Tashqi ishlar vazirligida “O‘zbekiston yosh diplomatlari klubi”ning yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
19 dekabr kuni O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligida “O‘zbekiston yosh diplomatlari klubi”ning yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Tadbirda Tashqi ishlar vazirligi rahbariyati, diplomatlar, shuningdek, faol yoshlar ishtirok etdi
Tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Bahromjon Aloyev yig‘ilganlar oldida so‘zga chiqib, yoshlarga mamlakatimiz tashqi siyosatining ustuvor yo‘nalishlari, O‘zbekiston rahbari tomonidan belgilab berilgan diplom asi va amalga oshirilayotgan izchil ishlar haqida ma’lumot berdi. so‘nggi yillarda mamlakatimizning mintaqaviy va global jarayonlardagi roli tobora ortib borayotgani, nufuzli xalqaro tashkilotlar doirasida ilgari surilayotgan konstruktiv tashabbuslar haqida ma’lumot berildi.
Bundan tashqari, klub a’zolariga diplomatik faoliyatning asosiy jihatlari, kasbiy imkoniyatlari va xalqaro muloqotdagi o‘rni haqida ma’lumotlar berildi. Ayniqsa, “O‘zbekiston yosh diplomatlar klubi” yoshlarda mas’uliyat, vatanparvarlik va professional diplomatik yondashuvni shakllantirishga xizmat qilayotgani alohida ta’kidlandi.
Shu bilan birga, klubning o‘tgan davrdagi faoliyati yakunlari sarhisob qilinib, istiqboldagi rejalar taqdim etildi. Yoshlarning tashqi siyosat sohasiga qiziqishini oshirish, bilim va malakasini oshirishga qaratilgan tashabbuslar muhokama qilindi. Klub Ijroiya kengashining yangi tarkibi tasdiqlandi, uning yangi a’zolariga sertifikatlar topshirildi, 2026-yilga mo‘ljallangan tadbirlar rejasi bo‘yicha takliflar shakllantirildi.

A meeting of the “Club of Young Diplomats of Uzbekistan” was held at the Ministry of Foreign Affairs
On December 19, a meeting of the “Club of Young Diplomats of Uzbekistan” was held at the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan. The event was attended by the leadership of the Ministry of Foreign Affairs, diplomats, as well as active youth.
First Deputy Minister of Foreign Affairs Bahromjon Aloev, speaking to the participants, informed the youth about the priority directions of the country’s foreign policy, determined by the Head of State and consistently implemented, the achievements of Uzbek diplomacy in recent years, the country’s ever-increasing role in regional and global processes, as well as constructive initiatives promoted within the framework of reputable international organizations.
In addition, club members were provided with information about the main aspects of diplomatic activity, professional opportunities and its role in international communication. It was especially emphasized that the “Club of Young Diplomats of Uzbekistan” contributes to the formation of a sense of responsibility, patriotism and a professional diplomatic approach among young people.
At the same time, the results of the club’s activities over the past period were summed up and plans for the future were presented. Initiatives aimed at increasing the interest of young people in the field of foreign policy, as well as developing their knowledge and skills, were discussed. The new composition of the Club's Executive Council was approved, its new members were presented with certificates, and proposals for the plan of events for 2026 were formed.