Yangi Oʼzbekiston qishloq xoʼjaligidagi takomillashtirilgan tizim fermerlar manfaatlariga xizmat qiladi
Oʼzbekistonda qishloq xoʼjaligi sohasini isloh qilish boʼyicha keng koʼlamli ishlar amalga oshirilmoqda. Ushbu oʼzgarishlar nafaqat ishlab chiqarish hajmini oshirish, balki fermerlarning huquq va manfaatlarini himoya qilish, sohani raqamlashtirish hamda bozor mexanizmlarini keng joriy etishga qaratilgani bilan ahamiyatlidir.
Yangi yondashuv natijasida qishloq xoʼjaligi bosqichma-bosqich maʼmuriy boshqaruvdan iqtisodiy erkinlik va raqobat muhitiga oʼtmoqda.
Islohotlarning muhim yoʼnalishlaridan biri — yer munosabatlarini takomillashtirish boʼldi.
Yangi tartibga koʼra, qishloq xoʼjaligiga moʼljallangan yerlarni ajratishda ochiqlik va shaffoflik taʼminlanib, elektron auktsion tizimi joriy etildi. Bu fermerlarga yerdan foydalanish huquqini qonuniy va kafolatlangan asosda amalga oshirish imkonini bermoqda. Eng muhimi, yer ijara huquqini asossiz bekor qilishga cheklovlar oʼrnatildi. Endi yer ijara munosabatlari tomonlar kelishuvi yoki sud qarori asosida hal etiladi. Bu esa fermerning kelajakka boʼlgan ishonchini mustahkamlaydi.
Fermerlarning faoliyatiga maʼmuriy aralashuvni keskin qisqartirish va mahsulot yetishtiruvchi subʼektlarning huquqlari va qonuniy manfaatlarini taʼminlashga qaratilgan tub islohotlar amalga oshirilib, sohada yangi tizim joriy etildi.
Birinchidan, sohani raqamlashtirish orqali qishloq xoʼjaligiga moʼljallangan yerlarni ajratishda shaffof mexanizm joriy etilib, fermerlarga elektron shaklda auktsion orqali yerni erkin sotib olish imkoniyati va ijara huquqini himoya qilish kafolati yaratildi.
Masalan,Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining “Er munosabatlarida tenglik va shaffoflikni taʼminlash, yerga boʼlgan huquqlarni ishonchli himoya qilish va ularni bozor aktiviga aylantirish chora-tadbirlari toʼgʼrisida”gi 2021 yil 8 iyundagi Farmoni bilan qishloq xoʼjaligiga moʼljallangan faqat zaxirada turgan yerlar hamma uchun ochiq elektron auktsion savdolari orqali erkin sotib olish imkoniyati yaratildi.
Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 24 avgustdagi Farmoniga muvofiq, 2022 yil 1 sentyabrdan boshlab yer uchastkalariga boʼlgan huquqning vujudga kelishi uchun asos boʼlgan hujjatlarni, shu jumladan Vazirlar Mahkamasi, mahalliy davlat hokimiyati organlarining hujjatlarini ularning oʼzi yoki yuqori turuvchi organ va mansabdor shaxslar tomonidan, xususan prokuror protesti asosida bekor qilish yoʼli bilan yer uchastkasiga boʼlgan huquqni tugatish mumkin emasligi belgilandi.
Farmonga muvofiq, fermer xoʼjaliklarining yer ijara shartnomasi uning notarial tasdiqlangan rozilik arizasiga asosan tomonlarning kelishuviga koʼra yoki faqat sud tomonidan bekor qilinishi mumkin.
Fermerlarning ijara huquqini kafolatlari Kodeks darajasida mustahkamlanib, Yer kodeksining 36-moddasiga koʼra yerdan foydalanuvchining oʼz arizasiga yoki sudning qaroriga asosan ijara huquqi bekor qilinishi tartibi belgilandi.
Ikkinchidan, yangi tizim boʼyicha fermerlar ijaraga olgan yerlariga ekinlarni mustaqil joylashtirish mexanizmi joriy etildi.
Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 12-avgustda qabul qilingan farmoniga muvofiq 2026-yil hosilidan boshlab fermer xoʼjaliklari, klasterlar va boshqa qishloq xoʼjaligi tashkilotlari oʼz yer uchastkalarida ekiladigan ekin turlarini “Аgroportal” (“Raqamli qishloq xoʼjaligi” yagona integratsion platforma) orqali mustaqil ravishda joylashtiradi. Bunda davlat organlari tomonidan ekinlarni toʼgʼridan-toʼgʼri belgilash amaliyoti bekor qilindi va maʼlumotlar raqamli platforma orqali shaffof yuritilishi belgilandi.
