Samarqandda “Birodar shaharlar – barqaror rivojlanish va xalq diplomatiyasining yangi modeli” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy anjuman boʼlib oʼtdi
Joriy yil 24-iyul kuni Samarqand shahrida “Birodar shaharlar – barqaror rivojlanish va xalq diplomatiyasining yangi modeli” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferentsiya boʼlib oʼtdi.
Аnjuman birodar shaharlar oʼrtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish, xalq diplomatiyasi mexanizmlarini kuchaytirish hamda xalqaro tajriba almashinuvini kengaytirish maqsadida tashkil etildi. Unda 20 ga yaqin xorijiy mamlakatlardan ekspert va mutaxassislar, shahar maʼmuriyati vakillari, Oʼzbekistondagi xorijiy davlatlar elchixonalari hamda xalqaro tashkilotlar vakillari (onlayn va oflayn formatda), shuningdek davlat va jamoat tashkilotlari, oliy taʼlim muassasalari hamda ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Mazkur xalqaro ilmiy-amaliy konferentsiya shaharlar oʼrtasida xalq diplomatiyasi asosida doʼstlik, hamjihatlik va madaniy-gumanitar aloqalarni mustahkamlashga qaratilgan boʼlib, uning doirasida madaniyat, taʼlim, turizm, iqtisodiyot, ekologiya va innovatsiyalar sohalarida qoʼshma loyihalarni amalga oshirish, tajriba almashish hamda oʼzaro hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. Shuningdek, anjuman xalqlar oʼrtasida oʼzaro tushunish va ishonchni mustahkamlash, milliy qadriyatlar hamda urf-odatlarni hurmat qilish orqali tinchlik va barqaror taraqqiyotga hissa qoʼshishga xizmat qildi.
Konferentsiya doirasida yalpi majlis hamda uchta mavzuli sessiya oʼtkazildi.
Yalpi majlis: “Birodar shaharlar – barqaror rivojlanish va xalq diplomatiyasining yangi modeli” Yalpi majlisning asosiy maqsadi – birodar shaharlar oʼrtasidagi hamkorlikni xalq diplomatiyasining muhim mexanizmi sifatida ilmiy va amaliy jihatdan muhokama qilish, mahalliy darajadagi xalqaro aloqalar orqali xalqlar oʼrtasida oʼzaro ishonch, madaniy yaqinlik va gumanitar aloqalarni yanada mustahkamlashdan iborat.
Birinchi sessiya: “Birodar shahar va hududlar oʼrtasida savdo-iqtisodiy hamda investitsiyaviy hamkorlik” Mazkur sessiya doirasida birodar shaharlar va hududlar oʼrtasida savdo-iqtisodiy aloqalarni rivojlantirish, investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirish hamda oʼzaro manfaatli loyihalarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
Sessiyada hududlarning iqtisodiy salohiyatidan samarali foydalanish, ishlab chiqarish kooperatsiyasini yoʼlga qoʼyish, eksport imkoniyatlarini kengaytirish, investitsiya loyihalarini amalga oshirish uchun qulay shart-sharoitlarni yaratish hamda xorijiy hamkorlar bilan toʼgʼridan-toʼgʼri aloqalarni mustahkamlash boʼyicha fikr va takliflar bildirildi. Shuningdek, birodar shaharlar oʼrtasida kichik va oʼrta biznes subʼektlari oʼrtasidagi hamkorlikni rivojlantirish, innovatsion iqtisodiy tashabbuslarni qoʼllab-quvvatlash va hududlararo sheriklikni aniq amaliy natijalarga yoʼnaltirish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi. Sessiya hududlarning investitsiyaviy jozibadorligini oshirish va yangi hamkorlik yoʼnalishlarini belgilashda muhim muloqot maydoni boʼldi.
