Prezident Shavkat Mirziyoyev 12-fevral kuni viloyatni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlariga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazdi. 2026.
Yig‘ilish avvalida Andijon mamlakatimizning aholi eng zich joylashgan viloyati ekanligi ta’kidlandi. Viloyatda 3,5 milliondan ortiq aholi istiqomat qiladi, har yili 80 mingga yaqin bola tug'iladi. Cheklangan yer resurslari sharoitida har bir gektar yer, har bir loyiha va har bir sarmoya yuqori qo‘shilgan qiymatni ta’minlashi, barqaror ish o‘rinlari yaratishi kerak. Bu viloyat rahbariyatining asosiy vazifasi ekani ta’kidlandi.
2025-yil yakuni bo‘yicha yalpi hududiy mahsulot hajmi 107,7 trillion so‘mni tashkil etib, 6,8 foizga o‘sdi. Sanoatda 7,2 foizga, xizmat ko‘rsatish sohasida 15,1 foizga, qishloq xo‘jaligida 4,7 foizga o‘sish qayd etildi.
2026-yilda iqtisodiyot va sanoatning 8 foizga, xizmat ko‘rsatish sohasining 16,3 foizga, qishloq xo‘jaligining 59 foizga o‘sishini ta’minlash rejalashtirilgan. Xorijiy investitsiyalar hajmini 2025-yildagi 2,5 milliard dollardan 2026-yilda 3,5 milliard dollarga, eksportni esa 1,3 milliard dollardan 1,5 milliard dollarga oshirish rejalashtirilgan.
Agar 2025-yilda 383 ming kishi ish bilan ta’minlangan bo‘lsa, 2025-yilda 9,56 ming nafar rezident band bo‘lmaydi. 3,6 foizga, qashshoqlik darajasini esa 2,4 foizga kamaytirish.
Asaka, Oltinko‘l, Xo‘jaobod, Shahrixon tumanlari va Andijon shahrini ishsizlik va qashshoqlikdan xoli hududlarga aylantirish vazifasi qo‘yildi. Sharoiti og‘ir bo‘lgan hududlarda – Buston, Paxtaobod va Ulug‘norda kambag‘allik darajasini kamida ikki barobarga kamaytirish zarur.
Ma'lum qilinishicha, joriy yilda viloyatda umumiy qiymati 798 million dollarlik loyihalarni ishga tushirish rejalashtirilgan.
Jumladan, charm-poyabzal mahsulotlari, qurilish materiallari va asbob-uskunalari ishlab chiqarishga ixtisoslashgan uchta mikrosanoat markazi, Buloqxon va Shakaxshi tumanida tashkil etiladi. 110 qishloq aholi punkti, shuningdek, 26 chegara va chekka mahallalarda qishloq xoʻjaligi mahsulotlarini qayta ishlash, kichik muzlatgichli omborlar tashkil etish va mikrosanoatni rivojlantirish loyihalari amalga oshiriladi.
Erkin hududdagi 100 gektardan ortiq iqtisodiy yerdan samarasiz foydalanishga alohida eʼtibor qaratilmoqda. Yer resurslari cheklangan sharoitda yuqori qo‘shimcha qiymatga ega loyihalarni joylashtirish va minglab ish o‘rinlarini yaratish uchun tayyor infratuzilmaga ega maydonlardan maksimal darajada foydalanish zarur.
Qishloq xo‘jaligini rivojlantirishga jiddiy e’tibor qaratilmoqda. Joriy yilda paxtachilikda hosildorlikni oshirish uchun xorij navlarini ekish maydonlarini kengaytirish va “76x10” ilg‘or ekish sxemasini joriy etish, shuningdek, 472 dona yangi texnika xarid qilish rejalashtirilgan. Ikki ming gektar kam hosilli eski bog‘lar intensiv bog‘larga aylantiriladi, 6,8 ming gektar yer xo‘jalik muomalasiga qaytariladi.
Yangi yondashuv sifatida Oltinko‘l tumanida gulchilik, Izboskan tumanida - Izboskan tumanida - issiqxona, issiqxona, ekinchilik uchun hovli maktablari tashkil etiladi. Qoʻrgʻontepinskiy — sabzavotchilikda, Buloqboshida — uzumchilikda.
2025-yilda viloyatga 460 ming xorijiy va 1,8 million mahalliy sayyoh tashrif buyurdi. Joriy yilda xorijlik sayyohlar sonini 700 ming nafarga, mahalliy sayyohlar sonini esa 2,5 million nafarga yetkazish rejalashtirilgan.
Buning uchun Buloqboshi tumanidagi “Shirmonbulok”, Xo‘jaobod viloyatidagi “Imom ota” sayyohlik markazlari hamda Xonobod tumanidagi turistik zonani rivojlantirish bo‘yicha alohida direksiya tashkil etiladi. Shahar va tumanlarning markaziy ko‘chalari bilan tutashgan 91 ta mahallada savdo, ko‘ngilochar va aholi dam olish maskanlari jihozlanadi.
Andijonda uy-joy masalasi ayniqsa dolzarbligicha qolayotgani ta’kidlandi. Joriy yilda “Yangi O‘zbekiston” massivida 54 ta va boshqa joylarda yana 158 ta shunday uy-joy qurish rejalashtirilgan.
“Qurilishga tayyor yer” tizimining joriy etilishi loyihalarni ishga tushirish muddatini 120 kundan 30 kunga qisqartiradi. Jalaquduq tumanida mazkur model asosida zamonaviy uy-joy qurilishini sinovdan o‘tkazish boshlanadi.
