O‘zbekiston–Belarus siyosiy maslahatlashuvlari Minsk shahrida bo‘lib o‘tdi
2026-yil 6-iyul kuni Minsk shahrida O‘zbekiston Respublikasi va Belarus Respublikasi tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasidagi siyosiy maslahatlashuvlarning navbatdagi davrasi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston delegatsiyasiga tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Bobur Usmanov, Belarus delegatsiyasiga esa tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Pavel Utyupin boshchilik qildi.
Ochiq va do‘stona ruhda o‘tgan muzokaralar davomida ikki va ko‘p tomonlama hamkorlik kun tartibidagi keng ko‘lamli masalalar muhokama qilindi.
Muloqot davomida O‘zbekiston–Belarus munosabatlarining jadal rivojlanayotgani hamda ko‘p qirrali hamkorlik izchil kengayib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Asosiy yutuqlar sifatida faol siyosiy muloqot, parlamentlararo aloqalarning rivojlanishi, o‘zaro savdo hajmining barqaror o‘sishi, sanoat, qishloq xo‘jaligi va farmatsevtika sohalarida amaliy hamkorlikni kengaytirishga qaratilgan qo‘shma chora-tadbirlarning samaradorligi, madaniy-gumanitar almashinuvlarning chuqurlashuvi hamda ko‘p tomonlama maydonlardagi konstruktiv hamkorlik alohida ta’kidlandi.
Tomonlar tashqi ishlar vazirliklari O‘zbekiston va Belarus o‘rtasidagi har tomonlama va o‘zaro manfaatli sheriklikni yanada chuqurlashtirishga faol ko‘maklashishga tayyorligini tasdiqladi.
Oliy va yuqori darajadagi uchrashuvlar yakunlari bo‘yicha erishilgan kelishuvlarning amalga oshirilishi jarayonini ko‘rib chiqishga alohida e’tibor qaratildi.
Shuningdek, bo‘lajak tadbirlar va tashriflarga tayyorgarlik ko‘rish bo‘yicha sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirishni kuchaytirishga kelishib olindi.

В Минске состоялся очередной раунд узбекско-белорусских политических консультаций
6 июля 2026 года в Минске состоялся очередной раунд политических консультаций между министерствами иностранных дел Республики Узбекистан и Республики Беларусь.
Делегацию Узбекистана возглавил заместитель министра иностранных дел Бобур Усманов, Беларуси – заместитель министра иностранных дел Павел Утюпин.
В ходе переговоров, прошедших в традиционно открытой и дружественной атмосфере, стороны обсудили широкий круг вопросов двусторонней и многосторонней повестки.
В рамках обмена мнениями выражено удовлетворение динамичным развитием узбекско-белорусских отношений и расширением многопланового сотрудничества.
В качестве ключевых достижений были выделены активный политический диалог, развивающиеся межпарламентские связи, стабильный рост взаимной торговли, эффективность совместных мер по расширению практической кооперации в промышленности, сельском хозяйстве и фармацевтике, углубление культурно-гуманитарных обменов, конструктивное взаимодействие на многосторонних площадках.
Стороны подтвердили готовность министерств иностранных дел активно содействовать углублению всестороннего и взаимовыгодного партнерства между Узбекистаном и Беларусью.
Отдельное внимание было уделено рассмотрению хода реализации договоренностей, достигнутых по итогам встреч на высшем и высоком уровнях.
Достигнута договоренность усилить координацию действий по подготовке предстоящих мероприятий и визитов.