O‘zbekiston-Qatar: kelajakka qaratilgan strategik hamkorlik
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Amir Shayx Tamim bin Hamad Ol Soniyning taklifiga binoan 3-noyabr kuni Ijtimoiy rivojlanish bo‘yicha Ikkinchi Jahon sammitida ishtirok etish uchun amaliy tashrif bilan Qatarga keldi.
Mustaqillik yillarida O‘zbekiston va Qatar o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatishdan siyosiy, iqtisodiy va gumanitar sohalarda ishonch, o‘zaro hurmat va umumiy manfaatlarga asoslangan keng qamrovli strategik sheriklik munosabatlarini shakllantirish yo‘lidan o‘tdi. 1991-yil 30-noyabrda, 1997-yil 27-noyabrda ikki davlat oʻrtasida diplomatik munosabatlar oʻrnatildi. Soʻnggi yillarda oliy va oliy darajadagi aloqalar jadalligi sezilarli darajada oshdi. 2024-yil aprel oyida Toshkentda mamlakatlar o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlikning yangi darajasini mustahkamlagan Strategik sheriklik to‘g‘risidagi Bitimning imzolanishi muhim voqea bo‘ldi. Hujjatda sarmoya, energetika, transport, taʼlim va madaniyat sohalarida hamkorlikni yanada kengaytirishning ustuvor yoʻnalishlari oʻz ifodasini topgan.
2023-yilning iyun va dekabr oylarida Qatar Amiri Shayx Tamim bin Hamad Ol Soniy Oʻzbekistonga, oʻsha yilning oktyabr oyida esa Prezident Shavkat Mirziyoyevning Doxaga javob davlat tashrifi bilan boʻldi. Ushbu uchrashuvlar ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirishda yangi bosqichni boshlab berdi hamda Toshkent va Doha oʻrtasidagi munosabatlarga strategik yoʻnalish berdi.
Yuqori darajadagi muloqot yirik xalqaro forumlar, jumladan, Oʻzaro hamkorlik va ishonch konferensiyasi sammitlari, Osiyo Koʻrfazi hamkorlik kengashi sammitlari, Koʻrfaz davlatlari hamkorlik kengashi sammitlari doirasida davom etdi. shuningdek, boshqa global voqealar.
2023-yilning may oyida Toshkentda Qatar elchixonasi va o‘sha yilning dekabr oyida Dohada O‘zbekiston elchixonasi ochilgani hamkorlikning kuchayganidan dalolatdir. Bu qadamlar munosabatlarning siyosiy va diplomatik ishtirok etishning sifat jihatidan yangi bosqichiga o‘tishini ko‘rsatdi.
Qatar Bosh vaziri va tashqi ishlar vaziri Shayx Muhammad bin Abdulrahmon Ol Soniyning 2024-yil aprel oyida bo‘lib o‘tgan O‘zbekistonga tashrifi siyosiy muloqotda alohida ahamiyatga ega bo‘ldi. Tashrif chogʻida Qatar hukumati rahbari Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan qabul qilinib, unda ikki tomonlama hamkorlikning keng koʻlamli masalalari – siyosiy muloqotni mustahkamlash va sarmoyaviy hamkorlikni kengaytirishdan tortib energetika, transport, taʼlim va madaniyat sohalarida sheriklikgacha boʻlgan masalalar muhokama qilindi.
Toshkentga tashrifi chogʻida Tashqi ishlar vaziri Abdulrax Muhammad bin Olmon bilan ham muloqot qildi. O'zbekiston ishlari Baxtiyor Saidov. Uchrashuvda tomonlar tashqi ishlar vazirliklari oʻrtasidagi hamkorlikni, jumladan, muntazam siyosiy maslahatlashuvlar formatida yanada chuqurlashtirishdan oʻzaro manfaatdor ekanliklarini tasdiqladilar.
