellektual salohiyatini ro‘yobga chiqarishda bunday zamonaviy ta’lim muassasalarining ahamiyati alohida ta’kidlanadi.
– Bu universitetda amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari, bu yerda amalga oshirilayotgan ta’lim dasturlari boshqa oliy ta’lim muassasalariga ham namuna bo‘lishi kerak, – dedi davlatimiz rahbari.
Mussul shaxslarga boshqa oliy ta’lim muassasalarini bosqichma-bosqich ta’mirlash va jihozlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi. ta’lim jarayoniga ilg‘or texnologiyalarni joriy etish.
Shuningdek, qariyb 4 gektar maydonda O‘zbekiston Milliy kutubxonasi uchun yangi bino qurish ishlari olib borilmoqda. Bino milliy arxitektura anʼanalari va zamonaviy meʼmoriy yechimlar uygʻunligida yaratilgan.
Toʻrt qavatli binoning umumiy maydoni 30 ming kvadrat metrdan ortiq boʻlib, bir vaqtning oʻzida 1420 nafar oʻquvchiga xizmat koʻrsatish imkonini beradi. Kutubxona fondlarini saqlash, hisobga olish, qo‘riqlash va sterilizatsiya qilish uchun maxsus yuqori texnologiyali binolar yaratiladi.
Majmua ko‘p funksiyali bo‘lib, yirik xalqaro va milliy kutubxonalarning elektron ma’lumotlar bazalaridan onlayn foydalanish imkonini beradi. Ko‘rishda nuqsoni bo‘lgan fuqarolar uchun kitob o‘qish va izlanish uchun alohida muhit yaratiladi. Shuningdek, tashrif buyuruvchilar uchun 300 o‘rinli kafe, galereya, sport maydonchalari, dam olish maskanlari barpo etiladi.
Prezidentimiz mazkur kutubxona Yangi Toshkentda barpo etilayotgan o‘quv-ma’rifiy markazlar orasida muhim o‘rin egallashini, yosh avlodning intellektual salohiyatini yuksaltirishda mustahkam poydevor bo‘lishini ta’kidladi. Qayd etilishicha, fan va ta’limga sarmoya kiritgan davlat yuqori iqtisodiy salohiyatga ega bo‘ladi.
Zamonaviy kutubxona imkoniyatlaridan samarali foydalanish uchun xodimlarning axborot texnologiyalari va xalqaro standartlarni chuqur egallashi muhimligi ta’kidlangan.

The President inspected the construction of educational and enlightenment institutions
President Shavkat Mirziyoyev inspected the construction progress of the buildings of the New Uzbekistan University and the National Library of Uzbekistan in New Tashkent.
Among the priority tasks in our country are the development of strategic sectors of the economy on a scientific basis, the expansion of innovation and the production of products with high added value. This process, first of all, is inextricably linked with the training of qualified personnel with modern knowledge and practical skills.
For this purpose, according to the decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated June 23, 2021, the “New Uzbekistan” University was created.
A new university complex in New Tashkent, the initial cost of which is 200 million dollars, will occupy an area of 50 hectares.
The project was developed in collaboration with Turkish specialists by order of the Directorate for the Construction of New Tashkent. Construction work is carried out by the company “Özgüven”. Commissioning of the university complex is scheduled for 2027.
The complex will house 5 faculties for 10 thousand students, the rector’s office, a library with more than 1,000 seats, a museum, an exhibition hall and multimedia rooms. Also, a sports complex with 1,000 seats, residential buildings with a capacity of 2,000 people, a swimming pool and canteens will be built for students and teachers.
Currently, construction work is being carried out in three stages. The head of our state paid special attention to the main parameters of the project, infrastructure and conditions created for the educational process. The importance of such modern educational institutions for the realization of the scientific and intellectual potential of young people is especially emphasized.
– The creative work carried out at this university, as well as the educational programs implemented here, should become a model for other higher educational institutions, - emphasized the head of our state.
Responsible persons were given instructions for the gradual renovation and equipment of other universities, as well as for the widespread introduction of advanced technologies into the educational process.
Also, on an area of about 4 hectares, work is underway to construct a new building for the National Library of Uzbekistan. The building was designed with a combination of national architecture traditions and modern architectural solutions.
The total area of the four-story building is more than 30 thousand square meters and will allow simultaneous service of 1,420 readers. Special high-tech premises will be created for storage, accounting, security and sterilization of library collections.
The complex will be multifunctional and provide online access to electronic databases of the largest international and national libraries. A special environment for reading and research will be created for citizens with visual impairments. A cafe with 300 seats, a gallery, sports grounds and recreation areas will also be built for visitors.
The President emphasized that this library will take an important place among the educational and educational centers being created in New Tashkent and will become a solid basis for the intellectual development of the younger generation. It is noted that a state that invests in science and education will have high economic potential.
The importance of employees' deep mastery of information technologies and international standards for the effective use of the capabilities of a modern library is emphasized.