Assalomu alaykum, hurmatli forum ishtirokchilari! Muhtaram mehmonlar! Xonimlar va janoblar!
Fursatdan foydalanib, bugungi anjumanda ishtirok etayotgan Birlashgan Millatlar Tashkilotining Narkotiklar va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasi ijrochi direktori o‘rinbosari Bo Matiasen janoblariga, Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti Bosh direktori Tedros Adxanom Gebreisus janoblariga, Xalqaro narkotiklarni nazorat qilish qo‘mitasi Bosh kotibi Stefano Berterame janoblariga, xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar rahbarlariga, xorijiy hukumatlar a’zolariga, xorijiy davlatlarning muhtaram elchilariga, shuningdek, barcha mehmonlarimizga o‘zimning minnatdorligimni bildiraman.
Qadrli tadbir ishtirokchilari!
Bugungi tahlikali zamonda dunyo hamjamiyatining yanada qat’iyat bilan birgalikda harakat qilishi har qachongidan ham dolzarb bo‘lib bormoqda.
Kun sayin uyushgan jinoyatchilik, giyohvand moddalarni ishlab chiqarish va tarqatishning yangi shakllari paydo bo‘layotgani insoniyat uchun transmilliy tahdidlar ko‘lamini kengaytirmoqda.
Bu jarayonlar nafaqat mamlakatlar xavfsizligiga, balki, eng qimmatli bo‘lgan inson hayoti va salomatligi, odamlarning kelajagiga salbiy ta’sir ko‘rsatmay qolmaydi.
Bugun narkotiklar savdosi transchegaraviy va virtual xarakterga ega bo‘lib borayotgani xavf-xatarlarni yanada kuchaytirmoqda. Ayniqsa, jinoiy guruhlarning shifrlangan aloqa kanallari, kontaktsiz muloqot va murakkab moliyaviy vositalardan foydalanayotgani narkotiklarga qarshi kurashishda bizdan zamonaviy yechim va yondashuvlarni talab qilmoqda.
Bugun aholi, ayniqsa, yoshlar orasida yangi sintetik narkotiklar, psixotrop va kuchli ta’sir qiluvchi moddalar keng tarqalayotgani ham barchamizni chuqur tashvishga solishi tabiiy.
Birlashgan Millatlar Tashkilotining ma’lumotiga ko‘ra, dunyoda 300 milliondan ortiq odam giyohvand moddalar ta’siriga tushib qolgan. Har yili 600 mingga yaqin inson ushbu illatning qurboniga aylanmoqda.
Bugungi globallashuv sharoitida bunday xavf-xatar barcha davlatlar qatorida O‘zbekistonni ham chetlab o‘tayotgani yo‘q.
Shu bois, O‘zbekistonda giyohvandlik va narkojinoyatlarga qarshi kurashish masalasini umummilliy harakatga aylantirib, barcha kuch va vositalarni safarbar qilyapmiz.
So‘nggi yillarda sohada idoralararo hamkorlikni mustahkamlash, profilaktika mexanizmlarini rivojlantirishga qaratilgan 20 dan ortiq qonun hujjatlari qabul qilindi. Ayniqsa, 2024 yilda narkotiklarga qarshi kurashish bo‘yicha milliy strategiya qabul qilingani bu boradagi eng katta qadam bo‘ldi.
Bunday sa’y-harakatlarimiz hisobiga so‘nggi yillarda narkotiklarning noqonuniy aylanmasi bilan bog‘liq jinoyatlarni aniqlash ko‘rsatkichi 2,5 barobar oshdi, musodara qilingan giyohvandlik vositalari 2 barobar, yo‘q qilingan sintetik narkotiklar 7 barobar ko‘paydi.
Birgina o‘tgan yilning o‘zida huquq-tartibot idoralari tomonidan 15 mingdan ziyod narkojinoyat fosh etildi, qariyb 3,5 tonna giyohvandlik vositalari, jumladan, 120 kilogramm sintetik narkotiklar yo‘q qilindi, 14 ta yashirin narkolaboratoriya va 72 ta yirik internet do‘koni faoliyatiga chek qo‘yildi.
Ayni paytda shuni aytish kerakki, bunday jinoyatlarning uchdan biri yoshlar tomonidan sodir etilayotgani, asosiy xavf guruhini 15 yoshdan 30 yoshgacha bo‘lganlar tashkil qilayotgani bu illatning aholi genofondiga naqadar katta tahdid ekanligini ko‘rsatib turibdi.
