Oʻzbekiston Prezidenti “BMT Turizm” rahbari bilan sayyohlik sohasidagi hamkorlikning ustuvor yoʻnalishlarini muhokama qildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 1-aprel kuni mamlakatimizda tashrif bilan boʻlib turgan “BMT Turizm” bosh kotibi Shayxa Nosir Al Novaysni qabul qildi.
Oʻzbekiston va BMTning ushbu ixtisoslashgan muassasasi oʻrtasidagi koʻp qirrali va uzoq muddatli hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari koʻrib chiqildi.
Tashkilot rahbari Oʻzbekistonda turizm sohasida amalga oshirilayotgan keng koʻlamli islohotlarni yuksak baholadi. Sayyohlik infratuzilmasini modernizatsiya qilish va xizmatlarni diversifikatsiya qilish boʻyicha izchil choralar amalga oshirilmoqda. Aviaqatnovlar geografiyasi kengaymoqda, yangi muzeylar tashkil etilmoqda, yirik madaniy tadbirlar muntazam oʻtkazilmoqda.
Soʻnggi 8 yilda yurtimizga kelgan sayyohlar soni 6 barobar koʻpayib, qariyb 12 million nafarga yetgani alohida qayd etildi. 2030-yilga qadar ularning sonini 20 millionga, turizmning mamlakatimiz yalpi ichki mahsulotidagi ulushini esa 7 foizga yetkazish rejalashtirilgan.
Oʻzbekiston va “BMT Turizm” oʻrtasidagi hamkorlik jadal surʼatda rivojlanib borayotgani katta mamnuniyat bilan taʼkidlandi. 2023-yilda Samarqand shahrida Tashkilot Bosh Assambleyasi muvaffaqiyatli oʻtkazildi, Xalqaro turizm akademiyasi tashkil etildi, yaqinda esa “Ipak yoʻlida turizm” mavzusidagi ofisning ochilishi boʻlib oʻtadi.
Oʻzbekiston tashabbusi bilan BMT Bosh Assambleyasining 2027-yilni Xalqaro barqaror va yashovchan turizm yili deb eʼlon qilish toʻgʻrisidagi rezolyutsiyasi qabul qilindi.
Suhbat chogʻida tomonlar sheriklikni yanada rivojlantirish, jumladan, sayyohlik sohasida xalqaro huquqiy bazani takomillashtirish, qoʻshma loyihalarni amalga oshirish, ekspertlik va texnik hamkorlikni kengaytirish, turizm sohasi uchun yuqori malakali kadrlarni tayyorlash niyatida ekanini qatʼiy tasdiqladilar.

Президент Узбекистана обсудил с главой «ООН Туризм» приоритеты сотрудничества в туристической сфере
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 1 апреля принял генерального секретаря «ООН Туризм» Шайху Насер Аль Новаис, находящуюся в нашей стране с визитом.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения многопланового и долгосрочного взаимодействия Узбекистана с этим специализированным учреждением ООН.
Глава Организации дала высокую оценку проводимым в Узбекистане масштабным реформам в сфере туризма. Последовательно осуществляются меры по модернизации инфраструктуры и диверсификации туристических услуг. Расширяется география авиасообщений, в стране создаются новые музеи, регулярно проводятся крупные культурные мероприятия.
Особо подчеркнуто, что за последние 8 лет число туристов, посетивших Узбекистан, выросло в 6 раз, достигнув почти 12 миллионов. К 2030 году планируется увеличить их количество до 20 миллионов, довести долю туризма в ВВП страны до 7 процентов.
С глубоким удовлетворением отмечена нарастающая динамика сотрудничества между Узбекистаном и «ООН Туризм». В 2023 году в г. Самарканде успешно проведена Генеральная Ассамблея Организации, создана Международная академия туризма, скоро откроется Тематический офис «Туризм на Шёлковом пути».
По инициативе Узбекистана была принята резолюция Генеральной Ассамблеи ООН об объявлении 2027 года Международным годом устойчивого и жизнестойкого туризма.
В ходе беседы подтверждена готовность к дальнейшему развитию партнёрства, включая совершенствование международной правовой базы в области туризма, реализацию совместных проектов, расширение экспертного и технического взаимодействия, а также подготовку высококвалифицированных кадров для туристической отрасли.