Raqamli platformalar orqali ekinlarni joylashtirish amaliyoti inson omilini kamaytirib, qaror qabul qilish jarayonini shaffoflashtirmoqda. Bu esa bozor talabidan kelib chiqqan holda mahsulot yetishtirishga sharoit yaratmoqda.
“Qishloq xoʼjaligi ekinlarini oqilona joylashtirish tartibi toʼgʼrisida"gi nizom asosida fermer xoʼjaliklari qishloq xoʼjaligi ekinlarini mustaqil joylashtiradi va ekinlarni joylashtirish takliflari «CropAgro» AT orqali inson omilisiz amalga oshiriladi.
Uchinchidan, fermerlarning faoliyati erkinligini taʼminlash boʼyicha yangi tizim joriy etilib, davlat buyurtmalari tizimining qisqartirilishi boʼldi. Yaʼni paxta va gʼalla yetishtirishda erkin bozor tamoyillari bosqichma-bosqich kengayib, fermerlarga xaridorni mustaqil tanlash imkoniyati yaratildi.
Davlat boshqaruvi organlari, shu jumladan barcha darajadagi mahalliy hokimliklar va huquqni muhofaza qiluvchi organlarning boshoqli don yetishtirishda agrotexnik tadbirlarni oʼtkazish, moddiy-texnik resurslar bilan taʼminlashga, bugʼdoyni sotish jarayonlariga, shu jumladan shartnomalar tuzishga, xoʼjaliklarni don tayyorlash va qayta ishlash bilan shugʼullanuvchi maʼlum korxonalarga biriktirish, respublika hududlari oʼrtasidagi ichki tashuvlarga aralashuvi qatʼiyan taqiqlangan.
“Fermer xoʼjaligi toʼgʼrisida”gi Qonunning 22-moddasiga koʼra, bugungi kunda fermerlar birja savdolari orqali shartnoma tuzish, mahsulotni erkin realizatsiya qilish va daromadni mustaqil boshqarish imkoniyatiga ega boʼlmoqda. Mahalliy amaldorlar fermerlarning faoliyatiga aralashsa, ularga tahdid yoki haqorat qilsa, Maʼmuriy javobgarlik toʼgʼrisidagi kodeksning 41-moddasiga koʼra, bazaviy hisoblash miqdorining yigirma baravaridan qirq baravarigacha miqdorda jarima jazosi belgilandi.
Shu bilan birga fermer xoʼjaliklarni moliyaviy qoʼllab-quvvatlash va zarur sharoitlar yaratish maqsadida Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 6-dekabrdagi 771-sonli qarori bilan 2025 yil hosilidan birja savdolari orqali sotilgan har bir tonna paxta xomashyosi uchun bir million soʼmdan subsidiya ajratilishi belgilandi.
Hozirda fermerlarga har bir hududda oʼrtacha 15-20-tachaga faoliyat koʼrsatayotgan klasterlarning istalgani bilan shartnoma tuzish imkoniyati yaratildi. Birgina, Qashqadaryo viloyatida 15 ta paxta-toʼqimachilik klasteri faoliyat yuritmoqda. Fermer xoʼjaliklari oʼzi istagan klasterlar bilan ixtiyoriy oʼzaro kelishgan xolda birja savdolarida (fьyuchers, forvard va spot) shartnoma tuzib faoliyat yuritmoqda.
Toʼrtinchidan, fermerlarning xarajatlarini kamaytirish, yuqori hosil olib daromadini oshirish imkoniyati yaratildi.
Yangi agrotexnologiya yordamida 76-sxema boʼyicha paxta yetishtirish kelgusi yilda ommalashtirilib, 891 ming gektarda toʼliq shu sxema boʼyicha paxta yetishtiriladi. Koʼsak qurti, gerbitsid, shoʼr va suvsizlikka chidamli xorijiy navlar ekiladigan maydonlar 2 karra koʼpaytirilib, 500 ming gektarga olib chiqiladi.
“Shinjon tajribasi” asosida 300 ming gektarga chigit ekiladi. Buning uchun dalalarda tomchilab sugʼorish texnologiyasini joriy etishga 2 trillion 600 milliard soʼm imtiyozli kredit ajratiladi. Oʼz mablagʼidan paxta yetishtirgan fermerlarga hosilning 10 foizigacha qismini subsidiyalashga 250 milliard soʼm beriladi.
