Oʻzbekiston Prezidenti Avstriya bilan koʻp qirrali sheriklikni yanada rivojlantirish muhimligini taʼkidladi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 7-may kuni Avstriya Respublikasining Yevropa va tashqi ishlar federal vaziri Beate Maynl-Rayzinger va ichki ishlar federal vaziri Gerxard Karnerdan iborat delegatsiyani qabul qildi.
Uchrashuv avvalida yuqori martabali mehmonlar davlatimiz rahbariga Avstriya Federal Prezidenti Aleksandr Van der Bellenning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Ikki mamlakat oʻrtasidagi amaliy hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Turli darajalardagi muloqotlar izchil rivojlanib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Keyingi yillarda tovar ayirboshlash 3 barobar oshdi. Qurilish materiallari, togʻ turizmi, sogʻliqni saqlash, kimyo sanoati, qishloq xoʻjaligi, bank-moliya va boshqa tarmoqlarda kooperatsiya loyihalari jadal amalga oshirilmoqda.
Hukumatlararo komissiya samarali faoliyat yuritmoqda. Ushbu tashrif doirasida qoʻshma biznes forumi muvaffaqiyatli oʻtkazildi, mehnat migratsiyasi, diplomatik xizmat va soliqqa tortish sohalarida muhim bitimlar imzolandi.
Madaniyat va taʼlimda ham almashinuvlar kengayib bormoqda.
Oliy darajada tizimli muloqotni yoʻlga qoʻyish, tovar ayirboshlash hajmini oshirish, ustuvor yoʻnalishlarda qoʻshma loyihalarni ilgari surish muhimligi taʼkidlandi.
Xavfsizlik sohasidagi hamkorlik haqida soʻz yuritilar ekan, terrorizm, odam savdosi, narkotrafik va kiberjinoyatlarga qarshi kurashish sohasida muntazam axborot almashish zarurligi qayd etildi.

Президент Узбекистана выступил за дальнейшее развитие многопланового партнерства с Австрией
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 7 мая принял делегацию Австрийской Республики в составе федерального министра европейских и иностранных дел Беате Майнл-Райзингер и федерального министра внутренних дел Герхарда Карнера.
В начале встречи высокие гости передали лидеру нашей страны искренние приветствия и добрые пожелания от Федерального Президента Австрии Александра Ван дер Беллена.
Были обсуждены вопросы дальнейшего развития практического сотрудничества двух стран.
С удовлетворением отмечено поступательное развитие контактов на разных уровнях. Товарооборот за последние годы вырос в 3 раза. В активной фазе проекты кооперации в сфере стройматериалов, горного туризма, здравоохранения, химической промышленности, сельского хозяйства, банковско-финансовой и других отраслях.
Эффективно работает Межправительственная комиссия. В рамках настоящего визита успешно проведён совместный бизнес-форум, подписаны важные соглашения в сфере трудовой миграции, дипломатической службы и налогообложения.
Расширяются культурные и образовательные обмены.
Подчеркнута важность налаживания системного диалога на высшем уровне, наращивания объемов товарооборота, продвижения совместных проектов в приоритетных направлениях.
Касательно сотрудничества в области безопасности, отмечена необходимость постоянного обмена информацией в сфере борьбы с терроризмом, торговли людьми, наркотрафика и киберпреступлений.