O‘zbekiston Prezidenti YeOII sammitida ishtirok etdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 1 dekabr kuni Sankt-Peterburgda bo‘lib o‘tgan Oliy Yevroosiyo iqtisodi maqomi bo‘yicha Oliy Kengashning navbatdagi majlisida ishtirok etdi. kuzatuvchi davlat.
Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenko raisligida o‘tgan joriy yig‘ilishda Armaniston Respublikasi Bosh vaziri Nikol Pashinyan, Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qosim-Jomart Tokayev, Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov, Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin
justify;">C YeOIIda kuzatuvchi davlatlar rahbarlari – Kuba Respublikasi Prezidenti Migel Dias-Kanel va Eron Islom Respublikasi Prezidenti Masud Pezeshkian ishtirokchilarga videomurojaat bilan murojaat qilishdi. Taklif etilgan davlat vakili sifatida Indoneziya Respublikasi savdo vaziri Budi Santoso ham ishtirok etdi.
Kun tartibida ko'p tomonlama savdo-iqtisodiy hamkorlikni yanada kengaytirish, sanoat kooperatsiyasi loyihalarini qo'llab-quvvatlash, transportni rivojlantirish, o'zaro hamkorlikning ustuvor yo'nalishlarida qo'shma dasturlarni amalga oshirish masalalari o'rin olgan. YeOII davlatlari bilan oʻzaro manfaatli hamkorlikni yanada kengaytirish mamlakatimiz tashqi iqtisodiy siyosatining ustuvor yoʻnalishlaridan biri ekanini taʼkidladi.
Kuzatuvchi davlat maqomida oʻzaro hamkorlikning soʻnggi toʻrt yilida Oʻzbekistonning Ittifoq mamlakatlari bilan tovar ayirboshlash hajmi qariyb ikki baravar koʻpaydi va 20 milliard dollarga yaqinlashdi.
Yevrosiyo iqtisodiy komissiyasi bilan 2026-yilgacha boʻlgan hamkorlik rejasi tizimli ravishda amalga oshirilmoqda, jumladan, savdo, sanoat, moliya sektori, qishloq xoʻjaligi, transport va boshqa sohalarda 40 ga yaqin tadbirlar. Qo‘shma Ishchi guruhining beshinchi yig‘ilishi kelasi yili Toshkent shahrida o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
O‘zbekiston YeOIIning savdo va yuk tashishni raqamlashtirish, elektron tijoratni joriy etish va iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashish sohasidagi qator sanoat dasturlarida faol ishtirok etmoqda. Oliy Yevroosiyo iqtisodiy kengashi yig‘ilishida O‘zbekiston va YeOII bojxona chegaralari orqali olib o‘tiladigan tovarlar va transport vositalari to‘g‘risidagi ma’lumotlar almashinuvi to‘g‘risida bitim tuzish bo‘yicha muzokaralarni boshlash to‘g‘risida qaror qabul qilindi.
- Transchegaraviy ma’lumotlar almashinuvi bojxona nazorati tizimlarimiz samaradorligini oshirishga, bojxona nazorati tizimiga integratsiyalashuvimizni pasaytirishga yordam berishiga ishonchimiz komil. Yevroosiyo yo‘laklari, – dedi davlatimiz rahbari.
O‘zbekiston Prezidenti Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlariga alohida e’tibor qaratdi.
Xususan, savdo-sotiqni bosqichma-bosqich bartaraf etishga chaqirdi. Texnik jihatdan tartibga solish, sanitariya va fitosanitariya me’yorlariga yaqinlashish uchun MDH va YeOII institutlari o‘rtasidagi muvofiqlashtirishni faollashtirish zarurligi ta’kidlandi. Shu nuqtai nazardan, O‘zbekiston rahbari ortiqcha tartib-qoidalarni bartaraf etish va talablarni birlashtirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi”ni ishlab chiqish taklifi bilan chiqdi.
Texnik jihatdan tartibga solish, sertifikatlashtirish va bojxona ma’muriyatchiligidagi tafovutlar bilan bog‘liq muammolarni tezkorlik bilan hal etish uchun tarif va notarif to‘siqlari bo‘yicha “O‘zbekiston – YeOII” qo‘shma muvofiqlashtiruvchi guruhini tashkil etish taklif etildi.
Sanoat hamkorligimizni yanada kengaytirish maqsadida davlatimiz tomonidan qo‘shma loyihalar ro‘yxatini yaratish taklif qilindi. mashinasozlik, energetika, agrosanoat majmui, kimyo va boshqa sohalarda.
O‘zbekistonning Yevroosiyo taraqqiyot bankiga qo‘shilishi munosabati bilan hamkorlikning strategik yo‘nalishlarini birgalikda belgilash hamda ustuvor infratuzilma va kichik va o‘rta loyihalarni qo‘llab-quvvatlovchi “yo‘l xaritasi”ni ishlab chiqish taklif etildi. tadbirkorlik subyektlari.
