Xitoy Xalq Respublikasi rahbariga o‘z minnatdorchiligimni bildiraman. Hurmatli janob Si Szinpin, uchrashuvimizni a'lo darajada tashkil etgani va ko'rsatgan samimiy qabuli uchun.
Shuningdek, barchani Ikkinchi jahon urushidagi Buyuk G'alabaning 80 yilligi bilan tabriklashga ijozat bergay, bunga xalqlarimiz katta hissa qo'shgan. Respublikamiz, muhtaram Sadir Nurg‘o‘zoyevich Japarovni mamlakatimiz Mustaqilligi bayrami munosabati bilan hurmat qilaman va asosiy milliy bayramimiz munosabati bilan bildirgan ezgu so‘zlaringizni qadrlaymiz.
Bizning uchrashuvimiz Xitoyning qadimiy madaniyati va hamjihatligi bo‘lgan shaharda bo‘lib o‘tmoqda. dinamik sanoat va texnologik rivojlanish.
Bu yerda buyuk Konfutsiyning hikmatli so'zlari o'ziga xos tarzda yangraydi: “O'zingni o'rnatishni, boshqalarga yordam berishni, muvaffaqiyatga intilishni, boshqalarning muvaffaqiyatiga hissa qo'shishni. Har bir aʼzo davlat manfaatlarini inobatga olgan holda oʻzaro hurmat va qoʻllab-quvvatlash tamoyillariga asoslangan hamkorlik tashkiloti.
ShHT makonida har tomonlama taraqqiyot va farovonlik aynan mana shu mustahkam poydevorda barpo etilganiga ishonaman.
Raisga Xitoy rahbariga minnatdorlik bildiraman. Tashkilot yanada mustahkamlanib, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli amaliy hamkorlik kengaydi.
Ishonchim komilki, joriy sammit yangi tarixiy bosqichga aylanadi va uzoq muddatli hamkorlikning strategik yo‘nalishlarini belgilab beradi.
The Organization, Shanifyingorpossing. iqtisodiy, intellektual, resurs va texnologik salohiyat, xalqaro maydondagi ta’sirini izchil kengaytirmoqda. Bu hozirgi global noaniqlik sharoitida muhim ahamiyatga ega.
Tizimli ishonch inqirozi, ziddiyatlarning kuchayishi, ko'p tomonlama institutlarning zaiflashishi va global savdo tizimining parchalanishi xavfsizlik va barqarorlikning xalqaro arxitekturasi asoslarini buzmoqda. Bunday sharoitda ShHT davlatlarining o‘zaro hamjihatligi va hamjihatligi nafaqat qimmatli boylik, balki bepoyon mintaqamizda tinchlikni saqlashning garovidir.
ShHT teng huquqli muloqot, o‘zaro hurmat va sheriklik maydoni bo‘lib qolishi ayniqsa muhimdir. Bu bizga manfaatlar mutanosibligini ta’minlash va zamonamizning eng murakkab chaqiriqlariga birgalikda javob topish imkonini beradi.
Biz ShHT ovozi umumiy siyosiy irodamiz ifodasi, tinch kelajak va barqaror taraqqiyot yo‘lida qat’iy harakatlarga da’vat sifatida yanada ishonchli va qat’iy yangrashi kerak, deb hisoblaymiz. ko‘p tomonlama sheriklikni yanada chuqurlashtirish istiqbollari.
Birinchi navbatda, Tashkilot faoliyati samaradorligini oshirish, uning institutlari va qarorlarini amalga oshirish mexanizmlarini mustahkamlash va takomillashtirish zarur. Ishonchim komilki, Samarqand sammitida boshlangan Tashkilotni o‘zgartirish jarayoni ushbu muhim vazifalarni hal etishga xizmat qiladi.
Biz Tashkilotning izchil kengayishi tarafdorimiz, chunki “ShHT modeli” muvaffaqiyati uning ochiqligi va keng hamkorlikka qaratilganligidadir. Biz o‘z kelajagini ShHT bilan bog‘laydigan davlatlarning intilishlarini qo‘llab-quvvatlashga tayyormiz.
Ishonchim komilki, ShHT muloqoti bo‘yicha hamkorlar ro‘yxatini kengaytirish, jumladan, boshqa mintaqa davlatlari ham tashkilotni Global Janub davlatlari bilan hamkorlik platformasiga aylantirishga yordam beradi. xavfsizlik sohasida. Bugungi kunda muvofiqlashtirilgan yondashuvlar va ishonch va xavfsizlikning yangi mexanizmlariga ehtiyoj ortib bormoqda.
