O‘zbekiston va Turkiya: yoshlar siyosatidagi mushtaraklik
O'zbekiston va Turkiya o'rtasidagi ikki tomonlama munosabatlar keyingi yillarda bosqichma-bosqich kengayib, turli sohalarni qamrab oldi. Ikki davlat rahbarlarining tashabbuslari asosida shakllangan ushbu hamkorlik doirasida iqtisodiy-savdo, madaniy-gumanitar sohalar bilan bir qatorda yoshlar masalalari ham ustuvor yo‘nalish sifatida kun tartibiga qo‘yildi. Bu jarayon yoshlar masalasi ichki ijtimoiy chora-tadbirlar doirasidan chiqib, davlatlararo munosabatlarning muhim tarkibiy qismiga aylanib borayotganidan dalolat beradi
Davlatlararo hamkorlik doirasida yoshlarga oid siyosat masalalarining tizimli muhokamasi va ularning amaliy tashabbuslar bilan mustahkamlanishi ushbu sohaga institutsional yondashuv mavjudligidan dalolat beradi. Ayni paytda yoshlar almashinuvi, qo‘shma forumlar, ta’lim va innovatsiyalar sohasidagi tashabbuslar aniq reja va mexanizmlar asosida amalga oshirilayotgan yo‘nalish sifatida maydonga chiqmoqda. Yoshlar masalasi ikki tomonlama munosabatlarda izchil mustahkamlanib, barqaror hamkorlikning elementiga aylanib bormoqda.
Shu ma’noda dastlab 2019-yil 3-6-dekabr kunlari Istanbul shahrida o‘tkazilgan Turkiy kengashning uchinchi yoshlar festivalini alohida ta’kidlash mumkin. Festival Turkiy Davlatlar Tashkiloti doirasida tashkil etilgan bo‘lib, unda O‘zbekiston va Turkiya bilan bir qatorda Ozarbayjon, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Vengriya va Shimoliy Kiprdan 100 ga yaqin faol yoshlar ishtirok etdi.
Yoshlarga oid siyosatni institutsional miqyosda muhokama qilish, Turk tashkilotiga a’zo bo‘lgan Turk davlatlari sport vazirlarining beshinchi yig‘ilishida yanada mustahkamlandi. 2021 yil 20 sentyabrda Toshkent shahrida. Oʻzbekiston raisligida oʻtgan yigʻilishda yoshlar almashinuv dasturlari, yoshlar platformalari va qoʻshma tadbirlarni muvofiqlashtirish, xususan, 2022-yilda Turkiyada koʻp tomonlama yoshlar almashinuv dasturini oʻtkazish boʻyicha kelishuvlarga erishildi.
Masalan, 2022-yil 22–27-avgust kunlari ushbu kelishuvlar amaliy ahamiyatga ega bo‘ldi. Shu kunlarda Istanbul va Koniya shaharlarida o‘tkazilgan birinchi ko‘p tomonlama yoshlar almashinuv dasturida o‘zbekistonlik 10 nafar yosh ishtirok etdi. Dastur yoshlar o‘rtasida bevosita muloqot, tajriba almashish va ijtimoiy aloqalarni o‘rnatishga qaratilgan edi. Keyingi yillarda ham hamkorlik xuddi shu ruhda davom etdi. 2023-yilning 14-18-avgust kunlari Turkiyaning Hatay viloyatidan 20 nafar yoshlar Samarqand, Buxoro, Xorazm va Toshkent viloyatlariga tashrif buyurib, yoshlar siyosati, madaniyat, volontyorlik va iqlim o‘zgarishi kabi yo‘nalishlarda “O‘zbekiston va Turkiya yoshlari birdamligi” mavzusida davra suhbati o‘tkazildi. 2024-yilning 19–25-avgust kunlari Turkiya tomonining taklifiga binoan O‘zbekistonning 22 nafar yosh vakili Istanbul, Bursa va Chanakkale shaharlarida o‘tkazilgan yoshlar almashinuv dasturida ishtirok etdi.