Bunda paxta yetishtirish uchun kredit limitini yarmidan foydalangan fermerlarga ham hosilning 5 foizigacha subsidiya beriladi.
Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 13-oktyabrdagi PF-183-sonli Farmoni hamda 2025-yil 14-oktyabrdagi PQ-302-sonli qaroriga muvofiq, endilikda, yangi yondashuv asosida suv hisobini yuritish toʼliq elektron shaklga oʼtkaziladi. “Suv hisobi” axborot platformasi orqali foydalanilgan suv miqdori aniq hisoblanadi va isteʼmolchilarga elektron tarzda maʼlum qilinadi.
Respublika boʼyicha jami 2,8 million gektar maydonda, sugʼoriladigan ekin maydonlarning 66 foizga suv tejovchi texnologiyalar joriy qilindi.Lazerli tekislash qishloq xoʼjaligi yerlarida suvning bir xil tarqalishini taʼminladi va ekinlarda oʼsuv davrida 15–20% hosildorlik oshishi kuzatildi. Bu agrotexnologiya fermerlar tomonidan eng samarali innovatsiyalardan biri sifatida baholanmoqda.
Suv resurslaridan oqilona foydalanish bugun qishloq xoʼjaligining eng muhim vazifalaridan biriga aylandi. Xususan, suv tejaydigan uskunalarning qiymatining 30–40% qismi, sarflangan elektr energiyasi toʼlovlari 100 % davlat tomonidan qoplab berilishi fermerlarning qiziqishini yanada oshirdi.
Beshinchidan, fermerlarga faoliyatini birgalikda yuritish uchun birlashish imkoniyati yaratildi. Yangi qabul qilingan “Qishloq xoʼjaligi kooperativlari toʼgʼrisida”gi Qonun bilan fermerlarga kooperativlar tashkil etish va birgalikda faoliyat yuritish imkoniyati yaratildi. Hozirda, mamlakatimizda qishloq xoʼjaligining turli yoʼnalishida
mingdan ortiq qishloq xoʼjaligi kooperativlari faoliyat koʼrsatmoqda.Kooperativlar nafaqat iqtisodiy, balki huquqiy himoya vositasiga ham aylanib bormoqda.
Yangi tartib boʼyicha paxtachilik yoʼnalishida respublikada 92 ta qishloq xoʼjaligi kooperativlari faoliyati tashkil etildi.
Birgina 2025-yilda fermerlar tomonidan tashkil etilgan 72 ta kooperativlar bilan 765 ta fermer xoʼjaliklari oʼrtasida birja savdolari orqali shartnomalar tuzilib, ular tomonidan 96 ming tonna paxta xom-ashyosi toʼgʼridan-toʼgʼri qishloq xoʼjaligi kooperativlarga yetkazib berildi.
Fermerlar va ular tashkil etgan kooperativlarning faoliyatini qoʼllab-quvvatlash va huquqiy himoya qilish maqsadida Oʼzbekiston Resublikasi Prezidentining 2025-yil 14-fevraldagi PF-22-sonli Farmoni bilan Oʼzbekiston fermerlari kengashiga fermer, dehqon xoʼjaliklari va qishloq xoʼjaligi kooperativlarining manfaatlarini koʼzlab sudga davlat boji toʼlamasdan daʼvo arizalari kiritish hamda fermer xoʼjaliklari va qishloq xoʼjaligi kooperativlarining manfaatlarini koʼzlab sud muhokamasining istalgan bosqichida ishtirok etish, shuningdek, daʼvo arizalari bilan bir qatorda apellyatsiya, kassatsiya, taftish tartibida shikoyatlar, arizalar taqdim etish huquqi berildi.
Davlat tomonidan fermerlarning huquqiy himoyasini taʼminlovchi bu ijobiy amaliyot dunyoning birorta davlati tajribasida mavjud emas.
Fermerlar kengashi sudlarga fermer manfaatida daʼvo arizalari kiritishda davlat boji toʼlashdan ozod etilganligi munosabati bilan fermerlarning 8,4 mlrd soʼm mablagʼlari ularning oʼzlarida tejab qolindi.
Oltinchidan, yangi tizim boʼyicha fermerlar qishloq xoʼjaligidagi islohotlar boʼyicha siyosiy munozaralarga jalb qilinib, ularning fikr-mulohazalari va tavsiyalarini hisobga olish mexanizmi joriy etildi.
