O‘zbekiston va AQSh rahbarlari telefon orqali muloqot qildi: strategik sheriklik munosabatlarini rivojlantirish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi
5-sentabr kuni O‘zbekiston Respublikasi PrezidentiAmerika Qo‘shma Shtatlari Prezidenti Donald Tramp Shavkat Mirziyoyev bilan telefon orqali muloqot qildi. style="text-align: justify;">O‘zbekiston-AQSh strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash va o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirishning amaliy jihatlari atroflicha ko‘rib chiqildi. Suhbat avvalida AQSh Prezidenti O‘zbekistonning so‘nggi yillarda amalga oshirilayotgan yangi shakllarini yuksak baholadi va qo‘llab-quvvatladi. iqtisodiyotni modernizatsiya qilish va aholi farovonligini oshirish. Davlatimiz rahbari o‘z navbatida Prezident Donald Trampni AQSh ma’muriyatining ichki va tashqi siyosatidagi ajoyib natijalar bilan samimiy tabrikladi. Amerika tomonining xalqaro va mintaqaviy mojarolarni tinch yoʻl bilan hal etish, global xavfsizlik va barqarorlikni taʼminlashga qoʻshgan hissasi va saʼy-harakatlari alohida taʼkidlandi. Ikki davlat oʻrtasida koʻp qirrali hamkorlikni rivojlantirishga muhim eʼtibor qaratildi. Biz savdo-sotiq sohasidagi hamkorlikning ustuvor yoʻnalishlari va hajmini keskin oshirish haqida soʻz bordi. bitimlar. Shuni qayd etish joizki, so‘nggi yillarda o‘zaro savdo ko‘rsatkichlarining barqaror o‘sishi kuzatilmoqda. 2024-yilda tovar ayirboshlash 15 foizga oshdi. Istiqbolli hamkorlik loyihalari portfeli fuqaro aviatsiyasi, muhim mineral resurslar, elektrotexnika, energetika, qishloq xo‘jaligi, raqamli texnologiyalar, moliya sektori, innovatsiyalar, ta’lim va boshqa ko‘plab sohalarni qamrab oladi. Uzoq muddatli va barqaror hamkorlik aloqalarini o‘rnatish maqsadida shu oyda AQShning yetakchi kompaniya va tashkilotlari bilan bir qator ikki tomonlama uchrashuvlar va muzokaralar o‘tkazilishi ta’kidlandi. Bundan tashqari, xavfsizlik, birinchi navbatda terrorizm, illatizm va illatchilikka qarshi kurashda samarali hamkorlik olib borilmoqda. migratsiya. Madaniy-gumanitar almashinuvlarni kengaytirish, Amerikaning yetakchi universitetlarining filiallari Toshkentda muvaffaqiyatli faoliyat ko‘rsatmoqda. Keyingi yili AQShda bo‘lib o‘tadigan jahon chempionatida O‘zbekiston terma jamoasi ilk bor ishtirok etishi mamnuniyat bilan qayd etildi. AQSh rahbari futbol jamoamizga chin dildan omad tiladi. Telefon orqali muloqot chog‘ida davlat rahbarlari dolzarb xalqaro muammolar, jumladan, Markaziy Osiyo davlatlari va AQSh o‘rtasida C5+1 formatida mintaqaviy hamkorlikni chuqurlashtirish yuzasidan ham fikr almashdilar. Davlatimiz rahbari Donald Trampni O‘zbekistonga rasmiy tashrif buyurishga taklif qilishdi. vaqt. Amaliy hamkorlik loyihalari va dasturlarini ilgari surish maqsadida aloqalarni yuqori darajada davom ettirish bo‘yicha kelishuvga erishildi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va AQSh Prezidenti Donald Trampning telefon orqali muloqoti ochiq, konstruktiv va do‘stona ruhda o‘tdi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining rasmiy sayti

Лидеры Узбекистана и США провели телефонный разговор: достигнуты договоренности о наращивании стратегического партнерства
5 сентября состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Соединенных Штатов Америки Дональдом Трампом.
Были обстоятельно рассмотрены практические аспекты дальнейшего укрепления узбекско-американских отношений стратегического партнерства и расширения взаимовыгодного сотрудничества.
В начале беседы Президент США высоко оценил и поддержал реализуемые в Новом Узбекистане необратимые реформы последних лет, направленные на модернизацию экономики и повышение благосостояния населения.
В свою очередь, глава нашего государства искренне поздравил Президента Дональда Трампа с впечатляющими результатами внутренней и внешней политики Администрации США. Особо отмечены вклад и усилия американской стороны по мирному урегулированию международных и региональных конфликтов, обеспечению глобальной безопасности и стабильности.
Важное внимание уделено наращиванию многопланового сотрудничества между двумя странами.
Речь шла о продвижении проектов кооперации бизнеса в приоритетных отраслях и кардинальном увеличении объемов торговых сделок.
Следует отметить, что в последние годы наблюдается устойчивый рост показателей взаимной торговли. В 2024 году товарооборот вырос на 15 процентов.
Портфель перспективных проектов кооперации охватывает такие направления как гражданская авиация, критические минеральные ресурсы, электротехническая отрасль, энергетика, сельское хозяйство, цифровые технологии, финансовый сектор, инновации, образование и многие другие.
Подчеркнуто, что в этом месяце будет проведен ряд двусторонних встреч и переговоров с ведущими компаниями и организациями США для налаживания долгосрочных и устойчивых партнерских связей.
Кроме того, осуществляется эффективное сотрудничество в области безопасности, прежде всего по борьбе с терроризмом, экстремизмом и нелегальной миграцией.
Расширяются культурно-гуманитарные обмены, в Ташкенте успешно действуют филиалы ведущих американских вузов.
С удовлетворением было отмечено, что в Чемпионате мира по футболу, который пройдет в следующем году в США, впервые примет участие национальная команда Узбекистана. Лидер США искренне пожелал удачи нашей футбольной сборной.
В ходе телефонного разговора главы государств также обменялись мнениями по актуальным международным вопросам, включая углубление регионального сотрудничества государств Центральной Азии и США в формате «С5+1».
Лидер нашего государства пригласил Президента Дональда Трампа совершить официальный визит в Узбекистан в удобные сроки.
Была достигнута договоренность о продолжении контактов на высшем уровне для продвижения проектов и программ практического взаимодействия.
Телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента США Дональда Трампа прошел в открытой, конструктивной и дружественной атмосфере.