Yirik ko‘p tomonlama tadbirlar orqali ham yoshlar hamkorligi mustahkamlandi. O‘zbekiston va Turkiya vakillari 2022-yilning 3–4-iyun kunlari Buxoro shahrida bo‘lib o‘tgan Turkiy davlatlar tashkiloti yosh yetakchilarining to‘rtinchi forumida faol ishtirok etdi. Shuningdek, 2024-yilda BMTning Iqlim o‘zgarishi bo‘yicha doiraviy konventsiyasi ishtirokchilari konferensiyasining 29-sessiyasi doirasida O‘zbekiston va Turkiya Ozarbayjon, Qozog‘iston, Qirg‘iziston va Vengriya bilan birgalikda 2024–2030 yillarga mo‘ljallangan iqlim kun tartibiga bolalar va yoshlarni jalb qilish bo‘yicha xalqaro strategiyani imzoladilar. Boshqacha aytganda, mazkur hujjat yoshlar siyosatini barqaror rivojlanish masalalari bilan bog‘lashga qaratilgan aniq yo‘nalishni belgilab berdi.
Yuqoridagi faktlar O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasida yoshlar sohasidagi hamkorlik izchil, muvofiqlashtirilgan va aniq mexanizmlar asosida rivojlanib borayotganidan dalolat beradi. Yoshlar bilan ishlash izchil takomillashtirilgan holda bosqichma-bosqich shakllanadigan barqaror hamkorlik sohasi sifatida namoyon bo‘lmoqda.
Shu bilan birga, keyingi yillarda yoshlar siyosati bo‘yicha hamkorlikning institutsional darajasi yanada oshdi. 2025-yil 16-17-oktabr kunlari Toshkent shahrida boʻlib oʻtgan Turkiy davlatlar tashkilotiga aʼzo davlatlar yoshlar va sport vazirlarining 9-yigʻilishida Oʻzbekiston tomoni 2026-yilda “Turk dunyosi yoshlar poytaxti” loyihasini amalga oshirishi belgilab qoʻyildi. Shunga koʻra, joriy yilda Xiva shahriga Turk dunyosi poytaxti va “Turk dunyosi” loyihasi doirasida “Turk dunyosi poytaxti” maqomini berildi. poytaxtimizning ochilish marosimi, xalqaro yoshlar festivali, Yosh yetakchilar va tadbirkorlar forumi, shuningdek, yakuniy tadbirlarni o‘tkazish rejalashtirilgan. Bundan tashqari, yoshlarga oid siyosat doirasida hududlararo aloqalarni mustahkamlash maqsadida Samarqand va Buxoro shaharlarini Turkiyaning Antaliya va Ordu shaharlari bilan qardosh shaharlar sifatida belgilash ko‘zda tutilmoqda.
Ikki davlat o‘rtasida yoshlar masalalari bo‘yicha hamkorlik ham maxsus texnologiya yo‘nalishida amaliy mazmun bilan boyitilgan. Bunday hamkorlik yoshlar siyosatini inson kapitali bilan bevosita bog‘lash imkonini beradi. O‘zbekiston Respublikasi Yoshlar masalalari agentligi delegatsiyasi 2022-yilning 26–29-may kunlari Ozarbayjon poytaxtida bo‘lib o‘tgan “Teknofest Azerbaijan” festivalida ishtirok etdi. Festival Turkiya Texnologiya jamg‘armasi va Turkiya Sanoat va texnologiya vazirligi tomonidan tashkil etilgan bo‘lib, yoshlar o‘rtasida texnologik loyihalar va innovatsion ishlanmalarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan edi. Ushbu ishtirok O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasida yoshlarni texnologik muhitga jalb etish bo‘yicha amaliy hamkorlikni kengaytirish uchun muhim tajriba platformasini yaratdi.
2022-yilning 30-avgustidan 4-sentabriga qadar Turkiyaning Samsun shahrida boʻlib oʻtgan Teknofest aviatsiya, kosmik va texnologiya festivalida texnologiya sohasidagi hamkorlik yangi bosqichga koʻtarildi. Mazkur festivalda O‘zbekiston delegatsiyasi ilk bor milliy pavilyon bilan ishtirok etdi. Festivalda 15 mamlakatdan 600 mingdan ortiq yoshlar, muhandislar va ixtirochilar ishtirok etdi. O‘zbekiston uchun ajratilgan 300 kvadrat metrlik pavilyonda yoshlar tomonidan yaratilgan 20 ta innovatsion loyiha va ishlanmalar namoyish etildi.
Shundan so‘ng, 2022-yil 12-17-dekabr kunlari Istanbul shahrida ilk bor “O‘zbekiston-Turkiya yoshlar biznes forumi” tashkil etildi. Forumda ikki davlatdan turli yo‘nalishlarda faoliyat yuritayotgan 200 dan ortiq yosh tadbirkorlar, jumladan, 40 nafar o‘zbekistonlik yoshlar ishtirok etdi. Forum doirasida “Turkiya innovatsiyalar haftaligi” boʻlib oʻtdi va unda yosh tadbirkorlar ilgʻor innovatsion loyihalar va texnologik yechimlar bilan tanishdi. Tadbir yakunida umumiy qiymati 351 ming AQSH dollariga teng hamkorlik shartnomalari imzolandi.