Xalqimizda “Bir bola yo‘ldan chiqsa – jamiyat izdan chiqadi”, degan hikmatli gap bor. Shu ma’noda, bir farzandning giyohvandlik tuzog‘iga tushib qolishi, bu nafaqat uning oilasi, yaqinlari, balki butun bir mahalla uchun fojia.
Shuning uchun, O‘zbekistonda buning oqibatlari bilan kurashibgina qolmay, yoshlarimizning giyohvandlik changaliga tushib qolishining oldini olish bo‘yicha katta targ‘ibot kampaniyasini boshlaganmiz.
Bu ishlarda faxriylarimiz, nuroniy otaxon va onaxonlarimiz, mahallada obro‘-e’tibor qozongan faollar, jamoatchilik vakillari bosh-qosh bo‘layotgani o‘zining natijasini bermoqda.
Biz buni izchil davom ettirib, oila, mahalla, maktab, texnikum, oliygohlarning o‘rni va rolini yanada kuchaytirish bo‘yicha alohida dasturlarni amalga oshiryapmiz.
Asosiy niyatimiz – yoshlarimizni bunday xatarlardan asrash, ularni ilm, bilim va ezgu maqsad sari yo‘naltirishdir.
Yaqinda tashkil etilgan “Anti-Narko” volontyorlik harakati qisqa vaqt ichida 17 mingdan ortiq yoshlarni birlashtirdi. Barcha hududlarda sun’iy intellekt yordamida narkotiklar tarqalishining oldini olishga qaratilgan “AI Hackathon” milliy loyihasini boshladik.
Hech shubhasiz, bu ishlarimiz yoshlarda giyohvand moddalar iste’moliga qarshi mustahkam immunitet, narkojinoyatlarga nisbatan murosasiz muhit yaratishga xizmat qiladi.
O‘tgan yili mamlakatimiz Osiyo davlatlari orasida birinchilar qatorida Birlashgan Millatlar Tashkiloti Narkotiklar va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasining "CHAMPS" tashabbusiga qo‘shildi. Ushbu dastur voyaga yetmaganlar o‘rtasida sog‘lom turmush tarzini ommalashtirish va narkotiklarga qarshi yanada samarali kurashishda katta yordam bermoqda.
Giyohvandlikka qarshi kurash – bu faqat bir davlatning emas, balki butun insoniyatning umumiy mas’uliyati va majburiyatidir.
O‘zbekiston narkotiklarga qarshi kurashish borasida 50 dan ortiq davlat va nufuzli xalqaro tashkilotlar bilan yaqindan hamkorlik qilib kelmoqda.
Biz bu aloqalarni mintaqaviy va xalqaro xavfsizlikni ta’minlash hamda xalqlar o‘rtasidagi ishonchni yanada mustahkamlashga qaratilgan muhim ko‘prik deb bilamiz.
Hozirgi kunda narkotiklar savdosi zamonaviy texnologiyalar, noqonuniy moliyaviy oqimlar, transmilliy uyushgan jinoyatchilik tarmoqlari bilan chuqur bog‘lanib ketganini yana bir bor ta’kidlamoqchiman.
Bu xavflarga qarshi kurashish, narkojinoyatlarning oldini olish bo‘yicha quyidagi tashabbuslarni ilgari suramiz.
Birinchidan, transmilliy narkojinoyatlarga qarshi kurashishda tezkor axborot almashinuvi hal qiluvchi ahamiyatga ega.
Shu bois, barcha ishtirokchi davlatlar huquq-tartibot idoralari ma’lumotlar bazasini birlashtiradigan, sun’iy intellekt yordamida ishlaydigan yagona raqamli platformani ishga tushirishni taklif etamiz.
Bu platforma narkotrafik yo‘nalishlarini barvaqt aniqlash, xavfli yuklar harakatini erta bosqichda fosh etish, transmilliy jinoiy guruhlar faoliyatini real vaqt rejimida kuzatib borishga xizmat qilishi kerak.
Ikkinchidan, narkobiznes bu faqat giyohvand moddalar aylanmasi emas, bu – milliardlab dollarlik yashirin iqtisodiyot, uyushgan jinoyatchilik va terrorizmni moliyalashtiradigan manba hamdir.
