O‘zbekiston geosiyosiy maydonda yana bir muhim “chipta”ni qo‘lga kiritdi
O'zbekiston muhim foydali qazilmalar sohasida xalqaro maydonda o'z mavqeini jadal mustahkamlamoqda. Sohaning yetakchi korxonasi – “O‘zbekiston texnologik metallar zavodi” (TMK) mamlakatimizni jahon hamkorligining asosiy markazlaridan biriga aylantirmoqda. Muhim qadamlardan biri TMKning Kanadada joylashgan Kritik minerallar institutiga (CMI) rasman kirishi boʻldi.
CMI sanoat korporatsiyalari, davlat idoralari, tadqiqot markazlari va investorlarni birlashtirgan global miqyosdagi intellektual va strategik markazdir. Bu erda "kelajakning resurs xaritasi" shakllantirilmoqda. Bu yil CMI tomonidan e’lon qilingan 23 ta muhim minerallar ro‘yxati allaqachon ko‘plab mamlakatlarda texnologik rivojlanish va sanoat siyosati uchun yo‘riqnomaga aylangan.
“Biz Kanada va AQShning yetakchi kompaniyalari bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yishda TMK uchun ko‘prik bo‘la olamiz. Shimoliy Amerika kompaniyalari ham O‘zbekistondek ishonchli hamkorga muhtoj”, — deya ta’kidladi CMI CE
CMIga a’zo bo‘lish O‘zbekiston uchun qator afzalliklarni ochib beradi:
-AQSh, Kanada, Avstraliya, Yevropa va Osiyoning resurs strategiyalari bo‘yicha tezkor va ishonchli ma’lumotlarni olish;
- O‘zbekistonga qazib olinayotgan nodir elementlarning xalqaro ta’minotiga kiritilishi
style="text-align: justify;">-texnologiyalarni uzatish va investitsiyalarni jalb qilish platformalariga kirish;
-bozor tebranishlari, siyosiy qarorlar va texnologik innovatsiyalar tahlili bilan haftalik “Muhim minerallar hisoboti”ni olish. O‘zbekiston manfaatlarini jahon bozorida faol ilgari surish, shuningdek, mintaqaviy barqarorlik va global ta’minot xavfsizligi masalalari bo‘yicha pozitsiyalarni ishlab chiqishda ishtirok etish.

Узбекистан получил ещё один важный “билет” на геополитической арене
Узбекистан стремительно укрепляет позиции на международной арене в сфере критических минералов. Ведущая компания отрасли — Узбекский комбинат технологических металлов (ТМК) — превращает страну в один из ключевых центров глобального сотрудничества. Одним из значимых шагов стало официальное вступление ТМК в Институт критических минералов (CMI), расположенный в Канаде.
CMI — это интеллектуальный и стратегический центр мирового масштаба, объединяющий промышленные корпорации, государственные структуры, научные центры и инвесторов. Здесь формируется «ресурсная карта будущего». Опубликованный CMI в этом году перечень из 23 критических минералов уже стал ориентиром для технологического развития и промышленной политики многих стран.
«Мы можем стать мостом для ТМК в налаживании партнёрских отношений с ведущими компаниями Канады и США. Североамериканским компаниям также нужен надёжный партнёр, подобный Узбекистану», — отметила генеральный директор CMI Трейси Хьюз.
Членство в CMI открывает для Узбекистана ряд преимуществ:
-получение оперативной и достоверной информации о ресурсных стратегиях США, Канады, Австралии, стран Европы и Азии;
-включение редких элементов, добываемых в Узбекистане, в международные цепочки поставок;
-доступ к площадкам для трансфера технологий и привлечения инвестиций;
-получение еженедельного «Отчёта о критических минералах» с анализом колебаний рынка, политических решений и технологических новаций.
Благодаря этому шагу ТМК сможет не только активнее продвигать интересы Узбекистана на мировом рынке, но и участвовать в выработке позиций по вопросам региональной стабильности и глобальной безопасности поставок.