Temir yo‘l tarmog‘ini rivojlantirish va modernizatsiya qilish bo‘yicha rejalar haqida ma’lumot berildi
Prezident Shavkat Mirziyoyevga temir yo‘l sohasida amalga oshirilayotgan ishlar va kelgusi yillarda amalga oshirilayotgan ishlar xususida ma'lumot berildi.
justify;">Temir yo‘l sohasida boshlangan keng ko‘lamli transformatsiya jarayonlari hozirdanoq ijobiy samaralar bermoqda. Soha o‘tgan yilni ilk bor sof foyda bilan yakunlagan bo‘lsa, joriy yilning to‘qqiz oyida 800 milliard so‘mdan oshdi. Tranzit va yoʻlovchi tashish hajmi, eksport va investitsiyalar hajmi oshib bormoqda.
Taqdimotda bu natijalar bilan cheklanib qolmasdan, aholi va iqtisodiy oʻsish surʻatlariga mos ravishda temir yoʻl transporti xizmatlari sifati va hajmini oshirish, shuningdek, sohada xarajatlarni kamaytirishni davom ettirish zarurligi taʼkidlandi. sun'iy intellektga asoslangan barcha bosqichlarda - transportni hisobga olishdan tortib transport oqimlarini boshqarishgacha bo'lgan harajatlarni tahlil qilish va mumkin bo'lgan yo'qotishlarni aniqlash xarajatlarni 20 foizga qisqartiradi.
Ta'kidlanishicha, 2026–2030 yillarda yo'lovchi va yuk tashish hajmini kamida ikki baravar oshirish
Shahar atrofidagi temir yo‘l transporti xizmatlarini yaxshilash maqsadida mavjud 40 ta yo‘nalishga qo‘shimcha ravishda yana 15 ta yangi yo‘nalish ochish taklif etilmoqda.
Xususan, “Toshkent – Zarronga – Nurafshon – Oxon-Oxon – Oxon-Oxon” kabi yo‘nalishlarda shahar atrofi qatnovini tashkil etish. “Kogon – Namangan – Andijon – Marg‘ilon”, “Termiz – Qumqo‘rg‘on – Boysun – Darband”, “Nukus – Shovot – Urganch – Xiva”, “Jizzax – Do‘stlik – Aydar-Arnasoy”, “Qarshi – Shahrisabz” aholining kundalik sayohati uchun qulay shart-sharoitlar yaratadi. tezyurar poyezdlar. 102 kilometrlik Navoiy-Buxoro temir yo‘l liniyasini ishga tushirishni tezlashtirish bo‘yicha topshiriq berildi. Qayd etilishicha, mazkur liniyaning ishga tushirilishi yuk va yo‘lovchi tashish vaqtini va xarajatlarini sezilarli darajada qisqartiradi.
Yaqin yillarda ochilayotgan va qurilayotgan yangi yo‘nalishlar uchun lokomotiv va vagonlar parkini kengaytirish rejalari ham belgilab berildi.
xususan, mainline; Xitoy lokomotivlaridan manyovr va gibrid manyovr vagonlari. Kelgusi yilda Koreyaning Hyundai Rotem kompaniyasi bilan hamkorlikda 6 ta tezyurar elektr poyezdlarini yetkazib berish va ularning birinchisini Toshkent-Urganch-Xiva yo‘nalishida foydalanishga topshirish topshirildi. Bu yo‘l vaqtini hozirgi 14 soatdan 7,5 soatga qisqartirishi kutilmoqda.
Bundan tashqari, 250 ta zamonaviy yo‘lovchi vagonlarini ishlab chiqarish va 23 ta shaharlararo elektr poyezdlarini xarid qilish hisobiga yo‘lovchi tashish shartlari kengaytiriladi. 10 ming dona ishlab chiqarish, 6 mingdan ortiq yuk vagonlarini tiklash, 12 elektrovozni kapital ta’mirlash vazifalari belgilandi.
Temir yo‘l sohasida davlat-xususiy sheriklik loyihalarini kengaytirish zarurati ham qayd etildi.
