18 noyabr – O‘zbekiston Respublikasi Davlat bayrog‘i qabul qilingan kun
O‘zbekiston Respublikasining bayrog‘i 1991-yil 18-noyabrda Oliy Kengashning VII sessiyasida qabul qilingan. Bu kun xalqimiz mustaqilligi, milliy o‘zligi, birligi va jipsligiga bo‘lgan mustahkam ishonchni ifodalovchi muhim tarixiy sanalardan biridir
Bugun O‘zbekiston bayrog‘i, uning tarkibiga kiruvchi mustaqil davlatlarning bayroqlari bilan birga BMT uslubidagi bino ustida hilpiraydi just="text-align: allify;">. bayroqning o'z tarixi, u mansub bo'lgan mamlakat xarakteriga o'xshash tasviri bor. Bayrog‘imizdagi har bir element alohida e’tibor bilan ishlangan. Bu tarixiy kelib chiqishi va olijanob ramzlardan ilhomlangan. Bayrog‘imizdagi har bir rang, har bir belgi o‘ziga xos ma’noga ega. Undagi ko'k rang kuch, tinchlik va barqarorlikni aks ettiradi. Oq rang har doim poklik va aybsizlikni anglatadi. Yashil rang - bu qayta tug'ilish va yangilanish ramzi, shuningdek, bizning ona tabiatimiz, azaliy qadriyatlarimiz va e'tiqodimiz. Qizil chiziqlar tomirimizdagi ajdodlar qoni – abadiylik belgisidir.
Vatanimiz mustaqilligi, g‘urur-iftixor va yuksak maqsadlarini ifodalovchi ushbu ramz har birimizni hamjihatlikka, fidoyilik va Vatan ravnaqi yo‘lida mas’uliyatli xizmat qilishga chorlaydi.

18 ноября – День принятия Государственного флага Республики Узбекистан
Флаг Республики Узбекистан был принят 18 ноября 1991 года на VII сессии Верховного Совета. Этот день – одна из важных исторических дат, выражающих твердую веру в независимость, национальную самобытность, единство и сплоченность нашего народа.
Сегодня флаг Узбекистана, наряду с флагами независимых государств, входящих в его состав, развевается над зданием ООН.
Ведь каждый флаг имеет свою историю, образ, схожий с характером страны, которой он принадлежит. Каждый элемент нашего флага проработан с особым вниманием. Он вдохновлен историческими истоками и благородными символами. Каждый цвет, каждый символ на нашем флаге имеет свое значение. Синий цвет в нем отражает силу, мир и стабильность. Белый цвет всегда символизировал чистоту и невинность. Зеленый цвет – символ возрождения и обновления, а также нашей родной природы, наших вековых ценностей и нашей веры. Красные полосы – это кровь наших предков в наших жилах – знак вечности.
Этот символ, олицетворяющий независимость, гордость и высокие цели нашей Родины, призывает каждого из нас к единству, самоотверженности и ответственному служению во имя развития Родины.
Коллектив Посольства Узбекистана в Пакистане поздравляет всех наших соотечественников с 18 ноября – Днём принятия Государственного флага Республики Узбекистан.