BMTning Qochqinlar bo‘yicha oliy komissari boshqarmasining Markaziy Osiyo bo‘yicha mintaqaviy vakili bilan uchrashuv to‘g‘risida
2026-yil 10-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha Maxsus vakili Ismatulla Irgashev Birlashgan Millatlar Tashkilotining Qochqinlar bo‘yicha oliy komissari boshqarmasining Markaziy Osiyo bo‘yicha mintaqaviy vakili Mahir Safarli bilan uchrashdi.
Muloqot davomida tomonlar hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarini, shuningdek, O‘zbekistonning Afg‘oniston xalqiga gumanitar va ijtimoiy yordam ko‘rsatishdagi rolini muhokama qildi.
M.Safarli Termiz shahrida yaratilgan transport-logistika infratuzilmasi imkoniyatlarini yuqori baholadi hamda Afg‘oniston xalqini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha ikki tomonlama hamkorlikni davom ettirishdan manfaatdor ekanligini bildirdi.
BMT Qochqinlar bo‘yicha oliy komissari boshqarmasi vakili tashkilot faoliyatini doimiy qo‘llab-quvvatlab kelayotgani, shuningdek, qo‘shni Afg‘oniston xalqiga muntazam g‘amxo‘rlik ko‘rsatayotgani uchun O‘zbekiston rahbariyatiga minnatdorlik bildirdi.
Bugungi kunda O‘zbekiston–Afg‘oniston chegarasi BMTning gumanitar institutlari yuklarini yetkazib berish uchun ishonchli koridor bo‘lib xizmat qilayotgani alohida ta’kidlandi.

О встрече с Региональным представителем Управления верховного комиссара ООН по делам беженцев по Центральной Азии
10 июня 2026 года Специальный представитель Президента Республики Узбекистан по Афганистану Исматулла Иргашев провел встречу с Региональным представителем Управления верховного комиссара ООН по делам беженцев по Центральной Азии Махиром Сафарли.
В ходе беседы стороны обсудили ключевые направления сотрудничества, а также роль Узбекистана в оказании гуманитарной и социальной поддержки афганскому народу.
М.Сафарли высоко оценил возможности транспортно-логистическиой инфраструктуры, созданной в г.Термез и выразил заинтересованность в продолжении двустороннего сотрудничества по поддержке афганского народа.
Представитель УВКБ ООН выразил благодарность Руководству Узбекистана за постоянную поддержку деятельности организации, а также неустанную заботу о народе соседнего Афганистана.
Было особо подчёркнуто, что сегодня узбекско-афганская граница является надёжным коридором для доставки грузов гуманитарных институтов ООН.