Yashirin iqtisodiyotni qisqartirish bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi
11 avgust kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev iqtisodiyotga qarshi kurashish tizimini takomillashtirishga bag‘ishlangan taqdimotni ko‘rib chiqdi.
justify;">O'tmishda yuqori ma'muriy bosim va biznesga ortiqcha aralashish ko'plab tadbirkorlarning ochiq ishlashdan qo'rqishiga olib kelgan. So‘nggi yillarda soliq yukini kamaytirish va byurokratik to‘siqlarni bartaraf etish bo‘yicha keng ko‘lamli ishlar amalga oshirildi: soliq turlari soni 13 tadan 9 taga qisqartirildi, 100 dan ortiq turdagi litsenziya va ruxsatnomalar bekor qilindi.Natijada, yashirin iqtisodiyotning ulushi 13 dan 9 taga kamaydi. hozirgi 35 foiz. Biroq, bu ulushni yanada qisqartirish zarur.
Taqdimot davomida mazkur yo‘nalishdagi ustuvor vazifalar muhokama qilindi. Mas’ul rahbarlar tomonidan yashirin iqtisodiyotning rivojlanishiga turtki bo‘layotgan omillar va ularni bartaraf etish chora-tadbirlari to‘g‘risida ma’lumotlar berildi.
Eng samarali yo‘l zamonaviy texnologik va innovatsion yondashuvlarni joriy etish ekanligi ta’kidlandi. Misol uchun, Toshkent jamoat transportida to‘lov tizimining to‘liq avtomatlashtirilgan rejimga o‘tkazilishi haqiqiy yo‘lovchilar soni avvalgi ma’lumotlarga nisbatan 30 foizga ko‘p ekanligini ko‘rsatdi. Dehqon va kiyim-kechak bozorlari faoliyatini raqamlashtirish ularning daromadlarini 3 baravargacha oshirishga xizmat qilmoqda.
Qishloq xo‘jaligi, qurilish, transport, savdo va xizmat ko‘rsatish sohalarida – yashirin iqtisodiyotda eng katta ulushga ega bo‘lgan sohalarda ham ana shunday tizimlarni joriy etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi. Litsenziya va ruxsatnomalarni berish tartibi va muddatlarini qayta ko‘rib chiqish, inson omilini imkon qadar kamaytirish va bu jarayonlarni to‘liq raqamli formatga o‘tkazish vazifasi qo‘yildi. Tadbirkorlar eng ko‘p uchrab turadigan sohalar: soliq, bank, bojxona, kommunal xizmatlar, sertifikatlashtirishda korrupsiyaga sharoit yaratuvchi omillarni bartaraf etish zarurligi ta’kidlangan.
Elektron to‘lovlarning rivojlanishi aholi va tadbirkorlik uchun qulaylik yaratish bilan birga, yashirin iqtisodiyotni qisqartirishda ham samarali vositadir. Shu munosabat bilan naqd pulsiz hisob-kitoblarni rag‘batlantirish, to‘lov tashkilotlari sonini ko‘paytirish muhim ahamiyatga ega.
Davlat rahbari nazoratni kuchaytirish bilangina yashirin iqtisodiyotga chek qo‘yib bo‘lmaydi – aholi va tadbirkorlar o‘rtasida soliq madaniyatini yuksaltirish, halol mehnat qilayotganlarni rag‘batlantirish zarurligini ta’kidladi.
har bir hudud bo‘yicha tadbirkorlarga ochiq va qonuniy biznes yuritish foydali bo‘lishi uchun sharoit yaratish. Shundan kelib chiqib, soliq ma’muriyatchiligini takomillashtirish va raqamlashtirish, tadbirkorlik sub’ektlarini qo‘shimcha rag‘batlantirish, mehnat munosabatlarini takomillashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Soliq madaniyati butun jamiyatning ishiga aylanishi zarurligi ta’kidlandi. Xalqimiz an’anaviy tarzda qadrlaydigan halollik pirovardida barcha sohalarda farovonlik va farovonlik olib keladi. Bu g‘oyalarni aholi o‘rtasida faol targ‘ib qilish va keng ma’qullash muhim,

Рассмотрены предложения по сокращению теневой экономики
Президент Шавкат Мирзиёев 11 августа ознакомился с презентацией по совершенствованию системы противодействия теневой экономике.
В прошлом высокое административное давление и чрезмерное вмешательство в бизнес приводили к тому, что многие предприниматели опасались работать открыто. За последние годы была проведена масштабная работа по снижению налоговой нагрузки и устранению бюрократических барьеров: количество видов налогов сокращено с 13 до 9, отменено свыше 100 видов лицензий и разрешений.
В результате доля теневой экономики снизилась с 45–50 процентов в 2019 году до нынешних 35 процентов. Однако эту долю необходимо сокращать и дальше.
В ходе презентации были обсуждены приоритетные задачи в этом направлении. Ответственные руководители представили информацию о факторах, способствующих развитию теневой экономики, и мерах по их устранению.
Отмечено, что наиболее эффективным путем является внедрение современных технологических и инновационных подходов. Например, переход системы оплаты в общественном транспорте Ташкента на полностью автоматизированный режим показал, что фактическое количество пассажиров на 30 процентов выше прежних данных. Цифровизация деятельности дехканских и вещевых рынков способствует до трехкратного роста их выручки.
Даны указания внедрять аналогичные системы в сельском хозяйстве, строительстве, транспорте, торговле и сфере услуг – отраслях с наибольшей долей теневой экономики. Поставлена задача пересмотреть порядок и сроки выдачи лицензий и разрешений, максимально сократить человеческий фактор и полностью перевести эти процессы в цифровой формат. Особо подчеркнута необходимость устранения факторов, создающих условия для коррупции, в сферах, с которыми предприниматели сталкиваются наиболее часто: налоговой, банковской, таможенной, коммунальной, сертификационной.
Развитие электронных платежей создает удобства для населения и бизнеса, а также является действенным инструментом снижения теневой экономики. В этой связи важным является стимулирование безналичных расчетов и увеличение числа платежных организаций.
Глава государства отметил, что только усилением контроля теневую экономику не обуздать – необходимо повышать налоговую культуру среди населения и предпринимателей, поощрять тех, кто работает честно.
Поставлена задача применять индивидуальный подход для каждой сферы, создавая для предпринимателей условия, при которых вести открытый и законный бизнес будет выгодно. Исходя из этого даны поручения по совершенствованию и цифровизации налогового администрирования, предоставлению дополнительных стимулов предпринимательству, улучшению трудовых отношений.
Подчеркнуто, что налоговая культура должна стать делом всего общества. Традиционно ценимая нашим народом честность в конечном счете приносит благополучие и достаток во все сферы. Важно активно продвигать и широко утверждать эти идеи среди населения, отмечалось на совещании.