Oʻz navbatida, 2024-yilning mart va oktabr oylarida Oʻzbekiston Tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov Qatarga amaliy tashriflar bilan tashrif buyurdi va ular doirasida Tashqi ishlar vaziri Muhammad bin Sherxon bilan uchrashuvlar oʻtkazdi. Abdurahmon Al-Tani, shuningdek, Qatar sarmoya agentligi va ushbu mamlakatdagi yirik kompaniyalar rahbarlari bilan. Uchrashuvlarda iqtisodiy aloqalarni kengaytirish, Qatar kapitalining qo‘shma loyihalarda ishtirok etishi, shuningdek, transport-logistika sohasidagi hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi.
Savdo-iqtisodiy aloqalarni rivojlantirishga alohida e'tibor qaratilmoqda. 2024-yilda o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi 7,7 million AQSH dollarini tashkil etdi, shundan eksport – 2,2 million, import – 5,5 million. 2025-yilning yanvar-avgust oylarida tovar ayirboshlash hajmi 28 foizga oshib, 7 million dollardan oshdi. Eksport bo‘yicha yetakchi o‘rinlarni oziq-ovqat mahsulotlari, mis quvurlari va xizmatlar, importda – kimyo mahsulotlari va moylash materiallari egallaydi.
Savdo-iqtisodiy va ilmiy-texnikaviy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiyaning birinchi yig‘ilishining 1-22-noyabr 2012-yilda o‘tkazilishi muhim qadam bo‘ldi. 2024-yilning iyun oyida Qatar Airways aviakompaniyasining Doha-Toshkent-Doha yo‘nalishi bo‘yicha birinchi parvozi amalga oshirildi va bu biznes va sayyohlik almashinuvi uchun yangi imkoniyatlar ochdi.
Gumanitar va madaniy hamkorlik ham faol rivojlanmoqda. Pandemiya davrida Qatar xayriya jamg‘armalari O‘zbekistonga qariyb 400 ming dollar miqdorida bepul yordam ko‘rsatdi. Keyingi yillarda madaniyat va hunarmandchilik haftaliklari, ko‘rgazma va konsertlar muntazam o‘tkazib kelinmoqda. 2024-yilda Dohada O‘zbekiston madaniyati, hunarmandchiligi va turizmi haftaligi, Toshkentda Qatar madaniyati haftaligi bo‘lib o‘tdi, uning ochilishida Qatar Madaniyat vaziri Shayx Abdulrahmon Ol Soniy ishtirok etdi.
Ta’lim sohasidagi hamkorlik alohida ahamiyatga ega. 2024-yil sentabr oyida Qatarda Qatar moliyaviy ko‘magida Termiz ta’lim markazi negizida afg‘on ayollarini o‘qitish bo‘yicha kelishuv imzolandi.
Shunday qilib, Toshkent va Doha o‘rtasidagi siyosiy muloqot, iqtisodiy sheriklik va gumanitar aloqalar barqaror dinamikani namoyish etmoqda. Erishilgan kelishuvlarning hayotga izchil tatbiq etilishi ikki tomonlama munosabatlarning sifat jihatidan yangi bosqichga – uzoq muddatli va mintaqaviy barqarorlikka yo‘naltirilgan strategik hamkorlik darajasiga ko‘tarilishi haqida gapirish imkonini beradi.
Shu nuqtai nazardan, O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Qatarga bo‘lajak tashrifi va uning Ijtimoiy rivojlanish bo‘yicha Ikkinchi Jahon sammitidagi ishtiroki, shubhasiz, O‘zbekistonning Yaqin Sharq mamlakatlari bilan o‘zaro hamjihatlik va ishonchni rivojlantirishga qaratilgan izchil tashqi siyosatining mantiqiy davomi bo‘ladi. Toshkent va Doha o‘rtasida ikki xalqning barqaror rivojlanishi va farovonligi yo‘lida.

Uzbekistan-Qatar: a strategic partnership looking to the future
On November 3, President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, at the invitation of Emir Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani, arrived in Qatar on a working visit to participate in the Second World Summit on Social Development.
Over the years of independence, Uzbekistan and Qatar have gone from establishing diplomatic relations to forming a comprehensive strategic partnership based on trust, mutual respect and common interests in the political, economic and humanitarian spheres.