Jinoiy mablag‘larni yuvishning eng katta qismi bugun aynan raqamli aktivlar va offshor hududlar orqali amalga oshirilmoqda.
Narkobiznesni qurol bilan emas, pulsiz qoldirish orqali yengish mumkin. Agar biz uning “moliyaviy arteriya”larini bo‘g‘ib qo‘ysak, bu illat o‘z-o‘zidan yo‘qoladi.
Shuning uchun kripto-birjalar uchun majburiy identifikatsiya standartlarini global darajada birxillashtirish, offshor yurisdiksiyalar bilan ma’lumot almashinuvi bo‘yicha majburiy kelishuvlar, “noma’lum manba” mablag‘larini avtomatik bloklash mexanizmlarini joriy etish zarur.
Shuningdek, noqonuniy mablag‘lar harakatini dunyo bo‘ylab avtomatik aniqlaydigan, uni qabul qilgan bank yoki moliyaviy tashkilotni darhol xavf toifasiga kiritadigan “xalqaro raqamli qora kod” tizimini joriy qilishni taklif etaman.
Uchinchidan, ko‘rib turibsizlar, kundan kunga sintetik narkotiklarning yangi-yangi turlari paydo bo‘lmoqda.
Shu bois, doimiy muloqot maydonini ishga tushirib, sintetik narkotiklarga ruju qo‘ygan bemorlarni samarali davolash bo‘yicha zamonaviy metodika va standartlarni birgalikda yaratib borishni taklif qilamiz.
To‘rtinchidan, giyohvandlikka chalinganlarning tibbiy reabilitatsiyasi bo‘yicha tajriba almashish maqsadida Markaziy Osiyo Narkologlar assotsiasiyasini tashkil qilsak, o‘ylaymanki, qo‘llab-quvvatlaysiz.
Ushbu tashkilotning Bosh ofisini Samarqand shahrida joylashtirishga tayyormiz.
Beshinchidan, bugun ayrim hududlarda narkotik yetishtirish va tarqatish iqtisodiy imkoniyatlar cheklangani, ish o‘rinlari yetishmasligi va ijtimoiy tengsizlik oqibatida saqlanib qolmoqda.
Shu bois, narkotrafik xavfi yuqori bo‘lgan hududlar uchun “maxsus rivojlanish dasturi”ni ishlab chiqishni taklif etamiz.
Bunda giyohvand moddalar yetishtirishga moyil hududlardagi rasmiy iqtisodiyotga faol investitsiyalar kiritish orqali aholi uchun barqaror daromad manbalarini yaratish, infratuzilmani yaxshilash, ta’lim va tibbiyotni rivojlantirish orqali aholining jinoiy iqtisodiyotga qaramligini kamaytirish bo‘yicha kompleks choralar ishlab chiqish maqsadga muvofiq.
Bunday dastur faqat grant yoki yordam emas, balki xalqaro hamjamiyatning umumiy mas’uliyati sifatida ko‘rilishi kerak.
Bugungi tadbirimizda hamkor davlatlar va nufuzli xalqaro tashkilotlardan 500 nafarga yaqin ishtirokchi qatnashmoqda.
Mazkur anjumanda ilgari suriladigan taklif va tashabbuslar insoniyatga, millatlar genofondiga tahdid solayotgan narkotiklar muammosiga qarshi birlashish yo‘lida yangi qadam bo‘ladi.
Bu borada O‘zbekistonning pozitsiyasi qat’iy: biz ushbu tahdidlarga qarshi kurashishda hech qachon ikkilanmaymiz, chekinmaymiz, ortga qaytmaymiz!
Biz barcha sheriklarimizni ushbu global tahdidga qarshi amaliy harakatga chaqiramiz!
Ishonchim komil, forumda qabul qilinadigan Samarqand deklaratsiyasi xalqlarimiz xavfsizligi, salomatligi va farovonligini mustahkamlashga xizmat qiladi hamda ushbu muhim yo‘nalishda xalqaro hamkorlikni yanada kuchaytiradi.
Barchangizga mustahkam sog‘liq, mas’uliyatli faoliyatingizda yangi yutuq va omadlar, forum ishiga muvaffaqiyatlar tilayman.

Участникам Международного форума «Противодействие транснациональным наркоугрозам во имя здоровья и безопасности общества»
Уважаемые участники форума! Дорогие гости! Дамы и господа!