Raqamli texnologiyalar sohasida hamkorlikni rivojlantirish haqida gapirar ekan, O‘zbekiston Prezidenti ustuvor vazifa bojxona ma’muriyatchiligini raqamlashtirish va yuk tashishning “uzluksiz” modeliga o‘tish ekanini ta’kidladi.
- Biz “Raqamli texnologiyalar” platformasini, shu jumladan, EEK bilan bog‘lanish uchun raqamli platformani tayyorlashni taklif qilamiz. elektron tijorat va raqamli yorliqlash, dedi Oʻzbekiston Prezidenti.
Oʻzbekiston YeOII texnologik platformalariga, birinchi navbatda, biomeditsina, yangi materiallar, qishloq xoʻjaligi texnologiyalari, energetika, robototexnika sohalarida qoʻshilishdan manfaatdor. davlatimiz turizm sohasida integratsiyalashgan axborot resursini shakllantirishga qoʻshilishga tayyorligini bildirdi.
Mazkur nutqini yakunlab, davlatimiz rahbari O‘zbekiston Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi bilan har tomonlama va o‘zaro manfaatli sheriklikni kengaytirishga qat’iy intilishini tasdiqladi.

The President of Uzbekistan took part in the EAEU summit
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev took part in the regular meeting of the Supreme Eurasian Economic Council on December 21 in St. Petersburg in the status of head observer state.
The current meeting, chaired by the President of the Republic of Belarus Alexander Lukashenko, also included the Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan, the President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, the President of the Kyrgyz Republic Sadyr Japarov, the President of the Russian Federation Vladimir Putin.
C The heads of observer countries to the EAEU - President of the Republic of Cuba Miguel Diaz-Canel and President of the Islamic Republic of Iran Masoud Pezeshkian - addressed the participants with a video message. The Minister of Trade of the Republic of Indonesia, Budi Santoso, also took part as a representative of the invited state.
The agenda included issues of further expansion of multilateral trade and economic cooperation, support for industrial cooperation projects, development of transport, implementation of joint programs in priority areas of interaction.
At the beginning of his speech, the President of Uzbekistan noted that the further expansion of mutually beneficial cooperation with the EAEU countries is one one of the priority areas of our country’s foreign economic policy.
Over the past four years of interaction in the status of an observer state, Uzbekistan’s trade turnover with the countries of the Union has almost doubled and approached the $20 billion mark.
The Cooperation Plan with the Eurasian Economic Commission until 2026 is being systematically implemented, including about 40 activities in such areas as trade, industry, financial sector, agriculture, transport and others. The fifth meeting of the joint Working Group is planned to be held next year in the city of Tashkent.
Uzbekistan actively participates in a number of EAEU industry programs in the field of digitalization of trade and cargo transportation, the introduction of e-commerce, and the fight against climate change.
At the current meeting of the Supreme Eurasian Economic Council, a decision was made to begin negotiations on concluding an agreement on exchange of information about goods and vehicles moved across the customs borders of Uzbekistan and the EAEU.
- We are confident that cross-border data exchange will increase the efficiency of customs control, reduce delays and will contribute to the integration of our transport systems into Eurasian corridors, - emphasized the head of our state.
The President of Uzbekistan specifically focused on the priorities of mutually beneficial cooperation with the Eurasian Economic Union.
In particular, he called for the gradual elimination of trade barriers in mutual trade. The need to intensify coordination between the institutions of the CIS and the EAEU was pointed out to bring closer approaches to technical regulation, sanitary and phytosanitary standards. In this context, the leader of Uzbekistan made a proposal to develop a “road map” to eliminate redundant procedures and unify requirements.
To quickly resolve issues related to differences in technical regulation, certification and customs administration, it was proposed to create a joint Coordination Group "Uzbekistan - EAEU" on tariff and non-tariff barriers.
In order to further expand industrial cooperation, the head of our state proposed to jointly create a list of projects in mechanical engineering, energy, agro-industrial complex, chemical and other industries.
In connection with Uzbekistan’s accession to the Eurasian Development Bank, it was proposed to jointly determine the strategic directions of partnership and develop a “road map” covering priority infrastructure and “green” projects, as well as support for small and medium-sized businesses.
Speaking about the development of cooperation in the field of digital technologies, the President of Uzbekistan emphasized that the priority is the digitalization of customs administration and the transition to a “seamless” model of freight transportation.
- We propose to prepare with the EEC a “road map” for connecting digital platforms, including e-commerce and digital labeling, the President of Uzbekistan noted.
Uzbekistan is interested in joining technological platforms EAEU, primarily in the areas of biomedicine, new materials, agricultural technologies, energy, robotics.
In order to stimulate tourist exchanges and ensure the interconnection of tourism products, the head of our state expressed readiness to join the formation of an integrated information resource in the field of tourism.
Concluding his speech, the leader of our state confirmed Uzbekistan’s strong commitment to expanding a comprehensive and mutually beneficial partnership with the Eurasian Economic Union.