O‘zbekiston – Turkmaniston: mintaqaviy yaqinlik, o‘zaro ishonch va hamkorlik
Bugun Markaziy Osiyo respublikalarining o'zaro integratsiyalashuvi va barqaror rivojlanishi jarayoni yangi bosqichga kirdi. So‘nggi yillarda O‘zbekistonda ro‘y berayotgan o‘zgarishlar butun mintaqa rivojiga, mamlakatlar o‘rtasidagi o‘zaro ishonchning mustahkamlanishiga xizmat qildi, bu esa, o‘z navbatida, ushbu mintaqada yashovchi xalqlar hayotida ham o‘z ifodasini topmoqda.
O‘zbekiston va Turkmaniston o‘rtasidagi hamkorlikning yangi bosqichga ko‘tarilayotgani ayniqsa yaqqol ko‘zga tashlanadi. Bugungi kunda Turkmaniston O‘zbekistonning savdo-iqtisodiyot, transport-logistika, energetika va suv resurslarini boshqarish hamda ko‘plab sohalarda muhim hamkoridir.
2017-2024-yillarda O‘zbekiston va Turkmaniston o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy aloqalar izchil kengayib bordi. Natijada Turkmanistonning O‘zbekistonga eksporti 2017-yildagi 177,9 million dollardan 2024-yil oxiriga kelib 1,148 milliard AQSh dollariga yetdi. Shu davrda O‘zbekistondan import 53,2 million dollardan 133,9 million dollarga o‘sdi. Bu ko‘rsatkichlar ikki davlat o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi barqaror o‘sib borayotganidan dalolat beradi.
Turkmanistonning O‘zbekistonga eksporti tarkibida asosiy o‘rinni mineral yoqilg‘i va neft mahsulotlari egallaydi. 2024-yilda ushbu tovarlar jami eksportning 95,8 foizini, eksport tuzilmasining deyarli butun hajmini tashkil etdi.
O‘zbekistonning Turkmanistonga eksporti tuzilmasi nisbatan diversifikatsiyalangan bo‘lib, sanoat va kimyo mahsulotlari ustunlik qiladi. Maʼlumotlarga koʻra, 2024-yilda oʻgʻitlar ulushi 17,7 foizni tashkil etib, Turkmaniston importidagi asosiy oʻrinlardan biriga aylangan.
Ushbu parametrlar bo'yicha yuqori samaradorlikni ta'minlash uchun ikkala mamlakat ham yetarlicha foydalanilmagan salohiyatga ega. Xususan, dengiz portlaridan foydalangan holda xalqaro transport yo‘nalishlari bo‘yicha eksperimental tashishlarni tashkil etish orqali transport-logistika sohasidagi hamkorlikni kengaytirish muhim ahamiyatga ega. O‘zaro tovar ayirboshlashning ijobiy dinamikasini saqlab qolish va kelgusi yillarda uning hajmini ikki baravar oshirish uchun transport-logistika salohiyatidan samarali foydalanish zarur.
Mazkur maqsadlarga erishish uchun joriy yilning 25-fevralidan boshlab O‘zbekiston va Turkmaniston o‘rtasida erkin savdo rejimi joriy etilgan. Ushbu rejim ikki davlatda ishlab chiqarilayotgan ko‘plab tovarlarga bojxona to‘lovlarini bekor qilish, o‘zaro savdodagi cheklovlarni bartaraf etish va savdo tartib-taomillarini soddalashtirishni nazarda tutadi.
O‘zaro savdo-iqtisodiy munosabatlarni yanada rivojlantirish maqsadida joriy yilning 17 noyabr kuni Toshkent shahrida O‘zbekiston Respublikasi va Turkmaniston chegaradosh tumanlari rahbarlarining uchrashuvi yakunlari bo‘yicha ochildi. Xorazm viloyati va Toshhovuz viloyati Turkmaniston
Kelgusida O‘zbekiston va Turkmaniston o‘rtasidagi munosabatlarni mustahkamlashning asosiy omillaridan biri transport va logistika sohasi bo‘ladi. Shu bois, tranzit salohiyatidan samarali foydalanish uchun qulay shart-sharoitlar yaratish, jumladan, yuk tashishda o‘zaro imtiyozlar va chegirmalar yaratishga yuqori darajada e’tibor qaratilmoqda. Tranzit salohiyatidan samarali foydalanish Sharq-G‘arbiy va Shimol-Janub yo‘nalishlarida transport yo‘nalishlarini faol rivojlantirish, jumladan, Turkmanboshi porti imkoniyatlaridan foydalanish imkonini beradi, bu esa o‘zaro manfaatli maqsadlarga erishishga xizmat qiladi.
