O‘zbekiston Belarus iqtisodiy hamkorligi: oziq-ovqat sohasidagi istiqbolli loyihalar
O‘zbekiston va Belarus o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish, o‘zaro savdo hajmini oshirish, eksport salohiyatini kengaytirish hamda investitsiyaviy aloqalarni mustahkamlash ikki davlat o‘rtasidagi iqtisodiy munosabatlarning muhim yo‘nalishlaridan biri hisoblanadi.
O‘zbekiston va Belarus o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish, o‘zaro savdo hajmini oshirish, eksport salohiyatini kengaytirish hamda investitsiyaviy aloqalarni mustahkamlash ikki davlat o‘rtasidagi iqtisodiy munosabatlarning muhim yo‘nalishlaridan biri hisoblanadi. Mazkur yo‘nalishda amalga oshirilayotgan izchil ishlar yangi eksport bozorlarini o‘zlashtirish, logistika zanjirlarini takomillashtirish hamda ishbilarmon doiralar o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirishga xizmat qilmoqda.
Shu maqsadda joriy yilning 1–6-iyun kunlari Belarus Respublikasi poytaxti Minsk shahrida agrar sanoat sohasidagi eng yirik xalqaro tadbirlardan biri – "Belagro–2026" xalqaro ko‘rgazma-yarmarkasi bo‘lib o‘tdi. Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasi ishtirok etib, savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish, eksportni kengaytirish, investitsiyaviy aloqalarni mustahkamlash hamda qishloq xo‘jaligi sohasida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish masalalari yuzasidan qator uchrashuv va muzokaralar o‘tkazildi.
Ko‘rgazma doirasida "UZAGROSTAR XOLDING" kompaniyasi tomonidan tashkil etilgan O‘zbekiston milliy ekspozitsiyasida mamlakatimizda yetishtirilayotgan qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat mahsulotlari namoyish etildi. Ekspozitsiyaga O‘zbekiston Respublikasining Belarus Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Rahmatulla Nazarov, Belarus Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari Yuriy Shuleyko hamda boshqa rasmiy shaxslar tashrif buyurdi. Tashrif davomida O‘zbekiston mahsulotlarining sifati, eksport salohiyati hamda Belarus bozoridagi istiqbollari muhokama qilindi.
Tadbir doirasida Belarusning yirik savdo tashkilotlari, importyor kompaniyalari va ulgurji savdo bozorlari vakillari bilan uchrashuvlar o‘tkazildi. Muzokaralar davomida O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini Belarus bozoriga tizimli ravishda yetkazib berish, eksport nomenklaturasini kengaytirish, savdo hajmini oshirish hamda mahalliy eksportyorlar va Belarus importyorlari o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Xususan, Minsk tumanida joylashgan "Noviy Lebyajiy" ulgurji savdo bozori rahbariyati bilan o‘tkazilgan uchrashuvlarda meva-sabzavot va qayta ishlangan qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini uzoq muddatli shartnomalar asosida eksport qilish, doimiy B2B hamkorlikni yo‘lga qo‘yish hamda O‘zbekiston tadbirkorlari uchun alohida savdo maydonlarini tashkil etish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi.
Tashrif davomida chorvachilik sohasidagi hamkorlik masalalariga ham alohida e'tibor qaratildi. Belarus Respublikasining "Belplemjivobyedineniye" tashkiloti bilan o‘tkazilgan muzokaralar yakunida Samarqand viloyati tadbirkorlari uchun yuqori mahsuldor nasldor yirik shoxli qoramollarni yetkazib berish bo‘yicha hamkorlik shartnomasi imzolandi. Mazkur kelishuv naslchilik ishlarini rivojlantirish hamda chorvachilik mahsuldorligini oshirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlarning amaliy davomidir.
Shuningdek, Minsk tumanidagi "Ozerco-Logistik" savdo-logistika markazida logistika va bojxona infratuzilmasini tashkil etish bo‘yicha Belarus tajribasi o‘rganildi. Xalqaro yuklarni saqlash, qayta taqsimlash, raqamli logistika tizimlari va bojxona rasmiylashtiruvi jarayonlari bilan tanishish eksport logistikasini takomillashtirish yuzasidan tajriba almashish imkonini berdi.
Investitsiyaviy hamkorlik yo‘nalishida Mogilyov viloyati rahbariyati bilan o‘tkazilgan uchrashuv yakunida O‘zbekistonning "MARAQAND MEAT" MChJ hamda Mogilyov viloyati ijroiya qo‘mitasi o‘rtasida Belarus hududida zamonaviy chorvachilik kompleksini tashkil etish bo‘yicha memorandum imzolandi. Mazkur hujjat ikki tomonlama investitsiyaviy hamkorlikni rivojlantirish va agro-sanoat sohasida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish uchun huquqiy asos yaratadi.
Delegatsiya, shuningdek, Vitebsk viloyatidagi ilg‘or qishloq xo‘jaligi korxonalari faoliyati bilan tanishib, intensiv chorvachilikni rivojlantirish, samarali xo‘jalik boshqaruvi, ozuqa bazasini mustahkamlash, raqamli agrotexnologiyalarni joriy etish hamda qo‘shma investitsiya loyihalarini amalga oshirish masalalari yuzasidan tajriba almashdi.