Yadro xavfsizligi yo‘lida ko‘p tomonlama sheriklikni mustahkamlash bo‘yicha ShHT Deklaratsiyasini qabul qilish vaqti keldi, deb hisoblaymiz. Deklaratsiya tinch atom energetikasini rivojlantirish va favqulodda vaziyatlarga javob berish uchun mustahkam asos bo‘lib, Birlashgan Millatlar Tashkiloti shafeligidagi yadroviy qurollarni tarqatmaslikning global rejimiga muhim hissa bo‘lib qoladi.
Biz terrorizm va ekstremizm tabiatidagi jiddiy o‘zgarishlar, sintetik ishlab chiqarish va narkotiklar savdosi, kibertransport va giyohvand moddalar savdosining o‘sishidan xavotirdamiz. uyushgan jinoyatchilik.
Samarali boʻlish maqsadida ushbu tahdidlarning barchasiga qarshi turish maqsadida Ichki ishlar va jamoat xavfsizligi vazirlari yigʻilishi ishini davom ettirishni, jinoyatchilikka qarshi kurashda hamkorlik toʻgʻrisidagi bitimni qayta koʻrib chiqishni va giyohvandlikka qarshi kurash dasturini ishlab chiqishni taklif qilamiz. justify;">Biz ShHT-Afg‘oniston aloqa guruhi ishining tiklanishini qo‘llab-quvvatlaymiz. Konstruktiv muloqotni rivojlantirish boʻyicha takliflar ishlab chiqish va Afgʻonistondagi ijtimoiy-iqtisodiy loyihalarni qoʻllab-quvvatlash uning asosiy vazifalaridan biri boʻlishi mumkin.
Jahon iqtisodiyotidagi mavjud tendentsiyalar fonida biz savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirishga ustuvor ahamiyat beramiz.
Biz barqaror iqtisodiy mintaqamizni shakllantirish tarafdorimiz. style="text-align: justify;">Biz ShHT makonida mintaqalararo tovar aylanmasining o‘sishiga turtki beradigan Savdo tartib-qoidalarini soddalashtirish to‘g‘risidagi bitim imzolanishini ko‘rib chiqamiz.
Men ishonchli ishlab chiqarish va logistika zanjirlarini rivojlantirish va o‘zaro investitsiyalarni rag‘batlantirish zarurligini ta’kidlayman justify. SHHT doirasida hamkorlikni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha qator yangi ko‘p tomonlama platformalar va vositalarni yaratishni taklif qilamiz: foydali qazilmalarni qazib olish va chuqur qayta ishlash bo‘yicha ilg‘or texnologiyalarni joriy etish maqsadida ShHTning muhim materiallar bo‘yicha mintaqaviy markazi; ShHT Energetika konsorsiumi mamlakatlarimizda “yashil” energetikani muvofiqlashtirilgan siyosat va jadal rivojlantirishni amalga oshirish; startap va innovatsion loyihalarni qo'llab-quvvatlash va rag'batlantirish uchun venchur kompaniyalar va fondlar tarmoqlari; mamlakatlarimiz hududlarini jalb qilgan holda ishbilarmonlik aloqalarini o‘rnatish va sarmoyalarni rag‘batlantirish uchun maxsus elektron portal tashkil etildi.
Hududiy sanoat va infratuzilma loyihalarini moliyaviy qo‘llab-quvvatlashning samarali vositalarini tezkorlik bilan joriy etish muhim ahamiyatga ega. Biz ushbu masalani vakolatli vazirlar darajasida yana bir bor ko‘rib chiqishni taklif qilamiz.
Shimol-Janub va Sharq-G‘arbiy yo‘nalishlar bo‘ylab transport va tranzit salohiyatini ochish mamlakatlarimizning umumiy manfaatlariga javob beradi. Fors ko'rfazi va Hind okeani portlariga chiqish mumkin bo'lgan Markaziy Osiyo orqali o'tadigan janubiy yo'nalishdagi yo'laklarni rivojlantirish alohida ahamiyatga ega.
Biz ShHT Yagona transport makonini va uning “Bir kamar, bir yo‘l” strategik tashabbusi bilan aloqasini shakllantirish bo‘yicha sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirish uchun katta imkoniyatlarni ko‘rmoqdamiz. Bu yangi multimodal tarmoqlar, raqamli platformalar va yashil koridorlarni yaratishni nazarda tutadi. Biz tegishli ko‘p tomonlama konsepsiyani ishlab chiqishni taklif qilamiz.
Yana bir muhim ustuvor yo‘nalish ShHTning yashil transformatsiyasi sohasidagi hamkorlikni kengaytirishdir. Men Xitoy tomonining tashabbusi bilan qabul qilingan Yashil sanoat sohasida hamkorlik to‘g‘risidagi bayonotni o‘z vaqtida, deb hisoblayman.