Qishloq xoʼjaligidagi yana bir muhim yangilik — fermerlarning qaror qabul qilish jarayonlarida ishtirokining kuchayganidir.
Ochiq muloqotlar, jamoatchilik muhokamalari va raqamli platformalar orqali fermerlar oʼz taklif va tashabbuslarini bildirmoqda. Bu esa qonunchilik va sohaviy qarorlarni hayotga yaqinlashtirishga xizmat qilmoqda.
Joriy yilda Oʼzbekiston fermerlari kengashi, Qishloq xoʼjaligi vazirligi rahbariti, Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari bilan hamkorlik Qashqadaryo, Surxondaryo, Jizzax va Buxoro viloyatlarida fermerlarni qishloq xoʼjaligidagi islohotlar boʼyicha siyosiy munozaralarga jalb qilindi.
Muloqotlarda fermerlardan jami 156 ta takliflar kelib tushdi va yechimi boʼyicha normativ hujjatlar loyihasi ishlab chiqilmoqda. Birgina, “Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati” Oʼzbekiston Liberal Demokratik partiyasiga 167 nafar fermer xalq tomonidan deputat sifatida saylanib, qonunchilikni takomillashtirishda faol ishtirok etmoqda.
Fermerlarning, tadbirkorlarning manfaatlariga daxldor normativ-huquqiy hujjatlarning loyihalari ishlab chiquvchi tomonidan regulation.gov.uz portali orqali jamoatchilik muhokamasidan oʼtkazilmoqda.
Oʼzbekiston fermerlari kengashi tomonidan https://loyiha.adliya.uz/ portali orqali 2024-yilda 64, 2025-yilda 140 ta, 2026-yilning oʼtgan davrida 53 ta normativ-huquqiy hujjatlar loyihasi fermerlarning huquqlari va qonuniy manfaatlari yuzasidan huquqiy ekspertizadan oʼtkazildi.
Oʼzbekiston fermerlari kengashining ijtimoiy tarmoqlarda "Fermer minbari" (https://t.me/minbarfermer) telegram guruhi va "Fermer minbari" (https://t.me/fermerminbar) telegram kanalida fermerlar bilan ochiq onlayn muloqot tizimi yoʼlga qoʼyildi. "Fermer minbari" (https://t.me/minbarfermer) telegram guruhi orqali birgina 2025-yilda 2 mingdan ortiq, 2026-yilning oʼtgan davrida 200 dan ortiq murojaat, taklif va tavsiyalar kelib tushdi va ijobiy hal etildi.
Yana bir yangilik, Oʼzbekiston fermerlari kengashi fermerlar faoliyatiga koʼmaklashish va qulay shartoit yaratish maqsadida sunʼiy intellekt asosida ishlovchi va fermerlarga tezkor maslahatlar beruvchi “Fermer AI” telegram boti ishlab chiqildi.
Bu orqali sohada raqamli texnologiyalardan foydalanish yangi bosqichga chiqmoqda. Xususan, fermerlarga tezkor maslahat berish, kasalliklarni aniqlash, ekin holatini baholash va agrotexnik qarorlar qabul qilishda sunʼiy intellekt imkoniyatlari kengaymoqda. Bu esa zamonaviy fermer qiyofasini shakllantirmoqda.
Qishloq xoʼjaligida amalga oshirilayotgan islohotlar sohani yangi bosqichga olib chiqmoqda.
Bugungi fermer — yerni boshqaruvchi, bozorni tushunuvchi, texnologiyadan foydalanuvchi va oʼz manfaatini himoya qila oladigan zamonaviy tadbirkordir.
Yangi tizimning bosh maqsadi esa bitta — fermerning daromadi, oziq-ovqat xavfsizligi va mamlakat iqtisodiy barqarorligini taʼminlashdir.

The updated agricultural system in New Uzbekistan serves the interests of farmers
In Uzbekistan a large-scale work is being carried out to reform the agricultural sector. These changes are significant with the fact, that they are aimed not only at increasing production volumes, but also at protecting the rights and interests of farmers, digitizing the sector and widely introducing market mechanisms.
As a result of the new approach, agriculture is gradually moving from administrative management to a conditiont of an economic freedom and competition.
One of the important areas of reform was the improvement of relations towards land issues.
