O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri Hindiston Prezidenti tomonidan qabul qilindi
3-avgust kuni Nyu-Dehli shahrida O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov boshchiligidagi delegatsiya Hindiston Prezidenti Draupadi Murmu tomonidan qabul qilindi.
«Bugun Nyu-Dehlida Hindiston Prezidenti Draupadi Murmu qabulida bo‘lganimizdan mamnunmiz, – deb yozdi O‘zbekiston TIV rahbari o‘zining telegram-kanalida. – Uchrashuv avvalida O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning samimiy salomi va ezgu tilaklarini yetkazdik.
Siyosiy muloqotni yana-da faollashtirish, savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirish, madaniy-gumanitar aloqalarni mustahkamlash masalalari yuzasidan fikr almashdik.
Shuningdek, mintaqaviy va xalqaro kun tartibidagi dolzarb masalalar hamda xalqaro tashkilotlar doirasidagi hamkorlik istiqbollarini muhokama qildik.
Samimiy qabul uchun Prezidentga chuqur minnatdorlik bildirib, ikki mamlakat tashqi siyosat idoralari O‘zbekiston va Hindiston o‘rtasidagi strategik sheriklikni yana-da mustahkamlash bo‘yicha izchil hamkorlikdagi saʼy-harakatlarni davom ettirishga tayyor ekanini bildirdik».

Президент Индии принял министром иностранных дел Узбекистана
3 августа в Нью-Дели делегация Узбекистон во главе с министром иностранных дел Бахтиёром Саидовым была принята Президентом Индии Драупади Мурму.
«Рады быть принятыми Е.П. Драупади Мурму, Президентом Республики Индия, сегодня в Нью-Дели, – написал в своем telegram-канале глава МИД Узбекистана. – В начале встречи передали самые теплые приветствия и наилучшие пожелания от Президента Республики Узбекистан Его Превосходительства Шавката Мирзиёева.
Обменялись мнениями по вопросам дальнейшей активизации политического диалога, расширения торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, а также укрепления культурно-гуманитарных связей.
Также обсудили актуальные вопросы региональной и международной повестки дня, а также перспективы взаимодействия в рамках международных организаций.
Выразив искреннюю признательность Президенту за тёплый приём, подтвердили готовность внешнеполитических ведомств двух стран к продолжению последовательной совместной работы по дальнейшему укреплению стратегического партнерства между Узбекистаном и Индией».