Shuningdek, iqlim o‘zgarishiga moslashish, karbonsizlanish va sun’iy intellekt texnologiyalarini joriy etish bo‘yicha Mintaqaviy platformani ishga tushirish lozim
Gumanitar almashinuvni rivojlantirish va xalqlarimizni yanada yaqinlashtirish uchun kuchli rag‘batlantiruvchi omil bo‘lishi mumkin. talabalar va yosh mutaxassislar oʻrtasida innovatsion yoʻnalishlar boʻyicha tanlov va olimpiadalar oʻtkazilmoqda.
Bundan tashqari, biz “Turistik yoʻlak” va ShHT Tibbiyot turizmi alyansini ishga tushirish kabi istiqbolli loyihalar ustida ishlashni taklif qilamiz.
Deign
Deign! justify;">Fursatdan foydalanib, hurmatli Sadir Nurg‘ojoyevichni Qirg‘izistonning Shanxay hamkorlik tashkilotiga raislik qilgani bilan tabriklayman. Sizga katta muvaffaqiyatlar tilayman.
Mazkur nutqim yakunida bugun qabul qilingan Tyantszin deklaratsiyasi, ShHTni 2035-yilgacha rivojlantirish strategiyasi va boshqa yakuniy hujjatlar ko‘p qirrali o‘zaro hamkorligimizni mustahkamlash va zamonaviy chaqiriqlarga umumiy javob berish uchun muhim asos bo‘lishiga ishonch bildirmoqchiman.

Выражаю искреннюю признательность Председателю Китайской Народной Республики уважаемому господину Си Цзиньпину за превосходную организацию нашего заседания и оказываемый радушный приём.
Позвольте также поздравить всех присутствующих с 80-летием Великой Победы во Второй мировой войне, в достижение которой наши народы внесли огромный вклад.
Присоединяюсь к поздравлениям в адрес Президента Кыргызской Республики уважаемого Садыра Нургожоевича Жапарова по случаю Дня независимости страны и признателен за ваши тёплые слова в связи с нашим главным государственным праздником.
Наша встреча проходит в городе Тяньцзине, олицетворяющем гармонию древней культуры Китая и его динамичного индустриального и технологического развития.
Здесь по-особому звучат мудрые слова великого Конфуция: «Желая утвердиться, помогай другим, стремясь к успеху, способствуй успеху других».
Эта тысячелетняя философия полностью созвучна современной миссии Шанхайской организации сотрудничества, в основе которой лежат принципы взаимного уважения и поддержки, учёта интересов каждого государства – члена.
Считаю, что именно на этом прочном фундаменте строится общее развитие и процветание на пространстве ШОС.
Подчеркну, что благодаря плодотворному председательству Китая ещё больше укрепился авторитет Организации, расширилось взаимовыгодное практическое сотрудничество наших стран.
Уверен, что нынешний саммит станет новой исторической вехой и определит стратегические ориентиры взаимодействия на долгосрочную перспективу.
Шанхайская организация сотрудничества, обладая огромным экономическим, интеллектуальным, ресурсным и технологическим потенциалом, последовательно расширяет своё влияние на международной арене. Это имеет важное значение в условиях наблюдающейся глобальной неопределённости.
Системный кризис доверия, эскалация конфликтов, ослабление многосторонних институтов и фрагментация мировой торговой системы подрывают основы международной архитектуры безопасности и стабильности. В таких условиях взаимопонимание и солидарность государств ШОС – не просто ценное достояние, а ключ к сохранению мира в нашем обширном регионе.
Особенно важно, что ШОС остаётся пространством равноправного диалога, взаимного уважения и партнёрства. Именно это позволяет обеспечивать баланс интересов и вместе находить ответы на самые сложные вызовы современности.
Считаем, что голос ШОС должен звучать ещё более убедительно и твёрдо как выражение нашей общей политической воли, как призыв к решительным действиям во имя мирного будущего и устойчивого прогресса.
Хотел бы поделиться нашим видением дальнейшего углубления многостороннего партнёрства.
Прежде всего необходимо повышать эффективность Организации, укреплять и совершенствовать её институты и механизмы реализации решений. Уверен, что процесс трансформации Организации, запущенный на Самаркандском саммите, будет способствовать решению этих важных задач.
Мы выступаем за последовательное расширение Организации, поскольку успех «модели ШОС» заключается в её открытости и ориентированности на широкое сотрудничество. Готовы поддерживать стремление государств, которые связывают своё будущее с ШОС.
Убеждён, что расширение состава партнёров по диалогу ШОС, в том числе за счёт государств из других регионов, будет способствовать превращению Организации в платформу сотрудничества со странами Глобального Юга.
