Berlinda O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri boshchiligidagi delegatsiya qator uchrashuvlar o‘tkazdi
11-fevral kuni O‘zbekiston Tashqi ishlar vaziri Salom Sadov boshchiligidagi delegatsiya O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Said Sadov va Neisuyariyaning bir qator rasmiy vakillari Baxtiyor bilan uchrashuv o‘tkazdi. Germaniya tomoni Berlinda
Tashrif dasturi siyosiy, savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlikni yanada rivojlantirishga qaratilgan tadbirlarni o‘z ichiga oldi.
Jumladan, Germaniya iqtisodiyot va energetika vaziri Katerina Rayxe bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Mamlakatlar o‘rtasidagi iqtisodiy hamkorlikda juda istiqbolli dinamika borligi qayd etildi. So‘nggi yillarda tovar ayirboshlash hajmi ikki barobarga oshgani, qo‘shma investitsiya portfeli 10 milliard dollardan oshgani, yashil energiya, sanoat, muhim xomashyo va ishchi kuchi mobilligi sohasidagi hamkorlik kengayayotgani alohida ta’kidlandi. Shu munosabat bilan savdo va sarmoyaviy masalalar bo‘yicha muloqotni faollashtirish, shuningdek, bo‘lajak ikki tomonlama ishbilarmonlik tadbirlari doirasida aniq loyihalarni ilgari surish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Germaniya tashqi ishlar vaziri Iogann Vadeful bilan bo‘lib o‘tgan muzokaralarda savdo, energetika va mintaqaviy barqarorlik kabi muhim yo‘nalishlarda ikki tomonlama hamkorlikni yanada chuqurlashtirishga e’tibor qaratilgani tasdiqlandi. Bo‘lajak sammitlar, O‘zbekiston-Germaniya ishbilarmonlar kengashi kabi tashabbuslar orqali iqtisodiy aloqalarni mustahkamlash muhimligi alohida ta’kidlandi. Hamkorlik yanada rivojlanishiga ishonch bildirildi va nemis hamkasbini yaqin kelajakda Toshkentda kutib olishga tayyor.
Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo bo'yicha maxsus vakili Eduard Stiprais bilan ham uchrashuv bo'lib o'tdi. Samarqand va Bryusseldagi oliy darajadagi uchrashuvlar O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi strategik sheriklikning yangi bosqichini boshlab bergani ta’kidlandi. Samarqand shahrida boʻlib oʻtadigan “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” birinchi parlamentlararo sammitiga tayyorgarlik koʻrib chiqilib, Toshkentda Yevropa investitsiya bankining mintaqaviy vakolatxonasining ochilishi sarmoyaviy hamkorlikni mustahkamlashdagi muhim bosqich sifatida baholandi.
“Markaziy Osiyo – Germaniya” biznes forumida Oʻzbekiston keng miqyosda oʻtkazilmagan. islohotlar, ochiq, barqaror va investorlar uchun qulay iqtisodiyotni yaratish. Tadbir global transformatsiyalar sharoitida ishonchli ta’minot zanjirlarini yaratish va yangi investitsiya loyihalarini ishga tushirishga intilayotgan hamfikrlarni birlashtirgan muhim platforma sifatida baholandi.
Yashil energiya, mashinasozlik, elektrotexnika sanoati va qurilish materiallari ishlab chiqarish sohalarida hamkorlikni chuqurlashtirish uchun salmoqli salohiyat mavjudligi ta’kidlandi. Ular joriy yilning iyun oyida boʻlib oʻtadigan Toshkent xalqaro investitsiya forumida hamkorlarni kutib olishga va strategik iqtisodiy hamkorlikni mustahkamlashda davom etishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

The delegation of Uzbekistan led by the Minister of Foreign Affairs held a number of meetings in Berlin
On February 11, a delegation led by the Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Bakhtiyor Saidov held a number of important meetings and negotiations with representatives of the German side in Berlin.
The visit program covered events aimed at further developing political, trade, economic and investment cooperation.
In particular, a meeting was held with the German Minister of Economics and Energy Katerina Reiche. It was noted that there are very promising dynamics in economic cooperation between the countries. It was emphasized that in recent years, trade volume has doubled, the joint investment portfolio exceeds $10 billion, and cooperation in the field of green energy, industry, critical raw materials and labor mobility is expanding. In this regard, an agreement was reached to intensify dialogue on trade and investment issues, as well as to promote specific projects within the framework of upcoming bilateral business events.
During discussions with German Foreign Minister Johann Wadeful, the focus on further deepening bilateral cooperation in key areas such as trade, energy and regional stability was confirmed. The importance of the upcoming summits and strengthening economic ties through initiatives such as the Uzbek-German Business Council was especially emphasized. Confidence was expressed in the further advancement of the partnership and readiness to welcome the German colleague in Tashkent in the near future.
A meeting was also held with the Special Representative of the European Union for Central Asia, Eduard Stiprais. It was noted that the summits in Samarkand and Brussels marked a new stage in the strategic partnership between Uzbekistan and the EU. Preparations for the first Inter-Parliamentary Summit “Central Asia - EU” in Samarkand were reviewed, and the opening of the regional representative office of the European Investment Bank in Tashkent was welcomed as an important milestone in strengthening investment cooperation.
At the “Central Asia-German” business forum, it was noted that Uzbekistan is consistently carrying out large-scale reforms, creating an open, stable and investor-friendly economy. The event was assessed as an important platform that brought together like-minded people committed to creating reliable supply chains and launching new investment projects in the context of global transformation.
The significant potential for deepening cooperation in the field of green energy, mechanical engineering, electrical industry and production of building materials was highlighted. They expressed their readiness to welcome partners at the Tashkent International Investment Forum in June of this year and to continue strengthening the strategic economic partnership.