Sportni rivojlantirish borasidagi ishlar natijalari va ustuvor vazifalar muhokama qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 20-yanvar kuni 2015-yilda mamlakatimizda amalga oshirilgan sport musobaqalari yakunlari2, sohada amalga oshirilgan yirik ishlar5 yakunlari taqdimoti bilan tanishdi20 va 2026 yilga mo‘ljallangan vazifalar
Ta’kidlanganidek, sport mashg‘ulotlarining yaxlit tizimini yaratish amaliy samaralar bera boshladi. Aholining ommaviy sport bilan qamrovi 15 million kishiga yetdi, so‘nggi yillarda sport bilan muntazam shug‘ullanayotgan fuqarolar soni qariyb 1,5 barobar oshdi.
2025-yilda mamlakatimiz sportchilari xalqaro maydonlarda yaxshi natijalarga erishdi. Jumladan, yoshlar terma jamoasi Jahon Universiadasida 13-o‘rinni, Bahrayndagi Yoshlar o‘yinlarida va Saudiya Arabistonida bo‘lib o‘tgan Islom birdamlik o‘yinlarida 2-o‘rinni, shuningdek, BAAda o‘tkazilgan Paraosiyo o‘smirlar o‘yinlarida 1-o‘rinni egalladi.
Futbol bo‘yicha milliy terma jamoamiz ilk bor jahon chempionati yo‘llanmasini qo‘lga kiritdi. Shaxmatchi Javohir Sindarov jahon shaxmat tojiga nomzodlar turnirida ishtirok etadi.
Shu bilan birga, erishilgan natijalar bilan cheklanib bo'lmaydi, mavjud imkoniyat va yaratilgan sharoitlardan to'liq foydalanish zarurligi ta'kidlandi. Qayd etilishicha, bir qator sport turlari bo‘yicha joriy ko‘rsatkichlar mavjud infratuzilma va salohiyatga hali to‘liq mos kelmayapti.
Shu munosabat bilan yaqin kelajakda ommaviy sport bilan qamrab olishni 17 million kishiga yetkazish vazifasi belgilandi.
sport o‘yinlarini amalga oshirish va xalqaro o‘yinlarni o‘tkazish uchun zarur bo‘lgan vazifalar belgilandi. Prezident Olimpiadasi doirasida ochiq va shaffof saralash tizimi davom etmoqda.
Musobaqalarning birinchi siklida 103 ming nafar sportchi ishtirok etgan bo‘lsa, final bosqichida 11 sport turi bo‘yicha 3 mingdan ortiq sportchi 135 oltin, 134 kumush va 227 bronza medali uchun kurash olib bordi. hududlarda 13-14 yosh toifasi o‘rtasida, shuningdek, sport turlari sonini bosqichma-bosqich 20 taga yetkazish.
Olimpiya shaharchasi va Milliy futbol markazining foydalanishga topshirilishi mamlakatimiz sporti tarixida muhim voqea bo‘lgani alohida ta’kidlandi. Hozirda 17 ta olimpiya sport federatsiyasi va boshqa sport tashkilotlari Olimpiya shaharchasiga ko‘chib o‘tgan. Mazkur majmualar o‘zbek sportining timsoli va yagona sport klasteriga aylanishi zarurligi ta’kidlandi.
Sportni rivojlantirishga ilmiy yondashish masalalariga alohida e’tibor qaratilmoqda. Qayd etilishicha, yuqori natijalarga erishish nafaqat infratuzilma va musobaqalar, balki sport fanining barcha yo‘nalishlarini tizimli rivojlantirish bilan ham bog‘liq.
Shu munosabat bilan sport farmakologiyasi, ovqatlanish, funksional va jismoniy tayyorgarlik, shuningdek, individual tayyorgarlikni rejalashtirish, qayta ishlash kabi sohalarda zamonaviy yondashuvlarni keng joriy etish bo‘yicha vazifalar belgilab berilgan. Ilmiy-tadqiqot ishlarini faollashtirish, ilg‘or ishlanmalar va so‘nggi tadqiqotlar natijalarini amaliyotga joriy etish, shuningdek, milliy va xalqaro miqyosda ilmiy forum va anjumanlar o‘tkazish orqali o‘zaro tajriba almashishni kuchaytirish zarurligi ta’kidlandi.
