Berlinda O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri boshchiligidagi delegatsiya qator uchrashuvlar o‘tkazdi
11-fevral kuni O‘zbekiston Tashqi ishlar vaziri Salom Sadov boshchiligidagi delegatsiya O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Said Sadov va Neisuyariyaning bir qator rasmiy vakillari Baxtiyor bilan uchrashuv o‘tkazdi. Germaniya tomoni Berlinda
Tashrif dasturi siyosiy, savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlikni yanada rivojlantirishga qaratilgan tadbirlarni o‘z ichiga oldi.
Jumladan, Germaniya iqtisodiyot va energetika vaziri Katerina Rayxe bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Mamlakatlar o‘rtasidagi iqtisodiy hamkorlikda juda istiqbolli dinamika borligi qayd etildi. So‘nggi yillarda tovar ayirboshlash hajmi ikki barobarga oshgani, qo‘shma investitsiya portfeli 10 milliard dollardan oshgani, yashil energiya, sanoat, muhim xomashyo va ishchi kuchi mobilligi sohasidagi hamkorlik kengayayotgani alohida ta’kidlandi. Shu munosabat bilan savdo va sarmoyaviy masalalar bo‘yicha muloqotni faollashtirish, shuningdek, bo‘lajak ikki tomonlama ishbilarmonlik tadbirlari doirasida aniq loyihalarni ilgari surish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Germaniya tashqi ishlar vaziri Iogann Vadeful bilan bo‘lib o‘tgan muzokaralarda savdo, energetika va mintaqaviy barqarorlik kabi muhim yo‘nalishlarda ikki tomonlama hamkorlikni yanada chuqurlashtirishga e’tibor qaratilgani tasdiqlandi. Bo‘lajak sammitlar, O‘zbekiston-Germaniya ishbilarmonlar kengashi kabi tashabbuslar orqali iqtisodiy aloqalarni mustahkamlash muhimligi alohida ta’kidlandi. Hamkorlik yanada rivojlanishiga ishonch bildirildi va nemis hamkasbini yaqin kelajakda Toshkentda kutib olishga tayyor.
Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo bo'yicha maxsus vakili Eduard Stiprais bilan ham uchrashuv bo'lib o'tdi. Samarqand va Bryusseldagi oliy darajadagi uchrashuvlar O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi strategik sheriklikning yangi bosqichini boshlab bergani ta’kidlandi. Samarqand shahrida boʻlib oʻtadigan “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” birinchi parlamentlararo sammitiga tayyorgarlik koʻrib chiqilib, Toshkentda Yevropa investitsiya bankining mintaqaviy vakolatxonasining ochilishi sarmoyaviy hamkorlikni mustahkamlashdagi muhim bosqich sifatida baholandi.
“Markaziy Osiyo – Germaniya” biznes forumida Oʻzbekiston keng miqyosda oʻtkazilmagan. islohotlar, ochiq, barqaror va investorlar uchun qulay iqtisodiyotni yaratish. Tadbir global transformatsiyalar sharoitida ishonchli ta’minot zanjirlarini yaratish va yangi investitsiya loyihalarini ishga tushirishga intilayotgan hamfikrlarni birlashtirgan muhim platforma sifatida baholandi.
Yashil energiya, mashinasozlik, elektrotexnika sanoati va qurilish materiallari ishlab chiqarish sohalarida hamkorlikni chuqurlashtirish uchun salmoqli salohiyat mavjudligi ta’kidlandi. Ular joriy yilning iyun oyida boʻlib oʻtadigan Toshkent xalqaro investitsiya forumida hamkorlarni kutib olishga va strategik iqtisodiy hamkorlikni mustahkamlashda davom etishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

Делегация Узбекистана во главе с министром иностранных дел провела ряд встреч в Берлине
11 февраля делегация во главе с министром иностранных дел Узбекистана Бахтиёром Саидовым провела в Берлине ряд важных встреч и переговоров с представителями германской стороны.
Программа визита охватила мероприятия, направленные на дальнейшее развитие политического, торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества.
В частности, состоялась встреча с министром экономики и энергетики Германии Катериной Райхе. Было отмечено наличие весьма многообещающей динамики в экономическом сотрудничестве между странами. Подчёркнуто, что за последние годы объём торговли удвоился, совместный инвестиционный портфель превышает 10 миллиардов долларов, расширяется взаимодействие в области «зелёной» энергетики, промышленности, критически важных сырьевых материалов и мобильности рабочей силы. В этой связи достигнута договорённость активизировать диалог по вопросам торговли и инвестиций, а также продвигать конкретные проекты в рамках предстоящих двусторонних деловых мероприятий.
В ходе обсуждения с министром иностранных дел Германии Йоханном Вадефулем подтверждена нацеленность на дальнейшее углубление двустороннего сотрудничества в таких ключевых сферах, как торговля, энергетика и региональная стабильность. Отдельно подчёркнута важность предстоящих саммитов и укрепления экономических связей через такие инициативы, как Узбекско-германский деловой совет. Выражена уверенность в дальнейшем продвижении партнёрства и готовность приветствовать германского коллегу в Ташкенте в ближайшее время.
Также состоялась встреча со Специальным представителем Европейского союза по Центральной Азии Эдуардом Стипрайсом. Отмечено, что саммиты в Самарканде и Брюсселе ознаменовали новый этап в стратегическом партнёрстве Узбекистана и ЕС. Рассмотрена подготовка к первому Межпарламентскому саммиту «Центральная Азия – ЕС» в Самарканде, а также приветствовано открытие регионального представительства Европейского инвестиционного банка в Ташкенте как важная веха в укреплении инвестиционного сотрудничества.
На «Центральноазиатско-германском» бизнес-форуме было отмечено, что Узбекистан последовательно проводит масштабные реформы, формируя открытую, стабильную и благоприятную для инвесторов экономику. Мероприятие было оценено как важная платформа, объединившая единомышленников, приверженных созданию надёжных цепочек поставок и запуску новых инвестиционных проектов в условиях глобальных преобразований.
Подчёркнут значительный потенциал для углубления сотрудничества в области «зелёной» энергетики, машиностроения, электротехнической промышленности и производства строительных материалов. Выражена готовность приветствовать партнёров на Ташкентском международном инвестиционном форуме в июне текущего года и продолжить укрепление стратегического экономического партнёрства.