O‘zbekiston va Pokiston rahbarlari oliy darajadagi kelishuvlarni amaliy amalga oshirish masalalarini muhokama qildilar
4-iyul kuni Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti Xanda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev sammiti bo‘lib o‘tdi. Mirziyoyev va Pokiston Islom Respublikasi Bosh vaziri Shahboz Sharif
Qabul qilingan “yo‘l xaritasi” asosida O‘zbekiston-Pokiston strategik sheriklik munosabatlarini yanada kengaytirish va mustahkamlashning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
bilan turli darajadagi aloqalar faollashtirilmadi. O‘zaro tovar ayirboshlash hajmi, qo‘shma korxonalar va to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnovlar soni ortib bormoqda. Karachi va Lahorda savdo uylari tashkil etildi.
Savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy va transport-kommunikatsiya sohalaridagi loyihalar va hamkorlik dasturlarini jadallashtirish, jumladan Transafg‘on temir yo‘li qurilishini rag‘batlantirishga alohida e’tibor qaratildi. Joriy yilda hukumatlararo komissiya va biznes-forum o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
O‘zbekiston va Pokiston rahbarlari xalqaro va mintaqaviy kun tartibi yuzasidan ham fikr almashdilar.

Лидеры Узбекистана и Пакистана обсудили вопросы практической реализации договоренностей на высшем уровне
4 июля на полях саммита Организации экономического сотрудничества в городе Ханкенди состоялась встреча Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Премьер-министра Исламской Республики Пакистан Шахбаза Шарифа.
Были обсуждены актуальные вопросы дальнейшего расширения и укрепления узбекско-пакистанских отношений стратегического партнерства на основе принятой «дорожной карты».
С удовлетворением отмечены активные контакты на разных уровнях. Увеличиваются объемы взаимной торговли, число совместных предприятий и прямых авиарейсов. Созданы торговые дома в Карачи и Лахоре.
Особое внимание было уделено ускорению проектов и программ кооперации в торгово-экономической, инвестиционной и транспортно-коммуникационной сферах, включая продвижение строительства Трансафганской железной дороги.
Подчёркнута важность продуктивного проведения запланированных в этом году заседания Межправительственной комиссии и бизнес-форума.