Prezident olimpiadasi oʻyinlari gʻoliblari, sovrindorlari va barcha ishtirokchilariga
lar style="text-align: justify;">Mamlakatimiz hayotida unutilmas voqeaga aylangan Prezident Olimpiadasi oʻyinlaridagi muvaffaqiyatli ishtirokingiz bilan barchangizni chin qalbimdan tabriklayman.
Bugun haqli va chuqur mamnuniyat bilan aytishimiz mumkinki, sizlar, mingga yaqin eng kuchli yoshlarimiz, 3 mingga yaqin munosib ishtirok etib gʻolib boʻlmoqdamiz. 100 ming nafardan ortiq o‘g‘il-qiz o‘rtasidagi musobaqalarning saralash bosqichi sovrindorlari bo‘lgan ushbu o‘yinlar O‘zbekistonning o‘ziga xos sport tizimiga aylangan.
yaqin o‘n kunga yaqin davom etgan qiziqarli va murosasiz musobaqalarda erishilgan g‘alaba va rekordlar buning yorqin dalilidir.
style. justify;">Yana bir muhim fakt: to‘rt yil avval boshlangan beshta tashabbusdan iborat Olimpiada tizimida o‘z qobiliyatini namoyon etgan 23 nafar yigit-qiz ushbu Olimpiada g‘olib va sovrindorlari bo‘ldi.
Bularning barchasi Prezident Olimpiadasi allaqachon sizlar uchun o‘ziga xos muhim musobaqaga aylanganini tasdiqlaydi. an'analar.
O‘z mahallasida sport olamiga ilk qadamlarini qo‘ygan va bugun o‘z viloyati sharafi uchun ishonch bilan kurashgan farzandlarimiz ertaga Vatanimiz dovrug‘ini jahon maydonlarida tarannum etishiga ishonchim komil.
Hurmatli sportchilar, hozirgina musobaqangizni tomosha qilamiz!
barcha yurtdoshlar bilan birga katta qiziqish va hayajon bilan. Yangi O‘zbekistonda shakllanayotgan olimpiya zaxiralari mana shunday yuksak salohiyatga ega ekanligidan qalblarimiz quvonch va iftixorga to‘ldi.
Ayniqsa, g‘olib va sovrindorlar, ularning ota-onalari va murabbiylarini qutlar ekanman, bunday musobaqalarda shunchaki ishtirok etishning o‘zi ham katta baxt va ulkan muvaffaqiyat ekanini ta’kidlamoqchiman. Zero, olimpiya ruhi va olimpiya qadriyatlarini singdiruvchi bu o‘yinlar jahon arenalariga chiqish yo‘lida buyuk mukammallik maktabi bo‘lib xizmat qiladi.
Biz bu tizimni, shubhasiz, takomillashtirib, kelgusi yildan boshlab suv sporti, velosport, triatlon, qilichbozlik va jamoaviy o‘yinlarni ham qamrab olamiz. Olimpiadaning har bir bosqichida xalqaro sport mezonlari to‘liq amalga oshiriladi; yuqori professional sportchilarni tayyorlash uchun zamonaviy metodologiya va yondashuvlarga asoslangan murabbiylar tayyorlash tizimini yo‘lga qo‘yamiz. Shuningdek, musobaqalar natijalarini ochiq va oshkora baholash uchun hakamlar malakasini oshirish, sport maktablari va klublarida sport turlaridan kelib chiqqan holda sharoitlar takomillashtiriladi.
Sizlar ham amaliy takliflaringiz, mavjud bilim va tajribangiz bilan bu ishda munosib ishtirok etishingizga ishonaman. Fursatdan foydalanib, saralash va final bosqichlarini yuqori saviyada tashkil etgan hududlardagi manfaatdor vazirlik va idoralar, sport federasiyalari, oliy ta’lim muassasalari, kollej va maktablar jamoalari rahbarlari va mutasaddilariga, yoshlarimizni qo‘llab-quvvatlab kelayotgan faol ko‘ngillilarga, sport muxlislariga, barcha ko‘p millatli xalqimizga samimiy minnatdorlik bildiraman.

Победителям, призерам и всем участникам игр Президентской Олимпиады
Искренне поздравляю всех вас с успешным участием в играх Президентской Олимпиады, ставшей незабываемым событием в жизни нашей страны.
Сегодня мы по праву и с глубоким удовлетворением можем сказать, что благодаря достойному участию около 3 тысяч таких, как вы, сильнейших молодых спортсменов, победителей и призеров отборочных этапов соревнований среди свыше 100 тысяч юношей и девушек, эти игры сформировались в уникальную спортивную систему Узбекистана.
Ярким свидетельством тому явились победы и рекорды, достигнутые в ходе захватывающих и бескомпромиссных состязаний, проходивших около десяти дней.
Особенно достойны восхищения результаты наших тяжелоатлетов Шахнозы Хайдаровой, Мохинур Эсонбоевой, легкоатлетки Садафбону Нусратуллоевой, обновивших рекорды Узбекистана, 17-летнего Камариддина Худойберганова, победившего действующих чемпионов Азии и мира в греко-римской борьбе, таэквондистов Комилы Султановой, Умарали Абдужабборова, Мираславы Омельченко, которые одержали верх над чемпионами страны и поднялись на высшую ступень пьедестала.
Еще один важный факт: победителями и призерами этой Олимпиады стали 23 юноши и девушки, проявившие свои способности в системе Олимпиады пяти инициатив, стартовавшей четыре года назад.
Все это подтверждает, что Президентская Олимпиада стала очень ответственным состязанием для нашей молодежи и уже начала создавать собственные славные традиции.
Убежден, что наши дети, сделавшие первые шаги в мир спорта в родной махалле и сегодня уверенно выступившие за честь своего региона, завтра – будут прославлять нашу Родину на мировых аренах.
Дорогие спортсмены!
Мы с большим интересом и волнением наблюдали за вашими соревнованиями вместе со всеми соотечественниками. Наши сердца наполнены радостью и гордостью за то, что формируемый в Новом Узбекистане олимпийский резерв обладает таким высоким потенциалом.
Особо приветствуя победителей и призеров, их родителей и тренеров, хочу отметить также, что уже само участие в таких состязаниях – большое счастье и большой успех. Ведь эти игры, вселяя в вас олимпийский дух, олимпийские ценности, послужат большой школой мастерства на пути к мировым аренам.
Мы, несомненно, будем совершенствовать данную систему, со следующего года включим в нее и водные виды, велоспорт, триатлон, фехтование и командные игры. На каждом этапе Олимпиады будут в полном объеме внедрены международные спортивные критерии, для подготовки высокопрофессиональных спортсменов наладим систему обучения тренеров на основе современной методологии и подходов. Также для открытой и прозрачной оценки результатов соревнований будет повышаться квалификация судей, улучшатся условия в спортивных школах и кружках, исходя из видов спорта.
Уверен, вы также примете достойное участие в этой работе своими практическими предложениями, знаниями и опытом, приобретенными на нынешней Олимпиаде.
Пользуясь случаем, выражаю искреннюю признательность руководителям и должностным лицам регионов, соответствующих министерств и ведомств, спортивным федерациям, коллективам высших образовательных учреждений, техникумов и школ, организовавшим отборочные и финальные этапы на высоком уровне, активным волонтерам, спортивным болельщикам, всему нашему многонациональному народу, поддержавшему молодежь.