According to the new procedure, openness and transparency are ensured in the allocation of land for agriculture, and an electronic auction system has been introduced. This allows farmers to exercise their right to use land on a legal and guaranteed basis. Most importantly, restrictions have been established on the groundless termination of land lease rights. Currently land lease relations are resolved by agreement of the parties or by court decision. This strengthens the farmer's confidence in the future.
Fundamental reforms have been implemented, aimed at drastically reducing administrative interference in the activities of farmers and ensuring the rights and legitimate interests of producers, as well as a new system has been introduced in the sector.
Firstly, a transparent mechanism for the allocation of agricultural land has been introduced, creating an opportunity for farmers to freely purchase land through electronic auctions and a guarantee of protection of lease rights. For example, the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan from June 8, 2021 “On measures to ensure equality and transparency in land relations, reliable protection of land rights and their transformation into a market asset” created the opportunity for everyone to freely purchase agricultural land that is kept only in reserve through open electronic auctions.
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan from August 24, 2022, it was established that from September 1, 2022, documents that are the basis for the emergence of rights to land plots cannot be terminated. This includes the cancellation of documents of the Cabinet of Ministers, local government bodies by themselves or by higher bodies and officials, in particular, by the prosecutor's protest.
According to the Decree, a land lease agreement of farms can be terminated by agreement of the parties based on their notarized consent or only by a court.
Guarantees of farmers' lease rights have been strengthened at the Code level, and Article 36 of the Land Code establishes the procedure for terminating the lease right based on the application of the land user or a court decision..
Secondly, Secondly, under the new system, a mechanism for independent placement of crops on the lands leased by farmers has been introduced.
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan adopted on August 12, 2025, starting from the 2026 harvest, farms, clusters and other agricultural organizations will independently place the types of crops to be planted on their land plots through the “Agroportal” (a single integration platform for “Digital Agriculture”). At the same time, the practice of directly determining crops by state bodies has been abolished and transparent management of data through a digital platform has been established.
The practice of placing crops through digital platforms reduces the human factor and makes the decision-making process transparent. This creates conditions for producing products based on market demand.
Based on the Regulation “On the Procedure for Rational Placement of Agricultural Crops”, farms will independently place agricultural crops, and proposals for placing crops will be implemented without human intervention through the “CropAgro” AT.
Thirdly, a new system was introduced to ensure the freedom of farmers' activities, and the system of state orders was reduced. That is, the principles of the free market in cotton and grain production were gradually expanded, and farmers were given the opportunity to independently choose a buyer.
State bodies, including local khokimiyats at all levels and law enforcement agencies shall be strictly prohibited from interfering in the conduct of agrotechnical measures in the cultivation of grain crops, the provision of material and technical resources, the processes of wheat sales, including the conclusion of contracts, the connection of farms to certain enterprises engaged in the preparation and processing of grain, and internal transportation between the regions of the republic.
According to Article 22 of the Law “On Farming”, farmers currently have the opportunity to conclude contracts through stock exchanges, freely sell products and independently manage their income. Wherein local officials interfere in the activities of farmers, threaten or insult them, a fine of twenty to forty times the basic calculation amount is established according to Article 41 of the Code of Administrative Responsibility. At the same time, in order to financially support farms and create the necessary conditions, the Cabinet of Ministers, by Resolution No. 771 of December 6, 2025, established the allocation of a subsidy of one million soums for each ton of raw cotton sold through stock exchanges starting from the 2025 harvest.
Currently, farmers have the opportunity to conclude contracts with any of the 15-20 operating clusters in each region. 15 cotton-textile clusters operate In Kashkadarya region alone. Farms operate by voluntarily agreeing with the clusters of their choice and concluding contracts on exchange trading (futures, forwards and spot).
Fourth, farmers have the opportunity to reduce their costs, increase their income by obtaining high yields.
Using new agrotechnology, cotton cultivation under Scheme 76 will be popularized next year, and cotton will be grown entirely under this scheme on 891 thousand hectares. The areas under which foreign varieties resistant to bollworm, herbicide, salt and drought will be planted will be doubled, reaching 500 thousand hectares.
300 thousand hectares of seeds will be planted based on the "Xinjiang experience". 2 trillion 600 billion soums of preferential loans will be allocated to introduce drip irrigation technology in the fields for this measure. Farmers who grow cotton from their own funds will be given 250 billion soums to subsidize up to 10 percent of the harvest.
At the same time, farmers using half of the credit limit for cotton cultivation will also be given a subsidy of up to 5 percent of the harvest.