Ikkinchi sessiya “Birodar shaharlararo fan-taʼlim, texnologiya va innovatsiyalar hamkorligining istiqbollari” mavzusiga bagʼishlandi. Unda birodar shaharlar oʼrtasida ilm-fan, taʼlim, raqamli texnologiyalar va innovatsiyalar sohalarida hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi. Sessiya davomida oliy taʼlim muassasalari, ilmiy markazlar va innovatsion tashkilotlar oʼrtasida hamkorlik aloqalarini yoʼlga qoʼyish, qoʼshma ilmiy loyihalarni amalga oshirish, akademik almashinuv dasturlarini rivojlantirish hamda yosh olimlar va tadqiqotchilar uchun yangi imkoniyatlar yaratish masalalari koʼrib chiqildi.
Shuningdek, “aqlli shahar” (smart city) texnologiyalari, zamonaviy boshqaruv tizimlari, ekologik innovatsiyalar va raqamli yechimlarni joriy etish borasidagi xalqaro tajriba almashish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi. Sessiyada bilim va tajribani umumlashtirish, innovatsion gʼoyalarni qoʼllab-quvvatlash hamda shaharlarning barqaror rivojlanishiga xizmat qiladigan yangi mexanizmlarni shakllantirish kabi mavzular qamrab olindi.
Uchinchi sessiya “Turizm – birodar shaharlar global tarmogʼini rivojlantirishning strategik vositasi” mavzusiga bagʼishlandi. Ushbu uchrashuv davomida turizm sohasi birodarlashgan shaharlar oʼrtasidagi hamkorlikni mustahkamlash, xalqlar oʼrtasidagi madaniy aloqalarni rivojlantirish hamda xalq diplomatiyasi imkoniyatlarini kengaytirishning asosiy yoʼnalishi sifatida muhokama etildi.
Sessiya doirasida Oʼzbekistonning boy tarixiy-madaniy merosi, turizm salohiyati va zamonaviy turizm imkoniyatlarini xalqaro miqyosda targʼib qilish, xorijiy shaharlar bilan qoʼshma turistik loyihalarni amalga oshirish hamda yangi yoʼnalishlarni shakllantirish masalalari koʼrib chiqildi. Ishtirokchilar tomonidan turizm, madaniyat va iqtisodiy hamkorlikni uygʼunlashtirish, shaharlar oʼrtasida sayyohlik almashinuvini rivojlantirish, umumiy turistik yoʼnalishlar yaratish, milliy qadriyatlar va madaniy merosni keng targʼib qilish boʼyicha fikrlar bildirildi.
Samarqand shahrida oʼtkazilgan “Birodar shaharlar – barqaror rivojlanish va xalq diplomatiyasining yangi modeli” xalqaro ilmiy-amaliy konferentsiyasi shaharlar oʼrtasidagi hamkorlikni rivojlantirish, xalq diplomatiyasi imkoniyatlarini kengaytirish va xalqaro tajriba almashinuvini kuchaytirishda muhim ahamiyat kasb etdi. Аnjuman doirasida ilgari surilgan taklif va tashabbuslar iqtisodiyot, taʼlim, innovatsiya, turizm hamda madaniy-gumanitar yoʼnalishlarda yangi hamkorlik loyihalarini amalga oshirishga xizmat qiladi. Mazkur konferentsiya birodar shaharlar oʼrtasidagi doʼstlik va ishonch rishtalarini mustahkamlash, barqaror taraqqiyot yoʼlida yangi imkoniyatlarni yaratish uchun muhim muloqot maydoniga aylandi.

В Самарканде состоялась международная научно-практическая конференция на тему «Города-побратимы — новая модель устойчивого развития и народной дипломатии»
24 июля в городе Самарканде состоялась международная научно-практическая конференция на тему «Города-побратимы – новая модель устойчивого развития и народной дипломатии».
Представительное мероприятие было организовано в целях дальнейшего развития сотрудничества между городами-побратимами, укрепления механизмов народной дипломатии и расширения международного обмена опытом. В мероприятии приняли участие эксперты и специалисты почти из 20 зарубежных стран, представители городских администраций, посольств иностранных государств в Узбекистане и международных организаций (в онлайн- и офлайн-форматах), а также представители государственных и общественных организаций, высших учебных заведений и средств массовой информации.
