O‘zbekiston va BMT keng ko‘lamli hamkorlikni kengaytiradi
Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish bo‘yicha milliy maqsadlarni amalga oshirish kontekstida BMT bilan hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Suhbat avvalida Antonio Guterres davlatimiz rahbari bilan suhbatlashdi. Birlashgan Millatlar Tashkilotining yubiley sessiyasida uning Tashkilot tizimini zamonaviy voqeliklarga mos ravishda isloh qilish bo‘yicha tashabbuslarini qizg‘in qo‘llab-quvvatladi.
O‘zbekiston va BMT o‘rtasidagi sheriklik munosabatlarining misli ko‘rilmagan darajada yuqoriligi mamnuniyat bilan qayd etildi. 160 dan ortiq dastur va loyihalar muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda. Oktyabr oyida yangi besh yillik hamkorlik dasturi imzolanishi kutilmoqda.
So'nggi yillarda O'zbekiston tomonining tashabbusi bilan BMT Bosh Assambleyasining 13 ta rezolyutsiyasi qabul qilindi. O‘zbekiston EKOSOS, Inson huquqlari qo‘mitasi va Statistika komissiyasi kabi nufuzli tuzilmalarga a’zo etib saylandi.
O‘zbekiston tashabbusi bilan ertaga BMT qarorgohida bolalar saratoni va boshqa og‘ir kasalliklarga qarshi kurash bo‘yicha yuqori darajadagi forum bo‘lib o‘tadi. Samarqand shahrida YuNESKOning 43-Bosh konferensiyasiga qizg‘in tayyorgarlik ko‘rilmoqda.
Antoniu Guterrish O‘zbekiston Prezidentining yubiley Bosh Assambleyadagi nutqini yuqori baholadi, ayniqsa uning Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish, Markaziy Osiyoda raqamli texnologiyalar va global hamkorlikni shakllantirish, raqamli hamkorlikni rivojlantirish borasidagi tashabbuslari muhimligini alohida ta’kidladi. sun'iy intellekt, yoshlar, ma'rifatli islom va boshqalar.
Suhbat chog'ida dolzarb xalqaro va mintaqaviy muammolar yuzasidan ham fikr almashildi.
Uchrashuv yakunlari bo'yicha hamkorlikni to'liq yo'nalishda rivojlantirish, hamkorlikning ustuvor yo'nalishlari va yangi dasturlarini rivojlantirish bo'yicha kelishuvga erishildi. loyihalar.

Узбекистан и ООН будут расширять полномасштабное партнерство
23 сентября в рамках мероприятий 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в городе Нью-Йорке Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с Генеральным секретарем Организации Антониу Гутерришем.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения сотрудничества с ООН в контексте реализации национальных задач достижения Целей устойчивого развития.
В начале беседы глава нашего государства искренне поздравил Антониу Гутерриша с юбилейной сессией ООН, решительно поддержав его инициативы по реформированию системы Организации в соответствии с современными реалиями.
С удовлетворением отмечен беспрецедентно высокий уровень партнерства между Узбекистаном и ООН. Успешно реализуется свыше 160 программ и проектов. В октябре ожидается подписание новой пятилетней Программы сотрудничества.
За последние годы по инициативе узбекской стороны принято 13 резолюций Генеральной Ассамблеи ООН. Узбекистан избран членом таких авторитетных структур, как ЭКОСОС, Комитет по правам человека и Статистическая комиссия.
По инициативе Узбекистана завтра в штаб-квартире ООН пройдет форум высокого уровня по борьбе с детским раком и другими тяжелыми заболеваниями. Идет активная подготовка к 43-й Генеральной конференции ЮНЕСКО в городе Самарканде.
Антониу Гутерриш дал высокую оценку выступлению Президента Узбекистана на юбилейной Генассамблее, особо подчеркнув важность его инициатив по достижению Целей устойчивого развития, формированию Новой Центральной Азии, продвижению глобального сотрудничества в области цифровых технологий и искусственного интеллекта, в сфере молодежи, просвещенного ислама и других.
В ходе беседы также состоялся обмен мнениями по актуальным международным и региональным проблемам.
По итогам встречи достигнута договоренность о развитии полномасштабного партнерства по приоритетным направлениям, разработке новых программ и проектов сотрудничества.