Среди ключевых приоритетов ШОС – взаимодействие в области безопасности. Сегодня усиливается потребность в согласованных подходах и новых механизмах доверия и обеспечения безопасности.
Считаем, что настало время принять Декларацию ШОС по укреплению многостороннего партнёрства во имя ядерной безопасности. Декларация станет прочной основой развития мирного атома и реагирования на чрезвычайные ситуации, важным вкладом в глобальный режим нераспространения под эгидой Организации Объединённых Наций.
Разделяем обеспокоенность в связи со значительным изменением природы терроризма и экстремизма, ростом киберпреступности, производства и оборота синтетических наркотиков, усилением организованной преступности.
В целях эффективного противодействия всем этим угрозам предлагаем возобновить работу Совещания министров внутренних дел и общественной безопасности, пересмотреть Соглашение о сотрудничестве в борьбе с преступностью, разработать Программу борьбы с наркозависимостью до 2030 года.
Поддерживаем возобновление работы Контактной группы «ШОС – Афганистан». Одной из её основных задач могла бы стать разработка предложений по развитию конструктивного диалога и поддержке социально-экономических проектов в Афганистане.
На фоне текущих тенденций в мировой экономике мы придаём приоритетное значение расширению торгово-экономического сотрудничества.
Мы выступаем за формирование устойчивой модели экономического сотрудничества в нашем обширном регионе.
Считаем важной задачей подписание Соглашения об упрощении процедур торговли, которое придаст импульс росту внутрирегионального товарооборота на пространстве ШОС.
Подчеркну необходимость развития надёжных производственно-логистических цепочек и стимулирования взаимных инвестиций.
В этой связи предлагаем создание в рамках ШОС ряда новых многосторонних площадок и инструментов поддержки кооперации: Регионального центра ШОС по критическим материалам в целях внедрения передовых технологий добычи и глубокой переработки минералов; Энергетического консорциума ШОС для проведения скоординированной политики и опережающего развития «зелёной» энергетики в наших странах; сети венчурных компаний и фондов для поддержки и продвижения стартап- и инновационных проектов; специального электронного портала для налаживания бизнес-контактов и продвижения инвестиций, с вовлечением регионов наших стран.
Важно скорее внедрить эффективные инструменты финансовой поддержки региональных промышленных и инфраструктурных проектов. Предлагаем вновь рассмотреть данный вопрос на уровне уполномоченных министров.
Общим интересам наших стран отвечает раскрытие транспортно-транзитного потенциала по линиям Север-Юг и Восток-Запад. Особую актуальность приобретает развитие коридоров в южном направлении, пролегающих через Центральную Азию с выходом к портам Персидского залива и Индийского океана.
Мы видим большие возможности для координации усилий по формированию «Единого транспортного пространства ШОС» и его сопряжению со стратегической инициативой «Пояса и пути». Это предполагает создание новых мультимодальных сетей, цифровых платформ и «зелёных» коридоров. Предлагаем разработать соответствующую многостороннюю концепцию.
Другой важный приоритет – расширение партнёрства в области «зелёной» трансформации ШОС. Считаю своевременным принимаемое по инициативе китайской стороны Заявление о сотрудничестве в области «зелёной» промышленности.
Необходимо также запустить Региональную платформу по вопросам адаптации к изменению климата, декарбонизации, внедрения технологий искусственного интеллекта для прогнозирования экологических рисков.
Ключевым фактором долгосрочного партнёрства в рамках ШОС является дальнейшее углубление культурных связей и усиление института «народной дипломатии».
Мощным стимулом для развития гуманитарного обмена и ещё большего сближения наших народов могли бы стать проведение Международного фестиваля народного творчества, создание онлайн-кампуса партнёрской сети «Университет ШОС», организация ежегодных конкурсов и олимпиад среди студентов и молодых специалистов по инновационным направлениям.
Кроме того, предлагаем проработать такие перспективные проекты, как запуск «Туристического коридора» и Альянса медицинского туризма ШОС.
Пользуясь случаем, поздравляю уважаемого Садыра Нурго-жоевича с принятием Кыргызстаном председательства в Шанхайской организации сотрудничества. Желаю Вам больших успехов.
В завершение своего выступления хочу выразить уверенность, что принимаемые сегодня Тяньцзиньская декларация, Стратегия развития ШОС до 2035 года и другие итоговые документы станут важной основой наращивания нашего многопланового взаимодействия и эффективного реагирования на современные вызовы.
Мы готовы к продолжению совместной работы для решения общих задач укрепления отношений дружбы, добрососедства и взаимовыгодного сотрудничества в рамках ШОС.