Данная международная научно-практическая конференция направлена на укрепление дружбы, согласия и культурно-гуманитарных связей между городами на основе народной дипломатии. В рамках мероприятия были обсуждены вопросы реализации совместных проектов, обмена опытом и развития взаимовыгодного сотрудничества в сферах культуры, образования, туризма, экономики, экологии и инноваций. Кроме того, конференция способствовала укреплению взаимопонимания и доверия между народами, а также внесению вклада в обеспечение мира и устойчивого развития посредством уважения национальных ценностей и обычаев.
В рамках конференции состоялись пленарное заседание и три тематические сессии.
Основная цель научно-практической конференции в рамках пленарного заседания на тему «Города-побратимы — новая модель устойчивого развития и народной дипломатии» была направлена на научно-практическое обсуждение сотрудничества между городами-побратимами как важного механизма народной дипломатии, а также на дальнейшее укрепление взаимного доверия, культурного сближения и гуманитарных связей между народами через международные контакты на местном уровне.
В рамках первой сессии на тему «Торгово-экономическое и инвестиционное сотрудничество между городами-побратимами и регионами» были обсуждены вопросы развития торгово-экономических связей, расширения инвестиционного взаимодействия и реализации взаимовыгодных проектов между городами-побратимами и регионами.
В ходе сессии были высказаны мнения и предложения по эффективному использованию экономического потенциала регионов, налаживанию производственной кооперации, расширению экспортных возможностей, созданию благоприятных условий для реализации инвестиционных проектов и укреплению прямых связей с зарубежными партнерами. Также особое внимание было уделено развитию сотрудничества между субъектами малого и среднего бизнеса городов-побратимов, поддержке инновационных экономических инициатив и ориентации межрегионального партнерства на конкретные практические результаты. Сессия стала важной диалоговой площадкой для повышения инвестиционной привлекательности регионов и определения новых направлений сотрудничества.
Вторая сессия была посвящена теме “Перспективы сотрудничества городов-побратимов в сфере науки, образования, технологий и инноваций“. В ходе обсуждения рассматривались векторы развития взаимодействия между городами-побратимами в области науки, образования, цифровых технологий и инноваций. В рамках этой встречи были изучены вопросы налаживания партнерских связей между высшими учебными заведениями, научными центрами и инновационными организациями, реализации совместных научных проектов, расширения программ академического обмена, а также создания новых возможностей для молодых ученых и исследователей.
Также особое внимание было уделено вопросам международного обмена опытом по внедрению технологий “умного города” (smart city), современных систем управления, экологических инноваций и цифровых решений. Сессия охватила такие темы, как объединение знаний и опыта, поддержка инновационных идей и формирование новых механизмов, служащих устойчивому развитию городов.
Третья сессия прошла под названием “Туризм — стратегический инструмент развития глобальной сети городов-побратимов”. В ходе данной встречи сфера туризма обсуждалась как ключевое направление для укрепления сотрудничества между городами-побратимами, развития культурных связей между народами и расширения возможностей народной дипломатии.
В рамках сессии были рассмотрены вопросы популяризации богатого историко-культурного наследия, туристического потенциала и современных возможностей туризма Узбекистана на международном уровне, реализации совместных туристических проектов с зарубежными городами и формирования новых маршрутов. Участники высказали мнения по интеграции сферы туризма, культуры и экономического сотрудничества, развитию взаимных туристических обменов между городами, созданию единых туристических маршрутов, а также широкому продвижению национальных ценностей и культурного наследия.
Международная научно-практическая конференция “Города-побратимы — новая модель устойчивого развития и народной дипломатии”, прошедшая в городе Самарканде, сыграла важную роль в развитии сотрудничества между городами, расширении возможностей народной дипломатии и укреплении международного обмена опытом. Инициативы и предложения, выдвинутые в процессе конференции, будут содействовать запуску новых совместных проектов в таких сферах, как экономика, образование, инновации, туризм и культурно-гуманитарное сотрудничество. Данная конференция стала важной дискуссионной платформой для укрепления уз дружбы и доверия между городами-побратимами, а также создания новых возможностей на пути к устойчивому развитию.