Texnologiyalar integratsiyasi va qo‘shma tadqiqotlar: O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi hamkorlikning ustuvor vazifalari
- O‘zbekiston Respublikasi va Xitoy Xalq Respublikasi hukumatlari o‘rtasida 1999-yil 8-noyabrda Pekin shahrida imzolangan “Pochta va telekommunikatsiyalar sohasida hamkorlik to‘g‘risida”gi Bitim;
- 2005-yil 25-mayda Pekin shahrida imzolangan O‘zbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vazirligi va Xitoy Xalq Respublikasi Sanoat va axborot texnologiyalari vazirligi o‘rtasida “Aloqa va axborot texnologiyalari sohasida hamkorlik to‘g‘risida”gi Bitim;
- O'zbektelekom AK tomonidan Xitoyning yetakchi kompaniyalari bilan tuzilgan shartnomalar. Ular orasida:
• “O‘zbektelekom” AK va China Telecom o‘rtasida aloqa kanallari orqali to‘g‘ridan-to‘g‘ri tranzit xizmatlarini ko‘rsatish va ajratilgan kanallarni ijaraga berish to‘g‘risida 2006 yildagi operatorlararo kelishuv;
• “O‘zbektelekom” AK va China Unicom o‘rtasida 2015-yil 25-iyundagi xalqaro telekommunikatsiya xizmatlari to‘g‘risidagi shartnoma;
• 2023-yilning iyun va iyul oylarida “O‘zbektelekom” AK va Tencent o‘rtasida imzolangan shartnomalar;
• UZINFOCOM MChJ va H3C Technologies Co. LTD o‘rtasida “Qo‘shma korxona to‘g‘risida deklaratsiya”.”
Hamkorlik yo‘nalishlarining keng ko‘lami Xitoyning O‘zbekistonga bo‘lgan yuksak qiziqishini ifodalaydi. Shunday qilib, 2016–2025-yillarda “O‘zbektelekom” AK tomonidan to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar va Xitoy moliya institutlarining umumiy qiymati qariyb 700 million AQSh dollari miqdoridagi kreditlarini jalb qilgan holda telekommunikatsiya infratuzilmasini rivojlantirish bo‘yicha keng ko‘lamli loyihalar amalga oshirildi.
Ushbu loyihalar doirasida:
- GSM/UMTS/LTE/HR standartiga muvofiq 27 mingdan ortiq baza stansiyalari foydalanishga topshirildi;
- 3 milliondan ortiq abonent portlariga keng polosali ulanish xizmatlarini taqdim etish uchun zamonaviy uskunalar o'rnatildi;
- respublika bo'ylab 40 Tbit/s quvvatga ega transport tarmog'i yaratildi;
- umumiy quvvati 11,2 PB bo'lgan ma'lumotlarni qayta ishlash va saqlash markazlari foydalanishga topshirildi.
Bundan tashqari, 2017–2023-yillarda “Bilayn” (Unitel), Mobiuz (UMS) va Ucell (Coscom) uyali aloqa operatorlari Xitoy kompaniyalari bilan birgalikda umumiy qiymati 500 million AQSh dollaridan ortiq bo‘lgan bir qator loyihalarni amalga oshirdi. ularning fuqarolar uchun kvitansiyasi. Xususan, Huawei kompaniyasi bilan birgalikda “Elektron hukumat” tizimi uchun qiymati 58,4 million AQSH dollari boʻlgan maʼlumotlarni qayta ishlash markazini yaratish loyihasi amalga oshirildi.
Axborot texnologiyalarini autsorsing va eksport qilish sohasida ham sezilarli natijalarga erishildi. 2024-yil oxiriga kelib Xitoy kapitali ishtirokidagi 13 ta kompaniya IT-parkning rezidentlari sifatida ro‘yxatga olindi, jumladan, eksportga yo‘naltirilgan SOLUXE CONSULTING, ZTE China va ONE Cloud China Tech. 2024-yil oxirida ular 455,4 ming AQSh dollari, 2025-yilning ikkinchi choragida esa 632,1 ming AQSh dollari miqdorida xizmatlar eksport qildilar.
2025-yilning ikkinchi choragi yakunlariga ko‘ra, Xitoyning Ambulatoriya va OAVga xizmat ko‘rsatuvchi kompaniyalar soni 24 ga yetdi. FINANCIAL CHAIN CORPORATION”, “SOLUXE CONSULTING” va boshqalar.Ushbu davrda Xitoyga xizmatlar eksporti hajmi 7,4 million AQSH dollarini tashkil etdi (2024 yil oxirida – 2,7 million AQSh dollari).
Hamkorlikni yanada kengaytirish maqsadida IT-Park delegatsiyasi 2025-yilning 23–26-mart kunlari Chongqing shahrida bo‘lib o‘tgan Huawei Cloud Go Global Summit 2025 tadbirida ishtirok etdi. Tadbir doirasida IT-park bosh direktori J.Park “O‘zbekiston IT-sanoatini rivojlantirish va respublikada IT-kompaniyalar uchun yaratilgan shart-sharoitlar” mavzusida taqdimot qildi.
