Prezidentimiz mahalladagi bunyodkorlik ishlari bilan tanishdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Sirdaryo viloyatiga tashrifi chog‘idaPrezident Shavkat MirziyoyevSirdaryo viloyatiga tashrifi chog‘ida Bo‘ston shahridagi Guliston mahallasida amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari bilan tanishdi. style="text-align: justify;">Buston mahallasi bu yil obodonlashtirildi. Barcha ko‘p qavatli uylar kapital ta’mirlanib, mahalla markazining yangi binosi foydalanishga topshirildi.
Prezident bu yerda dastlab mahalla faollari, faxriylar va yoshlar bilan muloqot o‘tkazdi. Yig‘ilishda quyi bosqichdagi muammolarni hal etish, mahallalarni obodonlashtirish, aholi turmush sharoitini yaxshilash borasida amalga oshirilayotgan islohotlar samarasi Sirdaryo viloyatida ham o‘z ifodasini topayotgani ta’kidlandi.
- Mahalla – jamiyat yuzi. Mamlakatdagi barcha o‘zgarishlar, avvalo, shu yerda namoyon bo‘ladi. Biz shunday tizim yaratdikki, avvallari jiddiy hisoblangan ko‘plab masalalarning yechimi bugun bevosita mahallaning o‘zida joylashgan. Biz bu institutni yanada mustahkamlashda davom etamiz, – dedi Prezidentimiz.
Issiqlik ta’minotini yaxshilash maqsadida 18 milliard so‘m mablag‘ evaziga zamonaviy qozonxona qurilib, 3,3 kilometr issiqlik tarmoqlari tortildi.
23 xonadonga yakka tartibdagi issiqlik ta’minoti punktlari o‘rnatildi. tizimida mahalliy byudjet mablag‘lari hisobidan 800 ta xonadonli 20 ta ko‘p qavatli uyning ichki isitish tizimi ta’mirlandi. Maktabgacha ta’lim muassasasi markazlashgan isitish va issiq suv bilan ta’minlandi.
Prezident ko‘p qavatli uylarda yashovchi aholi uchun qulay sharoit yaratish, qozonxonalar qurish va ulardan foydalanishda zamonaviy texnologiyalarni qo‘llash, malakali mutaxassislarni jalb etish borasidagi ishlarni davom ettirish bo‘yicha zarur topshiriqlar berdi.
Bu yerda eski avlod vakillari va hayotda kechayotgan o‘zgarishlar haqida suhbat bo‘ldi. mahalla va viloyat
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Sirdaryo viloyatida infratuzilmani rivojlantirish to‘g‘risidagi qarori asosida viloyatda 215 ta ko‘p qavatli uyni qamrab olgan manzilli ro‘yxat shakllantirildi. Mazkur dastur doirasida uylarning tom va fasadini taʼmirlash, issiqlik taʼminoti, kommunal tarmoqlarni yaxshilash va obodonlashtirish ishlari olib borilmoqda.

Президент ознакомился с созидательной работой в махалле
В ходе поездки в Сырдарьинскую область Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с созидательной работой, проведенной в махалле Бустон города Гулистана.
Махалля Бустон в этом году стала благоустроенной. Все многоквартирные дома были отремонтированы, введено в эксплуатацию новое здание махаллинского центра.
Президент сначала провел здесь диалог с активом махалли, ветеранами и молодежью. На встрече было подчеркнуто, что результаты реформ, направленных на решение проблем на низовом уровне, благоустройство махаллей и улучшение условий жизни населения, находят свое отражение и в Сырдарьинской области.
– Махалля – лицо общества. Все изменения в стране прежде всего проявляются именно здесь. Мы создали такую систему, при которой решение многих вопросов, которые раньше считались серьезными, сегодня находится прямо в самой махалле. Мы и дальше будем укреплять этот институт, – отметил Президент.
С целью улучшения теплоснабжения за 18 миллиардов сумов построена современная котельная, а также проложены 3,3 километра тепловых сетей.
В многоквартирных домах установлено 23 индивидуальных тепловых пункта, что позволило организовать замкнутую систему отопления. За счет средств местного бюджета восстановлены внутренние системы отопления 20 многоэтажек, в которых насчитывается 800 квартир. Детская дошкольная организация обеспечена централизованным отоплением и горячим водоснабжением.
Построенная новая котельная позволит экономить 144 тысячи киловатт-часов электроэнергии и 627 тысяч кубометров природного газа.
Президент дал необходимые указания по продолжению работ, направленных на создание комфортных условий проживания для жителей многоэтажных домов, использованию современных технологий при строительстве и эксплуатации котельных, привлечению квалифицированных специалистов.
Здесь же состоялась беседа с представителями “семерки” и старшего поколения об изменениях, происходящих в жизни махалли и региона.
На основании постановления Президента Республики Узбекистан по развитию инфраструктуры Сырдарьинской области в регионе сформирован адресный список, охватывающий 215 многоэтажных домов. В рамках этой программы ведутся работы по ремонту кровли и фасадов домов, улучшению теплоснабжения, инженерных коммуникаций и благоустройству территории.