Tashqi ishlar vazirligida “O‘zbekiston yosh diplomatlari klubi”ning yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
19 dekabr kuni O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligida “O‘zbekiston yosh diplomatlari klubi”ning yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Tadbirda Tashqi ishlar vazirligi rahbariyati, diplomatlar, shuningdek, faol yoshlar ishtirok etdi
Tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Bahromjon Aloyev yig‘ilganlar oldida so‘zga chiqib, yoshlarga mamlakatimiz tashqi siyosatining ustuvor yo‘nalishlari, O‘zbekiston rahbari tomonidan belgilab berilgan diplom asi va amalga oshirilayotgan izchil ishlar haqida ma’lumot berdi. so‘nggi yillarda mamlakatimizning mintaqaviy va global jarayonlardagi roli tobora ortib borayotgani, nufuzli xalqaro tashkilotlar doirasida ilgari surilayotgan konstruktiv tashabbuslar haqida ma’lumot berildi.
Bundan tashqari, klub a’zolariga diplomatik faoliyatning asosiy jihatlari, kasbiy imkoniyatlari va xalqaro muloqotdagi o‘rni haqida ma’lumotlar berildi. Ayniqsa, “O‘zbekiston yosh diplomatlar klubi” yoshlarda mas’uliyat, vatanparvarlik va professional diplomatik yondashuvni shakllantirishga xizmat qilayotgani alohida ta’kidlandi.
Shu bilan birga, klubning o‘tgan davrdagi faoliyati yakunlari sarhisob qilinib, istiqboldagi rejalar taqdim etildi. Yoshlarning tashqi siyosat sohasiga qiziqishini oshirish, bilim va malakasini oshirishga qaratilgan tashabbuslar muhokama qilindi. Klub Ijroiya kengashining yangi tarkibi tasdiqlandi, uning yangi a’zolariga sertifikatlar topshirildi, 2026-yilga mo‘ljallangan tadbirlar rejasi bo‘yicha takliflar shakllantirildi.

В Министерстве иностранных дел состоялось заседание “Клуба молодых дипломатов Узбекистана”
19 декабря в Министерстве иностранных дел Узбекистана состоялось заседание “Клуба молодых дипломатов Узбекистана”. В мероприятии приняли участие руководство Министерства иностранных дел, дипломаты, а также активная молодежь.
Первый заместитель министра иностранных дел Бахромжон Аълоев, выступая перед участниками, проинформировал молодежь о приоритетных направлениях внешней политики страны, определенных Главой государства и последовательно реализуемых, достижениях узбекской дипломатии за последние годы, постоянно возрастающей роли страны в региональных и глобальных процессах, а также о конструктивных инициативах, продвигаемых в рамках авторитетных международных организаций.
Кроме того, членам клуба была предоставлена информация об основных аспектах дипломатической деятельности, профессиональных возможностях и ее роли в международном общении. Было особо подчеркнуто, что “Клуб молодых дипломатов Узбекистана” способствует формированию у молодежи чувства ответственности, патриотизма и профессионального дипломатического подхода.
Вместе с тем были подведены итоги деятельности клуба за прошедший период и представлены планы на перспективу. Обсуждены инициативы, направленные на повышение интереса молодежи к сфере внешней политики, а также на развитие их знаний и навыков. Был утвержден новый состав Исполнительного совета Клуба, его новым членам вручены удостоверения, а также сформированы предложения по плану мероприятий на 2026 год.