Shuningdek, sport sohasini rivojlantirish, sport investitsiya markazlari va investitsiyaviy xizmatlarni rivojlantirishga xususiy sektor va investorlarni jalb etish zarurligi ta’kidlandi. bozor.
Mahalla miqyosida sport maktablaridan foydalanish imkoniyatini ta’minlash, iqtidorli yoshlarni barvaqt aniqlash va ularni maqsadli tayyorlash tizimini kuchaytirish zarurligi alohida ta’kidlandi.
Joriy yilning yanvar oyida o‘tkazilishi rejalashtirilgan xalqaro sport tadbirlari
Ta’kidlandi. justify;">Jumladan, Butunjahon suzish federatsiyasi Ijroiya byurosi yig‘ilishi va Butunjahon suzish federatsiyasining Markaziy Osiyo mintaqaviy antidoping agentligi (RADOCA) va xalqaro forumi, shuningdek, Osiyo Olimpiya kengashining 46-Bosh assambleyasi yig‘ilishi rejalashtirilgan.
Osiyo Kengashining justify; 1982 yil, Osiyo qit'asidagi Olimpiya harakatini muvofiqlashtiradi va 45 mamlakatning milliy olimpiya qo'mitalari birlashtiradi. Bosh Assambleya doirasida Osiyoda Olimpiya harakatining asosiy yo‘nalishlarini belgilash va Kengash Prezidenti saylovini o‘tkazish rejalashtirilgan.
Xalqaro olimpiya qo‘mitasi, Osiyo Olimpiya kengashi, WADA, xalqaro sport federatsiyalari rahbarlari va boshqa nufuzli xorijiy sport tashkilotlari rahbarlarining ishtiroki kutilayotgan jami nufuzli xorijiy sport tashkilotlari sonidan ko‘p -630 mehmonlar.
Davlatimiz rahbari mazkur tadbirlarni yuqori tashkiliy saviyada o‘tkazishga puxta tayyorgarlik ko‘rish bo‘yicha topshiriqlar berdi.
Ta’kidlanishicha, keyingi yillarda O‘zbekiston kurash bo‘yicha ham mintaqada, ham jahonda barqaror va mustahkam o‘rinni egallab turibdi. Bu sohani yanada ommalashtirish maqsadida viloyat jangovar sport turlari akademiyasini tashkil etish rejalashtirilgan.
Joriy yildan boshlab “Prezident kubogi”, “O‘zbekiston botirlari” turniri, Bosh prokuror kubogi, shuningdek, harbiy xizmatchilar o‘rtasida kurash bo‘yicha musobaqalar doimiy asosda o‘tkaziladi. 2026-yildan boshlab hududlarda qurilayotgan maktablarda milliy kurash bilan bir qatorda yunon-rum, erkin va ayollar kurashi bo‘yicha ham sportchilarni tayyorlash yo‘lga qo‘yiladi. Yil oxiriga qadar har bir tuman va shaharda kamida bittadan maktabda kurash to‘garaklari ochiladi.
Shuningdek, davlatimiz rahbariga joriy yilda Italiyada bo‘lib o‘tadigan XXV qishki Olimpiya o‘yinlarida O‘zbekiston delegatsiyasining ishtiroki haqida ham ma’lumot berildi.
Mamlakatimiz rahbari sportga yuklangan vazifalarning to‘liq va sifatli bajarilishini ta’minlash, belgilangan sport natijalarini to‘liq va sifatli bajarishni ta’minlash yuzasidan mutasaddilarga topshiriqlar berdi. xalqaro maydonda.

Обсуждены итоги работы и приоритетные задачи в сфере развития спорта
Президент Шавкат Мирзиёев 20 января ознакомился с презентацией о результатах работы, проделанной в сфере спорта в 2025 году, итогах крупных соревнований и задачах на 2026 год.
Как отмечалось, создание целостной системы спортивной подготовки начало приносить свои практические результаты. Охват населения массовым спортом достиг 15 миллионов человек, а число граждан, регулярно занимающихся спортом, за последние годы увеличилось почти в 1,5 раза.
В 2025 году спортсмены страны показали высокие результаты на международной арене. В частности, молодежная сборная заняла 13-е место на Всемирной Универсиаде, 2-е место на Молодежных играх в Бахрейне и на Играх исламской солидарности в Саудовской Аравии, а также 1-е место на юношеских Параазиатских играх в ОАЭ.