Muhim jihati shundaki, yoshlar masalalari va texnologiyalari sohasidagi hamkorlik institutsional asoslar tomonidan ham ta'minlandi. 2025-yilda O‘zbekiston Respublikasi Yoshlar masalalari agentligi, Turkiya Texnologiyalar jamoasi jamg‘armasi va Toshkent shahridagi “O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 5 tashabbusi” loyiha ofisi o‘rtasida “Bilim Toshkent” markazini tashkil etish bo‘yicha memorandum imzolangan edi. Ushbu markaz yoshlarda texnologik bilim va ko‘nikmalarni rivojlantirishga qaratilgan infratuzilma sifatida ko‘zda tutilgan.
O'zbekiston va Turkiya o'rtasidagi yoshlar hamkorligi nafaqat almashinuv va texnologik tashabbuslar bilan cheklanib qolmay, balki gumanitar va ko'ngillilik sohalarida ham rivojlanmoqda. 2020-yilning may-iyun oylarida COVID-19 pandemiyasi davrida Turkiya hamkorlik va muvofiqlashtirish agentligining (TIKA) O‘zbekistondagi vakolatxonasi bilan birgalikda respublikaning barcha hududlarida 1000 dan ortiq oziq-ovqat mahsulotlaridan iborat yordam qutilari tashkil etildi. Bu tashabbus yoshlar va gumanitar hamkorlik o‘rtasidagi bog‘liqlikni amalda ko‘rsatib, favqulodda vaziyatlarda ijtimoiy barqarorlikni qo‘llab-quvvatlashda yoshlar tuzilmalarining muhim rolini ko‘rsatdi.
Ko‘ngillilik sohasidagi hamkorlik 2022-yilda ham aniq dastur formatida davom ettirildi. 2022-yilning 1-5-avgust kunlari Istanbul shahrida Turkiy davlatlar tashkilotiga aʼzo davlatlar yoshlari uchun “Yoshlarni koʻngillilikka tayyorlash” mavzusida oʻquv dasturi boʻlib oʻtdi, unda Oʻzbekistondan 9 nafar koʻngilli yosh ishtirok etdi. Treningda ko‘ngillilar faoliyatini tizimli yondashuv asosida tashkil etish, inqirozli vaziyatlarda yoshlar ishtirokini kuchaytirish va tajriba almashishga yo‘naltirildi. 2023-yilda Turkiyaning janubi-sharqiy hududlarida sodir bo‘lgan kuchli zilzila oqibatlarini bartaraf etish jarayonida gumanitar hamkorlik yana bir bor amalda namoyon bo‘ldi. Gumanitar va ko‘ngillilar hududlari yoshlar o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlash, o‘zaro ishonchni saqlash va amaliy hamkorlikni kengaytirishda muhim platforma bo‘lib xizmat qilmoqda.
Haqiqatdan ham O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasidagi hamkorlik tizimiga aylandi. hamkorlik. Yoshlar almashinuvi, institutsional muloqot, texnologiya va innovatsion tashabbuslar, insonparvarlik faoliyati o‘zaro hamjihatlikda amalga oshirilmoqda. Bu holat yoshlar muammolarini inson kapitalini rivojlantirish va jamiyatlararo aloqalarni mustahkamlashga xizmat qiluvchi muhim mexanizm sifatida shakllantiradi. Bu hamkorlik yo‘nalishlari aniq dastur va mexanizmlar orqali mustahkamlanib, vaqt o‘tishi bilan yangi shakllar bilan boyib bormoqda.
Xulosa o‘rnida aytishimiz mumkinki, O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasidagi yoshlar sohasidagi hamkorlik bugungi kun talablariga moslashtirilgan, aniq amaliy tajribaga asoslangan va kelajakda rivojlanish imkoniyatlariga ega yo‘nalish sifatida maydonga chiqdi. Bu hamkorlik yoshlar bilan ishlashga zamonaviy yondashuvlarni sinovdan o‘tkazish va ularni kengroq amaliyotga joriy etish uchun muhim platforma bo‘lib xizmat qiladi.