Bundan tashqari, delegatsiya Xitoyning bir qator IT-kompaniyalari, jumladan Renrui Hols Human Resources Limited kompaniyasi bilan muzokaralar olib bordi. Muzokaralar chog‘ida Samarqand shahrida “Nol risk” dasturi doirasida call-markazni ishga tushirish masalasi muhokama qilindi. Bu kompaniya Oʻzbekistonda “RENRUI CA SERVICES” nomi bilan roʻyxatdan oʻtgan va 2025-yil 17-iyun kuni IT Park rezidenti maqomini olgan.

Интеграция технологий и совместные исследования: приоритетные задачи сотрудничества Узбекистана и Китая
На сегодняшний день одной из ключевых приоритетных задач сотрудничества между Узбекистаном и Китаем, безусловно, является развитие взаимодействия в сфере интеграции технологий, совместных исследований и прикладных разработок.
В частности, важными шагами в данном направлении стали:
- Соглашение «О сотрудничестве в области почты и телекоммуникаций», подписанное 8 ноября 1999 года в Пекине между правительствами Республики Узбекистан и Китайской Народной Республики;
- Соглашение «О сотрудничестве в области связи и информационных технологий» между Министерством цифровых технологий Республики Узбекистан и Министерством промышленности и информационных технологий КНР, подписанное 25 мая 2005 года в Пекине;
- Контракты, заключённые АО «Узбектелеком» с ведущими китайскими компаниями. Среди них:
• межоператорское соглашение 2006 года между АО «Узбектелеком» и «China Telecom» о предоставлении прямых транзитных услуг по каналам связи и аренде выделенных каналов;
• договор между АО «Узбектелеком» и «China Unicom» от 25 июня 2015 года о международных телекоммуникационных услугах;
• соглашения, подписанные в июне и июле 2023 года между АО «Узбектелеком» и «Tencent»;
• «Декларация о совместном предприятии» между ООО «UZINFOCOM» и «H3C Technologies Co. LTD».
Широкий охват направлений сотрудничества отражает высокий интерес Китая к Узбекистану. Так, в 2016–2025 годах АО «Узбектелеком» реализовало масштабные проекты по развитию телекоммуникационной инфраструктуры с привлечением прямых иностранных инвестиций и кредитов китайских финансовых институтов на общую сумму около 700 млн долларов США.
В рамках этих проектов:
- введено в эксплуатацию более 27 тысяч базовых станций по стандарту GSM/UMTS/LTE/HR;
- установлено современное оборудование для предоставления услуг широкополосной связи свыше 3 млн абонентских портов;
- создана транспортная сеть по всей республике с пропускной способностью 40 Тбит/с;
- сданы в эксплуатацию центры обработки и хранения данных общей ёмкостью 11,2 Пбайт.
Кроме того, в 2017–2023 годах мобильные операторы «Beeline» (Unitel), «Mobiuz» (UMS) и «Ucell» (Coscom) совместно с китайскими компаниями реализовали ряд проектов общей стоимостью более 500 млн долларов США.
Большинство государственных услуг переведено в электронный формат, что значительно упростило их получение для граждан. В частности, совместно с компанией «Huawei» был реализован проект по созданию центра обработки данных для системы «Электронное правительство» стоимостью 58,4 млн долларов США.
В сфере аутсорсинга и экспорта информационных технологий также достигнуты значимые результаты. До конца 2024 года в качестве резидентов IT-Парка зарегистрированы 13 компаний с участием китайского капитала, среди которых «SOLUXE CONSULTING», «ZTE China» и «ONE Cloud China Tech», ориентированные на экспорт. По итогам 2024 года ими был осуществлён экспорт услуг на сумму 455,4 тыс. долларов США, а по состоянию на второй квартал 2025 года — на 632,1 тыс. долларов США.
По итогам второго квартала 2025 года число компаний, экспортирующих услуги в Китай, достигло 24. Среди них «MONTFORT CA», «FINANCIAL CHAIN CORPORATION», «SOLUXE CONSULTING» и другие. В этот период объём экспорта услуг в Китай составил 7,4 млн долларов США (по итогам 2024 года — 2,7 млн долларов США).
Для дальнейшего расширения сотрудничества делегация IT-Парка приняла участие в мероприятии «Huawei Cloud Go Global Summit 2025», состоявшемся 23–26 марта 2025 года в городе Чунцин. В рамках мероприятия генеральный менеджер IT-Парка Дж. Пак выступил с презентацией на тему «Развитие IT-индустрии Узбекистана и созданные условия для IT-компаний в республике».
Кроме того, делегация провела переговоры с рядом китайских IT-компаний, включая «Renrui Human Resources Technology Holdings Limited». В ходе переговоров обсуждался вопрос запуска call-центра в Самарканде в рамках программы «Нулевой риск». Данная компания зарегистрировалась в Узбекистане как «RENRUI CA SERVICES» и 17 июня 2025 года получила статус резидента IT-Парка.