Viloyatda 11 ta oliy ta’lim muassasasi mavjud bo‘lib, ularda 94 mingdan ortiq talaba tahsil olmoqda, 56 texnikumda 46 ming talaba kasb-hunar egallamoqda. Universitetlarning ilmiy salohiyatini oshirish va dual ta’lim qamrovini kengaytirish chora-tadbirlari belgilandi.
Tibbiyot oliy o‘quv yurtlarida xorijiy tillarni o‘qitishga yetakchi xususiy ta’lim tashkilotlarini jalb qilish va har yili 4 ming nafardan ortiq yoshlarni Yevropa davlatlarida ish bilan ta’minlashga ko‘maklashish tashabbusi qo‘llab-quvvatlandi. Ijtimoiy reyestrga kiritilmagan oilalarning iqtidorli farzandlariga “Yoshlar daftari” jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan 41 million so‘mgacha miqdorda subsidiyalar ajratish, ularning sport, madaniyat va san’at sohasidagi tashabbuslarini ro‘yobga chiqarishga qaratilgan chora-tadbirlar belgilandi.Prezident mazkur tartibni Andijon viloyatida ham joriy qilishni boshlash bo‘yicha topshiriq berdi.
Yig‘ilish yakunida davlatimiz rahbari rejalashtirilgan vazifalar ijrosi andijonliklar hayotida aniq va sezilarli o‘zgarishlarga olib kelishi kerakligini ta’kidlab, mutasaddilarga tegishli ko‘rsatmalar berdi.

The results of reforms and priority tasks in Andijan region were discussed
President Shavkat Mirziyoyev held a meeting on February 12 on the socio-economic development of the Andijan region and priorities for 2026.
At the beginning of the meeting, it was noted that Andijan is the most densely populated region of the country. More than 3.5 million people live in the region, about 80 thousand children are born annually. In an environment of limited land resources, every hectare of land, every project and every investment must provide high added value and create sustainable jobs. It was emphasized that this is the key task of the regional leadership.
At the end of 2025, the gross regional product amounted to 107.7 trillion soums, an increase of 6.8 percent. In industry, growth was recorded by 7.2 percent, in the service sector - by 15.1 percent, in agriculture - by 4.7 percent.
In 2026, it is planned to ensure growth of the economy and industry by 8 percent, the service sector - by 16.3 percent, and agriculture - by 5.9 percent. It is planned to increase the volume of foreign investment from $2.5 billion in 2025 to $3.5 billion in 2026, and exports from 1.3 to 1.5 billion dollars.
If 383 thousand people were employed in 2025, then in 2026 489.5 thousand residents will be employed, the unemployment rate will be reduced to 3.6 percent and the poverty level to 2.4 percent.
The task has been set to transform Asaka, Altynkul, Khojaabad, Shahrikhan districts and the city of Andijan into territories free from unemployment and poverty. In areas with difficult conditions - Buston, Pakhtaabad and Ulugnor - it is necessary to reduce the poverty level by at least half.
It was noted that this year it is planned to launch projects worth $798 million in the region.
In particular, three micro-industrial centers specializing in the production of leather and footwear products, construction materials and equipment will be created in the Asaka, Bulakbashi and Shakhrikhan districts. In 110 rural settlements, as well as in 26 border and remote mahallas, projects for processing agricultural products, creating small refrigerated warehouses and developing micro-industry will be implemented.
Special attention is paid to the inefficient use of more than 100 hectares of free land in the Ipak Yuli free economic zone in the Andijan region. In conditions of limited land resources, it is necessary to make maximum use of areas with ready-made infrastructure to accommodate projects with high added value and create thousands of jobs.
Significant attention is paid to the development of agriculture. This year, to increase yields in cotton growing, it is planned to expand the area under foreign varieties and introduce an advanced sowing scheme “76x10”, as well as purchase 472 units of new equipment. Two thousand hectares of low-yielding old gardens will be transformed into intensive ones, 6.8 thousand hectares of land will be returned to economic circulation.
As a new approach, backyard schools for floriculture will be created in the Altynkulsky district, in Izbaskansky - for growing seedlings, in Asaka - for greenhouse farming, in Kurgantepinsky - for vegetable growing, in Bulakbashi - in viticulture.
In 2025, the region was visited by 460 thousand foreign and 1.8 million domestic tourists. This year it is planned to increase the number of foreign tourists to 700 thousand, and domestic tourists to 2.5 million.
For this purpose, a separate directorate will be created for the development of tourist centers “Shirmonbulok” in the Bulakbashi district, “Imam ota” in the Khojaabad region and a tourist zone in Khanabad. In 91 mahallas, connected by the central streets of cities and districts, shopping, entertainment and recreational facilities will be equipped.
It is noted that the housing issue in Andijan remains particularly relevant. This year, it is planned to build 54 apartment buildings in the Yangi Uzbekiston area and another 158 such houses in other locations.
The introduction of the “land ready for construction” system will reduce the time frame for launching projects from 120 to 30 days. A pilot implementation of modern housing construction using this model will begin in the Jalakuduk region.
There are 11 higher educational institutions in the region, in which more than 94 thousand students study, and 46 thousand students master professions in 56 technical schools. Measures have been identified to increase the scientific potential of universities and expand the coverage of dual education.
The initiative to attract leading private educational organizations to teach foreign languages in medical schools and promote the annual employment of more than 4 thousand young people in European countries was supported.
In order to support youth, it was proposed to provide subsidies of up to 41 million soums from the Yoshlar fund daftari" to talented children from families not included in the social register, to implement their initiatives in the field of sports, culture and art. The President instructed to begin the implementation of this procedure in the Andijan region.
At the end of the meeting, the head of state emphasized that the implementation of the planned tasks should lead to concrete and tangible changes in the lives of Andijan residents, and gave corresponding instructions to those in charge.