O‘zbekiston–Belarus siyosiy maslahatlashuvlari Minsk shahrida bo‘lib o‘tdi
2026-yil 6-iyul kuni Minsk shahrida O‘zbekiston Respublikasi va Belarus Respublikasi tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasidagi siyosiy maslahatlashuvlarning navbatdagi davrasi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston delegatsiyasiga tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Bobur Usmanov, Belarus delegatsiyasiga esa tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Pavel Utyupin boshchilik qildi.
Ochiq va do‘stona ruhda o‘tgan muzokaralar davomida ikki va ko‘p tomonlama hamkorlik kun tartibidagi keng ko‘lamli masalalar muhokama qilindi.
Muloqot davomida O‘zbekiston–Belarus munosabatlarining jadal rivojlanayotgani hamda ko‘p qirrali hamkorlik izchil kengayib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Asosiy yutuqlar sifatida faol siyosiy muloqot, parlamentlararo aloqalarning rivojlanishi, o‘zaro savdo hajmining barqaror o‘sishi, sanoat, qishloq xo‘jaligi va farmatsevtika sohalarida amaliy hamkorlikni kengaytirishga qaratilgan qo‘shma chora-tadbirlarning samaradorligi, madaniy-gumanitar almashinuvlarning chuqurlashuvi hamda ko‘p tomonlama maydonlardagi konstruktiv hamkorlik alohida ta’kidlandi.
Tomonlar tashqi ishlar vazirliklari O‘zbekiston va Belarus o‘rtasidagi har tomonlama va o‘zaro manfaatli sheriklikni yanada chuqurlashtirishga faol ko‘maklashishga tayyorligini tasdiqladi.
Oliy va yuqori darajadagi uchrashuvlar yakunlari bo‘yicha erishilgan kelishuvlarning amalga oshirilishi jarayonini ko‘rib chiqishga alohida e’tibor qaratildi.
Shuningdek, bo‘lajak tadbirlar va tashriflarga tayyorgarlik ko‘rish bo‘yicha sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirishni kuchaytirishga kelishib olindi.

On July 6, 2026, the next round of political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan and the Republic of Belarus was held in Minsk.
The Uzbek delegation was led by Deputy Foreign Minister Bobur Usmanov, while the Belarusian delegation was headed by Deputy Foreign Minister Pavel Utyupin.
During the talks, held in an open and friendly atmosphere, a broad range of issues on the bilateral and multilateral cooperation agenda was discussed.
During the dialogue, the sides expressed satisfaction with the dynamic development of Uzbekistan–Belarus relations and the steady expansion of multifaceted cooperation.
Among the key achievements highlighted were the active political dialogue, the development of interparliamentary ties, the steady growth of bilateral trade, the effectiveness of joint measures aimed at expanding practical cooperation in industry, agriculture, and pharmaceuticals, the deepening of cultural and humanitarian exchanges, as well as constructive cooperation in multilateral formats.
The sides reaffirmed the readiness of their Ministries of Foreign Affairs to actively contribute to the further strengthening of the comprehensive and mutually beneficial partnership between Uzbekistan and Belarus.
Particular attention was paid to reviewing the implementation of the agreements reached following meetings at the highest and high levels.
The sides also agreed to strengthen coordination of efforts in preparation for upcoming events and visits.