O‘zbekiston va BMT keng ko‘lamli hamkorlikni kengaytiradi
Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish bo‘yicha milliy maqsadlarni amalga oshirish kontekstida BMT bilan hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Suhbat avvalida Antonio Guterres davlatimiz rahbari bilan suhbatlashdi. Birlashgan Millatlar Tashkilotining yubiley sessiyasida uning Tashkilot tizimini zamonaviy voqeliklarga mos ravishda isloh qilish bo‘yicha tashabbuslarini qizg‘in qo‘llab-quvvatladi.
O‘zbekiston va BMT o‘rtasidagi sheriklik munosabatlarining misli ko‘rilmagan darajada yuqoriligi mamnuniyat bilan qayd etildi. 160 dan ortiq dastur va loyihalar muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda. Oktyabr oyida yangi besh yillik hamkorlik dasturi imzolanishi kutilmoqda.
So'nggi yillarda O'zbekiston tomonining tashabbusi bilan BMT Bosh Assambleyasining 13 ta rezolyutsiyasi qabul qilindi. O‘zbekiston EKOSOS, Inson huquqlari qo‘mitasi va Statistika komissiyasi kabi nufuzli tuzilmalarga a’zo etib saylandi.
O‘zbekiston tashabbusi bilan ertaga BMT qarorgohida bolalar saratoni va boshqa og‘ir kasalliklarga qarshi kurash bo‘yicha yuqori darajadagi forum bo‘lib o‘tadi. Samarqand shahrida YuNESKOning 43-Bosh konferensiyasiga qizg‘in tayyorgarlik ko‘rilmoqda.
Antoniu Guterrish O‘zbekiston Prezidentining yubiley Bosh Assambleyadagi nutqini yuqori baholadi, ayniqsa uning Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish, Markaziy Osiyoda raqamli texnologiyalar va global hamkorlikni shakllantirish, raqamli hamkorlikni rivojlantirish borasidagi tashabbuslari muhimligini alohida ta’kidladi. sun'iy intellekt, yoshlar, ma'rifatli islom va boshqalar.
Suhbat chog'ida dolzarb xalqaro va mintaqaviy muammolar yuzasidan ham fikr almashildi.
Uchrashuv yakunlari bo'yicha hamkorlikni to'liq yo'nalishda rivojlantirish, hamkorlikning ustuvor yo'nalishlari va yangi dasturlarini rivojlantirish bo'yicha kelishuvga erishildi. loyihalar.

Uzbekistan and the UN will expand their full-scale partnership
On September 23, as part of the events of the 80th session of the UN General Assembly in New York, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with the Secretary General of the Organization, Antonio Guterres.
The issues of further expanding cooperation with the UN in the context of implementing national goals of achieving the Sustainable Development Goals were considered.
At the beginning of the conversation, the head of our state sincerely congratulated António Guterres on the anniversary session of the UN, strongly supporting his initiatives to reform the Organization’s system in accordance with modern realities.
The unprecedented high level of partnership between Uzbekistan and the UN was noted with satisfaction. Over 160 programs and projects are being successfully implemented. A new five-year Cooperation Program is expected to be signed in October.
In recent years, at the initiative of the Uzbek side, 13 resolutions of the UN General Assembly have been adopted. Uzbekistan has been elected as a member of such authoritative structures as ECOSOC, the Human Rights Committee and the Statistical Commission.
At the initiative of Uzbekistan, a high-level forum on the fight against childhood cancer and other serious diseases will be held tomorrow at the UN headquarters. Active preparations are underway for the 43rd General Conference of UNESCO in the city of Samarkand.
Antonio Guterres highly appreciated the speech of the President of Uzbekistan at the anniversary General Assembly, especially emphasizing the importance of his initiatives to achieve the Sustainable Development Goals, the formation of a New Central Asia, promoting global cooperation in the field of digital technologies and artificial intelligence, in the field of youth, enlightened Islam and others.
During the conversation, an exchange of views on current international and regional issues also took place.
As a result of the meeting, an agreement was reached on the development of a full-scale partnership in priority areas, the development of new programs and cooperation projects.