Национальная сборная по футболу впервые завоевала путевку на чемпионат мира. Шахматист Жавохир Синдаров примет участие в Турнире претендентов за мировую шахматную корону.
Вместе с тем было подчеркнуто, что нельзя ограничиваться достигнутыми результатами, необходимо в полной мере использовать имеющиеся возможности и созданные условия. Отмечено, что текущие показатели по ряду видов спорта пока не в полной мере соответствуют имеющейся инфраструктуре и потенциалу.
В этой связи обозначена задача в ближайшей перспективе довести охват массовым спортом до 17 миллионов человек.
Для формирования достойного резерва для международных спортивных игр и Олимпиад продолжается внедрение открытой и прозрачной системы селекции в рамках Президентской олимпиады.
В первом цикле соревнований приняли участие 103 тысячи спортсменов, а на финальном этапе более 3 тысяч спортсменов по 11 видам спорта, разыгравших 135 золотых, 134 серебряные и 227 бронзовых медалей.
Поручено проводить соревнования два раза в год, организовывать их в регионах среди возрастной категории 13-14 лет, а также поэтапно увеличить количество видов спорта до 20.
Отдельно отмечено, что введеные в эксплуатацию Олимпийский городок и Национальный центр футбола стали важной вехой в истории отечественного спорта. В настоящее время в Олимпийский городок переехали 17 олимпийских спортивных федераций и другие спортивные организации. Подчеркнуто, что данные комплексы должны стать символом узбекского спорта и единым спортивным кластером.
Особое внимание уделено вопросам научного подхода к развитию спорта. Отмечено, что достижение высоких результатов связано не только с инфраструктурой и соревнованиями, но и с системным развитием всех направлений спортивной науки.
В этой связи обозначены задачи по широкому внедрению современных подходов в сфере спортивной фармакологии, диетологии, функциональной и физической подготовки, реабилитации, а также индивидуального планирования нагрузок. Подчеркнута необходимость активизации научно-исследовательской работы, внедрения передовых разработок и результатов последних исследований в практику, а также усиления обмена опытом посредством проведения научных форумов и конференций на национальном и международном уровнях.
Отмечено также, что следует шире привлекать частный сектор и инвесторов к развитию спорта, поддерживать инвестиционные проекты в сфере спортивной инфраструктуры, тренировочных центров и рынка спортивных услуг.
Особо подчеркнута необходимость обеспечения доступности спортивных школ на уровне махалли, укрепления системы раннего выявления талантливой молодежи и ее целевой подготовки.
Доложено о международных спортивных мероприятиях, которые планируется провести в январе текущего года в Ташкенте.
В частности, запланировано проведение заседания Исполнительного бюро Всемирной федерации плавания, заседания Центральноазиатского регионального антидопингового агентства (RADOCA) и международного форума, а также проведение 46-й Генеральной ассамблеи Олимпийского совета Азии.
Олимпийский совет Азии был создан в 1982 году, координирует олимпийское движение на азиатском континенте и объединяет национальные олимпийские комитеты 45 стран. В рамках Генеральной ассамблеи предусмотрены определение основных направлений олимпийского движения в Азии и проведение выборов президента Совета.
Ожидается участие представителей Международного олимпийского комитета, Олимпийского совета Азии, WADA, руководителей международных спортивных федераций и других престижных спортивных организаций – всего более 360 иностранных гостей.
Глава государства поручил обеспечить тщательную подготовку для проведения этих мероприятий на высоком организационном уровне.
Отмечено, что в последние годы Узбекистан занимает устойчивые и сильные позиции в спортивной борьбе как в регионе, так и в мире. В целях дальнейшей популяризации этого направления предусмотрено создание Региональной академии спортивных единоборств.
Начиная с текущего года на постоянной основе будут проводиться Кубок Президента, турнир «Ўзбекистон ботирлари», Кубок Генерального прокурора, а также соревнования по борьбе среди военнослужащих. В 2026 году в строящихся в регионах школах наряду с национальным курашем начнется подготовка спортсменов по греко-римской, вольной и женской борьбе. К концу года как минимум в одной школе каждого района и города будут открыты клубы по борьбе.
Главе нашего государства также представлена информация об участии делегации Узбекистана в XXV зимних Олимпийских играх, которые пройдут в этом году в Италии.
Президент нашей страны дал ответственным лицам поручения по обеспечению полного и качественного выполнения поставленных задач, популяризации спорта и достижению стабильных результатов на международной арене.