Bundan tashqari, yig‘ilishda Xitoy-Qirg‘iziston-O‘zbekiston temir yo‘li qurilishi bo‘yicha amaliy ishlarning borishi ko‘rib chiqildi. Ushbu yoʻlning Markaziy Osiyoda transport aloqasini oshirish va mamlakatimiz tranzit salohiyatini yanada mustahkamlashdagi strategik ahamiyati, qurilish ishlarini sifatli taʼminlash boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Yigʻilish yakunida masʼul shaxslarga modernizatsiya va telekommunikatsiya tarmoqlarini modernizatsiya va kengaytirish, temir yoʻl texnologiyalari va sanʼat tarmoqlarini keng qoʻllash loyihalarini oʻz vaqtida va sifatli amalga oshirish boʻyicha aniq topshiriqlar berildi. xarajatlarni optimallashtirish, shuningdek, yo‘lovchilar va sohadagi biznes uchun yanada qulay, xavfsiz va ishonchli muhit yaratish.

Reported on plans for the development and modernization of the railway industry
President Shavkat Mirziyoyev was presented with information about the work carried out in the railway industry and plans for the coming years.
Large-scale transformation processes launched in the railway sector are already producing positive results. The industry completed last year with a net profit for the first time, and in the nine months of this year the net profit exceeded 800 billion soums. The volumes of transit and passenger traffic, exports and investments are growing.
The presentation emphasized the need not to be limited to these results, but to improve the quality and volume of railway transport services in accordance with population and economic growth, as well as to continue to reduce costs in the industry.
In particular, it was noted that the introduction of control based on artificial intelligence at all stages - from transportation accounting to management transport flows, cost analysis and identification of possible losses will reduce costs by 20 percent.
It is noted that in 2026–2030 the volume of passenger and freight traffic should be increased at least twice.
To achieve this goal, it is planned to build 151 kilometers of new ones and electrify 182 kilometers of existing ones railway tracks, as well as the modernization of 27 existing stations and 1 thousand kilometers of railways.
In particular, new electrified railway lines will be built on the routes “Nurafshan - Pskent - Buka - Bekabad - Bayavut - Yangier” and “Khavast - Dashtabad”. It is planned to electrify the Kumkurgan-Kudukli, Samarkand-Urgut and Baytkurgan-Parkent routes, as well as increase the capacity of the Tashkent-Samarkand, Tukimachi-Angren and Angren-Pap routes.
To enhance the services of suburban railway transportation, it is proposed to open 15 new routes in addition to the existing 40.
In particular, the organization of suburban services on such routes as “Tashkent - Nurafshan - Akhangaran - Angren”, “Navoi - Zarafshan - Uchkuduk”, “Kagan - Namangan – Andijan – Margilan”, “Termez – Kumkurgan – Baysun – Darband”, “Nukus – Shavat – Urgench – Khiva”, “Jizzakh – Dustlik – Aydar-Arnasay”, “Karshi – Shakhrisabz” will create favorable conditions for daily travel of the population.
The meeting also discussed the issue of expanding the network for high-speed trains. It was instructed to speed up the commissioning of the 102-kilometer Navoi-Bukhara railway line. It was noted that the launch of this line will significantly reduce the time and costs of freight and passenger transportation.
Plans have also been outlined to expand the fleet of locomotives and cars for new routes being opened and under construction in the coming years.
In particular, it is planned to purchase 38 mainline, 50 shunting and hybrid shunting cars from China locomotives. It was entrusted, together with the Korean company Hyundai Rotem, to deliver 6 high-speed electric trains and put the first of them into operation on the Tashkent-Urgench-Khiva route next year. It is expected that this will reduce travel time from the current 14 hours to 7.5 hours.
In addition, conditions for passenger transportation will be expanded through the production of 250 modern passenger cars and the acquisition of 23 intercity electric trains. The tasks have been set to produce 10 thousand, restore more than 6 thousand freight cars and overhaul 12 electric locomotives.
The need to expand public-private partnership projects in the railway industry was also noted.
In addition, the meeting reviewed the progress of practical work on the construction of the China-Kyrgyzstan-Uzbekistan railway.
The President, emphasizing the strategic importance of this road in increasing transport connectivity in Central Asia and further strengthening the transit potential of our country, gave instructions on ensuring the quality of construction work.
At the end of the meeting, the responsible persons were given specific instructions for the timely and high-quality implementation of projects for modernization and expansion of the railway network, the widespread use of digital technologies and artificial intelligence, cost optimization, as well as the creation of a more comfortable, safe and reliable environment for passengers and business in the field.