Qatar recognized the independence of Uzbekistan on December 30, 1991, and diplomatic relations between the two countries were established on November 27 1997. In recent years, the intensity of contacts at the highest and highest levels has increased significantly. A landmark event was the signing of the Strategic Partnership Agreement in April 2024 in Tashkent, which consolidated a new level of interaction between the countries. The document reflects the priorities for further expansion of cooperation in the field of investment, energy, transport, education and culture.
In June and December 2023, the Emir of Qatar, Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani, visited Uzbekistan, and in October of the same year, a return state visit of President Shavkat Mirziyoyev to Doha. These meetings marked a new stage in the development of bilateral interaction and gave relations between Tashkent and Doha a strategic direction.
The high-level dialogue continued within the framework of major international forums, such as the summits of the Conference on Interaction and Confidence Building Measures in Asia, the Central Asia - Gulf Cooperation Council summit, as well as other global events.
Evidence of increased cooperation was the opening of the Qatar Embassy in Tashkent in May 2023 and the Uzbekistan Embassy in Doha in December of the same year. These steps marked the transition of relations to a qualitatively new level of political and diplomatic presence.
The visit of the Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of Qatar, Sheikh Muhammad bin Abdulrahman Al-Thani, to Uzbekistan, which took place in April 2024, was of particular importance in the political dialogue. During the visit, the head of the Qatari government was received by the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, where a wide range of issues of bilateral cooperation were discussed - from strengthening political dialogue and expanding investment interaction to partnership in the fields of energy, transport, education and culture.
During his stay in Tashkent, Sheikh Muhammad bin Abdulrahman Al-Thani also held talks with the Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Bakhtiyor Saidov. During the meeting, the parties confirmed their mutual interest in further deepening cooperation between the foreign ministries, including in the format of regular political consultations.
In turn, in March and October 2024, the Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Bakhtiyor Saidov visited Qatar on working visits, during which he held meetings with the Prime Minister, Minister of Foreign Affairs Sheikh Muhammad bin Abdurrahman Al-Thani, as well as with the heads of the Qatar Investment Agency and large companies in this country. At the meetings, issues of expanding economic ties, participation of Qatari capital in joint projects, as well as prospects for cooperation in the transport and logistics sector were discussed.
Particular attention is paid to the development of trade and economic ties. In 2024, the volume of mutual trade amounted to 7.7 million US dollars, of which exports - 2.2 million, imports - 5.5 million. In January-August 2025, trade turnover increased by 28 percent, exceeding $7 million. The leading positions in exports are occupied by food products, copper pipes and services, in imports - chemical products and lubricants.
An important step was the holding of the first meeting of the Intergovernmental Commission on Trade, Economic, Scientific and Technical Cooperation, held in Doha on November 11–12, 2024. Also in June 2024, the first flight of Qatar Airways took place on the Doha-Tashkent-Doha route, which opened up new opportunities for business and tourist exchanges.
Humanitarian and cultural cooperation is also actively developing. During the pandemic, Qatari charitable foundations provided free assistance to Uzbekistan in the amount of about 400 thousand dollars. In recent years, weeks of culture and crafts, exhibitions and concerts have been regularly held. In 2024, the Week of Culture, Crafts and Tourism of Uzbekistan was held in Doha, and the Qatar Culture Week was held in Tashkent, the opening of which was attended by the Minister of Culture of Qatar, Sheikh Abdulrahman Al Thani.
Cooperation in the field of education is of particular importance. In September 2024, an agreement was signed in Qatar on the training of Afghan women on the basis of the Termez Educational Center with the financial support of Qatar.
Thus, political dialogue, economic partnership and humanitarian ties between Tashkent and Doha demonstrate stable dynamics. The consistent implementation of the agreements reached allows us to talk about the transition of bilateral relations to a qualitatively new level - the level of strategic interaction focused on the long term and regional stability.
In this context, the upcoming visit of the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to Qatar and his participation in the Second World Summit on Social Development will, without a doubt, become a logical continuation of the consistent foreign policy of Uzbekistan, focused on developing mutual understanding and trust with the countries of the Middle East, and will also open new prospects for comprehensive mutually beneficial cooperation between Tashkent and Doha for the benefit of sustainable development and prosperity of two peoples.