Oʻzbekiston Prezidenti “BMT Turizm” rahbari bilan sayyohlik sohasidagi hamkorlikning ustuvor yoʻnalishlarini muhokama qildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 1-aprel kuni mamlakatimizda tashrif bilan boʻlib turgan “BMT Turizm” bosh kotibi Shayxa Nosir Al Novaysni qabul qildi.
Oʻzbekiston va BMTning ushbu ixtisoslashgan muassasasi oʻrtasidagi koʻp qirrali va uzoq muddatli hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari koʻrib chiqildi.
Tashkilot rahbari Oʻzbekistonda turizm sohasida amalga oshirilayotgan keng koʻlamli islohotlarni yuksak baholadi. Sayyohlik infratuzilmasini modernizatsiya qilish va xizmatlarni diversifikatsiya qilish boʻyicha izchil choralar amalga oshirilmoqda. Aviaqatnovlar geografiyasi kengaymoqda, yangi muzeylar tashkil etilmoqda, yirik madaniy tadbirlar muntazam oʻtkazilmoqda.
Soʻnggi 8 yilda yurtimizga kelgan sayyohlar soni 6 barobar koʻpayib, qariyb 12 million nafarga yetgani alohida qayd etildi. 2030-yilga qadar ularning sonini 20 millionga, turizmning mamlakatimiz yalpi ichki mahsulotidagi ulushini esa 7 foizga yetkazish rejalashtirilgan.
Oʻzbekiston va “BMT Turizm” oʻrtasidagi hamkorlik jadal surʼatda rivojlanib borayotgani katta mamnuniyat bilan taʼkidlandi. 2023-yilda Samarqand shahrida Tashkilot Bosh Assambleyasi muvaffaqiyatli oʻtkazildi, Xalqaro turizm akademiyasi tashkil etildi, yaqinda esa “Ipak yoʻlida turizm” mavzusidagi ofisning ochilishi boʻlib oʻtadi.
Oʻzbekiston tashabbusi bilan BMT Bosh Assambleyasining 2027-yilni Xalqaro barqaror va yashovchan turizm yili deb eʼlon qilish toʻgʻrisidagi rezolyutsiyasi qabul qilindi.
Suhbat chogʻida tomonlar sheriklikni yanada rivojlantirish, jumladan, sayyohlik sohasida xalqaro huquqiy bazani takomillashtirish, qoʻshma loyihalarni amalga oshirish, ekspertlik va texnik hamkorlikni kengaytirish, turizm sohasi uchun yuqori malakali kadrlarni tayyorlash niyatida ekanini qatʼiy tasdiqladilar.

The President of Uzbekistan discusses tourism cooperation priorities with the head of the UN Tourism
On April 1, the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, received the Secretary-General of the UN Tourism, Shaikha Nasser Al Nowais.
Discussions focused on expanding long-term, multifaceted cooperation between Uzbekistan and this specialized UN agency.
The head of the organization highly praised the extensive reforms in Uzbekistan’s tourism sector. Efforts are consistently made to modernize infrastructure and expand tourism options. The network of air routes is growing, new museums are being established around the country, and major cultural events are regularly held.
It was emphasized that over the past eight years, the number of tourists visiting Uzbekistan has increased sixfold, reaching nearly 12 million. By 2030, the goal is to raise this number to 20 million and boost the tourism sector’s share of the country’s GDP to 7 percent.
The growing cooperation between Uzbekistan and UN Tourism was noted with great satisfaction. In 2023, the Organization’s General Assembly was successfully held in Samarkand, the International Academy of Tourism was established, and a Thematic Office “Tourism on the Silk Road” will soon open.
At the initiative of Uzbekistan, a resolution of the United Nations General Assembly was adopted declaring 2027 the International Year of Sustainable and Resilient Tourism.
At the meeting, readiness to develop the partnership was confirmed, including improving the international legal framework in tourism, implementing joint projects, expanding expert and technical cooperation, and training highly qualified personnel for the tourism industry.