Tadbirda hududlarning boy tarixiy-madaniy merosini keng targ‘ib qilish, jamoatchilikka yetarlicha tanish bo‘lmagan tarixiy obidalarni aniqlash, ularni yangi sayyohlik yo‘nalishlariga kiritish hamda Qoraqalpog‘iston va Xorazmning o‘ziga xos turistik brendini shakllantirish masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, mavjud salohiyatdan samarali foydalanish, tarixiy va ilmiy ma’lumotlarni sayyohlar uchun qiziqarli va tushunarli shaklda taqdim etish hamda yangi turistik yo‘nalishlarni ishlab chiqish yuzasidan fikr almashildi.
Tadbir yakunida bildirilgan amaliy taklif va tavsiyalar umumlashtirilib, ularni mutasaddi tashkilotlar bilan hamkorlikda amalga oshirish masalalari belgilab olindi.
8–10 сентябрь кунлари Тошкент тўқимачилик соҳаси мутахассисларини бир жойга тўплайди
Тошкент шаҳрида 17-Марказий Осиё халқаро тўқимачилик ускуналари – “CAITME 2026” кўргазмаси бўлиб ўтади. Ушбу тадбир анъанавий “Global Textile Days” ҳафталиги доирасида ташкил этилади.

The meeting was dedicated to the further development of the tourism potential of Karakalpakstan and Khorezm.
The participants discussed the broad promotion of the regions’ rich historical and cultural heritage, the identification of historical sites that remain relatively unknown to the general public, their inclusion in new tourist routes, as well as the development of a distinctive tourism brand for Karakalpakstan and Khorezm.
The participants also exchanged views on the effective use of the existing potential, presenting historical and scholarly information to tourists in an engaging and accessible manner, and developing new tourist routes.
At the conclusion of the meeting, the practical proposals and recommendations put forward by the participants were consolidated, and further steps for their implementation in cooperation with the relevant organizations were identified.
Meeting with the Ambassador of India
On August 25, First Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Bakhromjon Aloyev met with Smita Pant, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of India to Uzbekistan.