Искренне рад приветствовать всех вас на форуме по противодействию транснациональным наркотическим угрозам в целях обеспечения общественного здоровья и безопасности.
Добро пожаловать в древний и вечно молодой город Самарканд!
Пользуясь случаем, выражаю благодарность за участие в сегодняшнем форуме заместителю исполнительного директора Управления по наркотикам и преступности Организации Объединенных Наций господину Бо Матиасену, Генеральному директору Всемирной организации здравоохранения господину Тедросу Адханому Гебрейесусу, Генеральному секретарю Международного комитета по контролю над наркотиками господину Стефано Бертераме, руководителям международных и региональных организаций, членам правительств, уважаемым послам иностранных государств, всем гостям.
В нынешнее чрезвычайно тревожное время как никогда актуально, чтобы мировое сообщество действовало сплоченно и с большей решимостью.
Каждый день появляются все новые формы организованной преступности, производства и распространения наркотических веществ, что расширяет масштабы транснациональных угроз для человечества.
Эти процессы не могут не оказать негативное влияние не только на безопасность стран, но и на самое ценное – жизнь и здоровье человека, его будущее.
Сегодня торговля наркотиками приобретает трансграничный и виртуальный характер, что еще больше усиливает риски и угрозы. Особенно использование преступными группировками зашифрованных каналов связи, бесконтактного диалога и сложных финансовых инструментов требует от нас современных решений и подходов в борьбе с наркотиками.
У всех нас, естественно, вызывает глубокую озабоченность широкое распространение в настоящее время среди населения, особенно молодежи, новых синтетических наркотиков, психотропных и сильнодействующих веществ.
По данным Организации Объединенных Наций, в мире более 300 миллионов людей попали под воздействие наркотических веществ. Ежегодно около 600 тысяч человек становятся жертвами наркомании.
В современных условиях глобализации эти риски и угрозы не обходят стороной и Узбекистан. Борьбу с наркоманией и наркопреступностью мы превратили в общенациональное движение, мобилизуя для этого все силы и средства.
В последние годы в сфере принято более 20 актов законодательства, направленных на укрепление межведомственного сотрудничества, развитие механизмов профилактики. Особенно важным шагом в этом направлении стало принятие в 2024 году Национальной стратегии по борьбе с наркоманией и наркопреступностью.
Благодаря нашим активным действиям в последние годы показатель выявления преступлений, связанных с незаконным оборотом наркотиков, вырос в 2,5 раза, объем конфискованных наркотических средств – в 2 раза, уничтоженных синтетических наркотиков – в 7 раз.
Только в прошлом году органами правопорядка было раскрыто более 15 тысяч наркопреступлений, уничтожено почти 3,5 тонны наркотических средств, в том числе 120 килограммов синтетических наркотиков, прекращена деятельность 14 тайных нарколабораторий и 72 крупных интернет-магазинов.
Следует отметить, что одну треть таких преступлений совершает молодежь, основную группу риска составляют люди в возрасте от 15 до 30 лет, это показывает, насколько большой угрозой для генофонда нации является данный порок.
У нашего народа есть мудрая пословица: «Если один ребенок сойдет с пути – страдает все общество». В этом смысле, когда один подросток попадает в сети наркомании – это трагедия не только для его семьи, близких, но и для всей махалли.
Поэтому мы в Узбекистане не только боремся с последствиями, но и начали масштабную информационно-разъяснительную кампанию по предотвращению наркомании среди молодежи.
Участие в этой работе наших уважаемых ветеранов, активистов махалли, представителей общественности дает свои результаты.
Мы будем последовательно продолжать эту практику, реализуя отдельные программы по дальнейшему усилению роли семьи, махалли, школы, техникумов, вузов.
Наша основная задача – защитить молодежь от таких угроз, направить ее внимание к науке, знаниям, устремления – к благородным целям.
Недавно созданное волонтерское движение «Анти-Нарко» за короткое время объединило свыше 17 тысячи молодых людей. Во всех регионах мы начали реализацию национального проекта «Эй-Ай Хакатон», направленного на предотвращение распространения наркотиков с помощью искусственного интеллекта.
Безусловно, эта наша работа послужит созданию у молодежи прочного иммунитета к употреблению наркотиков, атмосферы нетерпимости наркопреступлений.