Двусторонние отношения между Узбекистаном и Турцией в последние годы поэтапно расширяются, охватывая различные сферы. В рамках этого сотрудничества, сформированного на основе инициатив глав двух государств, наряду с экономическими, торговыми, культурными и гуманитарными направлениями, вопросы молодежи также вышли на повестку дня в качестве приоритетного направления. Этот процесс показывает, что молодежный вопрос выходит за рамки внутренних социальных мер и превращается в важную составную часть межгосударственных отношений.
Системное обсуждение вопросов молодежной политики в рамках межгосударственного сотрудничества и их подкрепление практическими инициативами свидетельствуют о наличии институционального подхода к данному направлению. Вместе с тем, молодежный обмен, совместные форумы, инициативы в сфере образования и инноваций формируются как направление, реализуемое на основе четких планов и механизмов. Молодежный вопрос постепенно укрепляется в двусторонних отношениях, становясь элементом устойчивого сотрудничества.
В этом смысле можно отметить третий фестиваль молодежи Тюркского совета, первоначально проведенный 3–6 декабря 2019 года в Стамбуле. Фестиваль был организован в рамках Организации тюркских государств, и в нем, наряду с Узбекистаном и Турцией, приняли участие около 100 активных молодых людей из Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Венгрии и Северного Кипра.
Обсуждение молодежной политики на институциональном уровне еще более укрепилось пятым заседанием министров по делам молодежи и спорта стран-членов Организации тюркских государств, состоявшимся 20 сентября 2021 года в Ташкенте. На заседании, прошедшем под председательством Узбекистана, были достигнуты договоренности по вопросам координации программ молодежного обмена, молодежных платформ и совместных мероприятий, в частности, о проведении в 2022 году программы многостороннего молодежного обмена на территории Турции.
Например, данные договоренности перешли в практическую плоскость 22–27 августа 2022 года. В эти дни в первой программе многостороннего молодежного обмена, проведенной в городах Стамбул и Конья, приняли участие 10 молодых людей из Узбекистана. Программа была направлена на налаживание прямого диалога, обмен опытом и социальные связи между молодежью. Сотрудничество продолжилось в таком же духе и в последующие годы. 14–18 августа 2023 года 20 молодых людей из турецкой провинции Хатай посетили Самаркандскую, Бухарскую, Хорезмскую и Ташкентскую области, где был проведен круглый стол на тему «Солидарность молодежи Узбекистана и Турции» по направлениям молодежной политики, культуры, волонтерства и изменения климата. А 19–25 августа 2024 года по приглашению турецкой стороны 22 молодых представителя Узбекистана приняли участие в программе молодежного обмена в городах Стамбул, Бурса и Чанаккале.
Молодежное сотрудничество также укреплялось посредством крупных многосторонних мероприятий. Представители Узбекистана и Турции приняли активное участие в четвертом Форуме молодых лидеров Организации тюркских государств, состоявшемся 3–4 июня 2022 года в Бухаре. Также в 2024 году в рамках 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата Узбекистан и Турция вместе с Азербайджаном, Казахстаном, Кыргызстаном и Венгрией подписали международную стратегию по вовлечению детей и молодежи в климатическую повестку, рассчитанную на 2024–2030 годы. Иными словами, этот документ определил конкретное направление, нацеленное на увязку молодежной политики с вопросами устойчивого развития.
Вышеуказанные факты показывают, что сотрудничество в молодежной сфере между Узбекистаном и Турцией развивается последовательно, скоординированно и опираясь на четкие механизмы. Работа с молодежью проявляется как направление устойчивого сотрудничества, формирующееся поэтапно с постепенным совершенствованием.
Вместе с тем, институциональный уровень сотрудничества по молодежной политике в последующие годы еще более повысился. В рамках 9-го заседания министров по делам молодежи и спорта стран-членов Организации тюркских государств, прошедшего 16–17 октября 2025 года в Ташкенте, было определено, что узбекская сторона реализует проект «Молодежная столица тюркского мира» в 2026 году. В соответствии с этим, в текущем году город Хива получил статус Молодежной столицы тюркского мира, и в рамках проекта запланировано проведение церемонии открытия столицы, международного молодежного фестиваля, «Форума молодых лидеров и предпринимателей», а также заключительных мероприятий. Кроме того, в целях укрепления межрегиональных связей в рамках молодежной политики предусматривается определение городов Самарканд и Бухара в качестве городов-побратимов по молодежной линии с турецкими городами Анталья и Орду.
