O‘zbekiston va Pokiston Prezidentlarining uchrashuvi bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston va Pokiston o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni yanada kengaytirish, shuningdek, do‘stlik va strategik sheriklikni mustahkamlashning bugungi holati va dolzarb yo‘nalishlari muhokama qilindi. Ali Zardoriy davlatimiz rahbarini Strategik hamkorlik kengashining birinchi yig‘ilishining muvaffaqiyatli yakunlari bilan tabrikladi, shuningdek, ikki tomonlama munosabatlarni chuqurlashtirishga yangi sur’at bag‘ishlash sharoitidagi davlat tashrifining tarixiy ahamiyatini ta’kidladi.
O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar doirasidagi yangi islohotlar - 2030 yil yuqori baholandi.
Turli darajadagi faol aloqalar mamnuniyat bilan qayd etildi. Savdo aylanmasi, qo‘shma korxonalar soni barqaror sur’atlar bilan o‘sib bormoqda. Iqtisodiyotning ustuvor tarmoqlarida kooperatsiya loyihalari amalga oshirilmoqda.
Islomobodda sammit arafasida Hukumatlararo komissiya yig‘ilishi va siyosiy maslahatlashuvlar samarali bo‘lib o‘tdi.
Amaliy hamkorlikni yanada kengaytirish, siyosiy biznes va sarmoyaviy aloqalarni kengaytirish, jumladan, iqtisodiy savdo va sarmoyaviy aloqalarni mustahkamlashning ahamiyati. almashinuvlarga alohida e'tibor qaratildi.
Yaqin kelajakda oʻzaro tovar ayirboshlash hajmini 2 milliard dollarga yetkazish boʻyicha qoʻshma chora-tadbirlarni muvofiqlashtirish va amalga oshirish masalalari alohida muhokama qilindi.
Hududlararo hamkorlikni rivojlantirishga alohida eʼtibor qaratildi. Hududlar forumining joriy yildagi birinchi yig‘ilishini Xiva shahrida o‘tkazishga kelishib olindi.
Xalqaro tashkilotlar doirasida o‘zaro hamkorlikni kuchaytirish masalalari yuzasidan fikr almashildi. Tomonlar bugungi kun tartibidagi mintaqaviy va xalqaro kun tartibidagi pozitsiyalar o‘zaro qo‘llab-quvvatlanishi va o‘xshashligini tasdiqladilar.
Madaniy-gumanitar almashinuvlarni yanada kengaytirish, ta'lim, ekologiya, sport va boshqa sohalarda qo'shma loyihalarni ilgari surish bo'yicha o'zaro majburiyatlar

Состоялась встреча Президентов Узбекистана и Пакистана
В рамках государственного визита в город Исламабад в резиденции «Айван-е-Садр» состоялась встреча Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Исламской Республики Пакистан Асифом Али Зардари в узком формате и с участием делегаций.
Рассмотрены текущее состояние и актуальные направления дальнейшего расширения многопланового взаимодействия, а также укрепления дружбы и стратегического партнерства между Узбекистаном и Пакистаном.
В начале встречи Асиф Али Зардари поздравил главу нашего государства с успешными результатами первого заседания Совета стратегического сотрудничества, а также подчеркнул историческую значимость нынешнего государственного визита в контексте придания нового импульса углублению двусторонних отношений.
Дана высокая оценка масштабным социально-экономическим преобразованиям, реализуемым в Новом Узбекистане в рамках Стратегии развития – 2030.
С удовлетворением отмечены активные контакты на различных уровнях. Устойчивыми темпами растут товарооборот и количество совместных предприятий. Реализуются проекты кооперации в приоритетных отраслях экономики.
В преддверии саммита в Исламабаде плодотворно прошли заседание Межправительственной комиссии и политические консультации.
Подчеркнута важность дальнейшего расширения практического сотрудничества, включая укрепление политического диалога, развитие торгово-экономических и инвестиционных связей, активизацию деловых обменов.
Отдельно обсуждены вопросы координации и реализации совместных мер по доведению объемов взаимной торговли до 2 миллиардов долларов в ближайшей перспективе.
Особое внимание уделено развитию межрегионального сотрудничества. Согласовано проведение в текущем году в городе Хиве первого заседания Форума регионов.
Состоялся обмен мнениями по вопросам укрепления взаимодействия в рамках международных организаций. Стороны подтвердили взаимную поддержку и схожесть позиций по актуальной региональной и международной повестке.
Отмечена взаимная приверженность дальнейшему расширению культурно-гуманитарных обменов, продвижению совместных проектов в сферах образования, экологии, спорта и других направлениях.