В прошлом году наша страна в числе первых среди государств Азии присоединилась к инициативе «Чампс» Управления по наркотикам и преступности Организации Объединенных Наций. Данная программа оказывает большую помощь в популяризации здорового образа жизни среди несовершеннолетних и более эффективной борьбе с наркотиками.
Борьба с наркоманией – это общая ответственность, это обязанность не только государства, но и всего человечества.
Узбекистан осуществляет тесное сотрудничество в сфере борьбы с наркотиками с более чем 50 государствами и авторитетными международными организациями.
Мы рассматриваем эти связи как важную составляющую обеспечения региональной и международной безопасности и дальнейшего укрепления доверия между народами.
Хотим еще раз подчеркнуть, что на сегодняшний день торговля наркотиками глубоко связана с современными технологиями, незаконными финансовыми потоками, сетями транснациональной организованной преступности.
Для борьбы с этими рисками, предотвращения наркопреступлений мы продвигаем следующие наши инициативы.
Во-первых, решающее значение в борьбе с транснациональными наркопреступлениями имеет оперативный обмен информацией.
В этой связи предлагаем запустить единую цифровую платформу, объединяющую базы данных органов правопорядка всех государств-участников, которая будет функционировать с помощью искусственного интеллекта.
Эта платформа должна способствовать раннему выявлению маршрутов наркотрафика, раскрытию на раннем этапе передвижения опасных грузов, наблюдению в режиме реального времени за деятельностью транснациональных преступных группировок.
Во-вторых, наркобизнес – это не только оборот наркотических веществ, это – теневая экономика в миллиарды долларов, источник финансирования организованной преступности и терроризма.
Сегодня большая часть отмывания преступных средств осуществляется именно через цифровые активы и оффшорные зоны.
Наркобизнес можно победить не оружием, а лишением денег. Если мы задушим его «финансовые артерии», этот порок исчезнет сам по себе.
С этой целью необходимо на глобальном уровне унифицировать обязательные идентификационные стандарты для криптобирж, внедрить обязательные соглашения об обмене данными с оффшорными юрисдикциями, механизмы автоматического блокирования средств из «неизвестных источников».
Также предлагаю внедрить систему «международного цифрового черного кода», которая автоматически определяет передвижение по миру незаконных средств, немедленно помещает принявший их банк или финансовую организацию в категорию риска.
В-третьих, как известно, изо дня в день появляются все новые и новые виды синтетических наркотиков.
Поэтому предлагаем запустить постоянную диалоговую площадку, чтобы совместно создавать современные методики и стандарты по эффективному лечению больных, зависимых от синтетических наркотиков.
В-четвертых, в целях обмена опытом медицинской реабилитации наркозависимых предлагаем создать Ассоциацию наркологов Центральной Азии, думаю, что вы поддержите эту инициативу.
Мы готовы разместить главный офис этой организации в городе Самарканде.
В-пятых, сегодня в некоторых регионах мира ввиду ограниченных экономических возможностей, нехватки рабочих мест и социального неравенства продолжается выращивание и распространение наркотиков.
В этой связи предлагаем разработать специальную программу развития для регионов с высоким уровнем риска наркотрафика.
При этом целесообразным представляется разработка комплексных мер по созданию стабильных источников дохода для населения путем активных инвестиций в официальную экономику в регионах с предрасположенностью к выращиванию наркотических веществ, снижению зависимости населения от преступной экономики посредством улучшения инфраструктуры, развития образования и медицины.
Такая программа должна рассматриваться не только как грант или помощь, а как общая ответственность всего международного сообщества.
Сегодня в нашем форуме принимают участие около 500 представителей из партнерских государств и авторитетных международных организаций.
Выдвигаемые здесь предложения и инициативы станут еще одним важным шагом на пути объединения в борьбе против проблемы наркотиков, представляющей угрозу человечеству, генофонду наций.
Позиция Узбекистана тверда: мы никогда не будем колебаться, не отступим и не повернем вспять в борьбе с этими угрозами.
Призываем всех наших партнеров к практическим действиям против этой глобальной угрозы.
Уверен, что принимаемая на форуме Самаркандская декларация послужит безопасности, укреплению здоровья и благополучия наших народов, усилению международного сотрудничества в этом важном направлении.
Желаю всем вам крепкого здоровья, новых достижений в вашей ответственной деятельности, удачи работе форума.