O‘zbekiston va Pokiston rahbarlari oliy darajadagi kelishuvlarni amaliy amalga oshirish masalalarini muhokama qildilar
4-iyul kuni Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti Xanda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev sammiti bo‘lib o‘tdi. Mirziyoyev va Pokiston Islom Respublikasi Bosh vaziri Shahboz Sharif
Qabul qilingan “yo‘l xaritasi” asosida O‘zbekiston-Pokiston strategik sheriklik munosabatlarini yanada kengaytirish va mustahkamlashning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
bilan turli darajadagi aloqalar faollashtirilmadi. O‘zaro tovar ayirboshlash hajmi, qo‘shma korxonalar va to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnovlar soni ortib bormoqda. Karachi va Lahorda savdo uylari tashkil etildi.
Savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy va transport-kommunikatsiya sohalaridagi loyihalar va hamkorlik dasturlarini jadallashtirish, jumladan Transafg‘on temir yo‘li qurilishini rag‘batlantirishga alohida e’tibor qaratildi. Joriy yilda hukumatlararo komissiya va biznes-forum o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
O‘zbekiston va Pokiston rahbarlari xalqaro va mintaqaviy kun tartibi yuzasidan ham fikr almashdilar.

The leaders of Uzbekistan and Pakistan discussed issues of practical implementation of agreements at the highest level
On July 4, on the sidelines of the Economic Cooperation Organization summit in Khankendi, a meeting was held between the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the Prime Minister of the Islamic Republic of Pakistan Shahbaz Sharif.
Current issues of further expansion and strengthening of the Uzbek-Pakistan strategic partnership relations based on the adopted “road map” were discussed.
Active contacts at different levels were noted with satisfaction. The volume of mutual trade, the number of joint ventures and direct flights are increasing. Trading houses have been established in Karachi and Lahore.
Particular attention was paid to accelerating projects and cooperation programs in the trade, economic, investment and transport and communications spheres, including promoting the construction of the Trans-Afghan Railway.
The importance of productive holding of the meetings of the Intergovernmental Commission planned for this year and business forum.
The leaders of Uzbekistan and Pakistan also exchanged views on the international and regional agenda.