Сотрудничество по делам молодежи между двумя странами также обогащается особым практическим содержанием в направлении технологий и инноваций. Такое сотрудничество позволяет напрямую связать молодежную политику с человеческим капиталом. Делегация Агентства по делам молодежи Республики Узбекистан приняла участие в фестивале «Teknofest Azerbaijan», прошедшем 26–29 мая 2022 года в столице Азербайджана. Фестиваль был организован Турецким технологическим фондом и Министерством промышленности и технологий Турции и был направлен на поддержку технологических проектов и инновационных разработок среди молодежи. Это участие создало важную площадку опыта для расширения практического сотрудничества между Узбекистаном и Турцией по вовлечению молодежи в технологическую среду.
Сотрудничество в технологическом направлении поднялось на новый уровень на фестивале авиации, космоса и технологий «Teknofest», прошедшем 30 августа – 4 сентября 2022 года в турецком городе Самсун. На данном фестивале делегация Узбекистана впервые участвовала с национальным павильоном. В рамках фестиваля приняли участие более 600 тысяч молодых людей, инженеров и изобретателей из 15 стран. В павильоне площадью 300 квадратных метров, выделенном для Узбекистана, были продемонстрированы 20 инновационных проектов и разработок, созданных молодежью.
После этого, 12–17 декабря 2022 года в Стамбуле впервые был организован «Узбекско-Турецкий молодежный бизнес-форум». В форуме приняли участие более 200 молодых предпринимателей из двух стран, действующих в различных направлениях, в том числе 40 молодых людей из Узбекистана. В рамках форума была проведена «Неделя инноваций Турции», где молодые предприниматели ознакомились с передовыми инновационными проектами и технологическими решениями. По итогам мероприятия были подписаны соглашения о сотрудничестве на сумму 351 тысяча долларов США.
Важным аспектом является то, что сотрудничество в сфере молодежных вопросов и технологий было также закреплено институциональными основами. В 2025 году между Агентством по делам молодежи Республики Узбекистан, Фондом турецкой технологической команды и проектным офисом «5 инициатив Президента Республики Узбекистан» в Ташкенте был подписан меморандум о создании центра «Bilim Toshkent». Этот центр предусмотрен как инфраструктура, направленная на развитие технологических знаний и навыков у молодежи.
Сотрудничество в молодежном направлении между Узбекистаном и Турцией не ограничивается только обменами и технологическими инициативами, но и развивается в гуманитарном и волонтерском направлениях. В мае-июне 2020 года в условиях пандемии COVID-19 совместно с представительством Турецкого агентства по сотрудничеству и координации (TIKA) в Узбекистане во все регионы республики были созданы коробки помощи, состоящие из более чем 1000 продовольственных продуктов. Эта инициатива на практике показала связь между молодежным и гуманитарным сотрудничеством, продемонстрировав важную роль молодежных структур в поддержке социальной стабильности в чрезвычайных ситуациях.
Сотрудничество в направлении волонтерства продолжилось в 2022 году в конкретном программном формате. 1–5 августа 2022 года в Стамбуле была проведена учебная программа на тему «Подготовка молодежи к волонтерству» для молодежи стран-членов Организации тюркских государств, в которой приняли участие 9 молодых волонтеров из Узбекистана. Тренинг был направлен на организацию волонтерской деятельности на основе системного подхода, усиление участия молодежи в кризисных ситуациях и обмен опытом. Гуманитарное сотрудничество еще раз проявилось на деле в процессе ликвидации последствий сильного землетрясения, произошедшего в юго-восточных регионах Турции в 2023 году. Гуманитарное и волонтерское направления служат важной платформой для укрепления связей между молодежью, сохранения взаимного доверия и расширения практического сотрудничества.
Сотрудничество в молодежном направлении между Узбекистаном и Турцией превратилось в устойчивую систему сотрудничества. Молодежный обмен, институциональный диалог, инициативы в сфере технологий и инноваций, а также гуманитарная деятельность ведутся во взаимной гармонии. Это обстоятельство формирует вопросы молодежи как важный механизм, служащий развитию человеческого капитала и укреплению межобщественных связей. Данные направления сотрудничества укрепляются посредством конкретных программ и механизмов и со временем обогащаются новыми формами.
В заключение можно сказать, что сотрудничество в молодежном направлении между Узбекистаном и Турцией сформировалось как направление, адаптированное к сегодняшним потребностям, опирающееся на конкретный практический опыт и имеющее возможности для развития в будущем. Это сотрудничество служит важной платформой для апробации современных подходов в работе с молодежью и их внедрения в более широкую практику.