Tashrif yakunlari bo‘yicha Belarus bozoriga O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini eksport qilishni kengaytirish, eksportyorlar va importyorlar o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish, logistika yo‘nalishlarini takomillashtirish, nasldor qoramollar importini yo‘lga qo‘yish hamda qo‘shma investitsiya loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha qator kelishuvlarga erishildi.

Экономическое сотрудничество Узбекистана и Беларуси: перспективные проекты в агропродовольственной сфере
Развитие торгово-экономического сотрудничества между Республикой Узбекистан и Республикой Беларусь, увеличение объёмов взаимной торговли, расширение экспортного потенциала и укрепление инвестиционного взаимодействия являются одними из ключевых направлений двусторонних экономических отношений.
Развитие торгово-экономического сотрудничества между Республикой Узбекистан и Республикой Беларусь, увеличение объёмов взаимной торговли, расширение экспортного потенциала и укрепление инвестиционного взаимодействия являются одними из ключевых направлений двусторонних экономических отношений. Последовательная работа в данном направлении способствует освоению новых экспортных рынков, совершенствованию логистических цепочек и расширению сотрудничества между деловыми кругами двух стран.
В этих целях с 1 по 6 июня 2026 года в городе Минске состоялась Международная специализированная выставка-ярмарка «Белагро–2026» — одно из крупнейших международных мероприятий в сфере агропромышленного комплекса. Делегация Республики Узбекистан приняла активное участие в выставке, проведя ряд встреч и переговоров, посвящённых вопросам развития торгово-экономического сотрудничества, расширения экспортных поставок, укрепления инвестиционных связей и реализации совместных проектов в сельскохозяйственной отрасли.
В рамках выставки на Национальной экспозиции Республики Узбекистан, организованной компанией «UZAGROSTAR HOLDING», была представлена широкая линейка сельскохозяйственной и продовольственной продукции, производимой в Узбекистане. Экспозицию посетили Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Узбекистан в Республике Беларусь Рахматулла Назаров, Заместитель Премьер-министра Республики Беларусь Юрий Шулейко и другие официальные лица. В ходе визита стороны обсудили высокое качество узбекской продукции, её экспортный потенциал и перспективы дальнейшего продвижения на белорусском рынке.
В рамках деловой программы состоялись встречи с руководством ведущих торговых организаций Беларуси, импортирующих компаний и операторов оптовых рынков. В ходе переговоров были рассмотрены вопросы организации системных поставок узбекской сельскохозяйственной продукции на рынок Беларуси, расширения экспортной номенклатуры, увеличения объёмов взаимной торговли, а также развития прямого сотрудничества между узбекскими экспортёрами и белорусскими импортёрами.
В частности, на переговорах с руководством оптового рынка «Новый Лебяжий», расположенного в Минском районе, обсуждались перспективы экспорта плодоовощной и переработанной сельскохозяйственной продукции на основе долгосрочных контрактов, налаживания устойчивого формата сотрудничества в сфере B2B, а также создания специализированных торговых площадок для узбекских производителей.
Особое внимание в ходе визита было уделено развитию сотрудничества в сфере животноводства. По итогам переговоров с белорусской организацией «Белплемживобъединение» подписано соглашение о сотрудничестве по поставке высокопродуктивного племенного крупного рогатого скота для предпринимателей Самаркандской области. Достигнутые договорённости являются практическим продолжением проводимой работы по совершенствованию племенного животноводства и повышению продуктивности отрасли.
Кроме того, делегация посетила торгово-логистический центр «Озерцо-Логистик» в Минском районе, где ознакомилась с белорусским опытом организации современной логистической и таможенной инфраструктуры. Были изучены механизмы хранения и распределения международных грузов, цифровые логистические решения, а также процедуры таможенного оформления, что позволило обменяться передовым опытом в области совершенствования экспортной логистики.
В сфере инвестиционного сотрудничества по итогам встречи с руководством Могилёвского областного исполнительного комитета был подписан Меморандум о взаимопонимании между ООО «MARAQAND MEAT» (Республика Узбекистан) и Могилёвским областным исполнительным комитетом о реализации проекта по созданию на территории Беларуси современного животноводческого комплекса. Документ формирует правовую основу для дальнейшего развития двустороннего инвестиционного сотрудничества и реализации совместных проектов в агропромышленной сфере.
Делегация Узбекистана также ознакомилась с деятельностью передовых сельскохозяйственных предприятий Витебской области, где состоялся обмен опытом по вопросам развития интенсивного животноводства, эффективного управления сельскохозяйственными предприятиями, укрепления кормовой базы, внедрения цифровых агротехнологий и реализации совместных инвестиционных проектов.
По итогам визита достигнут ряд практических договорённостей, направленных на расширение экспорта сельскохозяйственной продукции Узбекистана на рынок Беларуси, развитие прямого взаимодействия между экспортёрами и импортёрами двух стран, совершенствование логистических маршрутов, организацию поставок племенного крупного рогатого скота, а также реализацию совместных инвестиционных проектов в агропромышленном комплексе.