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. PF-183 dated October 13, 2025 and Resolution No. PP-302 dated October 14, 2025, water accounting will now be completely electronic based on a new approach. The amount of water used is accurately calculated through the “Water Accounting” information platform and communicated to consumers electronically.
Water-saving technologies have been introduced on 66% of irrigated arable land across the republic, covering a total area of 2.8 million hectares. Laser leveling has ensured uniform distribution of water on agricultural lands, and a 15–20% increase in crop yield was observed during the growing season. This agrotechnology is considered by farmers as one of the most effective innovations.
Rational use of water resources has become one of the most important tasks of agriculture today. In particular, 30-40% of the cost of water-saving equipment, 100% of the cost of electricity is covered by the state, which lead to further increasing the interest of farmers.
Fifth, farmers have been given the opportunity to unite for conducting their activities together. The newly adopted Law "On Agricultural Cooperatives" has created the opportunity for farmers to organize cooperatives and work together. Currently, more than a thousand agricultural cooperatives are operating in our country in various areas of agriculture. Cooperatives are becoming not only an economic but also a means of legal protection.
According to the new procedure, 92 agricultural cooperatives have been established in the republic in the field of cotton growing.
In 2025 alone, contracts were concluded between 72 cooperatives established by farmers and 765 farms through exchange trades, and they directly supplied 96 thousand tons of raw cotton to agricultural cooperatives.
In order to support and legally protect the activities of farmers and the cooperatives they have established, by Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. PF-22 dated February 14, 2025, the Farmers' Council of Uzbekistan was granted the right to file lawsuits in court in the interests of farmers, peasant farms and agricultural cooperatives without paying state duty, and to participate in any stage of court proceedings in the interests of farmers and agricultural cooperatives, as well as to submit complaints and applications in the appellate, cassation, and audit procedures along with lawsuits.
This positive practice of the state providing legal protection to farmers is not available in any other country in the world.
Farmers' Councils were exempted from paying state fees when filing lawsuits in the interests of farmers in courts, saving farmers of 8.4 billion soums.
Sixth, under the new system, farmers are involved in political discussions on agricultural reforms, and a mechanism has been introduced to take their opinions and recommendations into account.
An increased participation of farmers in decision-making processes isa nother important innovation in agriculture.
Farmers are expressing their proposals and initiatives through open dialogues, public discussions, and digital platforms. This serves to bring legislation and sectoral decisions closer to reality.
This year, in cooperation with the Farmers' Council of Uzbekistan, the leadership of the Ministry of Agriculture, and deputies of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, farmers in Kashkadarya, Surkhandarya, Jizzakh, and Bukhara regions were involved in political discussions on agricultural reforms.
A total of 156 proposals were received from farmers during the discussions, and draft regulatory documents are being developed to address them. Only 167 farmers from the "Movement of Entrepreneurs and Businessmen" were elected as deputies by the people to the Liberal Democratic Party of Uzbekistan and are actively participating in improving legislation.
Draft regulatory legal acts concerning the interests of farmers and entrepreneurs are being subject to public discussion by the developer through the regulation.gov.uz portal.
The Farmers' Council of Uzbekistan conducted legal expertise on 64 draft regulatory legal acts in 2024, 140 in 2025, and 53 in the previous period of 2026 through the https://loyiha.adliya.uz/portal on the rights and legitimate interests of farmers.
An open online dialogue system with farmers has been launched on the social networks of the Farmers' Council of Uzbekistan in the "Fermer minbari" https://t.me/fermerminbar) telegram group and the "Fermer minbari" (https://t.me/fermerminbar) telegram channel. Through the "Fermer minbari" (https://t.me/minbarfermer) telegram group in 2025 alone, more than 200 appeals, proposals and recommendations were received and positively resolved
Another novelty is that the Farmers' Council of Uzbekistan has developed a telegram bot "Fermer AI", which works on the basis of artificial intelligence and provides prompt advice to farmers in order to support their activities and create favorable conditions.
This brings the use of digital technologies in the sector to a new level. In particular, the capabilities of artificial intelligence are expanding in providing prompt advice to farmers, identifying diseases, assessing crop condition, and making agrotechnical decisions. This is shaping the image of a modern farmer.
The reforms being implemented in agriculture are taking the sector to a new level.
Today's farmer is a modern entrepreneur who manages the land, understands the market, uses technology and is able to protect his interests.
The main goal of the new system remains as single goal - to ensure the farmer's income, food security and economic stability of the country.