Xulosa qilib aytadigan bo'lsak, O'zbekiston va Turkmaniston o'rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash, mintaqaviy munosabatlarning yangi yo'nalishlarini rivojlantirish, istiqbolli loyihalarni ishlab chiqish va amalga oshirish har ikki mamlakat xalqlari manfaatlariga xizmat qilayotganini qayd etish mumkin. right;">Makroiqtisodiyot va mintaqaviy tadqiqotlar instituti

Узбекистан – Туркменистан: региональная близость, взаимное доверие и сотрудничество
На сегодняшний день процесс взаимной интеграции и устойчивого развития республик Центральной Азии вышел на новый этап. Изменения, происходящие в Узбекистане в последние годы, способствуют развитию всего региона и укреплению взаимного доверия между странами, что, в свою очередь, находит отражение в жизни народов, проживающих в этом регионе.
Особенно заметен выход на новый уровень сотрудничества между Узбекистаном и Туркменистаном. Сегодня Туркменистан является важным партнером Узбекистана в в торговле и экономике, транспорте и логистике, управлении энергетическими и водными ресурсами, а также во многих других областях.
С 2017 по 2024 год торгово-экономические связи между Узбекистаном и Туркменистаном неуклонно расширялись. В результате экспорт Туркменистана в Узбекистан вырос с 177,9 млн долларов США в 2017 году до 1,148 млрд долларов США к концу 2024 года. Импорт из Узбекистана за тот же период вырос с 53,2 млн долларов США до 133,9 млн долларов США. Эти показатели демонстрируют стабильный рост объёмов торговли между двумя странами.
Минеральное топливо и нефтепродукты занимают основное место в структуре экспорта Туркменистана в Узбекистан. В 2024 году на эти товары приходилось 95,8% от общего объема экспорта, практически весь объем экспортной структуры.
Структура экспорта Узбекистана в Туркменистан относительно диверсифицирована, с преобладанием промышленной и химической продукции. Согласно данным, в 2024 году доля удобрений составила 17,7%, став одной из основных позиций в туркменском импорте.
Для обеспечения высоких показателей по этим параметрам обе страны обладают достаточным нереализованным потенциалом. В частности, важное значение имеет расширение транспортно-логистического сотрудничества за счёт организации опытных перевозок по международным транспортным маршрутам с использованием морских портов. Для поддержания положительной динамики взаимной торговли и удвоения её объёма в ближайшие годы необходимо эффективное использование транспортно-логистического потенциала.
Для реализации этих целей с 25 февраля текущего года между Узбекистаном и Туркменистаном введён режим свободной торговли. Этот режим предусматривает отмену таможенных платежей на многие товары, производимые в обеих странах, устранение ограничений в двусторонней торговле и упрощение торговых процедур.
В целях дальнейшего развития взаимных торгово-экономических связей 17 ноября текущего года в Ташкенте по итогам встречи руководителей Узбекистана и Туркменистана была открыта приграничная торговая зона между Шавотским районом Хорезмской области и Дашогузской областью Туркменистана.
В будущем одним из ключевых факторов укрепления отношений между Узбекистаном и Туркменистаном станет транспортно-логистический сектор. Поэтому на высоком уровне особое внимание уделяется созданию благоприятных условий для эффективного использования транзитного потенциала, включая предоставление взаимных льгот и скидок на перевозку грузов. Эффективное использование транзитного потенциала позволит активно развивать транспортные маршруты по направлениям «Восток – Запад» и «Север – Юг», в том числе с использованием возможностей порта Туркменбаши, что способствует достижению взаимовыгодных целей.
Подводя итог, можно отметить, что укрепление сотрудничества между Узбекистаном и Туркменистаном, развитие новых направлений региональных связей, разработка и реализация перспективных проектов служат интересам народов обеих стран.